aA
Rašydama šį tekstą dar nežinau, kuo baigėsi sekmadienio rinkimai, bet jau akivaizdus vienas dalykas – mes nenusipelnėme geros valdžios, nenusipelnėme net blogos. Nenusipelnėme nieko, nes esame kvailių ir silpnavalių tauta, kurie dar kartą įrodė, kad jiems ir patiems vienodai, kas laukia rytoj.
Aistė Simėnaitė
Aistė Simėnaitė
© DELFI / Andrius Ufartas

Balsuoti neatėjo daugiau nei kas antras žmogus, turintis rinkimų teisę. Daugiau nei kas antras. Išsiskaičiavom pirmais-antrais ir dar liko. Kai kurie klasės susitikimai po dešimties ar dvidešimties metų turi didesnį lankomumą. Tie, kurie balsavo ir kuriems bent kažkiek rūpi, nuo sekmadienio mūsų šalyje oficialiai yra mažuma.

Baksnoti į kitų valstybių aktyvumą gal ir liūdna, juk tik durniams svarbu, kokį automobilį turi jų kaimynas, protingiems svarbiausia turėti tokį, kuris atitinka jų pačių poreikius. Bet jei jau įdomu, paguglinkite Tarptautinio demokratijos ir rinkimų paramos instituto (International IDEA) sudarytą lentelę. Ta, kurią radau, nors šiemet jau kiek pasenusi, rodo, kad su savo 52,93% rinkėjų aktyvumu 2012 metų palamento rinkimuose pasaulyje buvome 157-oje vietoje. Kur būtume šiandien? Kažkur šalia Maroko ir Nigerijos. Kažkur 180-oje vietoje. Iš 196-ių. Satyroje apdainuotas Lietuvos vyrų futbolas didžiuojasi 131 vieta pasaulio reitinge. Mes prastesni piliečiai, nei futbolininkai.

Kažkada guglinausi, koks vidutinis lietuvių intelekto koeficientas. Nustebino, kad rodiklis – mažesnis, nei bendras pasaulio vidurkis. Nors ieškojau seniai ir šaltinio nepamenu, skaičiais lyg ir galėčiau abejoti, bet sekmadienį įrodėme, kad vidutiniškai tikrai esame kvailiai.

Sakantys, kad jiems nerūpi, kad politika nesidomi, kad jų balsas nieko nekeičia, greičiausiai, savo IQ galėtų užrašyti ir sviesto riebumą. Galvočiau, kad be atskiro asmeninio žemėlapio jie gal neranda rinkimų apylinkių, bet ir tai šiais išmaniųjų telefonų laikais netinka. Nors gal įsijungti žemėlapius ir dar telefone – kiek per didelis iššūkis. Ką ten, taigi technologijom nesidomim.

Gali būti, kad šis balsavimas iš tiesų atitinka vidutinio lietuvio poreikius. Juk sakoma, kad demokratiniuose rinkimuose išrinkta valdžia – tautos atspindys. Ir pasidaro aiškiau, kodėl net aukščiausiuose postuose matome impotentiškus politikus, bijančius savo paties šešėlio ar net išdidžiai demonstruojančius, kiek daug dalykų jiems nerūpi. Kartais – net įstatymai.

O kodėl jiems kažko nedaryti? Kas juos nubaus? Jų darbdaviai? Rinkėjai? Nejuokaukit, daugiau nei pusė jų net nežino, ko anie yra pridirbę. Ir nežinos, nes toliau savo kiemo ir rietenų su kaimynais nieko nemato. Mes esame savęs negerbiančių žmonių tauta, kuriems jų balsas, jų nuomonė ir jų pasirinkimas yra nevertas dvidešimties minučių kas ketverius metus. Tokie sumažėję, tokie nesvarbūs, tokie patys sau neįdomūs, kad net didžiuojasi dar sykį parodę esantys nenusipelnę egzistuoti.

Sekmadienį mes parodėme, kad mums vienodai, ar mūsų šalį valdys tie, kurie stengiasi dėl šalies ir jiems nepavyksta, ar tie, kurie joja ant patogaus žirgelio į savo pačių gerovę. Mums (daugiau nei pusei mūsų, taigi – mums) vienodai, kokiomis taisyklėmis vadovausimės ateinančius ketverius metus, ar į mūsų šalį norės ateiti užsienio investicijos, ar bus stengiamasi išspręsti bent dalį problemų, kurias turime, o jų turime apsčiai ir tai menkas rinkėjų aktyvumas tik įrodo.

Baisiausia, kad tai mažumai, kurie prie urnų atėjo, likusi dauguma kas sykį pateikia staigmeną. Jau daugybę metų matydama jaunas šeimas, drauge su vaikais einančias prie urnų, būnu tikra, kad mūsų šalis eina teisingu keliu. Iš šeimos atėjusios vertybės tiesiog negali nekeisti mūsų ateities. Viena bėda, kad į tą ateitį bandau žiūrėti prie balsadėžių ir tai – mano didžiausia klaida. Juk paklausinėjęs žmonių bibliotekoje gali pagalvoti, kad visa Lietuva skaito.

