aA
Per pastaruosius penkerius metus Lietuvoje vidutiniškai tik 7 proc. inovacijų ir išradimų užregistravo moterys. Tik 29 proc. visų išradimų priklauso komandoms, kuriose buvo bent viena moteris. Moterys yra įkūrusios kas ketvirtą mūsų šalyje gimusį startuolį.
Moterų inovacijų sprintas
© Lukas Bartkus

Siekiant paskatinti moterų verslumą ir pagerinti lyčių balansą inovatorių bendruomenėje, startuoja iniciatyva „Women for Global Challenges“, kuri suburs 200 moterų į tęstinę tvarių inovacijų kūrimo programą, rašoma pranešime spaudai.

„Lietuvos Patentų biuro duomenys atskleidžia, kad pagal registruotus išradimų patentus mūsų šalyje akivaizdžiai dominuoja vyrai. Individualiai išradimus kūrusių moterų dalis pastaruosius 5-erius metus siekia apie 7 proc., gerokai atsiliekant nuo pasaulinio vidurkio.

Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacija skaičiuoja, kad globaliu mastu moterų išradėjų skaičius siekia 16 procentų. Nerimą kelia ir tai, kad pasauliniam vidurkiui nuosekliai augant, Lietuvoje situacija išlieka panaši“, – sako viena iš programos iniciatorių, „Go Forward“ įkūrėja Jurga Varanavičius.

Šiek tiek didesnį moterų aktyvumą galima pastebėti startuolių bendruomenėje. Neseniai „Verslios Lietuvos“ startuolių skatinimo padalinys „Startup Lithuania“ atliko 181 Lietuvos startuolio apklausą. Ji atskleidė, kad moterys yra įkūrusios kas ketvirtą Lietuvos startuolį. Be to, pirmąjį lietuviškos kilmės „vienaragį“ „Vinted“ taip pat įkūrė moteris. „Vinted“ bendraįkūrėja Milda Mitkutė įsitikinusi, kad Lietuvai apskritai reikia daugiau dėmesio skirti inovacijų sričiai.

„Šaliai reikia kuo daugiau išradėjų ir inovatorių – tiek vyrų, tiek moterų. Pažvelgus į pasaulio konkurencingumo indeksus, Lietuva neatrodo labai įspūdingai. Tad kuo didesnė dalis visuomenės įsitrauks į šį procesą, tuo naudingiau bus valstybei“, – sako M. Mitkutė.

Skatina atsigręžti į tvarumo tikslus

Programa „Women for Global Challanges“ siekia ne tik didinti moterų įsitraukimą į inovacijų sritį, bet ir atkreipti dėmesį į tvarumo svarbą plėtojant verslo idėjas. Pagrindinio programos partnerio banko „Swedbank“ vadovė Dovilė Grigienė teigia, kad verslas privalo prisidėti prie socialinių ir aplinkosauginių iššūkių. To pradeda reikalauti ne tik klientai ir darbuotojai, bet ir įvairūs teisiniai reglamentai bei investuotojai. Pavyzdžiui, Pasaulinio tvarių investicijų aljanso duomenimis, nuo 2014 m. iki 2018 m. tvarių investicijų portfelis Europoje išaugo 24 procentais.

„Didžiosios įmonės ir investuotojų bendruomenė jau pradeda suvokti, kad ateitį turi tik tvarūs verslo modeliai, kurie mažina neigiamą poveikį aplinkai ir kuria pozityvius pokyčius. Svarbus tampa ne tik pelnas, bet ir teigiamas socialinis bei ekologinis poveikis. Todėl norint, kad verslo idėja ar išradimas turėtų gerą augimo potencialą, jis privalo būti tvarus“, – teigia D. Grigienė.

Didėjančiai tvarumo svarbai pritaria ir M. Mitkutė, kurios įkurtas „vienaragis“ padeda mažinti vartojimą ir skatina atsakingiau elgtis su daiktais.

„Turint galvoje dabartinį klimato pokyčių kontekstą, tai darosi ypatingai svarbu. Įsivaizduokite, „Vinted“ pagalba beveik 30 milijonų žmonių visame pasaulyje vietoje to, kad pirktų naują daiktą, renkasi tą, kurio nebereikia kažkam kitam. Turiu viltį, kad ateityje norėdami naujos suknelės, knygos ar grąžto, pirmiausia patikrinsime, ar jų neturi ir nenori perleisti kiti žmonės“, – teigia M. Mitkutė.

Idėjų įvairovė: nuo atliekų mažinimo iki integracijos į darbo rinką

Inovacijų laboratorijos „Future Leadership” vadovė Justina Klyvienė pasakoja, kad paskelbus atvirą kvietimą, sulaukta 350 paraiškų iš norinčiųjų dalyvauti programoje. Taip pat buvo pasiūlyta 80 įvairių sričių inovacijų idėjų. Iš visų užsiregistravusiųjų buvo atrinkta 200 dalyvių, kurios susiburs į komandas ir dirbs su 41-a atrinkta inovacijų idėja.

