aA
Neseniai pasklido žinia, kad sąmoningumo kaučerė ir guru Dominika Peldžiūtė moteris į savo renginį subūrė su manekenės Dovilės Didžiūnaitytės žūtimi siejamo Piniko poilsio komplekse. Ar tas poilsio kompleksas – tikrai jo, iki galo nėra aišku, bet sklando gandai, kad šis ten ne šiaip pasiklydęs vaikšto. Mat anksčiau su panašių renginių ir stovyklų organizatorėmis dirbusios merginos atskleidė, kad dėl renginio vietos bendraudavo tiesiogiai su pačiu Piniku.
Fausta Marija Leščiauskaitė. Tos, kurios kovoja už moterų seserystę, neorganizuoja renginių su merginos žūtimi siejamų vyrų sodybose
© DELFI / Andrius Ufartas

Renginio metu atėjus ritualinės pirties malonumų metui, kurie buvo suplanuoti programoje, merginas vantomis išperti atėjo pats... na, jau supratote – Pinikas. Šios pasibaisėjo ir prasidėjo skandalas.

Vėliau paaiškėjo, kad savo moteriškumo, sąmoningumo ir čakrų atvėrimo renginius ten organizuoja ir Rasa Jusionytė. Buvusios moters kolegės patvirtino, kad ši apie tai, su kuo turi reikalą, žinojo, o ilgainiui socialiniuose tinkluose pasklido ir daugiau teorijų, kai kurių – su vaizdiniais įrodymais, apie pačią renginių specifiką. Žodžiu, atsivėrė pragaro vartai. Visuomenė ėmė rėkti, organizatorės – raudoti, kitos kaučerės – ginti, ieškodamos visokių dvasingų pateisinimų.

Štai R. Jusionytė ėmėsi aukos pozicijos. Neva visuomenės reakcija jai primena vaikystėje patirtas patyčias ir jai baisu, kaip šitaip moterys puola moterį. Sakykime, truputėlį nustebau sužinojusi, kad moteris pasigedo moteriškos seserystės ir solidarumo. Pastebėjau, kad būtent šiuo dabar manipuliuojama, kai nori išsukti uodegą iš košės, kurią pats privirei.

Suradau švelniausią įmanomą žodį – veidmainystė. Štai, kas tai yra. Nes seserystė ir solidarumas būtų žmogų, dominavusį tokioje byloje, ir jo paslaugas, išbraukti iš savo kontaktų bei galimybių sąrašo. Ypač – kai dirbi su moterimis. Ne tik – ypač, kai tavo auditorija yra pakankamai jautri, saugumo ieškanti.

Kokia čia seserystė, kai nusispjauni į moterims jautrias temas ir tiesiog patogiai padarai versliuką mylimojo sodyboje? Čia kalbu apie „dominika.lt“ įkūrėją, kurios renginyje Pinikas pirties malonumus buvo teikti pasiruošęs. Sklando gandai, kad ši yra pastarojo mylimoji. Kokie buvo kitos minėtosios kaučerės motyvai, nežinau, bet jie taip pat nebuvo moteriškos seserystės naudai. Pripažinkite, truputį nesusiveda galai, kai tu muši gongus, smilkalus degini, pasakoji apie moterišką solidarumą, už tai paimi šimtus eurų ir atiduodi juos vyrui, kurio bet kuri savisaugos ir savipagarbos jausmą turinti moteris norėtų šalintis. Čia ne apie linčo teismą – čia apie tai, kad, pavyzdžiui, Maiklo Džeksono vaikų darželis šiais laikais irgi neturėtų pasisekimo. Pastarasis nebuvo nuteistas, tačiau kaltinimai ir sąsajos palieka dėmę.

