aA
Vyrui vakarienei reikia pilnos lėkštės kumščio dydžio kotletų, apdrėbtų riebiu grietinės padažu, o tada pakartoti. Reikia aliejumi varvančių žemaičių blynų keptuvės, o gal net žvilgančios nuo taukų karkos, į orkaitę pašautos su raugintais kopūstais ir puskilogramiu bulvių.
Fausta Marija Leščiauskaitė
Fausta Marija Leščiauskaitė
© DELFI

Vyrui reikia mėsos, jis juk ne balandis koks ir ne gėjus. Salotos vyrui? Nejuokaukit, moterys sako „maniškis nuo jų nepavalgo“. Koks tikras vyras valgys kruopas? Perlines ar, juo labiau, kažkaip jau savaime bobiškai skambančias bolivines balandas? Na, nebent iš mandagumo ir baimės žmonelei, kuri tokių užsitaisė, nes liekninasi, paragaus, o tada iš šaldytuvo trauks dešrą, lašinius, svogūno ir vyriškai užkąs. Su alyvuogėmis ir sūriais tikri vyrai taikstosi iš meilės arba noro nepasirodyti mužikais romantiškų pasimatymų metu. O normalus vyras, ne koks šiuolaikinis subobėjęs pienius, dėl savęs nusipirks kebabą. Arba pats paršelį pasiskers, bet šitomis nesąmonėmis nesisotins. Nes jo skrandis yra kitoks, jam neįmanoma pasisotinti tuo, ko sotinasi moteris.

Tai sakykit, vyrai tikrieji ir jų tikros damos, kur tie patinai taip pluša dieną naktį kastuvais ar dalgiais mojuodami, kad jiems maisto reikia kaip vidutinei lokių šeimynai? Ko gero nuo šešių ryto ligi vidurnakčio lenkia nugaras laukuose be atokvėpio, be pietų pertraukos, be laisvadienių? O tais retais laisvadieniais, kurie pasitaiko kaip stebuklas, kaip žydrūnai savickai kilnoja bačkas, rąstus ir automobilius plikomis rankomis?

Na, o dabar užverskime tą pasakų knygą ir papasakosiu aš jums, kaip yra iš tikrųjų. Dirba tas jūsų vyras vidutinio arba niekinio fizinio sunkumo darbą. Vairuoja autobusą, vežioja prekes, eina į susitikimus, kalbasi telefonu, braižo į sąsiuvinį ar kompiuterį, keičia automobilių tepalus, tikrina vamzdžius, špakliuoja, moko vaikus ar rūpinasi verslu. Statistiškai tai yra vieni populiariausių užsiėmimų vyrams ir kad ir kaip niekas nenori būti vidutiniu statistiniu vienetu, dauguma – esame. Na, o reali vidutinio vyro, su vidutiniu, tačiau normaliu fiziniu aktyvumu, paros kalorijų norma svyruoja tarp truputį virš dviejų ir trijų tūkstančių kilokalorijų. Maždaug tiek jam užtenka, kad palaikytų kūno svorį, visas reikalingas kūno ir smegenų funkcijas ir visaverčiai gyventi.

Sakykime, vidutinis 300 gramų jautienos steikas sudaro apie 400 kilokalorijų. Kalbu labai grubiai, paklaida garantuotai yra, bet kažkokios atspirties reikia. Šaukštas sviesto sudaro apie 100 kilokalorijų, o pastarąjį kai kas mėgsta lydyti ant mėsos. Trys vidutinės bulvės, skačiuokime kad viena bulvė svers apie 140 gramų, sudarys apie 350 kilokalorijų. Ir dar primeskime, kad tai bus bulvių košė ir ją trins su pienu bei sviestu – tai dar papildomos 200 kilokalorijų. Skardinė kolos sudarys apie 140 kilokalorijų. Desertui vyras suvalgys kokį nors įprastą, gerai žinomo pavadinimo šokoladuką, kuris realistiškai gali sudaryti apie 250 kilokalorijų. Iš viso – apie 1340 kilokalorijų. Vadinasi, tiek ir taip valgydamas triskart per dieną, o tai net neskambėjo kaip maisto festivalis, vyras viršys vidutinę rekomenduojamą paros kalorijų normą.

