aA
Jovita Mikštė yra profesionali namų organizatorė. Mažai ką sako? Iš tiesų, Lietuvoje ši profesija arba labai mažai kam girdėta, arba negirdėta išvis. Jovita savo klientų namuose sukuria ilgalaikę tvarką, surūšiuoja ir sudėlioja daiktus taip, kad būtų patogu juos rasti ir jais naudotis. Kurį laiką Didžiojoje Britanijoje gyvenusi moteris dabar grįžo į Lietuvą ir bandys, kaip pati sako, tautiečiams pagelbėti gyventi patogiau.
Jovita Mikštė
Jovita Mikštė
© Asmeninio albumo

– Daug metų gyvenote Didžiojoje Britanijoje. Papasakokite, kas jus ten nuvedė?

– Mano vyras. Esu visiška meilės emigrantė. Pabaigiau mokslus čia, Lietuvoje, ir išskridau pas savo lietuvį vyrą, jau gyvenantį Anglijoje. Norėjau pabandyti kažką naujo. Pradėjome gyventi kartu, mokytis, dirbti, sukūrėme šeimą, verslus, o dabar grįžome į Lietuvą.

– Nedažnas ryžtasi įkurti verslą svetur. Kaip sekėsi? Kokie iššūkiai laukė?

– Didžiojoje Britanijoje verslą įkūrėme prieš ketverius metus, dabar jį perkeliu ir į Lietuvą. Esu profesionali namų organizatorė, baigiau Anglijoje koledžą, įgijau kvalifikaciją ir po truputį įkūriau savo įmonę.

– Kas tai per specialybė? Lietuvoje apie tokią neteko girdėti.

– Lietuvoje tokios specialybės nėra. Aš esu tas žmogus, kuris sukuria namuose ilgalaikę tvarką. Tai yra, sukuriu daiktams savo vietą. Viskas prasideda nuo to, kad su klientu susirūšiuojame daiktus ir atsikratome tų, kurių nereikia. O tokių būna labai daug. Tada žiūrime, kas liko. Aš perku dėžes, stiklainius, konteinerius, į kuriuos sudedu likusius daiktus ir surandu jiems vietą spintose ar spintelėse taip, kad vyrautų tvarka ir estetika.

– O jūs pati visada tokią tvarką palaikėte ir savo namuose?

– Ne. Nuo to viskas ir prasidėjo, kad man nebepatiko netvarka namuose. Aš pradėjau tuo domėtis, skaityti knygas. Susitvarkiau pirmiau savo namus, tada pradėjau tą daryti nemokamai savo draugėms. Jos pradėjo mane rekomenduoti kitiems, pradėjau projektuoti spintas, susibraižydavau, sudėdavau, kur kas turi būti. Darau taip, kad būtų patogu gyventi. Pastatyti verslą ant kojų man užtruko apie metus. Reikėjo gauti sertifikatą, reikėjo 140 valandų išdirbti nemokamai.

Jovitos darbai
Jovitos darbai
© Asmeninio albumo

– Kurią erdvę sunkiausia tvarkyti?

– Man labiausiai patinka tvarkyti virtuvę, o sunkiausia dirbti su vaikais. Jie nieko nenori atsisakyti, jiems visko reikia. Taip pat nelengva tvarkyti garažus, nes ypač Lietuvoje šioms erdvėms labai sunku rasti tinkamų daiktų laikymo sprendimų.

– Toks tvarkymas reikalauja ir gerų komunikacinių gebėjimų. Kaip pavyksta rasti bendrą kalbą su klientu?

– Pirmiau pasikalbame, parodau, ką dariau, po to sukuriu projektą ir tada žiūrime ar supratome vienas kitą.

– Ar labai skiriasi vyrų ir moterų namai?

– Aš turėjau tik du viengungius, kuriems tvarkiau namus: vienas buvo 60-ties metų išsiskyręs vyras, o kitas – dar tik įsikūrinėjo. Pirmasis buvo toks kaupikas, bet su juo puikiai pavyko sutarti. Antrasis buvo pedantas, tai kaip sudėliojome daiktus, taip liko iki šiol. Jie mane labai vertino, sakė „moteriškos rankos atėjo“. Moterų namuose daugiau daiktų. Jos labai mėgsta drabužius, batus, joms reikia daug puodelių, lėkštučių, bet reikia nepamiršti, kad visi daiktai turi turėti savo vietą. Deja, taip būna ne visada. Tam esu reikalinga aš.

– Ką žmonės dažniausiai linkę kaupti?

– Knygas, žurnalus ir atsiminimus. Tarkime, mamos padovanotą suknelę, kurios nenešioja, bet laiko, nes tai prisiminimas. Bet jei daikto nenaudojate, geriau išmesti arba atiduoti negu laikyti namuose.

