aA
Galvojimas, kad visų kitų pievos tankios ir žalios, tik tavo vieno pageltusiais kupstais nuklota, yra infantilus. O dar ir tinkamas tik tai pačiai pievai apsakyti – tikrai ne gyvenimui. Kai buvau maža, man atrodė, kad labai daug žmonių yra normalūs. Normalesni už mane. Ir gyvena daug normalesnį gyvenimą. Ne tik vaikystėje, bet ir paauglystėje. Manau, kad tą šešėlį nešiojausi net ir studentiškais metais. Sąmoningai jau suvokdama, kad žmogus yra tik žmogus, vis tiek pasąmoningai tikėjau į kažkokį normalesnį, neproblematiškesnį žmogų, prie kurio nelimpa gyvenimo purvas. Na, tokį, kokia aš nesu.
Fausta Marija Leščiauskaitė
Fausta Marija Leščiauskaitė
© DELFI montažas

Tada vienas po kito po kojomis pabiro ilgai tylėtos draugų istorijos. Iš toli pastebėtų šeimų gyvenimų paslaptys. Pasirodo, draugė ilgus metus nežinojo turinti jaunesnį už save išdavystėje pradėtą brolį. Šeimos draugai nuo savo vaiko slėpė šiam turint neįgalią seserį. Mano giminaitis nežino, kad jo sesuo – jam tik pusiau sesuo, nes juk anuomet negarbė buvo jaunai merginai likti vienai su vaiku, tad naujas geros širdies mylimasis užglaistė šią istorijos dėmę. Mano draugė buvo nelauktas vaikas, kuris per plauką išvydo pasaulį. Mano artimo žmogaus tėtis pasislėpęs geria. Kiti artimieji pergyvena dėl sūnaus, vartojančio narkotikus. Šeimos draugų sūnus nusižudė. Kaip tos šeimos atrodo iš šalies? Normalios. Turiu galvoje, kad jos yra tos, kurios man kadaise rodėsi savo pievose sėjančios žaliausią žolę.

Amerikiečių rašytojos Annos Johns knygą „Mergina baltu kimono“ man dovanų atsiuntė leidykla, pasiūliusi keletą savo išleistų naujienų, iš kurių pati galėjau pasirinkti dominančius skaitinius. Na, žinoma, kad šios knygos nepasirinkti negalėjau: šioji japonų istorijos bei kultūros atspindėjimo svarba lyginama su „Geišos išpažintimi“ – klasika ir knyga, kurios temos sėkmės pasaulis nepakartojo iki šiol. Aprašymas žadėjo Japoniją po II-ojo Pasaulinio karo. Man ypač įdomų tarpsnį, kai amerikiečiai Japonijoje paliko ryškų įspaudą, kultūroje matomą ligi šiol. Nepaisant didžiulio pasibjaurėjimo ir atstūmimo amerikiečiams, japonai iki tol neregėtai sugėrė ir pritaikė visą vaivorykštę kitos kultūros spalvų. Na, o kadangi „Goodreads“ platforma knygą vertino visomis 4,2 žvaigždutėmis, klausimų nebeliko. Jei nebūčiau jos gavusi dovanų, anksčiau ar vėliau būčiau nusipirkusi.

Romanas, besiremiantis tikra autorės šeimos istorija, turi dvi linijas: dabarties ir praeities, amerikietės ir japonės, kurių sąsajos paaiškėja knygai dar nespėjus dorai įsibėgėti. Ir man iškart norisi nerti į praeitį, nes būtent toji dalis ir yra knygos stiprioji pusė. Pasakojama viena iš tūkstančių istorijų, kaip okupacijos metais užsimezgus skirtingų rasių romanui, dviejų šalių klaidos ir žmonių tamsumas, sudaužė begales likimų, tame tarpe ir knygos herojų šeimos likimą. Man patiko, kad remiamasi ne tiek į nelaimingą meilės istoriją, kiek į tautos tragediją: maišytų kūdikių atstūmimą ir netgi masinį žudymą.

Istorinė dalis buvo kruopšti, išsiuvinėta papročiais, smulkiomis detalėmis apie drabužius, šeimos modelį. Ji buvo panaši į pasaką, o pasakas aš mėgstu. Deja, šių dienų dalis buvo kone dvigubai silpnesnė. Pilna stereotipų ir banalybių. Žinote, aš retai blogai atsiliepiu apie Ameriką ir amerikiečius. Bet jei apie juos reiktų pasakyti kažką negero, iškart pabarčiau už labai banalų jų santykį su svečiomis šalimis ir patirtimis. Amerikiečiai alpsta nuo Europos ir ją sudievina su tokiu romantizavimu, kokio mes niekada nesugebėsime pademonstruoti Amerikai, o kaip ištikimas brolis šalia tos romantikos seka naivumas. Miniu Europą, nors knygos centre – herojės kelionė į Japoniją. Tačiau knygoje yra užuominų apie santykį su kelionėmis apskritai, net patirtį Italijoje, o naivus autorės pasakojimas apie atvykimą į Japoniją siaubingai nepridera išsilavinusiai ir patyrusiai žurnalistei.