Absoliučiai panašų kaloringumą galima išgauti salotomis. 250 gramų virtų lęšių sudarys apie 300 kilokalorijų. Du vidutiniai kepti kiaušiniai – apie 160 kilokalorijų. Svogūnas, stiklinė kopūsto, viena vidutinė morka, didelis pomidoras, viena paprika sudarys apie 200 kilokalorijų. Na, o padažą tegu sudaro alyvuogių aliejus, sakykime, penki dideli valgomieji šaukštai, kas sudarys 600 kilokalorijų, šaukštelis garstyčių, šaukštelis medaus, šiek tiek citrinos sulčių ir šaukštas balzaminio acto, kurie gal sudarys kokias 30 kilokalorijų. Nežinau, ar skanios gautųsi tokios salotos, bet dar nė deserto vyras nebus spėjęs suvalgyti, o pasiekęs bus 1340 kilokalorijų. Žinoma, galima dėti kiek mažiau lęšių ir pilti mažiau aliejaus, bet esmė čia viena – jokio skirtumo, kruopos, žolės, mėsa, sriuba, bulviniai blynai ar sumuštinis – pavalgyti nuo jų galima vienodai. Kitas klausimas, kuris man atrodo kaip svarbiausias, yra tas, ką tu organizmui duodi su į burną dedamais kąsniais, kiek gauni makroelementų, kiek vitaminų ir visų reikalingų medžiagų pasiimi. Bet jei grynai apie pavalgymą – pavalgyti tiek vyras, tiek moteris gali nuo visko, kas yra maisto produktas.

Kodėl asmeninis skonis (ar jo nebuvimas), o kartais net tiesiog negebėjimas visavertiškai maitintis, bandomas pagrįsti kažkokiu toksišku vyriškumu ar moteriškumu? Kodėl iš moters tikimasi tortuko su uogytėmis, salotyčių su kruopytėmis, o iš vyro – lašinių su svogūnais? Kol valgiau mėsą, kuo puikiausiai kirsdavau lašinius, užsikąsdavau svogūnais ir ant viršaus dėdavau šaukštą krienų. Tortai man buvo mažai įdomūs, o pašnekesiai tarp draugių puikiai gimsta rankose laikant ne raitytą arbatos puodelį, o gabalą dešros. Nuo to mažiau moterimi netapau, tarp kojų nauji agregatai neišaugo. Na, o kai bandoma pasiteisinti fiziniu darbu – tai taip, suprantama, kad esant dideliam fiziniam krūviui, reikalinga ir daugiau kalorijų. Kitaip sakant – norisi sočiau. Bet net ir čia tą patį kaloringumo efektą galima išgauti nevyriškais laikomais produktais. Žinoma, galima ginčytis apie tai, kokių medžiagų labiausiai reikia aktyviai fiziškai gyvenančiam žmogui ir čia savo darbą geriausia leisti dirbti dietologams, tačiau galiu duoti ranką nukirsti, kad tą patį efektą galima gauti ir iš „vyriškų“, ir iš „moteriškų“ maistų.

Tiesiog komiška, kaip bijodami dėl savo vyriškumo ar moteriškumo, žmonės net maistui suteikė lytiškumą. Kaip vyrai kvepėti rožėmis nedrįsta – ir tokiems buvo sugalvotas marketinginis triukas, vyriški bei moteriški kvepalai, nors iš tiesų kvapas tikrai nėra tik vienai lyčiai pritaikomas, – taip ir patiekalų baidosi. Iš įpročio, dėl įdiegtų stereotipų, iš nepažinimo bei nepatyrimo.

