aA
Simonos Lauren vardas daugeliui lietuvių nieko nesako. JAV gyvenanti tautietė garsina savo šalies vardą, gamindama gardžiausius patiekalus, kuriuos ragauja ne tik jos restorano svečiai, bet ir iškiliausios asmenybės. Simonai teko garbė gaminti vakarienę prezidentui Valdui Adamkui, JAV viceprezidentei Kamalai Harris ir kitiems. Kurį laiką ji gyveno Norvegijoje, o šiandien kuria savo ateitį JAV Arizonos valstijoje. Lietuvė sutiko papasakoti, kas ją atviliojo už Atlanto, kuo ypatinga amerikietiškoji kultūra ir kaip jai svetur pavyko sukurti savo verslą nuo nulio.
Simona Lauren
Simona Lauren
© Asm. albumas

– Papasakokite, kaip atsidūrėte JAV?

– Taip susiklostė, kad iš Lietuvos atsiradau Norvegijoje. Ten gyvenau 6 su puse metų. Pradėjau savo kaip šefės karjerą. Gavau labai stiprius pagrindus iš geriausių pasaulio šefų. Užaugau ten ir kaip asmenybė, ir kaip šefė. Po to dėl asmeninių priežasčių nutariau kraustytis į JAV.

– Seniai norėjote būti šefė?

– Taip. Man buvo ketveri metai, kai pasakiau, kad užaugusi turėsiu savo restoraną. Baigusi mokyklą Lietuvoje pradėjau studijuoti ekonomiką. Įsidarbinau restorane. Tai buvo naujas restoranas. Po pusės metų savininkas paklausė, ar nenorėčiau tapti vadove. Paklausiau, ar jis juokauja, juk man tik 19 metų, man rytoj svarbus egzaminas. Aš gi nieko nemoku. Bet galiausiai iššūkį priėmiau. Nuo to viskas ir prasidėjo. Buvau atsakinga už viską. Jei šefas neateidavo, stodavau į jo vietą. Greitai mokiausi, klausinėdavau, kaip ką reikia daryti, prašydavau pamokyti.

– Paskui išvykote į Norvegiją, o iš ten – į JAV?

– Taip. Nuvykusi į Norvegiją pradėjau savo kaip privačios šefės karjerą, o atvažiavusi į Ameriką, turėjau pradėti viską nuo nulio. Pirmus metus, kol susitvarkiau visus dokumentus, užtruko. Bet galiausiai reikalai pajudėjo. Savo patiekalus pradėjau kelti į socialinius tinklus. Mane pastebėjo vienas restoranas ir pasiūlė prisijungti. Tai buvo modernus prancūzų restoranas. Šalia vysčiau savo kaip asmeninės šefės karjerą. Paskui man pasiūlė darbą „Waldorf Astoria“ restorane. Tai vienas didžiausių ir prabangiausių poilsio kompleksų visoje Arizonoje. Padirbau ten, kol galiausiai supratau, kad reikia rinktis: ar dirbti sau, ar dirbti kažkam kitam labai daug valandų per parą. Tas daug – tai 16 valandų. Iš tiesų šefo darbas yra labai intensyvus, kupinas iššūkių. Tu turi visada įrodinėti, kad esi verta tos pozicijos ypač, kai esi moteris. Po ilgų svarstymų, nusprendžiau dirbti sau.

Simona Lauren
Simona Lauren
© Asm. albumas

– Kaip suprantu, pradėjus dirbti sau, darbo laikas nepamažėjo?

– Dabar bent jau esu pati už jį atsakinga. Gali būti, kad viena diena bus intensyvi, kita laisvesnė. Be to, dirbdama sau, galiu subalansuoti darbą ir asmeninį gyvenimą, ko JAV visai nėra. Viskas priklauso nuo tavęs, jei tu moki, tau pasiseka, padarysi. Atvykus po Norvegijos man dėl to buvo toks kultūrinis šokas. Norvegijoje gyvenimo ir darbo balansas yra labai geras. Valstybė užtikrina, kad turėtum atostogas ir pan. Bet JAV viskas kitaip. Čia įsidarbinęs, gauni socialinį draudimą, vieni darbdaviai duoda sveikatos draudimą, kiti – ne. Sakydama „duoda“, turiu omeny duoda pasiūlymą jį nusipirkti. Dėl atostogų, amerikiečiams labai normalu turėti 2 savaites atostogų per metus. Man po Norvegijos 5 savaičių buvo, švelniai tariant, įdomu. Ne dėl to, kad labai norėjau atostogauti, bet kai sukuri šeimą, pradedi kitaip galvoti, reikia balanso. Taigi pradėjau žiūrėti, kad ir aš, ir vyras labai daug dirbame, beveik nesimatome. Man taip netiko. Aš norėjau matyti vyrą, draugus, šeimą, namus. Kai dirbi sau, tą gali pasiderinti.

