aA
Vasarą pastebimai ištuštėja miestų kiemai ir gatvės, rečiau sutinkame pažįstamus kaimynus, lengviau randame vietą automobiliui – visa tai nesunkiai paaiškinama. Dauguma žmonių šiuo metų laiku aktyviai atostogauja ir rečiau laiką leidžia namuose ar mieste. Ši užplūdusi ramybė gali ne tik džiuginti, bet ir apkartinti vasarą, nes būtent atostogų metu padažnėja vagysčių iš namų atvejų.
© Shutterstock

„Klaidingai manoma, kad įsilaužimams vagys dažniausiai renkasi tamsų paros metą, kai šeimininkai ramiai miega kitame kambaryje. Vis tik modernieji įsilaužėliai galimybę sutikti šeimininkus vertina kaip per didelę riziką, todėl savo veikoms verčiau renkasi šviesų paros metą, kai dažniausiai būname darbuose. Vasara yra iššūkis namų saugumui – šiuo metų laiku padaugėja įsilaužymų į žmonių būstus, nes laiko tarpas, kai šeimininkų nėra namuose, yra ilgesnis nei įprastomis dienomis“, – pranešime spaudai teigia Lietuvos Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Anot R. Matonio, šiais laikais plėšikai neveikia taip, kaip anksčiau. Dabar jų veiklos technikos paremtos subtilumu, moderniosiomis technologijomis ir strateginiu mąstymu: „Anksčiau filmuose matydavome vagis su laužtuvais ir didžiuliais maišais rankose. Dabar plėšikai veikia strategiškiau ir subtiliau – atidžiai stebimas pasirinktas būstas, jo šeimininkų veiklos ritmas ir sistema, tiriamos galimos kliūtys, stebima ne tik šeimininkų, bet viso rajono veikla realiame gyvenime ir net socialiniuose tinkluose.“

Tačiau atostogauti galime kur kas ramiau, jei prieš tai namus atostogoms šiek tiek paruošime. „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis, dirbantis Alytaus „Bitės“ salone, kartu su Lietuvos policija pateikia penkis būdus, kaip šiandien apsaugoti namus, kai esame išvykę.

1. Sukurkite iliuzija, kad namai nebūna tušti

Palikti vieną raktų komplektą patikimam kaimynui ar artimam draugui yra nesenstanti klasika. Pakanka, kad raktus turintis žmogus kas keletą dienų ateitų ir apžiūrėtų, ar namuose viskas yra taip, kaip buvo, pajunginėtų šviesas, jūsų namuose tiesiog praleistų keletą minučių. Tai ne tik sukuria iliuzija, kad namai niekada nebūna tušti, bet gali padėti pastebėti netikėtus ir pavojingus santechnikos ar elektros sutrikimus.

„Jei gyvenate ne bute, o kotedže ar name, svarbu, kad pasirūpinta būtų ne tik namų vidumi, bet ir išore. Jei jūsų pašto dėžutė prigrūsta laiškų, kiemo žolė peraugusi, o takelis prie įėjimo užneštas smėliu bei dulkėmis, tai rodo, kad namuose seniai nieko nebuvo. Idealiu atveju jūsų būstą lankantis žmogus turėtų pasirūpinti ir tokiomis smulkmenomis. Visų šių veiklų tikslas – sukurti iliuziją, kad namai nėra tušti ir juose nuolat kas nors lankosi bei gyvena. Tokį būstą stebintys vagys nuspręs atsisakyti savo planų“, – teigia R. Matonis.

2. Namų saugumas išmaniojo telefono pagalba

JAV atliktų tyrimų duomenimis net 83 proc. įsilaužėlių visada tikrindavo, ar namuose yra įrengta saugumo sistema, pavyzdžiui, signalizacijos, kameros ar kiti saugumo sprendimai. Net 60 proc. nusikaltėlių nuspręsdavo ieškoti kito potencialaus vagystės taikinio, jei pastebėdavo, jog tokia sistema namuose vis dėlto yra. Tyrėjų teigimu, į namus be saugos sistemų įsilaužiama net tris kartus dažniau.