Absoliučiai nesigailiu perskaičiusi knygą, nors dabarties dalį ir norėtųsi išoperuoti. Bet ačiū dievui ji ir buvo siauresnė. Žinodama šitą problemą iš anksto, vis tiek būčiau pasirinkusi skaityti: nes autorė sugebėjo sugeneruoti temą, kuri taip ilgai nebuvo liesta literatūroje. Labai skaudžią ir įdomią temą. 3 žvaigždutės iš 5, jei vertinčiau tik istorinę dalį būtų 5. Tačiau tai ne „Geišos išpažintis“ ir net ir netiesioginio palyginimo su ta knyga nereikėjo žadėti.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
1.6364

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kokias gėles nešite mokytojoms Rugsėjo 1-ąją? (1)

Mielai parašyčiau apie gėlių kainas, nes prieš mėnesį Vilniuje, Savanorių gėlių turgelyje,...

Claire Fuller „Slystanti žemė“: kaip gyvena visuomenės užribis Faustos Marijos Leščiauskaitės knygų apžvalga

Ne kartą esu skaičiusi, kad įvairiausia valstybės pagalba dažniausiai pasinaudoja tie žmonės,...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Mielos močiutės sengalvėlės ar raganos su stažu? (5)

Seni žmonės, tokie, kuriuos norisi vadinti močiutėmis ir seneliais, man visuomet naiviai atrodė...

Filmo „Asas Maverikas“ apžvalga: tai yra, ko gero, amerikietiškiausias filmas, kokį esate matę (1)

Filmas , prikaustysiantis jus prie kino krėslų taip, kad pamiršite kvėpuoti ir nenorėsite aukoti...

Gianrico Carofiglio „Trečia valanda ryto“: kokie žmonės yra jūsų tėvai? Faustos Marijos Leščiauskaitės knygų apžvalga

Žmogus taip sutvertas, kad sau yra pats reikšmingiausias. Tai nėra susireikšminimas – tai...

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Rusija siunta: jos niekintos Baltijos šalys gali užverti vartus į Baltijos jūrą (3)

Ultimatumus NATO aljansui kėlęs ir karą Ukrainoje pradėjęs Rusijos autokratas Vladimiras...

Elektrą pabandę taupyti verslininkai smarkiai nusvilo: teks sumokėti daugiau (3)

Trečiadienį Kauno picerija „Mamma pizza“ pranešė, kad siekiant išvengti nuostolių dėl...

Delfi PliusOtt Tammik

Dėl „beribės Kinijos draugystės“ su Putinu Baltijos šalims trūko kantrybė

„Tai tikrai buvo veiksnys, į kurį atsižvelgėme priimdami sprendimą. Prieš tai pasikonsultavome...

Po rekordinės elektros kainos valandos – skaičiavimai: kiek tokiu metu būtų kainavę įkrauti elektromobilį?

Rekordinė 4 eurų už kilovatvalandę elektros kaina ne vieną elektromobilio vairuotoją privertė...

Dar vienas testas Vilniuje: Lietuva – Ispanija gyvai

Europos krepšinio čempionatui besirengianti Lietuvos vyrų rinktinė ketvirtadienio vakarą...

Štai ką gali netinkamai išmesta baterija: skaudžios pasekmės paliečia ir žmogaus DNR

Nors lietuviai puikiai išmoko surinkti tarą, kitose srityse dar yra kur tobulėti. Vos apie pusė...

TV3 naujo sezono atidarymo šventėje – būrys išsipuošusių ryškių eterio žvaigždžių

Ketvirtadienio vakarą būryje ištikimiausių draugų TV3 televizija sutiko naująjį savo sezoną....

Karas Ukrainoje. Žiniasklaida: Krymo „vadovybė“ staiga paliko pusiasalį, perkeliami orlaiviai Rusija vėl smogė Charkivui (4)

Ketvirtadienio naktį Rusijos pajėgos galingai atakavo Charkivą – smogta bendrabučiui, kurio...

Interjero dizainerė įrengė 45 kv.m butą miesto žmogui: interjere paliko reikšmingą žinutę (2)

Pandemija parodė, kaip svarbu turėti patogius ir individualius poreikius atitinkančius namus....

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kokias gėles nešite mokytojoms Rugsėjo 1-ąją? (1)

Mielai parašyčiau apie gėlių kainas, nes prieš mėnesį Vilniuje, Savanorių gėlių turgelyje,...