– Ar lengvai pavyko rasti bendrą kalbą su amerikiečiais?

– Norvegija mane išmokė nuraminti savo karštą temperamentą, užaugino mane kaip asmenybę. Amerikoje žmonės išties labai malonūs, bet negali apsigauti, nes daug kur viskas paremta pinigais. Kita vertus, kaip minėjau, viskas priklauso nuo valstijos. Tarkime, Kalifornijoje žmonės linkę labiau rūpintis savo sveikata, daug sportuoja, yra aktyvesni, ten kitoks požiūri į maistas, į bendravimą. Arizonoje žmonės daug paprastesni, atsipalaidavę. Niujorke – tiesesni, nuolat skubantys. Kita vertus, daug kas priklauso ir nuo tavęs pačio – kaip bendrausi tu, taip – ir su tavimi.

– Dirbate aptarnavimo sferoje. Kiek aptarnavimo kultūra skiriasi JAV ir Europoje? Ar išties klientas visada teisus?

– Amerika yra labai didelė šalis ir kiekviena valstija turi savo niuansus, savo mentalitetą. Kas galioja Arizonoje, gali negalioti Niujorke ar Kalifornijoje. Kaip ir Europoje: kas galioja Norvegijoje, negalioja Prancūzijoje. Labai dažnai žmonės Ameriką suabsoliutina. Be abejo, klientas yra labai svarbus, bet tu gali su juo kalbėti, jam patarti. Aš manau, kad jei žmogus moka pinigus, nesvarbu kokius, jis nori už juos gauti geriausia, ką gali. O kad atsiranda visokių žmonių – žinoma. Gal didesnis skirtumas tarp JAV ir Europos yra tas, kad Amerikoje klientai dažnai nori „susitarti“, išpešti nuolaidą. Kai mano vyras atvažiavo į Norvegiją, jam buvo keista, kad čia nėra jokių sandėrių, ateini ir moki visą kainą. Amerikoje kitaip.

Simona Lauren
Simona Lauren
© Asm. albumas

– O kai dėl sveiko maisto. Ar įmanoma sveikai maitintis Amerikoje?

– Greito maisto kultūra čia tikrai egzistuoja. Yra labai daug smagių greito maisto restoranų. Bet maistas ten yra pripildytas daug krakmolo, kukurūzų sirupo, kas žmones pučia. Jie stambėja. Gyvenimas apsiverčia: diabetas, širdis, antsvoris. Aš perėjau per tą savo kailiu. Dėl to pradėjau stipriai domėtis sveika mityba, baigiau mitybos trenerės specialybę. Vis dėlto restoranų, kur gali sveikai maitintis, tikrai yra. Be abejo, organiški produktai, kaip ir visur pasaulyje, yra brangesni. Jų nėra daug. Niujorke gal daugiau, Arizonoje – mažiau. Nuvykus į Las Vegasą su sveiku maistu turėsite problemų, nes ten visi atvažiuoja palošti ir gerai praleisti laiką, valgo bet kur, nesveikai. Pamenu, kai laikiausi itin griežtos dietos, vienoje kavinėje paprašiau padaryti kiaušinienę vien iš baltymų, man atnešė tokią popierinę kiaušinienę. Be to, daug kas nėra šviežiai supjaustyta. Restoranai perka jau supjaustytas salotas, daržoves. Dėl to nukenčia kokybė. Prabangūs restoranai siūlo patiekalus, pagamintus nuo nulio, bet tada ir kaina didesnė.

– Jums teko gaminti patiekalus ir svarbiems asmenims, tiesa?

– Taip, jau nuo karjeros pradžios man taip pasisekė. Kai dar dirbau restorane Lietuvoje, aptarnavau prezidentą Valdą Adamkų. Neseniai gavau pasiūlymą padaryti pietus prezidentui Gitanui Nausėdai ir jo delegacijai. Teko ruošti vakarienę privačiame lėktuve JAV viceprezidentei Kamalai Harris. Šalia to yra didelis sąrašas garsių ir turtingų žmonių, bet negaliu visų pavardžių sakyti dėl kontraktų.

Simona Lauren
Simona Lauren
© Asm. albumas

– Pati namuose sau gaminate?

