aA
Tai nebus panegirika mokytojams. Mačiau jų tokių apverktinų, kad geriausia būtų nuo jų mokyklas aptverti elektrinėmis tvoromis. Geriančių mokyklose, neraštingų, visomis kryptimis dėjusių ant mokinių, kuriems tiesiog reikėjo pagalbos. Mačiau isteriškų, seksistiškų, mačiau ir iškrypėlių. Mačiau tokių, kurie nė nesiruošia nieko ir niekam aiškinti. Tokių, kurie vis dar nemoka naudotis kompiuteriu arba pelnosi iš mokinių kišenių. Nesiruošiančių, neišmanančių ir nežadančių kada nors gyvenime išmanyti.
Fausta Marija Leščiauskaitė
© DELFI / Andrius Ufartas

Manote, tai ne valstybės problema, kad tokiems vietos pašildytos? Manote, tai ne švietimo sistemos spragų rezultatas? Manote, vargetiškas uždarbis čia ne prie ko? Norėjau būti mokytoja. Vis dar norėčiau būti. Bet niekada nebūsiu – nes turi būti arba visiškas kvailys, kad šiandien pasirinktum tokį kelią, arba būti apsirūpinęs neblogu turtingo giminaičio palikimu, arba išprotėjusiai nepaisyti elementarių žmogiškų poreikių tikslo vardan. Taip stipriai jausti prasmę, jog neskaudėtų širdies žinant, kad turėsi gerai pagalvoti, prieš perkant gerus, šiltus žieminius batus, o gal kavos išsinešimui.

Šiandien mūsų mokytojai, kurie neturi pilnesnės piniginės šeimoje, yra vargetos, kurie vargiai tegali būti pavyzdžiu mokiniams. Mažo miestelio mokytoją šiandien greičiausiai sutiksi skuduryne ir prie atpigusių produktų – taip, kai buvau mokinė, savame kaime būtent ten mokytojus ir sutikdavau. Labai autoritetingai nuteikia, kai knisiesi prie tų pačių skudurų už penkiasdešimt centų. Sakysite, paviršutiniška, bet spėkite, kaip veikia aštuoniolikmečio makaulė, kai jis atvairuoja trisdešimt kartų brangesnę tėvų mašiną, o šalia dūmais bezda senas mokytojo trantas. Kalbėkime paprastai – žinios, dvasiniai turtai, be abejonės, puiku, bet jei jie sotaus gyvenimo neapmoka, ar tikrai jie tiems jauniems žmonėms atrodo aukso vertės? Pasakykite, mokiniai – ar įkvepia jus jūsų mokytojų gyvenimo sąlygos rinktis mokslą?

Mokytojai, iš tikrųjų niekam jūs neįdomūs. Net mokiniams nerūpi, kas juos mokys – marš raudonais tušinukais braukyti rašinėlių, pasimaivėte ir gana. Juk aiškiai Lietuvos moksleivių sąjunga mosikuodama kumštukais pasakė, reikalaujanti (nedelsiant, beje) atstatyti sutrikdytą ugdymo procesą. Net mokiniams nerūpi, kas juos mokys – jiems atrodo, kad mokytojai privalo ir viskas. Žiūrėdami iš aukšto paliepė ir laukia, kol tarnai pradės vykdyti įsakymą. Ir Skverneliui mokytojai neįdomūs – net į pietų kvietimą neatsakė. Su kuo nori, su tuo premjeras ir šnekasi, jokios pareigos prieš mokytojus jis nejaučia ir negalvoja turįs. Jaučiasi išrinktuoju, o ne dirbančiu valstybei.

Spaudoje vis skaitau vapaliones ir paslėptus grasinimus apie tai, kad mokytojai nenori dialogo – lipa, begėdžiai, per langus, šturmuoja ministeriją. Labas rytas, ponios ir ponai, mokytojai streikuoja kasmet ir iki šių metų – korektiškai, droviai, tyliai, paaukodami porą varganų pamokėlių. Sakyčiau, iki šiol mokytojai tik paišė spalvotomis kreidelėmis ir degino žvakutes. Ką – gal padėjo? Sakote, neoru šitaip mokytojams elgtis? Oriau tyliai sau gyventi ubagišką gyvenimą? Jei kokios durys bus išspirtos ar langai išbaladoti, tai labiau kaltinsiu žmones, kurie šitiek metų nesiklausė ir kuriems šitiek metų nerūpėjo mokyklų, mokytojų ir visos švietimo sistemos situacija. Prisidirbote, ko skundžiatės? Mėžkite, kas pridirbta.