Turime dvi kaimynines valstybes, kuriose žmonės neturi galimybės patys išsirinkti sau valdžios. Pastarųjų mėnesių įvykiai Baltarusijoje rodo, kad dėl šios teisės žmonės pasiruošę rizikuoti labai dideliais dalykais, net ir savo sveikata. Ir, nors gebame arogantiškai pastebėti, kad baltarusiams gal ne viskas sekasi, esame už juos dešimčia galvų žemiau. Esame po jų kojomis. Mūsiškiai nesugeba net ateiti iki balsadėžės, ką jau čia su vėliavomis, į gatves ir prieš fizinę jėgą.

Nebalsavę menkapročiai gali kaltinti aplinkybes: pandemiją, blogą orą ar nusivylimą Lietuvos politikais, bet jei bloga sveikata besiskundžiantys senjorai sugebėjo nueiti ir įmesti biuletenį į urną, jūs pasiteisinimų tiesiog neturite. Sekmadienį jūs sukūrėte situaciją, kai būti lietuviais drauge su jumis gėda. Kai apibrėžėte Lietuvą kaip neveiksnių ir nemąstančių žmonių šalį. Ačiū jums už tai ir linkiu, kad kada nors tai pasikeistų. Nors kol kas atrodo, kad to tikėtis beviltiška, juk realiau laimėti pasaulio futbolo čempionatą.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(204 žmonės įvertino)
4.1029

Aistė Simėnaitė. Nuo buvimo piktu, blogu ar kvailu žmogumi neapsaugo nei sutana, nei tarnystė (126)

Bažnyčia pastarosiomis dienomis sulaukia beprotiškai daug dėmesio. Gaila, kad būtent tokioje...

Marija Serbintaitė. (Ne)paprastas būdas, kaip pasakyti „ne" (18)

Mes per dažnai sakome naujiems darbams, naujiems projektams ir naujoms idėjoms „taip“,...

Aistė Simėnaitė. Atviri abi vakcinos dozes gavusio žmogaus įspūdžiai (270)

Labai ilgai galvojau, ar šituo tekstu dalintis. Vis dėlto, tikiu, kad slėpti tolygu mažinti...

Eglė Krasauskienė. Trys dovanos, kurias kiekviena moteris bent kartą gyvenime turi padovanoti savo vyrui (65)

Jei paspaudėte dėl antraštės ir tikitės rasti (ne)praktiškų dovanėlių sąrašą, galite...

Marija Serbintaitė. Kūno seksualizavimas medijoje – kaip tai veikia mūsų sąmonę? (26)

Smurtą lyties pagrindu lemia daug priežasčių, ar viena ta priežasčių gali būti moterų kūno...

Top naujienos

Iš Vilniaus organizuojamuose renginiuose – „Putino virėjo“ pėdsakai (93)

Jevgenijus Prigožinas , taip pat žinomas kaip „Putino virėjas“ FTB ieškomas dėl kišimosi...

Infektologas – apie laukiamą „Johnson & Johnson“ vakciną: ji turi net kelis pranašumus (200)

Žalios šviesos JAV sulaukusi „Johnson & Johnson“ vakcina, jei nekils nesklandumų, per...

Lietuvoje nustatyti dar 25 iš Jungtinės Karalystės kilusio viruso linijos atvejai (54)

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), koordinuojanti koronaviruso...

Sveikatingumo klubų asociacija: kartais atrodo, kad draudimai veikloms, pateikiami skaičiai yra „piešiami iš lubų“ (3)

Realios pagalbos iš Vyriausybės sporto ir sveikatingumo klubai teigia nesulaukią, o leidimas...

Landsbergis apie aistras dėl Stambulo konvencijos: įsikišti galėtų ir teisėsauga (424)

Konservatorių lyderis ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad...

Rusijai – pirmosios Bideno sankcijos JAV pareigūnas: siunčiame aiškų signalą (94)

JAV prezidento Joe Bideno administracija antradienį paskelbė sankcijų Rusijos pareigūnams ir...

Po raginimų rasti pievose padegto BMW savininką sukilo ir policija, ir aplinkosaugininkai: deja, baudos nėra kam skirti (47)

Skambant rusiškai muzikai vaikinas pievose benzinu apipylinėja penktosios serijos BMW , Lietuvoje...

Maisto technologė: keli triukai gali priversti vaikus pamėgti daržoves, o nesveiką maistą paversti sveikesniu

„Atsigręžkime į save, savo kūną, jausmus, įsiklausykime, ko reikia mūsų organizmui. Ir to...

Ekologinis kriminalas Salantuose: kas į vandenį leidžia kurą vis dar neaišku, tačiau jau rastas neteisėtas vamzdis (7)

Pasitelktos gausesnės aplinkosaugininkų pajėgos Salantų miestelyje (Kretingos r.) šiandien tęsia...

Rusija susirūpino žodžio laisve Baltijos šalyse: už baudžiamus propagandistus stojo mūru (404)

Su žiniasklaidos laisve Rusijoje – prasta padėtis jau senokai. Be to, su Kremliumi susijusi...