Rašytoja, pacifistė Bertha von Suttner. Ar girdėta ši pavardė? Jei ne, pats metas sužinoti apie įsimintiną gyvenimą moters, kuriai teko ypatingas vaidmuo Taikos rūmų istorijoje ir kuri tapo pirmąja moterimi, 1905 m. laimėjusia Nobelio taikos premiją.
Bertha von Suttner

Bertha von Suttner buvo grafaitė Kinsky, gimusi 1843 m. Prahoje. Atrodytų, kad ji jau gimė privilegijuota, tačiau gyvenimo pradžia nebuvo lengva. Greitai po jos gimimo mirė tėvas. Jos motina buvo kilusi iš buržua šeimos, o dėl socialinių struktūrų Berthai buvo sunku pelnyti pripažinimą visuomenėje.

Augdama Bertha buvo pasiryžusi lavintis, mokytis kalbų, daug skaityti ir daug keliauti, kiek tik leis gyvenimo aplinkybės. 30 metų vis dar netekėjusi Bertha tapo guvernante – auginti keturias barono von Suttnerio dukteris. Ten ji susipažino su barono sūnumi Arthuru von Suttneriu, jie greit pamilo vienas kitą. Tiek Berthos, tiek Arthuro šeimos kategoriškai priešinosi jų santuokai, tad galiausiai įsimylėjėliai susituokė kuklioje privačioje ceremonijoje.

1887 m., būdama 44 m. Bertha stipriai susidomėjo karo ir taikos reikalais, o stipriausią postūmį pajuto, sužinojusi apie Tarptautinę arbitražo ir taikos asociaciją (TATA), kurią 1880 m. Londone įkūrė Hodgsonas Prattas. Savo memuaruose ji pasako netyčia išklausiusi įrašą iš IAIA susitikimo ir tai tapo postūmiu tapti pagalbininke judėjime, propaguojančiame taiką.

Berta nuo pat pradžių buvo pasiryžusi dėti visas pastangas taikos išsaugojimo labui. Išleidusi knygą ji pajuto, kad daugiausia galės nuveikti literatūros srityje, taigi nutarė rašyti romaną, agituojantį už taiką, – „Die Waffen Nieder“ („Sudėkite ginklus“). Romanu ji norėjo padaryti įtakos visuomenės nuomonei apie pacifizmą. Rašydama išgalvotą istoriją apie karo siaubus, vardindama argumentus taikos labui, ji tikėjosi sužadinti stiprius priešiškus jausmus karui ir rasti sąjungininkų organizuotam judėjimui už taiką. Romanas pasirodė 1889 m. ir greitai tapo tarptautiniu bestseleriu.

Su šia knyga ji sulaukė pripažinimo, amžininkai netgi lygino ją su amerikiečių rašytoja Harriet Beecher Stowe, parašiusia „Dėdės Tomo trobelę“, kuri stipriai prisidėjo prie vergovės panaikinimo Amerikoje.

Po romano Bertha išgarsėjo ir atsidūrė Tarptautinio judėjimo už taiką priešakyje. Vėliau ji įkūrė Austrijos taikos bendruomenę ir tapo jos prezidente. Kartu su vokiečiu draugu Alfredu Friedu (jis vėliau irgi buvo apdovanotas Nobelio taikos premija) ji įkūrė Vokietijos bendruomenę už taiką ir kartu su juo redagavo žurnalą „Sudėkite ginklus“.

Bertha ne tik rašė, bet ir pradėjo organizuoti kasmetinį kongresą taikos išsaugojimo klausimais, dalyvavo Tarpparlamentinės sąjungos veikloje.

1899 m. ji buvo vienintelė moteris, dalyvavusi Pirmojoje taikos konferencijoje Hagoje. Nors ir nebuvo oficiali konferencijos delegatė, ji dalyvavo atidarymo renginyje.