„Pastebime, kad klientai vis dažniau teiraujasi belaidžių stebėjimo kamerų, kurias galėtų nesunkiai prisitirtinti prie įvairių paviršių. Lūkesčiai būna nedideli – galimybė stebėti savo namus ir noras pagąsdinti piktavalius. Tačiau šiandien net pačios kompaktiškiausios kameros gali daug daugiau. Pavyzdžiui, belaides „Arlo“ kameras galima lengvai sujungti su savo išmaniuoju telefonu ir jame bet kada stebėti kamerų transliuojamą vaizdą. O užfiksavusios bet kokį įtartiną judesį ar triukšmą, kameros pačios išsiunčia įspėjamąjį pranešimą į jūsų išmanųjį telefoną ir pradeda filmuoti. Taip pat jos saugo per paskutines 7 dienas užfiksuotus vaizdo įrašus internetinėje duomenų saugykloje, o svarbius ir reikalingus įrašus galima atsisiųsti ir turėti savo laikmenose neribotą laiką“, – sako A. Archangelskis.

3. Neįsileisti į namus

Dažnu atveju prieš imdamiesi savo plano, vagišiai renka kuo daugiau informacijos, leisiančios jiems pasiruošti visiems įmanomiems netikėtumams. Viena iš jų naudojamų technikų yra apsimetinėjimas kitais asmenimis.

„Dažnai apsimetama pardavimų agentais, elektros, vandentiekio, dujų priežiūros ar kitas paslaugas teikiančių įmonių darbuotojais. Jų vardu prisidengę asmenys stengiasi patekti į jūsų butą ar namą ir apžiūrėti juos dominančius dalykus – signalizaciją, kameras, užraktus, būsto išplanavimą ir kt.“, – įspėja R. Matonis.

Jei į jūsų duris neplanuotai pasibeldžia taip prisistatantis žmogus, jokiu būdu neskubėkite jo įsileisti į savo namus. Paklauskite, kokiu reikalu jis lankosi jūsų namuose, paprašykite jo tapatybę ir pareigas patvirtinančių dokumentų.

„Jei vis tik tokį žmogų įsileidote į namus, tačiau įtariate, kad jis gali būti apsimetėlis, informaciją apie jūsų namuose planuojamas patikras visada galite pasitikrinti susisiekę su tas paslaugas teikiančia įmone. Jei apie tokius vizitus įmonė nieko nežino, nedelsiant kreipkitės į policiją“, – sako Lietuvos Policijos atstovas.

4. Atostogų nuotraukos – po atostogų

Moderniųjų laikų vagišiai aktyviai naudojasi ir išmaniosiomis technologijomis. Prieš pradedant veikti stebimas ne tik pats pastatas, bet ir jo šeimininkai, kuriuos sekti nesunkiai galima socialinių tinklų pagalba. Atostogų nuotraukos, skelbiamos socialiniuose tinkluose, yra aiškus įrodymas, kad esate ne namie, todėl visas iki tol padarytas prevencinis namų apsaugos darbas gali nueiti perniek.

„Rekomenduojama atostogų nuotraukomis dalintis jau grįžus iš atostogų. Socialiniuose tinkluose neskelbti tikslių savo išvykos datų. Kita vertus, jei esate aktyvus socialiniuose tinkluose, staiga nustoti dalintis turiniu taip pat nerekomenduojama – tai leidžia suprasti, kad jūsų dienotvarkėje kažkas pasikeitė ir galbūt esate išvykęs, todėl kelti turinio negalite“, – pataria A. Archangelskis.

5. Svarbios smulkmenos

Keliais dalykais, kaip teigia Lietuvos policijos atstovas, svarbu pasirūpinti dar prieš išvykstant iš namų, net jeigu jie ir neatrodo reikšmingi.

