– Pradėkime nuo to, kas lemia veido odos porėtumą?
– Nepaisant to, kad šiuolaikinė socialinė medija formuoja stereotipą, kad grožio etalonas yra tobulai lygi oda, fiziologiškai žmogaus oda yra porėta, ir tai atlieka labai svarbų vaidmenį mūsų odos metabolizmo procese. Poros dengia viso kūno paviršių, pro plauko folikulo angas pašalinamas labai svarbus mūsų odos fiziologiniams procesams reikalingas sebumas, kuris atsakingas už odos apsauginę, drėkinamąją, maitinamąją, medžiagų pernešimo funkcijas. Pagrindinis veiksnys kuris lemia veido porėtumą – odos tipas. Riebi ir mišri oda turi daugiau išsiplėtusių porų nei sausa, ar normali, tačiau išsiplėtusioms poroms įtaką daro ir kiti veiksniai, tokie kaip paveldimumas, UVA/UVB spinduliai, netinkama kosmetika, ligos ir kt.
– Ar amžius yra viena iš priežasčių? Ar su amžiumi poros matosi labiau?
– Taip, amžius yra vienas iš išsiplėtusių porų faktorių. Neretai darbe iš riebios odos sąvininkų gaunu klausimą, ar su amžiumi poros dar labiau didės. Atsižvelgiant į tai, kad su amžiumi tiek odos, tiek visi ląstelių procesai ima letėti, to pasekoje sumažejus kolegeno ir elastino gamybai, oda tampa mažiau elastinga, ir poros dar labiau ima plėstis, kai kuriais atvėjais net iš apvalios formos, jos ima panašėti į ovalą. Todėl varginant išsiplėtusioms poroms, labai svarbi tinkama veido odos priežiūros rutina.
– Kaip prižiūrėti tokią odą? Kokie turėtų būti kasdienės priežiūros žingsniai?
– Išsiplėtusios ir užsikimšusios poros – tai praktiškai neatsiejamas duetas. Esant didesniam riebalų sekreto pertekliui, kuris taip vargina riebios odos savininkus, plauko folikulas užsikemša, dėl ko sebumo, prakaito negyvų ląstelių mišinys ne tik užkemša porą, bet ir sudaro puikią terpę veistis bakterijoms, kyla uždegiminiai procesai. Todėl labai svarbu palaikyti normalų odos sebumo išsiskyrimą, tam ypač svarbu laikytis kasdieninės veido odos priežiūros rutinos: ryte ir vakare prausiklis, tonikas, dienos metu rekomenduojama naudoti apsaugą nuo saulės, o vakare galime įsivesti biologiškai aktyviąsias medžiagas, kurios reguliuoja sebumo gamybą, tam puikiai tinka retinolis, siera, skvalenas, rūgštys.

– Dažnai manoma, kad porėta oda yra ir riebi oda, bet ką daryti, jei oda porėta, bet sausa? Kokias tuomet priemones rinktis?
– Dažnai riebios odos savininkai, aklai pasitikėdami komercija, renkasi priemones, kurios, kaip gamintojai teigia, skirtos riebiai odai, tačiau sudėtyje gausu alkoholio, agresyvių konservantų, kurie tam kartui „nuima“ sebumo pertekliaus diskomfortą, tačiau ilgainiui naudojant tokias priemones pažeidžiamos odos apsauginės funkcijos, o jas kompensuodama oda pradeda gaminti dar didesnį sebumo kiekį. Tokiu atveju, kai oda pradeda sausėti, griebiamasi riebių kremų aliejaus pagrindu, kurie dar labiau kemša poras, atsiranda daugiau uždegiminių bėrimų elementų, tačiau jokie barjerinės funkcijos atstatymai nevyksta, tuomet gaunasi užburtas ratas: oda riebi, išberta, gamina daug sebumo, bet kartu ir pleiskanoja, sausėja. Tokiu atveju visada rekomenduoju atkreipti dėmesį į produktus, kurių sudėtyje yra natūraliai odoje gaminamų ingredientų: keramidai, šlapalas, hialiurono, linolio, linoleno rūgštys. Tai nekomendogeniški ingredientai, kurie greičiausiai atstato odos barjerinių funkcijų pažeidimus.
– Kokias procedūras rekomenduotumėte ir kaip dažnai jas reikėtų atlikti?
– Procedūras parenka specialistas, atsižvelgdamas į kliento/paciento odos tipą ir būklę, esant aktyvesniai sebumo gamybai puikiai tinka mikrodermabrazijos, dezinkrustacijos, mezoterapijos, lazerio procedūros.