Taikos konferencijos derybų metu Bertha ir kiti iškilūs taikos propaguotojai dėjo pastangas ir pamatus, kad būtų įkurtas arbitražo teismas. Jų pastangos nenuėjo veltui – po 1899 m. Taikos konferencijos buvo įsteigtas Nuolatinis arbitražo teismas. Šiuo metu šis teismas – funkcionuojanti tarptautinė institucija, įsikūrusi Taikos rūmuose.

Po Nuolatinio arbitražo teismo įsteigimo Bertha von Suttner tęsė pacifistinę veiklą – keliavo po visą Europą ir JAV, skaitė paskaitas taikos klausimais. Ji toliau rašė straipsnius, dalyvavo taikos konferencijose, neretai būtent jos asmenybė labiausiai traukdavo į konferencijas.

1905 m. Bertha von Suttner sulaukė pripažinimo už savo pastangas – ji tapo pirmąja moterimi, apdovanota Nobelio taikos premija. Jos drąsa, ryžtas ir atsidavimas taikos pasaulyje propagavimui kėlė pagarbą. Berthos ir kitų, prisidėjusių prie Tarptautinio judėjimo už taiką, pastangomis taikos idėja rado kelią į politikos ir diplomatijos sritį, buvo įkurta tarptautinė organizacija.

Prireikė dar pusės amžiaus, kol ir Vakarų šalyse tai tapo tradicija, ateinančiais dešimtmečiais pradėjusia plisti po pasaulį.

Bertha dalyvavo Taikos rūmų atidaryme 1913 m. rugpjūčio 28 d. ji mirė 1914 m. birželio 21 d., likus mėnesiui iki Pirmojo pasaulinio karo, prieš kurį ji taip kovojo, pradžios.


Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pablo Picasso: man egzistuoja tik 2 tipų moterys (39)

Pablo Picasso gimė 1881-ųjų spalio 25, mirė 1973 balandžio 8, sulaukęs 91-erių. Šio...

Viena ryškiausių Lietuvos operos žvaigždžių pasaulyje: buvo laikotarpis, kai realybė man atsiskleidė visu savo veidu (20)

Viena ryškiausių Lietuvos operos žvaigždžių pasaulyje tenoras Edgaras Montvidas – retas...

Pasaulines žvaigždes grimavusi lietuvė sulaukė išskirtinio dėmesio (3)

Kaip ir kasmet, birželio 15-19 dienomis Monake vyko prestižinis Monte-Carlo Televizijos Festivalis,...

3 Jackmano taisyklės, padėjusios išlaikyti jo 22-erius metus trunkančią santuoką stipria (4)

Akademijos apdovanojimams nominuotas aktorius Hugh'as Jackman'as neseniai papasakojo apie gyvenimą su...

Keliones darbu pavertusi gražuolė pasidalijo triukais: nuo plaukų tiesintuvo drabužiams iki batų dušo kepuraitėse

Didžioji dauguma žmonių mano, jog apmokamas darbas, kuriame reikia keliauti aplink pasaulį ir...

Top naujienos

Generolo Vėtros anūkė metė baisius kaltinimus seneliui ir Lietuvai: kas slepia tiesą? (99)

Prieštaringai vertinamo Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardas vėl kursto aistras. Apie šį buvusį...

Reikia į banką – imk laisvadienį: eilės, karštis ir pervargę darbuotojai (17)

Eilės, karštis ir ištampyti nervai. Taip galima apibūdinti situaciją Lietuvoje veikiančių...

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (176)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Paradoksas: nelegaliai žiūrėti filmus esame priversti, nes per daug pirataujame

Nors piratavimo mastai Lietuvoje mažėja, vis dar esame trečia daugiausia vagianti šalis...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (254)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (55)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Jackie Chano gyvenimas kaip filmas: padoriai skaityti ir rašyti neišmoko, bet šlovę atnešė drąsa bandyti

Jackie Chanas – vienas iš geriausiai žinomų kino žvaigždžių visame pasaulyje. Žiūrovus...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Su mylimuoju susižadėjo buvusi TV laidų vedėja Ugnė Skonsmanaitė

Trečiadienį Valdovų rūmų kieme vykusį „Freaks on Floor“ koncertą stebėjo ir Ugnė...

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (56)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...