Jovitos darbai
Jovitos darbai
© Asmeninio albumo

– Ką sunkiau tvarkyti: dideles erdves ar mažas?

– Man labiau patinka dideles, bet iššūkis – mažytes.

– Gal pamenate sudėtingiausią/įdomiausią projektą?

– Dirbau apie du metus su kaupike, kuri nieko neišsimesdavo. Galiausiai mes tapome draugėmis, ji dabar yra mano buhalterė. Jai mane gerai turėti psichologiškai, nes bent jau sukaišome daiktus į spinteles, kad jų nesimatytų. Bet ilgalaikės tvarkos man taip ir nepavyko jai sukurti.

Taip pat dirbau su kitu kaupiku, į kurio butą turėjome patekti pro langą, nes durys buvo užgriozdintos daiktais. Situacija buvo labai bloga. Jis neišmesdavo net maisto likučių. Viskas buvo sudėta ant grindų, spintų, lovos, stalų. Dėvėjome specialius kostiumus ir kaukes, kad sutvarkytume erdvę.

Dar labai sunkus yra pomirtinis valymas, vadinamas švediškas valymas: kai miršta žmogus, tave atsiveda, tarkime, anūkas, kuris negali pats tvarkyti mirusiojo namų. Mes dėliojame daiktus, atiduodame juos labdaros organizacijoms, valome daiktus. Tą daryti yra sunku, būna daug ašarų, žmonės nenori nieko atsisakyti, nori viską pasilikti, bet kokios 4-5 sesijos ir susitvarkome.

– Kaip psichologiškai žmogų veikia tvarkingi namai?

– Žinote, kai susitvarkai, būna taip gera. Reikia išmokti paleisti daiktus. Tai yra labai teigiamas dalykas. Daug daiktų žmogui nereikia. Aš atsikrausčiau iš labai didelio namo Anglijoje į 60 kvadratų butuką Lietuvoje. Mes atsikratėme 13-os mašinų su daiktais, išvežėme į sąvartyną, kitą dalį daiktų atidavėme draugams. Bet vis tiek – pilni namai. Įdomu tai, kad aš net nepamenu, ką išmetėme. Instagrame darau tokius iššūkius: 30 dienų išmetame po daiktą, tai yra pirmą dieną – vieną, antrą – du, trečią – tris ir t.t. Neįsivaizduojate, kiek žmonių prie manęs prisijungė. Ir visi išmetė po 400 su trupučiu daiktų per mėnesį. Jie man rašo, kad net neprisimena, ką išmetė ir kad jiems negaila. Dar kartą sakau, kad mums tiek daiktų nereikia. Dabar vyrauja labai didelis vartotojiškumas. Nueini į parduotuvę, prisiperki bet ko. Bet jei taip – tuomet vienas – in, vienas – out. Nusipirkote naujus puodelius, išmeskite senus. Kam laikyti? Naudokite, savo gražiausius servizus šiandien, nelaikykite ypatingoms progoms. Jūs esate sau didžiausias svečias namuose. Norite šiandien eiti šveisti vonios su gražiausia suknele, tai ir eikite. Kodėl ne? Kam ją laikyti?

Jovitos darbai
Jovitos darbai
© Asmeninio albumo

– Ar lietuvių požiūris į daiktus labai skiriasi nuo britų?

– Lietuviai dar ne tokie vartotojiški. Ne tiek daiktų turi kaip britai. Anglijoje labai lengva apsipirkti, viskas yra labai pigu. Ar maistas, ar rūbas – nėra skirtumo.

– Su britais nebuvo sunku atrasti bendros kalbos?

– Ne, man patinka su jais dirbti. Buvau prie jų pripratusi, dabar turiu pratintis prie lietuvių, nes lietuviai labai daug galvoja apie estetiką ir apie tai, ką pagalvos kiti. Britams tai nerūpi. Jie gyvena dėl savęs. Jei ateisi pas juos, jie net neapsitvarkys, nepasiūlys nei tortų, nei pyragų, jie pasiūlys arbatos puodelį sode, bet užtat labai mielai bendraus. Man sunkiau rasti bendrą kalbą su lietuviais. Anglijoje neturėjau draugų lietuvių, nepriklausiau jokioms bendruomenėms.

– Ar po darbo dienos, kai tvarkote kitų namus, nesunku tvarkytis savųjų?

