Užvakar į mano draugus prašėsi laivo kapitonas profilio nuotraukoje, o viršelio fotografijoje baltais dantimis šypsosi juodaodis, kad būtų linksmiau – jo laiko juostoje trijose neviliojančios Afrikos nuotraukose du jo gentainiai plovė seną automobilį žvyro aikštelėje pasidėję kibirą šalia. Na, štai, susipažinkite, šviežias princas. Atkeliavo per bendras drauges. Įdėmiau pažiūrėkite į nuotraukas jo feisbuke. Kiek rasite raudonų vėliavyčių?

Ekrano nuotr.

Statistika

Man sako, kad aš gaištu laiką apie tai rašydama. Gal.

The Washington Post rašo, kad „Scamalytics“ – kompanija kuri renka ir tikrina pažinčių anketas internete kai kurių interneto pažinčių svetainių užsakymu, – teigia, kad pusė milijono iš 3,5 milijono anketų yra netikros – tai sukčiai. 3 iš 10. Taip kad iš 10 laiškų trys gali būt pavojingi. Lietuviškos statistikos nežinau, va angliška kaip šiurpina: 2017-aisiais registruoti (!) 3557 atvejai, kai pinigai buvo sumokėti romantiškiems interneto princams. Tai – 10 pranešimų per dieną ir maždaug £11,500 vidutiniškai. Nepurto? Moterys dosnesnės, emocionalesnės, jos pakliūva dažniau – 63%, vyrams irgi sekasi – 37%.

Amerika. Tie patys 2017-ieji. 15 000 žmonių pranešė apie apgaulę, jie prarado 211 milijonų USD – sako FBI. Ne visi atvejai apie princus, bet visi jie pagrįsti pasitikėjimu ir apsimetimu – draugais, šeimos nariais, romantiškų santykių partneriais.

Statistika netiksli, nes spėjama, kad 90 procentų aukų apie tai tyli. Iš gėdos. Ir iš puikybės. Nes po nuostabaus laiko ir santykių, kuriais gyrėsi draugėms ir draugams, sunku prisipažint, kad „pasimovė“. Finansinis praradimas pjauna per kišenę, o emocinis – dar labiau drasko širdį.

Ar yra būdų apsisaugoti? Teko nemažai sukčių sutikti moderuojant užsienio pažinčių portalo anketas ir nuotraukas. Interneto nusikaltimų tyrėjai gal patartų ką kita, tačiau iš savo patirties galiu jums parodyti raudonas vėliavėles.

Nemoki kalbos? Bėda.

Ar ieškai princo, ar jis pats atjoja, geriau, kai gali susikalbėti. Jei negali laisvai bendrauti, esi silpnesnioji pusė. Ir pavojų padaugėjai dvigubai.

Ar susirašinėji su google translator? Kvailystė. Pamiršk tai.

Ar jo pirma žinutė ilgesnė nei 3 sakiniai? Ar pasirašo vardu? Gal dar ir pavarde? Galima iškart trint. Ar kreipiasi Honey, My Dear, Hi Beauty, Hi Sweetheart? Jau seniai reikėjo spaust mygtuką „report scam“.

Ar jo laiškai visada gerokai ilgesni nei jūsų?

Ar sakinių konstrukcijos ir gramatika nekliūva, jei susirašinėjat su britu ar amerikiečiu? Jei visada, pavyzdžiui, vietoj I am rašo i am – iškart meskit velniop. Alio, jei mus mokykloje išmoko I am parašyti taisyklingai, tai jie to mokosi nuo pirmos klasės. Ir turėjo išmokti.
Ok, gal ir jūs nemokate anglų kalbos tobulai? Ar parodėte jo tekstus savo draugei, kuri gerai moka kalbą? Ji pastebėtų klaidas, tik bijote, kad pasakys tiesą?

Ar akies nedrasko pasikartojantys žodžiai? Kuo daugiau kartojasi love, forever, miss you, we will meet soon… – tuo blogiau. Kitas žodis, kuris yra raudona vėliavytė – God. Kuo daugiau meilės dievui, tuo mažiau meilės jums. Keista, bet tikra koreliacija.

Ar labai anksti pradėjo kalbėti apie meilę jums, atleiskit, jūsų interneto vaizdeliui?

Nuotraukos

Nuotraukos daug pasako apie žmones, tik reikia jas panagrinėti. Ir niekada nepamirškite, kad bendrauti galite ne su tuo, kas nuotraukoje.

Įdėmiai žiūrėkit profilio nuotraukas. Matykite detales – kartais verta paklausti, kur princas fotografavosi, kada su kuo buvo. Ar patiko ten?
Ar nuotraukos senos? Jei taip – paprašykite, kad kokią naują įdėtų.

Ar jis nuotraukose su vaikais, karo zonoje? Gal su šalmu ir kepure? Apžiūrėkite ausų formą visose nuotraukose. lengva pamatyti, jei kiekvienoje herojus skirtingas.