– Taip. Namuose gaminu lietuvišką maistą. Arizonoje lietuviškų restoranų neturime, o to maisto aš pasiilgstu. Labai mėgstu balandėlius, lietuviškas sriubas. Vaišinu ir draugus. Restoranai atsibosta. Mano vyras irgi labai skaniai gamina, nors jis ir nėra šefas.

– Ar JAV yra jau paskutinė jūsų stotelė?

– Niekada nesakyk „niekada“. Kaip bebūtų, jau daugelyje šalių esu pagyvenusi. Amerika yra labai didelė ir ji tikrai yra galimybių šalis, bet be darbo nieko nebus.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
4.3333

Lietuvė, dvi savaites praleidusi Marso simuliacijoje, nagrinėja, kaip bendrautume tikrame kosmose: būtų daug sunkiau nei per pandemiją

Kosmoso sociologija daugeliui nieko nesako, be ne mokslininkei Ingai Popovaitei. Anot jos, žmonijai...

Taivane šeimą sukūrusi lietuvė papasakojo apie gyvenimą su kitataučiu: apsiprasti buvo sunku su vienu jų įpročiu

Aušra Andriuškaitė jau šešerius metus gyvena Taivane ir į Lietuvą grįžta tik trumpam. Taivane...

Pirmoji ir jauniausioji Vengrijos prezidentė moteris Katalin Novak: kaip trijų vaikų mama tapo valstybės vadove? (3)

Katalin Novak, buvusi partijos „Fidesz“ viceprezidentė ir šeimos ministrė, vasario pabaigoje...

Net mėnesio nesulaukusį Tomą užklupo klastinga liga: įtarimų sukėlė, kad kūdikis nepabudo valgyti

Prieš šešerius metus į šį pasaulį atėjęs Tomas buvo įprastas, visiškai sveikas, jokių...

Prie Ukrainos savanoriavusi Jovita papasakojo, kokia ten tvyro atmosfera: ypač nustebino keli dalykai

Aktorė ir fotografė Jovita Balčiūnaitė porą savaičių su organizacija „Stiprūs kartu“...

Top naujienos

Bedarbių nuo liepos mėnesio laukia nauji iššūkiai: gali netekti išmokos ir net sveikatos draudimo (16)

Du kartus tinkamo darbo atsisakę ilgalaikiai bedarbiai praras statusą, neteks išmokos ir turės...

Siaubingas įvykis Šiauliuose: prie konteinerių rastas į kilimą suvyniotas žmogaus kūnas

Vėlų pirmadienio vakarą, apie 22 val., buvo gautas kraupus pranešimas – rastas negyvo žmogaus...

Rusija rezervų dar tikrai turi: vyksta mobilizacija, bet slapta ir ne visur

Rusija kare Ukrainoje naudoja pasenusią ir netikslią ginkluotę, dėl ko naikinama civilinė...

Rinktinės sudėtimi nusivylęs Maksvytis pranešė apie dar dvi netektis prieš Europos čempionatą (1)

„Keista sistema, jei žiemą suburiame ko gero net stipresnę rinktinę nei vasarą“, –...

Programišiai nutekino apie 50 tūkst. „Švaros brolių“ klientų duomenis (1)

Programišiai nutekino apie 50 tūkst. „Švaros brolių“ automobilių švaros centrų rezervacijos...

Vilniuje į avariją pateko „Bolt“: abu automobiliai sumaitoti, pranešta apie sužalotus žmones „Volvo“ vairuotojas girtas

Vėlų pirmadienio vakarą Vilniuje , S. Stanevičiaus gatvėje, įvyko didelė avarija .

Orų permainos artėja: nusistovės vėsesni orai, vyraus trumpalaikis lietus

Antradienio dieną šalyje vyraus mažai debesuoti ir sausi orai.

Karas Ukrainoje. Iš Lysyčansko atsitraukę ukrainiečiai: netrukus pasaulis pamatys pirmąsias mūsų pergales Rusijos pajėgos jau nusitaikė į kitą miestą (4)

JAV Karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje rašoma, kad užėmę Lysyčanską Rusijos kariai ,...

Aiškios visos antro atrankos etapo dalyvės: Prancūzija pasiuntė skambią žinutę suformuotos naujos grupės

Pirmadienio vakarą paaiškėjo visos į antrąjį 2023-ųjų pasaulio krepšinio čempionato atrankos...

Pergalingą lietuvių atrankos maršą Klaipėdoje nutraukė čekai (14)

Lietuvos krepšinio rinktinė nepasinaudojo proga tapti vienintele nacionaline komanda, pirmąjį...