aA
Per pusvalandį, vėlyvą šeštadienio vakarą, spėjo daug kas įvykti. Į mano feisbuko anketą pradėjo plaukti keiksmai.
Fausta Marija Leščiauskaitė
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasirodė, kad tai – mažametis iš Vilniaus. Net rasti, kokioje mokykloje jis mokosi, kurioje klasėje, nebuvo sunku. Pradėjus tėvų paieškas ir susisiekus su jais, išaiškėjo, kad vaiko nuotraukos naudojamas be jo ir tėvų sutikimo, tiesiog pasilinksminimo, o gal patyčių tikslais. Nuojauta kužda, kad tai – tos pačios mokyklos mokiniai, o kaip ten iš tikrųjų – jau aiškinsis kiti. Taigi, pasirodė, kad mama pagaliau kreipsis į policiją, nes jau senokai visos tos linksmybės vyksta. Galop – dar viena keiksmų lavina iš netikrų anketų, o tada – anketų trynimas ir vaikiškas pėdų mėtymas, supratus, kad aš nejuokauju. Policija, tėvai – viskas rimta. Vaikai krovė į kelnes taip, kaip dar nesenais kūdikystės laikais.

Tai niekuo neišsiskirianti situacija. Vaikų ir paauglių saviraiška internete, pradedant žaidimais, kurie baigiasi mirtimis, pedofilų vilionėmis, baigiant snarglių-erelių pasirodymais, menka naujiena. Apie visus tuos atvejus jau skaitėte portaluose, o vieną erelio tipažo personažą, nepilnametį dviračių mėgėją, kuris pasitelkęs fantaziją aiškino, kaip nuo asfalto nepakelsime veido, pasiuntėme į policiją, kur šis sūrias ašaras braukė. Didelis bernas atrodė, kol policijoje atsidurti neteko. O tada jau žinot tą dainelę.

Ir gaila tėvų, ir negaila. Gaila, nes šiandien tikrai sunku susekti, ką tas pyplys veikia. Tai reikalauja pastangų. Tiesa, vienas taksi vairuotojas dar neseniai pasakojo, kad gali stebėti viską: kur vaikas naršo (ir leisti arba užblokuoti svetainę), kur eina, net klausytis, ką jis šneka. Sakė, vaikas žino, kad jo gali būti klausomasi, o tėtis kartais nesibodi to ir padaryti. Pasiklauso, kokius reikalus sūnus su klasiokais prie kebabų kiosko tvarko. Sako, kol kas juokinga, linkiu, kad taip ir liktų. Tačiau tai – labai jau kraštutinis sprendimas. Nežinau, ar norėčiau taip neturėti privatumo, tuo pačiu – nežinau, ar norėčiau, kad mano vaikas taip visiškai jo neturėtų.

Tačiau pavyzdžiui feisbukas reikalauja, kad socialinio tinklo naudotojui būtų bent keturiolika metų. Negi tėvai nežino? Tai gal turėtų susidomėti, užuot patys jiems kūrę anketas ir dėlioję širdutes ant nuotraukų. Prieš penkiolika metų, kai internetas dar buvo palyginus reta naujiena lietuviškuose namuose, tėvai galėjo sau leisti tą žioplumą ir nesusigaudymą. Šiandien Lietuva – viena pirmaujančių šalių interneto greityje. Mes esame technologiškai pažengę taip stipriai, kad dangstytis internetų neišmanymu nebėra gera priedanga. Tavo pareiga yra suprasti, ką tas vaikas daro, arba neleisti jam daryti to, ko pats nesupranti. Kitaip gali nesuprasti, kaip vaikas iš tamsiojo interneto (dark web) pradės siųstis narkotikus. Žinau tokių istorijų, ne taip jos ir toli, tik jūs nežinote, kas vyksta už kaimyninių durų. Taisyklių visokių yra – būna ir kvailų taisyklių. Bet galva ant jūsų pečių tam ir duota – kad įvertintumėte. Ir nežinau, kodėl kažkam galėjo pasirodyti, kad ši taisyklė – šiaip sau.

„Iš kur aš galiu žinoti, ką tas vaikas ten veikia“, geriausiu atveju rodo visišką neatsakomybę, blogiausiu – kad „davė dantis, duos ir duonos“ – visiškai nepasiteisino ir pasirodė, kad tėvystė yra kur kas sudėtingesnis, ne kiekvienam įkandamas dalykas. O tėvystė ir yra sudėtinga, net jei vaikas gali užaugti neauginamas. Užauginti piktžolę daug igūdžių tikrai nereikia, pažiūrėkit, kaip gerai auga pienės ir balandos asocialių kaimynų patvoriuose. Ir šunys numyža, ir praeiviai nutrypia, ir oro sąlygos nebučiuoja. Sodas pats savaime šitaip nepražysta.

