aA
Kažkada smalsumo sumetimais savo socialiniuose tinkluose paklausiau žmonių apie jų santykį su maistu. Klausimai buvo elementarūs ir paprasti: ar sočiau, riebiau, kaloringiau pavalgę jaučiate kaltę? Ar tokio maisto valgymą siejate su atidirbinėjimu? Na, pavyzdžiui, ar suvalgyti gruzdintų bulvyčių ar išgerti saldų ledų kokteilį sau lengviau galite leisti mainais pasiūlę penketo kilometrų nubėgimą? Ar pusę dienos nieko nevalgote, o vėliau persivalgote? Ar kartais valgydami prarandate realybės jausmą, o vėliau atsipeikėjate tarp tuščių pakuočių? Ar nuolat blaškotės tarp dietų? Ar nuolatos sekate maisto pakuočių kaloringumo laukelius? Kas rytą sveriatės arba panašiai aktyviai sekate savo svorį? Džiaugiatės viduriavimu arba net sąmoningai jį sukėlinėjate ar pasidžiaugiate sveikatos pablogėjimais, jei šie sukelia kilogramų kritimą arba plokštesnį pilvą? Skirstote maistą į baisų, negerą, negalimą ir tą, kurį galite leisti sau valgyti?
Fausta Marija Leščiauskaitė. Greičiausiai ir jūs turite valgymo sutrikimų
© DELFI / Andrius Ufartas

Virš devyniasdešimties procentų atsakinėjusių į mano mėgėjišką apklausą, keli tūkstančiai žmonių, daugiausiai moterų, atsakė teigiamai į bent kelis iš šių punktų. Žinoma, ne visi žmonės sąmoningai sau sukelinėja viduriavimą, bet gąsdinančiai didelė dalis jų jaučia kaltę sočiau pavalgę, intensyviai seka savo svorį ir trupina kiekvieną prisidėjusį ar dingusį šimtą gramų bei atidirbinėja savo „nusikaltimus“. Daugelis jų jau seniai nebežino, ką reiškia tiesiog valgyti. Kaip – tiesiog? Kai nori – ir valgai. Kai esi sotus – sustoji. O kai išalksti – vėl pavalgai. Ir viskas – kai valgymas yra tik neutralus arba teigiamas jausmų prasme.

Ilgus metus valgymo sutrikimais arba apskritai sveikatai pavojingomis ligomis buvo laikomos anoreksija ar bulimija. Tuos du žodžius lietuviai žino jau porą dešimčių metų ir nors nepasakyčiau, kad šias kondicijas priėmė pakankamai rimtai, labiau ko gero kiek mistiškai ir laikydamiesi atstumo, vis dėlto, šių dažniausiai neneigė. O štai mažam vaikui prikaišioti jo kūno sudėjimą, gėdinti valgantį arba apskritai komentuoti svetimus kūnus, dar ir dabar norma. Dauguma mūsų užaugome su besidietinančiomis mamomis. Obuolių dieta. Atkinso dieta. Grikių ir kefyro dieta. Organizmo valymas sultimis. Iškrovos dienos. Iš pradžių laikėsi mamos, tada laikėsi dukros. O jei dukros nesilaikė, vis tiek amžiams į savo smegenis įspaudė amžinąją kovą su maistu bei ją normalizavo. Tai ilgus metus nebuvo laikoma kažkokiu nuokrypiu, tai buvo tiesiog standartas.

Moterys įprato būti nepatenkintos savo kūnais, nes tai matė visur. Nuo mažens joms tokią informaciją transliavo televizija, kurioje moterys dūsaudamos skundžiasi savo kilogramais, perdavė mamos, visada iki pilnos laimės trūkusios minus dviejų arba penkių kilogramų, užtvirtino draugės, iš savo aplinkų atsinešusios tą patį ir jau nuo mažų dienų paniekinančiai pliaukšėdamos per savo neva storas leškas. Kūno net vadinti pagarbiai ir maloniai niekas nesistengė, kūną niekino, gėdino ir baudė, taip tarp kūno ir žmogaus, o labiausiai, vis dėlto, sakyčiau, moters, pastatę sieną. Vėliau pykdavo ir gailėdavosi, kai kūnas atsakydavo, kai nustodavo veikęs, kai iškankintas ir nemylėtas nebegalėdavo veikti ir susirgdavo. Bet mylėti ir toliau nemokė. Neva – nesuvedė.