Šiaip jie visi labai gražūs ir linksmi nuotraukose. Tokie net įtartinai per faini. Jums. Ir man irgi.

Ar tikrinote nuotraukas? Kur? „Google“ ar „tineye“ paieškoje įkeldami nuotrauką ar jos adresą. Jei rasite, žinosite ką daryti.

Profilio informacija

Ką žiūrėti? Yra daug dalykų, tačiau keli yra pagrindiniai – viskuo abejoti. Man lengva, aš nenorėdama pastebiu detales, jums reiks varyti pagal šituos punktus. Nors du atsakymai „taip“, kylat nuo kompiuterio – susitvarkykite spintą, paskaitykite, pasportuokite ir jį kuriam laikui pamirškite.

Ar žmogaus ūgis ir amžius dera su nuotrauka. Skiriasi?

Ar jis karininkas, inžinierius, darbuojasi naftos platformoje, kapitonas, pilotas, karo gydytojas? Tai skambutis jums – laikas prabusti.

Kokia jo šeimyninė padėtis – našlys su vaiku ar vaikais? Žmona žuvo avarijoje ar mirė nuo vėžio? Dar viena vėliavėlė.

Ar jis yra iš vienos šalies, o nuolat keliauja arba dirba kitoje (dažniausiai trečiojo pasaulio) šalyje? Laukėte likimo ženklo – štai jis. Ženklas.

Ar nurodo savo veiklos sritį, kuri bet kam daro įspūdį (deimantų, aukso prekeivis pvz.)? Ar girdite, kaip jūsų santaupos ruošiasi su jumis atsisveikint. Net šnara.

Pažinčių puslapyje ir kitur

Pažinčių puslapiai sako, kad bendrautumėte juose ir niekur neitumėte, nesvarbu, kiek ilgai bendraujate. Ten tikrai saugiau.

Pažinčių portalai skenuoja savo narių profilius. Tikrina nuotraukas, stebi neįprastą narių aktyvumą ir elgesio algoritmus (jei kažkas itin intensyviai su daugeliu bendrauja), registruoja kitų narių atsiliepimus, blokavimus, pranešimus ir nagrinėja.

Yra moderatorių, gyvų žmonių, kurie peržiūri įtartinas anketas ir nuotraukas tų, kurie sukėlė įtarimų kitiems. Moderatoriai (kartais keli ar keliolika moderatorių išsako nuomonę ir tada profilis naikinamas).

Jei kažkas atrodo per gerai, kad būtų tiesa, palikite susirašinėjimą pažinčių puslapyje savaitei kitai, galbūt sistema jį ištrins ir bus ramu. Taip dažnai būna, nes apsišaukėliai užsiregistruoja kelioms dienoms ir pabėga su grobiu į nekontroliuojamus plotus.

Jei jūs pati pranešite apie jo profilį ir įtarimus, o jį pažinčių portalo sistema ištrins (jau perbėgus į kitas bendravimo programėles) jis pasakys, kad pats išsitrynė anketą, nes mintyse „only you“.

Kuo greičiau princas nori pabėgti iš pažinčių puslapio ir bendrauti kitais virtualiais būdais, tuo labiau įtartinas.

Jei siūlo perbėgti, nepasiduokite. Jei jau pasidavėte, rinkitės teritoriją pati. Skype tik bailiams. Ten pasislėpti lengviausia. Google Hangouts irgi tas pats.

Pokalbių programėlės su telefono numeriu – Whatsapp, Viber – gal ir geriau, bet neįsijauskite ir nenurimkite per anksti. Pažiūrėkit, kokios šalies tas jo numeris.

Jei jau turit jo telefono numerį, pagooglinkite tinkamai – nepatingėkite kelis puslapius rezultatų perversti. Jei „princas“ ilgametis, galite rasti jo veiklos pėdsakų kitų aukų pasakojimuose.

Ar jis skambina? Ar ryšys blogas. Turi būti blogas. Ir akcentas jo nebritiškas ar amerikietiškas. Ir tai, kad su „dukra“ ar „mama“ duos pakalbėti, nieko nereiškia. Jie dirba ne vieni.

Temos ir dramos

Apie bendrą ateitį kalbate, o susitikimas realiame gyvenime vis nukeliamas. Apie ką dar jūsų pokalbiai?

Žiūrėkite, ką ir kaip jis rašo. Ar jis bendrauja, ar atsako į jūsų klausimus, ar tik pasakoja apie save, linki geros dienos, siunčia bučkius, klausia ar gerai miegojote ir linki kitos geros nakties?

Kaip greitai pradeda pasakoti apie savo sėkmingą verslą ir pinigus?
Ar ištisai mirksta intenete ir nuolat su jumis bendrauja? Parodykite man tokį verslininką! Viskas kitaip, juk reik laikyti jus ant trumpo pavadžio. Kontroliuok ir manipuliuok – tokia šito darbo esmė.