Augau su mokytoja ir nors namuose man ji buvo mama, nuo mažens žinojau, kiek uždirba mokytojai, kiek jie dirba, ką jie gali duoti jaunam, pasimetusiam žmogui, ir kiek reikia atiduoti, kiek reikia atimti iš savęs, savo šeimos, kad sugebėtum tai padaryti. Mokytojų, kurie savo darbe mato prasmę, vaikai žino – augdamas tu turi šimtus, o gal tūkstančius netikrų brolių ir seserų. Daliniesi su jais mamos laiku, rūpesčiu. Man yra tekę dalintis ir namais, kai viena motina kėsinosi savo sūnų užmušti, tą išvežė į vaikų namus, o tas tokiame siaube būti nenorėjo ir pabėgo į mūsų namus.

Tikriausiai dabar visiška painiava, kur problema – atlyginimuose, mokytojuose, kurie yra švietimo sistemos gėda, ar nevertinime tų, kurie žodį „mokytojas” išpildė su kaupu. Ogi tame ir bėda – skylė tokia gili, kad pabaigos nesimato, ir ji įtraukė viską savo kelyje. Vienas išsigimimas gimdė kitą ir dabar jau turime tai, ką turime – viskas daug blogiau nei maži atlyginimai. Mačiau socialiniuose tinkluose politiko siūlymą – kai visi mokytojai bus vertesni didesnių pinigų, tada ir papilnės jų piniginės. Kitaip tariant – valstybės problemą lai sutvarko kažkas kitas, tegu nors išburia kas tą pagerėjimą, o kai jau bus sutvarkyta, tai valdžia ir geresniu atlyginimu apdovanos. Sutinku tik su vienu – kad didesnių atlyginimų čia nepakaks.

Ir ačiū dievui, kad jūs pagaliau streikuojate garsiai – seniai reikėjo. Ir tonas, regis, pagaliau pasirinktas aiškesnis bei suprantamesnis tiems, kuriems vis demonstravo, kad niekam jūs neįdomūs.


Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prieššventinis namų tvarkymas: valymo etapas (2)

Artėjant šv. Kalėdoms ar šv. Velykoms visi puolame ant kelių ir imamės šveitimo, rečiau...

Rūta Lapė. Ar gerai, kad mamos privalo dirbti? (62)

Šiais emancipuotų moterų laikais jau vien toks klausimas gali įžeisti ne vieną moterį –...

Psichologas įvardijo dovanas, kurioms išleidžiama daugiausiai pinigų, bet mažiausiai džiugina jų gavėjus (36)

Dovanojimas ir dovanų laukimas mums visiems pažįstamas ir geidžiamas. Tačiau turbūt kiekvienas...

Jaukiai kvepės visi namai: rikota įdaryti obuoliai

Kiekvienas mano vaikystės ruduo kvepėdavo obuoliais, dažniausiai senelio skintais ir močiutės...

Ką reiškia raudonas siūlas ant riešo ir kaip teisingai jį užsirišti? (109)

Jau seniai pastebėjau, kad žurnaluose ir šiaip gatvėje, vis šmėsteli žmonės su raudonu siūlu...

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (426)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

„Bayern“ vedlys įsidėmėjo „Žalgirio“ pasiųstą žinutę, žvaigždė – agresyvų kauniečių stilių specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (3)

Penktadienio vakarą Eurolygos 12-ojo turo rungtynėse Miunchene akis į akį susirems dvi vienodą...

Traumą patyrusiam Valančiūnui atlikta operacija – „Raptors“ pasikvietė kitą centrą (25)

Absoliutūs NBA lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (23/7) neribotam laikui neteko savo centro iš...

Dėl atnaujintos gatvės pasiskundę Kauno vairuotojai tokio valdininkų atsakymo nesitikėjo (111)

Kauno centre esanti Kęstučio gatvė yra svarbi miesto transporto linija. Lygiagrečiai Laisvės...

Šaltiniai policijoje: Strasbūro šaulys nukautas (77)

Šaltiniai iš Prancūzijos policijos praneša, kad Strasbūro šaulys nukautas. Jis buvo sandėlyje...

„Valstiečiai“ kandidatu į Vilniaus merus išsirinko Sinkevičių (151)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyrius ketvirtadienio vakarą nusprendė, kad...

Iš Europos – vieningas smūgis Rusijai (333)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį dar pusmečiui pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai,...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (1225)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (196)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...