„Džiugu matyti, kad nemaža dalis pasiūlytų idėjų savyje turėjo stiprų tvarumo užtaisą. Programoje dalyvaujančios komandos sieks sukurti sprendimus, skatinančius sąmoningesnį vartojimą, mažinančius maisto atliekų kiekį, plastiko naudojimą buityje. Komandos taip pat pasirengusios ieškoti įrankių ir galimybių efektyvesnei atskirtį patiriančių socialinių grupių integracijai į darbo rinką. Dalis idėjų orientuotos į visuomenės sveikatos ir gerovės didinimo sprendimus. Pagal idėjų įvairovę tikriausiai apimsime beveik visus 17 Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslų“, – pasakoja J. Klyvienė.

Penktadienį startuojantis pirmasis moterų inovacijų sprintas – tai projekto, kurio metu bus vystomos ir testuojamos įvairios inovacijų idėjos, pradžia.

Dalyvių laukia trys mėnesiai kūrybos, viešojo kalbėjimo, rinkodaros, finansų planavimo mokymų, kurių metu inovatorėms talkins 22 mentorių komanda. Tarp jų – įvairių sričių profesionalai ir profesionalės iš įmonių ir valstybinio sektoriaus.


Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
1.0000

Lyties kaina: būti moterimi atsieina brangiau (44)

Nors apie lyčių lygybę kalbama jau daugybę metų, o nevyriausybinės organizacijos nuolat ragina...

Tik 1 iš 14 išradimų Lietuvoje sukuria moterys: startuoja programa, kuri sieks tai pakeisti (3)

Per pastaruosius penkerius metus Lietuvoje vidutiniškai tik 7 proc. inovacijų ir išradimų...

Vaivos Budraitytės horoskopas: vienam ženklui tokia sėkmė kartojasi tik kas 12 metų (1)

Anot astrologės Vaivos Budraitytės – 2020-ųjų sausio mėnuo ožiaragiams – tikras rojus.

Astrologė: kaip prisivilioti meilę, kodėl šiemet buvo tiek skyrybų ir kas laukia kitąmet (10)

DELFI Dienoje viešėjusi Angelina Zalatorienė papasakojo, kokie buvo 2019-ieji ir ko tikėtis iš...

Vaivos Budraitytės sausio horoskopas: ką atneš Naujieji? (3)

Astrologė Vaiva Budraitytė pateikia savo 2020-ųjų sausio prognozę visiems zodiako ženklams.

Top naujienos

Sausus orus keis vėjuoti ir drėgni (5)

Pirmadienio dieną toliau vyraus sausi orai . Šalies rytinius ir pietinius rajonus dengs gana storas...

Paluckas sulygino konservatorius su „valstiečiais“: visuomenę skaldo siekdami politinių išskaičiavimų (53)

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad „valstiečiai“...

Rusija ir vėl melavo: šalia Lietuvos dislokuoti pajėgumai kelia didesnį pavojų, nei manyta (1134)

Vienas netaiklus šūvis ir dešimtmečio senumo paslaptis, o kartu ir Kremliaus melas subyrėjo į...

Po konservatyvią Saudo Arabiją keliavusi lietuvė: užsieniečiai ten gyvena tarsi auksiniame kalėjime (89)

Apie didžiausią Arabijos pusiasalio valstybę Saudo Arabiją sklando daugybė mitų. Ji garsėja...

Šildymo kainos vieno miesto gyventojų pinigines tuština daug smarkiau (140)

Nors liaudies išmintis byloja, kad šiluma kaulų nelaužo, visgi centralizuotai besišildantiesiems...

Lukašenka su žmona viešai nesirodo jau daugybę metų: kur ji? (224)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka ir atskirai gyvenanti jo žmona Galina susituokė...

Johnas Galliano: skandalingas talentas, per ilgą liežuvį netekęs svajonių darbo (6)

Buvęs Willsono berniukų mokyklos kapelionas prisimena: „Johnas buvo tarsi iššūkis kai kurių...

Rimvydas Valatka. Surūgusi 5 darnų bulvienė (302)

Jie ne 3 proc. kartelės nuleidimo kišeninėms partijoms, o trejų metų Seimo kadencijos vietoj...

Tarpukario Pasvalys: kurortinis miestelis su upių panoramomis ir meilės vardu pavadintas tiltas (6)

Lietuvos šiaurės krašto kurortinis miestelis, kadaise buvęs apskrities centru. Iš Pasvalio miesto...

Vilniečius pašiurpino į Nerį atitekantys „lobiai“: rado smulkinto plastiko (93)

Sekmadienį Vilniuje buvo užfiksuotas nedžiuginantis vaizdas: iš „Vilniaus vandenų“ vamzdžio...