Ne tik tėvai – visi mes atsakingi. Dažniausiai už pakarpos pačiupti visų tipų internetinius nepilnamečius parazituotojus nėra taip sunku. Jie tik patys sau labai protingi, o šiaip – labai nuspėjami ir daug žingsnių į priekį neapskaičiuojantys. Rasti aptartojo vaiko mamą man užėmė penkias minutes ir gali būti, kad tai yra siūlo galas problemai spręsti. Kartais tai – kvaila vaikiška klaida, bet kartais – dideli, negražūs reikalai, spaudžiantys vaiko širdį. Taip ne tik parazitą galima pričiupti: galima išgelbėti vaiką. Nežinia, kaip atskirti atvejį, kuris nepaliks didesnių pėdsakų, nuo lemtingo, bet čia kaip su savižudybe – kiekvieną kartą pajutęs įtarimą tikrini.

Žinoma, jūs rasite mamų, kurios nei kiek neapsidžiaugs jūsų laišku. Bet tai jūsų pareiga. Lygiai kaip jūsų pareiga – blogai gatvėje pasijutusiam žmogui iškviesti greitąją, kaip išgirdus, kad kaimynai muša vaiką – kreiptis į policiją ar vaikų teises, taip jūsų pareiga pamačius įtartiną vaiko elgesį socialiniuose tinkluose bent jau pabandyti surasti jo tėvus. Ne tik apie vaikus reikia pranešti: apie parduodamas nelegalias prekes ir viską, kas kažkam gali sukelti pavojų. Tai yra pareiga. Mano ir jūsų.

Sėkmės jums, tėvai, interneto džiunglėse. Jei bent vieną įkvėpiau patikrinti, kuo jūsų vaikas užsiima internete, jaučiuosi laiminga. Sėkmės jums, pilietiški interneto ir gatvių gyventojai. Jūsų dėka mums saugiau. Jūsų dėka gelbstimos net ir gyvybės.


Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(77 žmonės įvertino)
4.4935

Romantinės kino juostos verta lietuvės „Tinder“ istorija: po uragano dvi savaites nežinojau, ar jis gyvas (13)

Vakar ant feisbuko sienos pamačiau, kad mano draugas prancūzas Julien atidaro savo restoraną...

Rita Lebedeva. Ko nepasako dagtarai (61)

Šiais laikais informacija apie sveikatą medisiną protingiems žmonėms lengvai pasiekiama. Čia...

Ieva Koncevičiūtė. Ką suvoki, kai tau 27-eri (54)

Šian prabudau jau 27-erių. Tikimybė, kad šiemet mistiškai mirsiu, o iš tiesų gersiu Margaritas...

Ingridos Martinkėnaitės idėjos patiekalams su varške (10)

Neseniai į savo mitybą sugrąžinau šiek tiek pieno produktų. Gal begalinis ilgesys, o gal...

Kodėl nedrįstame gyventi taip, kaip norime (15)

Vienos moters papasakota istorija atgaivino dar ne visai senus prisiminimus apie tai, kaip buvo...

Top naujienos

Avarija Černobylyje buvo tik siaubo pradžia: žmonių elgesys po katastrofos jiems patiems tapo nuosprendžiu (86)

1986 m. balandžio 26 d. 01:23 vietiniu laiku įvyko didžiausia pasaulyje atominės jėgainės...

Pamatė nepagražintą senatvės Lietuvoje vaizdą: atlikto tyrimo rezultatai šokiravo net pačius tyrėjus (227)

„Daugiau nei 80 proc. respondentų atsakė, kad jie laiko save bendraujančiais asmenimis, tačiau...

Dviejų vaikų mama siunčia žinutę Karbauskiui (149)

Kad ir kiek kritikos šiandien sulauktų valdančioji dauguma su draudimais gerti nustatytu laiku ar...

Edita ir Darjušas Lavrinovičiai jau sūpuoja dukrelę: išrinko ir vardą (47)

Krepšinininkas Darjušas Lavrinovičius su žmona Edita susilaukė dukros. Tai trečioji šeimos...

Vidurio amžiaus krizė neišvengiama, bet labai skirtinga: kaip išlaikyti antrą jaunystę išgyvenantį sutuoktinį (189)

Visą laiką buvo dėmesingas vyras, rūpestingas tėtis ir vieną dieną tiesiog paliko šeimą,...

Penkiakovininkė Laura Asadauskaitė: apie kritiką, santykius su vyru treneriu ir tai, kas padeda tapti pasaulio čempione (8)

Olimpinė čempionė , penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė neslepia, kad be...

Afrikos milžinė pabudo: šuolis į mažmeninę bankininkystę stebina savo mastu (13)

Daugelį metų ignoruodami vartotojus, Nigerijos kreditoriai netikėtai metėsi į mažmeninės...

Viena keisčiausių vietų pasaulyje: čia klestėjo senovės graikų karalystė Afganistane „Tūkstančio miestų“ lobis (16)

Po Aleksandro Makedoniečio mirties jo imperija jau niekada nebebuvo tokia pati. Beveik iš karto...

Menininkė Nomeda Marčėnaitė apie intymumą: tai ne vien seksas (71)

Žinių radijo laidoje „Penktadienio uoga“, kurią veda Agnė Grigaliūnienė , pasirodė retai...

Nenorintiems išlaidauti: geriausių pigių išmaniųjų dešimtukas (1)

Praeityje apibrėžimas „geriausi pigūs telefonai“ paprastai būdavo veikiau grėsmingas...