Kalbu būtuoju laiku, nes man taip lengviau. Iš tiesų toji nemeilė ir neapykanta savo fiziniam būviui iki šiol drūta ir sveika bei trauktis tiesiog neturi priežasčių. Žmonės ją ir toliau puoselėja. Pavyzdžiui, „sveikos gyvensenos“ specialistų be išsilavinimo suklestėjimas rodo būtent tai. Nes į tokius žmonės kreipiasi tikrai ne dėl sveikatos – jie kreipiasi dėl pasekmės. Svorio. Šiais laikais įsivaizduoti, kad žmonės turi antsvorio problemą vien todėl, kad nežinojo, jog suvartoja daugiau kalorijų nei išdegina, naivu. Tokių liko labai mažai, nes lengvai pasiekiamos informacijos gausu. Didelę dalį svorio šokinėjimo sudaro būtent sveiko santykio su maistu ir savo kūnu neturėjimas ir jei būtų kitaip, jei viskas būtų tik dėl elementarių žinių trūkumo, tai būtų galima išspręsti labai greitai ir svorio problemų pasaulyje neliktų.

Kadangi kūnas nerūpi, nėra vertinamas, daugelis rūpinasi nebent pasekme – priaugtu svoriu. Bet nesirūpina priežastimi: kodėl raminu save maistu? Kodėl jame randu komfortą? Kodėl meluoju sau ir kitiems apie savo valgymo įpročius? Kokius jausmus ir emocijas bandau suvalgyti – užgožti, paslėpti, pamiršti valgant? Kodėl renkuosi išorę ir kas nustatė mano išorinio grožio standartus bei kodėl nevertinu sveikatos bei kūno, nešiojančio mane per visas gyvenimo duobes? Retas klausia, kaip išmokti valgyti taip, jog organizmas gautų reikiamų medžiagų, kad kūnas turėtų jėgų veikti, kad būtų sveikas. O su šiais klausimais gali padėti psichoterapeutai, taip pat dietologai, dietistai, bet ne tiesiog dideles štangas iškelti gebantys vyrukai arba dailios manekenės, su kuriais savaime nieko blogo nėra, tik jie netinkami šių klausimų sprendimui. Išsilavinimas ne tas ir taškai dedami ne ten.

Taip ilgai šitaip atmestinai į savo kūną žiūrėję, dabar spragtelėję pirštais sunkiai išspręsime problemą. O tai yra problema. Tai nėra tik pasinervinimas, kad per daug pavalgei. Savigrauža išauga į obsesijas, į nerimo sutrikimus, panikos atakas, organizmo nualinimą, skrandžio bei dantų sugadinimą, nemigą, depresiją. Valgymo sutrikimai yra viena didžiausių liūdnas pabaigas turinčių problemų: ji ypač dažnai baigiasi mirtimi.

Todėl noriu paklausti, kada pagaliau imsite ir atsiprašysite savo kūno? Kada nueisite į psichoterapiją, kad galėtumėte pagaliau jam suteikti tai, ko tiek metų nesuteikėte? Kai apėmus psichozei išveš su skubiąja pagalba? Kai pamatysite, kad savęs nekenčia ir jūsų vaikas?