– Kai susikuri ilgalaikę tvarką, kasdienis tvarkymasis užtrunka labai nedaug. Mano namuose daiktai neišeina iš savo vietų, o jei ir išeina, labai greitai grįžta atgal. Mano vaikai susitvarko kambarį per 10-15 min., nes viskas turi savo vietą. Aš nesu minimalistė, aš turiu daiktų, bet žinau, kur guli telefonai, kur pakrovikliai. Stalčiuose yra dėžutės, skyreliai smulkmenoms. Viskas yra savo vietose.

– Daugumai tėvų sunkiausia vaikus priversti tvarkytis, patarkite, kaip tą padaryti?

– Turiu tik vieną taisyklę: rodykite pavyzdį. Sukurkite vaikams ilgalaikę tvarką, surūšiuokite žaislus, drabužius, kanceliarinius reikmenis taip, kad viskas turėtų savo vietą. Padarius tai, tvarkykite su vaiku kartu. Negali septynmečiui imti ir liepti susitvarkyti pačiam. Toks mažas vaikas dar nesusitvarkys. Bet jei jis matys, kad jūs tvarkotės kartu, tai taps rutina.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(105 žmonės įvertino)
4.3143

Olimpinių čempionų psichologė įvardijo įprotį, kuris šiandien būtinas visoms lyderėms: ar jūs jį turite? (6)

Pandemija paskatino mus keisti požiūrį į daugelį dalykų. Vienas iš jų – sveikata: tiek...

Tokios santuokos Agnei galėtų pavydėti daugelis: moteris vyrui arba gali suteikti sparnus, arba juos pakirpti (94)

Pažvelgus į šią moterį, net nepasakytum, kad ji trijų vaikų mama, teisininkės išsilavinimą...

Stulbinančią verslo imperiją sukūrusi lietuvė: viskas prasidėjo nuo pudelio už 300 rublių (29)

Gyvūnų prekių „ Kika “ tinklo savininkei Janitai Januškauskaitei-Plungei siekis būti...

Gimus trečiam vaikui, Rasa ryžosi iš pagrindų keisti gyvenimą: metė stabilų darbą ir įgyvendino seną svajonę (44)

Bekalbant su Rasa, jai keletą kartų išsprūsta, kad jos atsakymai nebus tipiški Delfi interviu....

Top naujienos

Medikai papasakojo, ką dabar mato ligoninėse: skirtumas nuo praėjusios žiemos – akivaizdus

Medikų profsąjungos pasisako už privalomą skiepijimą nuo kovidą visiems dirbantiems kontaktiniu...

Pirkdami tokį turtą, įsigyjate katę maiše: gali tekti nusivilti arba dar blogiau – likti tuščiomis (1)

Dėl didelio lietuvių noro įsigyti būstą ir ribotų vystytojų galimybių jo pasiūlyti, šiandien...

Valerijus Morozovas, šeimos gydytojas | D+

Gydytojas Morozovas atsako: kaip sumažinti kraujospūdį

Aukštas kraujospūdis kankina daugybę vyresnio amžiaus žmonių. Kuo toliau, tuo dažniau ši liga...

Rusija perspėja: Europa negaus papildomų dujų be „Nord Stream 2“ (110)

Rusija perspėja, kad nesiruošia siūlyti Europos vartotojams papildomų dujų dabartinei energetikos...

Aktorius Alecas Baldwinas filmavime rekvizito ginklu netyčia nušovė operatorę ir sužeidė režisierių (2)

JAV aktorius Alecas Baldwinas rekvizito ginklu netyčia nušovė kino studijos darbuotoją ir...

Banko ekspertas: naujo kelio nepasirinkusios įmonės turės susitaikyti su didesnėmis palūkanomis (3)

„ Verslo požiūrio “ laidoje pradedame naują laidų ciklą. Portale Delfi startavo nauja...

Nebenešiojamus prabangių ženklų drabužius parduodanti Neringa Šiaudikytė: net pasiturinčios moterys ieško nuolaidų (6)

Už Atlanto atlikėjos karjerą ir asmeninę laimę kurianti Neringa Šiaudikytė neabejinga ir...

Iki raudonumo aikštėje „užviręs“ Lekavičius: tas epizodas išmušė mane iš vėžių (12)

Lukas Lekavičius retai su kuo veliasi į diskusijas ir paprastai išimties nedaro nė teisėjams....

Kiek šiemet mokėsime už malkas (2)

Kėdainių rajono savivaldybės taryba kasmet patvirtina kietojo kuro vidutines kainas. To reikalauja...

Nuo penktadienio – pokyčiai: parduotuvės imasi reguliuoti srautus, „Lidl“ reikalaus galimybių paso (20)

Mažesnės, iki 1,5 tūkst. kv. metrų parduotuvės ir turgavietės, aptarnaujančios pirkėjus be...