Paklauskite apie jo pomėgius, mėgstamiausią knygą, kiną, nuvyniokite į šoną nuo jo pokalbio temų ir pažiūrėkit koks bus atsakymas.

Ar kalbantis kitomis temomis nesikeičia jo braižas? Ar neatrodo, kad rašymo stilius visai kitas?

Pažiūrėkite objektyviai (jei galite, o gal kam parodykite), gal žinutės tokios beveidės, kad tiktų bet kam, jei tik pakeistumėte kreipinį, kuris ne visada tinkamai įrašytas?

Jis kartais susipainioja ir atsakinėja apie tai, ko niekada neklausėte. Jis vienu metu dirba su keliomis, būna, suklysta. Kai pasakysite, kad apie tai nekalbėjote, gražiai išsivynios. Profas!

Ar jis greit nuo pažinties susiruošia į tolimą komandiruotę? Ar paprašo instaliuoti kokią nors naują pokalbių programėlę, nes toji, kuria bendraujat, ten uždrausta? Arba internetas jos nepalaiko.

Ar siunčia jums asmenukes ar šiaip nuotraukas iš kelionės? Ar ten kyla problemų su telefono kamera, o iš muilinės negali nuotraukų perkelti?

Jam nuolat kažkas nesiseks ir visada turės daug pasiteisinimų kiekvienai istorijai. Viskas bus labai jautru ir tikra.

Na, o kai jau jis kelionėje, toli nuo namų, neretai painiojasi tarp laiko juostų ir rašo jums kiaurą parą. Kai porą dienų pakeliaus, tada paprašys pinigų. Kaip? O koks jums skirtumas?

Jūs iki šitos vietos neprieisite!

Labai tikiuosi. Jis išvažiavo į kelionę, jūs irgi kur nors išvažiuokite. Į realų gyvenimą. Nes kol nosis internete, tai ir ausys užgulusios, ir protas neblaivus. Ir draugių patarimų negirdite. Vakarais gerkite mėtų arbatą ir greičiau užmigsite nei su jo „good night, sweetheart“.

Nereikia numoti ranka, kad tik durnos bobelės-kaimietės-beraštės pasimauna. Yra tarp aukų ir ta pačia kalba kalbančių – universiteto profesorė, ir verslo vyriškis, ir pensininkė, ir tikras inžinierius. Tik visi tuo metu buvo po skyrybų, sutuoktinio mirties ar dar kokių nors pergyvenimų – žmonės, pasiilgę gražių ir tikrų emocijų. Ir jie norėjo stebuklo. Negi uždrausi norėti?

2008 išleistoje knygoje „Truth, Lies and Trust on the Internet“ Monica Whitty, Leicesterio universiteto mokslininkė – psichologė, kuri gilinasi į interneto realybę, – rašo, kad internetiniai santykiai gali būti „hiperasmeniški — daug stipresni ir intymesni už fizinius santykius“. Kodėl? Nes abi pusės išvengia aplinkos trukdžių, kurie neišvengiamai blaško bendraujant akis į akį; jie susikuria idealizuotus avatarus, kurie nusipelno daugiau pasitikėjimo ir artumo, nei jie patys, tikrieji, sugebėtų…

O dabar pribaigsiu 3 klausimais

Tiesiai. Konkrečiai. Tau. Įsivaizduok, kad jis tikras, tas princas. Nesunku įsivaizduoti, nes taip ir galvoji.

Ar jis įsimylėtų tave gatvėje pamatęs?
Ar lietuvis tokiomis kalbomis apsuktų tau galvą?
Ar tam, su kuriuo susipažinai vakar bare, pervestum pinigų?
Ir atsakysiu pati į tuos klausimus už tave, nes tikrai neprisipažinsi:

Ne, nes pati nesijauti verta princo ir tokio svajonių gyvenimo.
Ne, nes lietuviai ne tokie, kaip užsieniečiai. Daug jų turėjai, tų užsieniečių?
Dar ko, lyg neturėtum kur pinigų dėti kažkokiems nepažįstamiems pervedinėti. bet jis gi… Princas.

Ne, aš ne paranojikė. Taip, aš tikiu stebuklais, kurie atsitinka kitiems. Taip, man patinka atsitiktinumai ir sutapimai. Žinau, kaip pamesta galva pridaro daug bėdos. Ir kad vedybos iš išskaičiavimo – pačios tvirčiausios, jei gerai suskaičiuoji. Tai ir skaičiuok, mažule, kai esi internete. Meilė bus, kai/jei susitiksi.

Čia ne apie meilę kalba. Ir ne apie vedybas. Apie darbą, kurį žmonės dirba anapus ekrano ir nori, kad būtent tu už tai sumokėtum.

P.S. Karmos taškai už pasidalijimą. Tikrai verta pakišti paskaityti tai draugei, kuri įklimpusi nežinia kokiuose niekur nevedančiuose susirašinėjimuose su užjūrio princais.

Daugiau Jolitos tekstų skaitykite www.protoaistros.lt