Tai kokios seserystės begali tikėtis? O ypač – reikalauti? Jos nesulaukęs – kaltinti? Ir apskritai, toji seserystė kažkaip iškreipiama. Moteriškas solidarumas yra suvokti bendras mūsų stigmas, skaudulius ir neleisti, kad jie kerotų. Pavyzdžiui, žinodamos, kad moterys paprastai gėdinamos dėl savo kūno formų, girti viena kitą, kai jaučiame norą, sudaryti kūno įvaizdžio prasme saugią terpę, nekomentuoti kūno pokyčių, įkyriai nespoksoti ir nesivaipyti, mums pamačius neįprastą įvaizdį. Tai seserystė. Užuovėjos suteikimas ir stogo virš galvos pasiūlymas skriaudžiamai moteriai yra seserystė. Pagalba pagimdžiusiai draugei yra seserystė. Draugės kuriamų produktų pirkimas yra seserystė. Konkurencijos dėl vyrų užmiršimas ir linksminimasis, prioritetą skiriant moterims, yra seserystė. Kolegės užtarimas prieš bjauriai besielgiančius kitus kolegas yra seserystė.

Bet ne klaidų pateisinimas, ne abejotinų versliukų išsukinėjimas. Kažkada buvo susidaręs įspūdis, kad homoseksualių žmonių negalima kritikuoti ir reikia tik girti – iš principo, nes jie jautri socialinė grupė. Vėliau supratome, kad homoseksualai, kaip ir visi žmonės, būna garbingi ir niekingi, bjaurūs ir malonūs, nusikaltėliai ir teisingi. Taip ir su moterimis. Moteriški lytiniai organai dar nė vienos nepadarė šventąja, taigi, vertinti irgi reikia ne pagal lytį, o pagal konkretų poelgį.

Būna ir moterų žmogžudžių, ir moterų melagių, ir moterų machinatorių bei sukčių. O kai kada tai būna ne visos asmenybės apibūdinimas, bet tiesiog pavienis elgesys. Kartais geri žmonės meluoja, kartais geri žmonės apgauna. Kartais žmogus, kuris vieną išgelbėjo, kitą gali sunaikinti. Sutikite, būtų keista, jei vairavusį girtą ir sukėlusį avariją žmogų teisintume tuo, kad jis labai malonus kaimynams ir kai reikia, ateina vienišoms močiutėms įsukti lemputę, atkimšti klozetą ir prisukti atsišriūbavusį varžtą. Tai puiku, bet vairuoti girtam vis tiek nusikaltimas. Ir anoks čia brolystės ar seserystės nebuvimas, jei už tai smerki.

Mechanika paprasta – padarei gerą, žmonės dėkos. Padarei blogą – žmonės pyks. Bet taip ir yra teisinga, o ne paskelbti kažką šventuoju. Šventieji ir nebaudžiamieji vėliau tokiu statusu ima manipuliuoti, jie tampa diktatoriais. Aš nemanau, kad tokių renginių organizatorės nebeturi vilties ir nebegaus šanso. Dauguma žmonių nėra negailestingi žvėrys, jie tiesiog pyksta už neteisybę, už dviveidišką elgesį ir klaidinančią žinutę.

Nesidangstykim seseryste. Ir nemistifikuokim jos. Vasarą prie braškių kiosko susidūriau su moterimi, atėjusia su vaiku, kuri neturėjo grynųjų. O braškių pardavėjai pasirodė imantys tik grynais. Pasiūliau tai nepažįstamai moteriai sumokėti ir pasakyti savo banko sąskaitos numerį – kai galės, perves. Vaiko akys buvo didelės, braškių norėjo, o man kas – nesunku. Net jei būtų negrąžinusi (grąžino iškart), nebūčiau dėl dėžutės braškių nubiednėjusi. O suteikti pasitikėjimo kreditą žmogui man atrodo prasminga. Tada pajutau seserystę. Ir nereikėjo gongų, smilkalų, ritualų. Jokios magijos ir mistikos nereikėjo. Kaip ir tada, kai man tualete plaunantis rankas nusišypsojo kita moteris, užuot rūgščiai suraukusi veidą. Tai viskas, ką mums reikia žinoti apie tikrą seserystę.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(138 žmonės įvertino)
4.8768

