aA
Ar žinojai, kad moterys žymiai dažniau atsiprašinėja už bet ką nei vyrai? Vedžiau konsultaciją prieš istorijos egzaminą 12-tai klasei, merginos ką nors neteisingai susakydavo, tuoj pat išsprūsdavo: atsiprašau. Prieš tą konsultaciją jau skaičiau nemažai straipsnių apie tai, kad moterys yra linkusios žymiai dažniau atsiprašinėti nei vyrai, tad ausys ėmė tiesiog raitytis girdint tiek daug atsiprašymų iš jų, o ir pati save prigaudavau, jog už kiekvieną menkniekį imu sakyti "atsiprašau".
Marija Serbintaitė
Marija Serbintaitė
© DELFI / Andrius Ufartas

Šioje vietoje puikiai tiks mano tinklinio treniruočių pavyzdys. Treniruojamės poroje su kita mergina, prieina treneris, taiso klaidas. Aš už kiekvieną klaidą atsiprašau, mano pora taip pat. Treneris nusisuka, per smėlį nučiaužėja iki vyrų porų, juos taiso, jie neatsiprašo. Tada imu galvoti, kas čia yra? Rimtai, kas čia yra?

Aš nenoriu pasakyti, jog vyrai neatsiprašinėja, nieku gyvu. Bet atsiprašoma už skirtingus dalykus ir dažnumas akivaizdu – skiriasi. Arba kitaip tariant, moterų slenkstis ties atsiprašymo riba yra žymiai arčiau jos pačios, nei, kad vyro. Dar kitaip tariant, vyras už mažmožius neatsiprašinės, nes iš tiesų, o kam tai daryti? Mano tinklinio pavyzdys puikiai tai iliustruoja, kodėl man besimokant žaisti reikia atsiprašinėti trenerio už daromas klaidas? Juk daryti jas mokantis yra visiškai normalu ir natūralu.

Pažvelkime, ką sako tyrimai, nenoriu, jog šis tekstas būtų „viena boba sakė“ tipažo. Taigi, 2010-aisiais „Psichology Science“ paskelbė tyrimo rezultatus apie „skirtingus atsiprašymus“. Šiame tyrime vyrų ir moterų buvo paprašyta surašyti veiksmus už kuriuos jie/jos atsiprašinės per 12 dienų. Taigi, kas paaiškėjo. Tiek vyrai, tiek moterys – 81 proc., atsiprašo tada, kada jaučia, jog pasakė ar padarė kažką kitam įžeidžiančio. Kaip ir logiška, ir neįdomu. Einam toliau. Tačiau moterys sakėsi, jog jos dažniau jaučiasi kaltos dėl kažkokio savo veiksmo, išsakyto sakinio ar ištarto žodžio. Pavyzdžiui, moterys įvardino, kad jeigu pažadino miegantį draugą, tai joms yra kone didžiulis nusikaltimas ir puola dėl to atsiprašyti. O vyrai teigė, taip tai nemalonu, bet ne tragedija ir greičiausiai nepuls atsiprašinėti.

Kodėl svarbu apie tai kalbėti?

Matai, tokie nekalti atsakymai kaip, kad „atleisk, bet nemačiau tavo žinutės, todėl negalėjau atsakyti“, „atleisk, bet neturėjau laiko atrašyti tau laiško“ ir pan., surezga niekingą, bespalvę mintį – tu padarei kažką blogo. Bet ar tikrai? Na rimtai, pagalvok, bet ar tikrai?

Netikrai. Nes, a) tai, kad tu nepamatei žinutės nėra pasaulio pabaiga (vyrai greičiausiai net neatsiprašys už tai, nes, o kam tai daryti?, b) tu pati save imi kaltinti, gėdyti, kad ėmei ir nepamatei „laiku“ žinutės. Kai imi kaltinti, bausti save piktais žodžiais, kad maždaug „aš netikusi, neperskaičiau žinutės, neatrašiau laiško“, kerti pati sau per pasitikėjimą savimi, savęs pagarbą. Todėl gerai pagalvok, ar neatsakyta žinutė po minutės gali realiai kažką įskaudinti? Jei ir taip, patikėk, tai ne tavo problema. Todėl atsiprašinėti už tokius dalykus nereikia. Be to, nuolatos atsiprašinėdama kitų, kokią tu žinutę skleidi apie save? Greičiausiai tokią pačią, vis kažką darai ne taip, jog atsiprašinėti tenka. O tai gali kenkti bet kokiems tavo santykiams.

Pasirodo, kad įgalintas kūnas įgalina drąsą. Tyrimais atskleista, jog sportas mergaitėms yra neįkainojamas savigarbos stiprinimo būdas, padedantis apeiti tobulos mergaitės programavimą

Dabar kai mokykloje žiūriu į savo mokines ir girdžiu, jog jos atsiprašinėja, suvokiu aiškiai, kad ne kažkas dar ir pasikeitę. Aš atsiprašinėju, jos atsiprašinėja, dar kitos atsiprašinėja. Taip ir atrodo, kad moteris turi atsiprašyti vien už savo buvimą. Tad ką daryti?

Čia matau kelias problemas: 1) mergaitės yra auginamos kaip princesės, švelnutės, gražutės, mažutės, tylios ir ramios, tad jeigu garsiau ima ką sakyti, jaučia, lyg turėtų atsiprašinėti; 2) kadangi mergaitės auginamos būti tyliai, reiškia, joms būti drąsioms negalima. Todėl būtent į čia ir reikėtų kreipti dėmesį, norint atsikratyti moteriai primetamų lyties klišių. Taigi, dar kartą klausiu, tai ką daryti?