Labai gerai atsimenu, ką reiškia ašaros, kad dabar jau viską sugadinau – nes ir vėl persivalgiau. Bet jūs galite to jausmo nebejusti. Valgyti skaniai, valgyti sočiai, valgyti kokybiškai, nes antro kūno nebus. Ir tas, kurį turit, nuneš jus į jūsų svajones arba subyrės pakeliui jų.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(64 žmonės įvertino)
3.9688

Fausta Marija Leščiauskaitė. Tie baisūs moteriški speneliai ir tie visai nebaisūs vyriški (1)

Neseniai vokiečiai išlaisvino moterų krūtis iš maudymosi apdarų šalies sostinės baseinuose....

Kristin Hannah „Stebuklinga valanda“: Žinau, kad žiūrėjote „Saulėlydį“ Faustos Marijos Leščiauskaitės knygų apžvalga

Niekam nesakysiu, kad žiūrėjote, atsipalaiduokite. Nepaisant to, kad pasaulyje kritikuojama viskas,...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Tos, kurios kovoja už moterų seserystę, neorganizuoja renginių su merginos žūtimi siejamų vyrų sodybose (2)

Neseniai pasklido žinia, kad sąmoningumo kaučerė ir guru Dominika Peldžiūtė moteris į savo...

Jodi Picoult „Norėčiau, kad būtum čia“: patiko „Valgyk, melskis ir mylėk“? Faustos Marijos Leščiauskaitės knygų apžvalga

Pamenu , legendinę „Valgyk, melskis ir mylėk“ skaičiau dar mokykloje ir originalo kalba....

Fausta Marija Leščiauskaitė. Jei studentas turi dirbti tam, kad galėtų mokytis, tai jo tėvai susimovė (32)

„Nuo šešiolikos išsilaikau pats. Viską užsidirbau pats, pamatą pasistačiau pats, niekas...

Top naujienos

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (11)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (2)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Vytenis Miškinis

Kruviną egzekuciją sugyventiniui suplanavusi moteris: jis nesirūpino manimi ir nesitvarkė (5)

Sugyventiniu atsikratyti nusprendusi vilnietė nuviliojo jį prie geležinkelio bėgių, ten du...

Gynyba nusivylęs Maksvytis: kovojome, bet to nepakanka įvertino „Žalgirio“ šansus kovoti dėl Top-8

Kauno „Žalgirio“ (15-15) viltys prasibrauti į Eurolygos atkrintamąsias varžybas neišaugo....

Daiva Žeimytė-Bilienė, ciklas „(Iš)gyventi", parengė Agnė Keizikienė

Iš Mariupolio ištrūkęs Sergejus – apie karo baisumus ir žmonių nusiteikimą: „rusų pasaulio“ laukę vietiniai savo akimis pamatė, ką jis reiškia (5)

„Aš iš Ukrainos, iš Mariupolio, mano vardas Sergejus. Tik truputį kalbu lietuviškai,...

Elektros kaina Lietuvoje priartėjo prie nulio: kovo mėnuo gali tapti tokiu, koks buvo jau seniai (61)

Elektra Lietuvoje šeštadienį paryčiais atpigs iki maždaug 0,2 cento už kilovatvalandę. Tai...

Parengė Eglė Gatelytė

Vokiečių ekspertas: Vakarai turi naują lyderę (4)

Kol Vokietiją dusina neryžtingumas ir biurokratinė inercija, Vakarai sulaukė tikrosios...

Euro 2024 atrankos starte progų turėję lietuviai iš Serbijos grįš tuščiomis

Lietuvos futbolo rinktinė nesėkme pradėjo 2024-ųjų Europos čempionato atrankos turnyrą:...

Atsargos pulkininkas nesupranta Ukrainos sprendimų: tai niekais pavers svarbiausią kariuomenės užduotį (31)

Ukrainos karo ekspertas Olegas Ždanovas įsitikinęs, kad Ukrainos pajėgoms nėra jokios...

Toma Miknevičienė

Itin sparčiai plinta priklausomybė nuo pornografijos: į seksologą kreipiasi savo vyrus pričiupusios moterys (7)

Neseniai „Gemius“ paskelbtas tyrimas atskleidė įdomią lietuvių naršymo internete statistiką....