Kristin Hannah „Stebuklinga valanda“: Žinau, kad žiūrėjote „Saulėlydį“ Faustos Marijos Leščiauskaitės knygų apžvalga

Niekam nesakysiu, kad žiūrėjote, atsipalaiduokite. Nepaisant to, kad pasaulyje kritikuojama viskas,...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Tos, kurios kovoja už moterų seserystę, neorganizuoja renginių su merginos žūtimi siejamų vyrų sodybose (2)

Neseniai pasklido žinia, kad sąmoningumo kaučerė ir guru Dominika Peldžiūtė moteris į savo...

Jodi Picoult „Norėčiau, kad būtum čia“: patiko „Valgyk, melskis ir mylėk“? Faustos Marijos Leščiauskaitės knygų apžvalga

Pamenu , legendinę „Valgyk, melskis ir mylėk“ skaičiau dar mokykloje ir originalo kalba....

Fausta Marija Leščiauskaitė. Jei studentas turi dirbti tam, kad galėtų mokytis, tai jo tėvai susimovė (32)

„Nuo šešiolikos išsilaikau pats. Viską užsidirbau pats, pamatą pasistačiau pats, niekas...

Kovo 8-osios proga feminisčių parodytame performanse dalyvavo ir iš Rusijos pabėgusios „Pussy Riot“ narės (1)

Trečiadienį vidurdienį vilniečiai ir miesto svečiai išvydo neeilinį reginį – Vinco Kudirkos...

Top naujienos

Sutaria: Šimonytė peržengė ribas (81)

Premjerės Ingridos Šimonytės reakcija į oponentės Agnės Širinskienės žodžius yra žemo lygio...

Seime – kritika bankams: nerimaujama dėl užlaikomų pinigų pavedimų, situacijos JAV (2)

Seimo ekonomikos komitete trečiadienį buvo aptariama Lietuvoje veikiančių bankų situacija. LB...

Vaizdo įraše – Rusijos smūgis į daugiabutį Zaporižioje (2)

Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip Rusijos raketa trečiadienį...

Gydytojai rekomenduoja pasiruošti laiko sukimui: vardija rizikas

Jau šį savaitgalį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Armonaitė dėl kilusio skandalo „Lietuvos geležinkeliuose‟ kreipėsi į etikos sargus: situacija labai nemaloni LTG kreipsis išorės audito (6)

Ekonomikos ir inovacijų ministrė, valdančiosios Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė...

Liutauras Elkimavičius

Mitais apipinta Rusijos samdomų žudikų grupuotė „Vagner“: ką siūlo, kad užverbuoja jaunuolius tokiam kraupiam darbui?

Britų žvalgyba neseniai pranešė, jog „ Vagner “ privačios karinės bendrovės nariai Rusijos...

Dėl išvaizdos pokyčių išgarsėjęs lietuviškasis Kenas ryžosi dar vienai plastinei operacijai

Net neabejojame, kad šis pasakojimas susilauks daug prieštaringų vertinimų, o Lauryno Dubrovskio,...

Karas Ukrainoje. Ukraina – apie padėtį Kryme: jie nežino, ką su šia „laime“ daryti Rusija naktį į Kyjivą paleido dronus

Naktį į trečiadienį, kovo 22 d., Kyjivo regione dėl dronų atakų grėsmės paskelbta oro...

Po JK pranešimo pasipylė grasinimai iš Rusijos (17)

Didžioji Britanija perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, skirtų tankams...

JAV neslepia pykčio: Kinijos prezidento vizitas pasako viską (3)

Ukrainiečiai Kryme sunaikino jų sparnuotųjų raketų „ Kalibr “ krovinį. Tokiomis iš laivų...