Įtraukus į savo kasdienybę įvairius gyvenimo įpročius, pradedant sveika mityba ir baigiant „socialiniais pratimais“, žmogaus gyvenimo trukmė gali gerokai pailgėti. Įrodyta, kad kai kurios sporto rūšys yra šiek tiek efektyvesnės, jei norima ilgiau gyventi, ir tie asmenys, kuriems rūpi jų sveikata, turėtų atkreipti dėmesį į naujausių tyrimų duomenis.

Tačiau gyvenimo trukmė, vis dėlto, didžiausia dalimi priklauso nuo dabartinių duomenų. Taigi, jei norite pasitikrinti, kiek ilgai gyvensite ir kiek harmoningas bei komfortiškas bus jūsų senėjimo procesas, galite išbandyti daktaro Mosley testą – jis padės susiorientuoti ilgaamžiškumo perspektyvose.

Daktaras Michaelas Mosley yra buvęs gydytojas, tapęs žurnalistu ir šiuo metu vedantis televizijos laidas medicinos bei biologijos tema. Jo specializacija yra įvairiausios hipotezės, susijusios su sveikata. Jis mėgsta paneigti visuotinai priimtas rekomendacijas ir populiarinti naujausias mokslines idėjas, paremtas naujausiais tyrimais.

2019 metais M. Mosley pasakojo apie tai, kaip stovėjimas ant vienos kojos gali pasakyti daugiau apie žmogaus sveikatą, nei galima pamanyti. Jei norite sužinoti, kiek esate sveikas, žurnalistas patarė atsistoti ant vienos kojos. „Skamba keistai, bet laikas, kurį išstovėsite ant vienos kojos, yra gana patikima prognozė, kiek ilgai gyvensite ir kiek būsite sveiki“, – teigė M. Mosley.

Dabar buvęs gydytojas aptiko dar vieną paprastą gyvenimo trukmės testą. Jį nesunkiai atliksite namuose – jums prireiks tik kėdės. M. Mosley papasakojo, kaip jį reikia daryti: „Atliekant šį testą, reikia atsisėsti ant kėdės be porankių ir skaičiuoti, kiek kartų per minutę galėsite atsistoti iš sėdimosios padėties“. Galbūt nustebsite, tačiau šį paprastą testą yra patvirtinę moksliniai tyrimai.

M. Mosley teigė: „Mokslininkai, pradėję savo eksperimentą 1999 metais, nustatė, kad tiems dalyviams, kuriems pakilti nuo kėdės pavyko daugiau nei 36 kartus per minutę, tikimybė gyventi po 13 metų buvo dvigubai didesnė negu tiems, kurie nuo kėdės atsistojo tik 23 kartus“. Šiame Medicininių tyrimų tarybos atliktame tyrime dalyvavo 2760 vyrų ir moterų, sulaukusių 50 ir daugiau metų.

Mokslininkus domino ne tik tai, kiek kartų tiriamieji galės pakilti nuo kėdės. Komanda taip pat stebėjo tokias užduotis kaip stovėjimas ant vienos kojos užsimerkus ir matavo sučiupimo stiprumą. Išsisaugoję duomenis, mokslininkai tiriamuosius vėl aplankė po 13 metų. Surinkti duomenys parodė, kad šie paprasti testai gana tiksliai nuspėjo tikimybę mirti nuo vėžio ar širdies priepuolio.

Namuose galite atlikti ir stovėjimo ant vienos kojos testą. M. Mosley rekomenduoja daryti taip: „Pasikvieskite draugą su chronometru. Uždėkite rankas ant klubų, atsistokite ant vienos kojos ir užmerkite akis. Sustabdykite chronometrą, kai tik pradėsite virsti. Atlikite bent tris bandymus“. 1999 metais atliktas tyrimas parodė, kad tiems žmonėms, kurie išstovėjo dvi sekundes ar mažiau, buvo būdinga triskart didesnė tikimybė mirti per ateinančius 13 metų negu tiems, kurie galėjo išstovėti ant vienos kojos neprarasdami pusiausvyros 10 sekundžių ar ilgiau.

„Sulaukus 40 metų, reikėtų išstovėti mažiausiai 13 sekundžių. Sulaukus 50 metų, jūsų sveikata bus nebloga, jei išstovėsite ilgiau nei aštuonias sekundes. Jei jums 60 ir daugiau metų, jūs veikiausiai atlaikysite maždaug keturias sekundes“, – „Daily Mail“ straipsnyje sakė M. Mosley.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės