aA
Kaip ramiai reaguoti į kitų žmonių žodžius? Kaip įsiklausyti į konstruktyvius patarimus ir nekreipti dėmesio į atvirą pasišaipymą ar netinkamą kritiką? Psichologės Ellen Hendriksen patarimai.
© Shutterstock

Kai kalbama apie tai, ką žmonės galvoja apie jus, galioja taisyklė „blogas yra daug stipresnis nei geras“. Ir tą dieną, kai jūs išgirstate devyniasdešimt devynis komplimentus ir vieną kritiką, jūs žinote, kokios mintys sukasi jūsų galvoje. Ir pabandyk, žmogau, tą naktį užmigti…

Rūpintis tuo, ką žmonės apie mus galvoja, yra normalu. Ypatingai mums svarbu tai, ką galvoja mylimi ir artimi žmonės. Juk dar visai neseniai būti išvarytam, ko gero, buvo pati didžiausia bausmė. Mums reikėjo grupės vien tam, kad išgyventume, todėl tai, kaip mus priėmė ir vertino kiti grupės nariai, reiškė gyvenimo ir mirties klausimą.

Šiandien mums nereikia grupės tam, kad turėtume maisto ar stogą virš galvos, bet mes vis dar priklausome nuo aplinkinių palaikymo ir supratimo. Bet jeigu paklausite kokio savipagalbos guru, ar verta rūpintis tuo, ką apie mus galvoja kiti, dažnai išgirsite tą patį atsakymą: nekreipkite dėmesio į tai, ką sako kiti, ir klausykite savęs. Ir dažnai tokių patarimų fone skamba mintis „pasiųsk visus kuo toliau“, tačiau čia ir prasideda daug bėdų. Toks tonas yra kategoriškas ir žeminantis, todėl man, o tikriausiai ir daugeliui iš jūsų, nėra priimtinas. (Be to, žiūrint į žmones, kurie atkakliai ir įkyriai tvirtina šią tiesą, kyla mintis, kad juos pačius labai jaudina kitų nuomonė, kitaip kam jie keltų audras stiklinėje?)

Todėl aš siūlau vidurį: įsiklausyti į konstruktyvius patarimus tų, kurie mums rūpi, ir atmesti tuos, kurie apie mus skleidžia apkalbas, už akių kalba įvairiausius bjaurius dalykus arba tiesiog šaiposi. Aš siūlau švelnesnę ir žmogiškesnę „kaip nesirūpinti“ versiją, nieko nežeminant ir „nesiuntinėjant“.

Taigi, kai „priešai skleidžia neapykantą“ – 9 būdai, kaip su tuo tvarkytis.

1. Įvardinkite tuos, kurių nuomonė jums rūpi

Mūsų protas mėgsta viską apibendrinti ir išpūsti. Jeigu jis verčia jus jaudintis dėl to, kad visi žmonės jus pasmerks, visi jus nuteis, nusisuks nuo jūsų ar supyks, paklauskite savęs – o kas būtent? Sudarykite konkretų sąrašą – kas tie žmonės? Tuomet gąsdinantis „visi“ susitraukia iki mažos grupės ir gali būti, kad liks tik vadovas darbe ar smalsi apkalbas mėgstanti kaimynė. Bet tikrai ne „visi“.

2. Įsiklausykite, kieno balsas skamba jūsų galvoje?

Jeigu jūs bijote, kad jus pasmerks, nors nėra nei vieno, kuris konkrečiai apie tai kalbėtų, pagalvokite: kas išmokė jus bijoti? Galbūt vaikystėje jūs dažnai girdėjote „O ką žmonės pagalvos?“ arba „Geriau nedarykime šito. Žmonės galvos, kad mes keisti.“ Dauguma iš mūsų baimę nepatikti kitiems įsileido dar su mamos pienu. Bet yra gera žinia: net jeigu šios „tiesos“ įsitvirtino mumyse, mes galime jas pakeisti ir išmokti kitų. Praktikuodami, „Ką pagalvos kaimynai?“ jūs pakeisite į „Kiti žmonės per daug užsiėmę savimi, kad vertintų mane“, arba „Yra nemažai priimančių ir atvirų žmonių“, „Nedaug žmonių varginsis reikšti savo neigiamą nuomonę“.

3. Neskubėkite gintis

Jeigu išgirdę kritiką, jūs iš karto puolate statyti gynybinę sieną iš betono, į ją atsitrenks viskas – ne tik priekaištai, bet ir naudingi patarimai. Vietoje to, kad užsikimštumėte ausis ir pasislėptumėte savo tvirtovėje, pasistenkite įsiklausyti į tai, ką jums sako, o tik tada nuspręskite, ar į tai verta atkreipti dėmesį, ar geriau ignoruoti.

4. Atkreipkite dėmesį, kaip kritikuojama

Jeigu žmogus eikvoja savo laiką tam, kad suteiktų jums konstruktyvų grįžtamąjį ryšį – pavyzdžiui, atsargiai pasako, kad jį užgavo jūsų elgesys (bet ne jūsų asmenybė!) – būtinai įsiklausykite į jo žodžius, net ir tada, jeigu galiausiai nuspręsite nepasinaudoti jo pastabomis. Bet jeigu jūsų pašnekovas paliečia jūsų asmenybę („Na tu ir kvailys“), kalba neapibrėžtai arba daro dviprasmiškus komplimentus („Na, tu bent jau netinginiauji“), jūs galite ramia sąžine į tai nekreipti dėmesio. Jeigu jie nesivargina išsakyti kritikos taktiškai, tai daugiau pasako apie juos, o ne apie jus.

5. Jeigu kažkas jus kritikuoja, tai dar nereiškia, kad jis teisus

Visada prisiminkite, kad kitų nuomonė – ne aukščiausios instancijos tiesa. Jūs galite nesutikti su savo kritikais. Bet jeigu jūs jaučiate, kad jie teisūs, tuomet…

6. Priimkite tai garbingai

Net jeigu jūs jaučiate deginančią nuoskaudą ir iš ausų rūksta dūmai, yra dvi priežastys, kodėl neverta pradėti puolimo. Išlaikydami padorumą ir net padėkodami už pastabas, jūs vienu šūviu nušausite du zuikius. Pirma, jūs parodysite, kad gebate susivaldyti net priekaištų krušoje, o tai kelia pagarbą. Antra, jūs patys didžiuositės tuo, kad galite reaguoti konstruktyviai, nežemindami kito.

7. Pagalvokite, ką darysite su kritika

Mūsų protas dažnai įstringa blogiausiame iš galimų scenarijų: „Dabar visi nusisuks nuo manęs“, „Visi mane pasmerks, jeigu aš blogai pasirodysiu“, „Jeigu aš nesutiksiu su jais, jie su manim nebebendraus“. Jeigu jūs nuolat bijote katastrofos, pagalvokite, kaip jūs elgtumėtės, jeigu ji iš tikrųjų įvyktų. Kam jūs paskambintumėte? Ką jūs darysite? Į ką kreipsitės ir prašysite palaikymo? Ką jūs galite padaryti, kad būtų lengviau? Jeigu jūs žinosite, kad turite variantų susitvarkyti su katastrofa (kurios tikimybė yra labai menka), jūs jausitės ramiau ir mažiau to bijosite.

8. Prisiminkite, kad žmonių nuomonė keičiasi

Žmonių nuomonė keičiasi kaip vėjo kryptis. Šiandien jie gali į jus mėtyti akmenis, o rytoj nešioti ant rankų. Pagalvokite, kokios permainingos yra tendencijos. Pagalvokite apie didžiuosius mokslininkus, išradėjus ar rašytojus, iš kurių kažkada šaipėsi, o vėliau jie buvo paskelbti genijais. Jeigu gyvenime ir yra kažkas stabilaus, tai – pokyčiai. Todėl „būkit savimi, kad ir ką apie tai kalbėtų kiti“.

9. Meskite iššūkį savo įsitikinimams

Žmonės, kurie jaudinasi dėl kitų nuomonės, labai dažnai gyvena tobulumo idėja – jie galvoja, kad tik būdami tobuli, jie išvengs kritikos ir vertinimo. Meskite iššūkį tokiems įsitikinimams: sąmoningai padarykite klaidą ir pažiūrėkite, kas nutiks. Išsiųskite laišką elektroniniu paštu ir palikite jame klaidų, pokalbio metu leiskite padaryti sau pauzę ir pabūkite nejaukioje tyloje, ar kompiuterinės technikos parduotuvėje paprašykite kremo. Taip jūs sužinosite, kas įprastai įvyksta, kai jūs padarote klaidą… NIEKO.

O iš tiesų, pats didžiausias jūsų kritikas esate jūs pats. Ir tai turi prasmę: jūsų gyvenime jūs esate vienintelis, kuriam gresia pavojus. Bet kiekvienas šios planetos gyventojas galvoja taip pat ir rūpinasi savimi, todėl niekas neturi laiko keipti dėmesio į jus. Kiekvienas užsiėmęs savimi – svarbiausiu žmogumi jų gyvenime. Todėl viskas paprasta: kritikos jūs sulauksite bet kokiu atveju, net ir tada, kai nieko nedarysite, todėl naudokitės ja – išsirikite rečiausius ir vertingiausius brangakmenius, o kitus palikite jų savininkams.

Daugiau Ilonos tekstų skaitykite www.drasagyventi.lt


Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
4.4118

Esu pirmoji šalies dama, tai – be galo keistas darbas (5)

Kiekviena pirmosios šalies damos darbo diena yra palaimingai kitokia, vis tik džiaugsmas, kad galiu...

Mažos gudrybės laikui stabdyti: 40-ojo gimtadienio nebebijosite (40)

Toms, kurioms dar nėra keturiasdešimt, gal kuo ir pasinaudos, o kurioms jau po – gal nusišypsos,...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Žulikų kredo: kainą į PM (110)

Ne, tai ne tas anekdotas apie internete nelabai susigaudantį dėvėto šaldytuvo pardavėją. Šis...

Lietuvos labui dirbanti Luka Sinevičienė: geriausias įkvėpimas sau – aš pati (6)

Su Luka virtualiai susipažinome tada, kai ji mane pakvietė apsilankyti pačioje Vilniaus širdyje,...

Tėvo laiškas būsimam tėvui: iki pirmojo vaiko mano tėvystės suvokimas priminė šokoladinį medalį (5)

Tu gyvybingas, ambicingas ir veržlus jaunuolis. Tau iš esmės nieko netrūksta, nes darbe judi vis...

Top naujienos

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (101)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (2)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (150)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Apklausos: „Įstatymas ir teisingumas“ laimėjo rinkimus Lenkijoje (40)

Valdančioji dešiniųjų pažiūrų partija „ Įstatymas ir teisingumas “ sekmadienį laimėjo...

Po skyrybų dramos – atviras Andriaus Šedžiaus interviu apie vaikus: apie tai vėliau teks papasakoti ir mažyliui (62)

Neseniai skyrybas išgyvenęs verslininkas Andrius Šedžius dabar visą savo dėmesį sakosi...

Sunkiai sergančios aktorės Anastasijos Zavorotniuk dukra pasidalijo jautria žinute (46)

Šeštadienį, spalio 12-ąją, sunkiai serganti aktorė Anastasija Zavorotniuk kartu suvyru Piotru...

Mirotičiaus šou laimėjo „Barcelonai“ trilerį prieš „Valencia“, Kulboka padėjo nugalėti „Baskonia“ (1)

Nikola Mirotičius surengė fenomenalų pasirodymą bei vienas ant savo pečių ištempė...

Metusi mokytojos darbą emigravo į Norvegiją: griauna stereotipus apie fabrikuose žuvį dorojančius tautiečius (150)

Pedagogės Laimutės Skiudulės vardą, be abejo, žino kone kiekviena Stavangerio ( Norvegija )...

Kokią klaidą lengva padaryti ruošiant avietes žiemai – profesionalo komentaras kaip avietes apsaugoti nuo šalnų (1)

Gediminas Cijūnaitis , gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patirtimi, kaip elgtis su avietėmis,...

Ant bangos: Rapšys iškovojo dar vieną auksą Berlyne (47)

Įspūdingą formą šį sezoną demonstruojantis Danas Rapšys iškovojo dar vieną aukso medalį...