Na, nebegaudo plikomis rankomis vyrai bizonų. Tai nereikia ir apsimesti pirmykščiais, laukiniais ir nepasotinamais. Nebijokite taip tų salotų, pabandykite – pimpis iki razinos tikrai nesusitrauks, pažadu.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(165 žmonės įvertino)
1.6000

Fausta Marija Leščiauskaitė. Gaila, kad nužengę taip toli, vis dar esame vaikmušių ir gyvūnų kankintojų tauta (8)

Praėjusią savaitę ašaromis springau pamačiusi vaizdo medžiagą iš Šakių: prie automobilio...

Jolita Herlyn „Gėdos vaikas“: kaip mažoje šalyje rašyti apie lietuvių knygas? Faustos Marijos Leščiauskaitės knygų apžvalga

Mano santykis su lietuvių rašytojais yra sudėtingas. Ėmusi rašyti knygų apžvalgas, lietuvių...

Filmo „Confess, Fletch“ apžvalga: kaip seksualusis šelmis narplioja detektyvą

Nuotaikingas, įtraukiantis detektyvas su Jon Hamm, „Mad Men“ pažiba, kur jis darkart...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kreipimasis į Lietuvos valdžią: nebūkite kolūkiečiai (13)

Pastarieji metai atnešė tą retą jausmą, kai iš tiesų didžiuojuosi Lietuvos valdžia ir ją...

Delia Owens „Ten, kur gieda vėžiai“: kai knygos tampa madingomis Faustos Marijos Leščiauskaitės knygų apžvalga

Mados egzistuoja visur. Pavyzdžiui, būna madingų teatrų ir madingų spektaklių, būna madingų...

Top naujienos

Biržoje – beveik nulinės elektros kainos: trumpa pertrauka brangiame sezone (2)

Elektros biržoje antrą naktį iš eilės protarpiais formuojasi beveik nulinė elektros kaina . Ir...

Pasibaigus karui Ukrainos oligarchų laukia naujas testas

Nuo pat nepriklausomybės paskelbimo Ukrainos oligarchija žlugdė efektyvias reformas ir plėtrą....

Karybos ekspertas Ždanovas: laukia lemiamas mūšis, rusai jau įrengė trijų lygių įtvirtinimus smūgių Baltarusijai scenarijus – vis realesnis (1)

Spartų puolimą pradėję Ukrainos kariai turės sumažinti tempą ir ruoštis Chersono šturmui,...

Po VRM sprendimo nuogąstauja dėl Lietuvos saugumo: nėra ramu (4)

Praėjusią savaitę valdžia nusprendė, kad rusai, turintys lietuviškas šaknis patvirtinantį...

Švediška gyvenimo filosofija, kuri ypač praverčia sunkmečiu: toks mąstymas padėtų ir lietuviams

Jeigu jūs ieškote tokios vietos, kur galėtume maksimaliai atsipalaiduoti – jums būtinai reikia...

Jon Herskovitz, Sangmi Cha

Kim Jong Unas neįprastai nutilo (1)

Naujausia Šiaurės Korėjos raketų kruša gali atrodyti kaip eilinis bandymas pademonstruoti karinę...

Meteorologas: tikrai šaltos žiemos jau nebus (2)

Neprognozuojamai augant elektros energijos ir kitoms kainoms bei infliacijai, žmonės su dideliu...

Stambaus daržovių ūkio savininkas: visi sako, kad ūkininkai maudosi piniguose, bet taip nėra (4)

Širvintų rajone ūkininkas Arturas Mučinis tęsia šeimos tradiciją ir kartu su tėvais ir...

Rusijoje gyvenantis lietuvis gavo šaukimą kariauti: grįžti į Lietuvą nenoriu (22)

Lietuvos pilietis Edgaras B., gyvenantis Rusijoje ir turintis 2016 m. išduotą leidimą gyventi...

Karas Ukrainoje. Žvalgyba: daugiau nei pusė Ukrainos naudojamų tankų – perimti iš rusų Zelenskis – apie naują Putino užmojį: kvaila

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino Vakarus išlaikyti spaudimą Maskvai –...