Sportuoti. Judėti. Neįtikėtina ant kiek paprastas atsakymas, taip? Kodėl?

Pasirodo, kad įgalintas kūnas įgalina drąsą. Tyrimais atskleista, jog sportas mergaitėms yra neįkainojamas savigarbos stiprinimo būdas, padedantis apeiti tobulos mergaitės programavimą. Juk, sporto aikštelėje nelieka vietos gerumui, mandagumui, meilumui, kitiems poreikiams tenkinti, tvarkingumui ar švarai. Būtent ten išmokstama būti atkakliomis ir konkurencingomis, ten garsiai rėkiama, susipurvinama, nėra reikalo susilaikyti ar atsiprašinėti už savo talentą, ten bendraujama tiesiai ir atvirai siekiant suburti vieningą komandą“, sako Reshma Saujani, „Būkite drąsios, ne tobulos“ knygoje.

Pasirodo, kad vien išmokus kokios nors fizinės veiklos labai padidėja drąsa. Tik čia noriu pabrėžti, jog nepaprastai svarbu yra eiti iš savo komforto zonos. Bėk 5 kilometrus, išvažiuok į kelionę dviračiu, įkopk į didžiulį kalną (kas čia Lietuvoj, Šatrijos kalnas?), kapok malkas, išmok čiuožti pačiūžomis, išmėgink laipiojimą uolomis salėje, nueik į zumbos pamokas, svarbu, jog tai būtų ne tavo komforto zona. Net jeigu vaikystėje laiką leidai skaitydama, o ne lakstydama ar besikarstydama medžiuose, jeigu net nepanašu, kad sugebėtum imti ir aktyviai judėti, vis tiek bandyk. Patikėk, jeigu aš sugebėjau pradėti lankyti tinklinio treniruotes, tu sugebėsi nubėgti tuos 5 kilometrus.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(45 žmonės įvertino)
2.8667

Marija Serbintaitė. Moteris lyderė: ką daryti, kad tokia taptum? (56)

Palyginus su bet kuriais kitais laikais, moterų lyderių dabar yra žymiai daugiau. Tačiau...

Marija Serbintaitė. Netikusi nuotaika – netikęs žmogus? (26)

Jei atvirai – only good vibes terminas man yra šlykštus. Perdėtas pozityvumas (šio žodžio...

Marija Serbintaitė. Kaip nebijoti būti vienišai (94)

Pasirinkti vienatvę yra sunkus žingsnis, juolab, kai vienatvė dažnai yra siejama su negatyviu...

Aistė Simėnaitė. Etiketo ABC pirmakursiams ir pirmokų mamytėms (28)

Rugsėjo 1-oji . Kasmet kitokia, kasmet tokia pati, o labiausiai erzina, kai pačiam jau mokslai...

Marija Serbintaitė. Kaip drąsa keičia mūsų santykius (8)

Pastaruoju metu vis dažniau mąstau apie drąsias moteris ir apskritai, keliu klausimą, tai kas ta...

Top naujienos

Vilniaus mokykloje kilusio skandalo detalės dar bjauresnės: vaikus galėjo maitinti pašvinkusia mėsa (43)

Kukuliai iš vakarykščio troškinio, sklindžiai – iš košės atliekų. Ne tų, kurios liko...

Skvernelis: tam, kuris turės skiepą, bus visiškai kitos keliavimo, bendravimo, verslo sąlygos papildyta (23)

Ateityje sudarinėjant kelionių burbulus gali būti atsižvelgiama į tai, ar žmogus yra skiepytas...

Šiaulių ligoninėje jau 11 koronaviruso atvejų: niekas net neįtarė, pirmas testas buvo neigiamas

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika antradienį įvertino padėtį...

Kroviniai ima vėluoti: vežėjai Baltarusijoje susiduria su nauja patikrinimų taktika (145)

Aliaksandras Lukašenka jau ne kartą pagrasino užverti sienas ir nebepraleisti vilkikų iš...

Kantrybė senka: viena valstybė „įkaitais paėmė“ visą ES (219)

Europos Sąjungos pastangos daryti spaudimą Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai...

Iš epidemiologų – žinia visiems Lietuvos darbdaviams dėl nuotolinio darbo (153)

Lietuvoje per savaitgalį, t. y. penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį, užfiksavus 249...

Tarptautinio tyrimo gijos Lietuvoje: Verslovo įmonei – milijoninės pajamos iš prekybos su separatistais (22)

„Siena“ tęsia žurnalistinį tyrimą apie Lietuvos įmonių prekybą su separatistiniu...

Užfiksavo smurto protrūkį gatvėje: „Prius“ vairuotojas sumanė paauklėti „klevą“ (70)

Apie smurtą keliuose lietuviai spėjo pamiršti, tačiau teigti, kad jo apraiškos iš šalies kelių...

Transliacija / Skvernelis: tam, kuris turės skiepą, bus visiškai kitos keliavimo, bendravimo, verslo sąlygos (1)

Ateityje sudarinėjant kelionių burbulus gali būti atsižvelgiama į tai, ar žmogus yra skiepytas...

Tyrimas: pigiausia rugsėjį – „Lidl“ ir „Norfoje“, brangiausia – „Maximoje“ (2)

Rugsėjį pigiausiai apsipirkti galima „ Lidl “ ir „Norfos“ tinkle, o brangiausiai –...

|Maža didelių žinių kaina