Tačiau netgi esant visiškai normaliai sebumo gamybai ir šalinimui, greičiausiai nerasime odos, kuriai nebūtų reikalinga odos higiena arba, kitaip tariant, veido odos valymas. Šios procedūros metu pašalinamas negyvų ląstelių sluoksnis, stimuliuojama ląstelių regeneracija, išvalomos užsikimšusios poros, slopinamas uždegimas. Kombinuojant su kitomis procedūromis, pvz: cheminiu/rūgštiniu pilingu, spendžiamos ne tik esamos problemos, bet ir užkertamas kelias naujų veido odos problemų atsiradimui. Procedūrų periodiškumą parenka specialistas, atsižvelgdamas į pačią odą, dažniausiai tai būna 30-90 dienų intervalas, priklausomai nuo pačios odos būklės. Svarbu ne tik padėti odai atsistatyti po klimato kaitos keičiantis sezonui, bet taip pat siekiame, kad pro švarią odą lengviau prasiskverbtų biologiškai aktyvios medžiagos, kurių yra mūsų kasdieninėje odos priežiūros rutinoje naudojamuose produktuose.
– Koks ir kada turėtų pasimatyti rezultatas?
– Rezultatas matomas jau iškart po procedūros, veido oda tampa švaresnė, sveikesnė, lygesnė, jei atliekamos agresyvesnės procedūros, reikalingas keleto dienų regeneracijos/atsistatymo laikotarpis, per kurį atslūgs raudonis, patinimas, ir matysis sveikos ir švarios odos rezultatas.

– Kas padeda geriausiai išvalyti poras ir jas užverti?
– Mano darbe labai dažnai užduodamas klausimas: kaip padaryti, kad poros nebesikimštų, ir kaip jas išnaikinti. Deja, to padaryti yra neįmanoma, nes oda yra gyvas organas, kuris šalina, ir fiziologijos mes pakeisti negalime jokiomis procedūromis ar produktais, tačiau taisyklinga namų priežiūra, reguliariai atliekamos profesionalios procedūros gali palaikyti sveiką ir švarią odos būklę. Viena stipriausiai veikiančių medžiagų, kuri šiai dienai Lietuvoje nėra taip paplitusi, yra siera, kuri paprastai dedama į kaukių sudėtį. Siera šalina sebumo perteklių, sugeria paviršiaus riebalus, mažina uždegimines reakcijas, šviesina bendrą odos tekstūrą, valo ir šiek tiek sutraukia poras.
Svarbu paminėti, kad siera, būdamas pakankamai aktyvus biologiškai aktyvus ingredientas, priešingai nei kiti agresyvūs prieš aknę ir sebumo perteklių kovojantys ingredientai, puikiai tinka naudoti nėščiosioms ir paaugliams.
– Šiandien ypač populiaru lakštinės kaukės, ar jos namų sąlygomis gali padėti ir kokių veikliųjų medžiagų jose ieškoti?
– Lakštinės kaukės yra puikus produktas namuose, norint susikurti savo SPA ritualą, deja, koncentruotų biologiškai aktyvių medžiagų į tokias kaukes gamintojai negali įdėti dėl specifiškumo, todėl šios kaukės labiau skirtos odos drėkinimui, kuris taip pat labai svarbus visų tipų odoms. Lakštinės kaukės su hialiurono rūgštimi, niacinamidu, pantenoliu, spirulina, puikiai tiks tiek sausai, tiek riebiai, sebumo pertekliaus kamuojamai odai.
– Ar rūgštys čia gali pagelbėti?
– Taip, rūgštys vienas iš naudingiausių ingredientų kosmetikos gaminiuose, esant porėtai, užsikimšusiai odai, tačiau renkantis produktus su rūgštimis, vis dėlto reikėtų pasikonsultuoti su specialistu, kad parinktų tinkamą rūgštį, kurios koncentracija nebūtų per maža, ir atliktų savo funkciją, tačiau būtų ir ne per didelė, kad neišprovokuotų papildomų odos reakcijų.
– Kas labiausiai kenkia tokiai odai?
– Tokiai odai labiausiai kenkia netinkama veido odos priežiūra, ir savarankiškas bandymas išvalyti užsikimšusias poras. Tokie žingsniai neretai baigiasi suaktyvintais uždegiminiais procesais, kapiliarų sienelių traumavimu, hiperpigmentacijomis. Įvairūs abrazyviniai šveitikliai, vibruojančios kempinėlės, šepetėliai, makiažo valymo šluostės ardo odos barjerines funkcijas, nors ir reklama vilioja išvalytų porų pažadu, neretai taip tik dar labiau suaktyvinama odos sebumo gamyba. Taip pat, kaip jau minėjau, reikėtų vengti priemonių, kurių sudėtyje yra alkoholio, komedogeniškų ingredientų. Labai džiaugiuosi, kad atėjo racionalus suvokimas, kad eiti miegoti turime tik švaria oda, ir, kad žmogus, užmiegantis su makiažu, tampa vis didesnė retenybė.