„Užuolaidas namuose rekomenduojama palikti atitrauktas, kad kaimynai galėtų matyti, kas vyksta jūsų būsto viduje ir stebėti, ar nėra nieko neįprasto. Visas šviesas rekomenduojama išjungti, nes kiaurą parą šviečiantys šviestuvai gali sukelti įtarimų. Tačiau verta pagalvoti apie automatines šviesas, kurios įsijungia ir išsijungia automatiškai, jūsų iš anksto nustatytu laiku. Taip sukuriama iliuzija, kad namuose kažkas nuolat yra. Svarbius ir brangius daiktus reikia paslėpti sunkiai pastebimose ar pasiekiamose vietose, kad įsilaužimo metu jas pasisavinti būtų sudėtinga. Net tokia smulkmena kaip perpildyta pašto dėžutė gali nurodyti, kad nieko nėra namuose. Todėl pasirūpinkite, kad ji ištuštėtų prieš jums išvykstant, o jūsų atostogų metu į ja nebūtų siunčiami dideli kiekiai laiškų“, – pabrėžia R. Matonis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.0909

JAV kariniai laivai taip bijo šnipinėjimo, kad ėmė naudoti metodą, kurį taikė per Antrajį pasaulinį karą (5)

Modernios technologijos, žinoma, suteikia daug galimybių. Jau vien jos stipriai palengvina...

JAV įtaria, kad „Huawei“ pažeidė sankcijas: naudojo kodinius pavadinimus veiklai Sirijoje ir Sudane (13)

„ Huawei Technologies Co.“ naudojo kodinius pavadinimus ir slaptas dukterines įmones valdyti...

„Apple“ pataria klientams skirti ypatingą dėmesį naujosios kredito kortelės priežiūrai

„Apple“, siekusi savo klientams pasiūlyti patrauklią akiai naują „Apple“ prekės ženklo...

Į kosmosą išėję astronautai įrengė TKS dar vieną vietą erdvėlaivių susijungimui (1)

Tarptautinėje kosminėje stotyje ( TKS ) į atvirą kosmosą išėję JAV astronautai...

Žinomiausius lietuvių startuolių produktus galės išbandyti kiekvienas: pirmasis produktas – maisto ruošai (1)

Išmaniuosius sprendimus kurianti „ Bitė Lietuva “ pristato dar vieną naujovę – nuo šiol jos...

Top naujienos

Politologai: Pranckietis padarė lemtingą klaidą ir praras Seimo pirmininko postą (71)

Galimybė išlikti Seimo pirmininko poste Viktorui Pranckiečiui – menka, teigia politologai.

Dulų asociacijos pirmininkė: kūdikio mirtimi pasibaigusį gimdymą namuose priėmė medikė (70)

Ketvirtadienį per Lietuvą praskriejo žinia, kad gimdymo namuose metu mirė kūdikis. Iki šiol...

Federacija sunerimusi: Sabonis tapo galimų sukčių taikiniu kreipėsi į teisininkus (25)

Krepšinio federacija atkreipia dėmesį, kad socialinio tinklo „Facebook“ įvairiose grupėse ir...

Vytautas Landsbergis: šis agresyvus Kremliaus planas – tai jau karas (301)

Profesorius Vytautas Landsbergis sako, kad Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje statybos...

Kur pavalgyti ir pasilinksminti Lvove: lietuvė sudarė išsamų vietų sąrašą

Šiuo metu tarp lietuvių keliautojų bene populiariausia kryptis yra Ukrainos miestai – Lvovas ,...

„Nevėžio“ pergalė: klubo valdymą perėmė nauji investuotojai lemiamą žodį tars LKL valdyba

Kėdainių „ Nevėžio “ klubas žengė svarbų žingsnį siekdamas sugrįžti į Lietuvos...

Gyvai / DELFI Diena. Ne tik Baltijos kelio 30-metis: ar ne per greitai mes užmirštame skaudžias istorijos pamokas (3)

Lietuva ir kitos Baltijos šalys šiandien iškilmingai mini Baltijos kelio 30-metį. Tačiau dažnai...

Amerikietis Rusijos teisme: pažiūrėkite, kaip su manimi elgiamasi, kalėjimas nenori to jums sakyti

Buvęs JAV jūrų pėstininkas, suimtas Maskvoje už įtariamą šnipinėjimą, penktadienį...

Maisto paramą gaunanti Rima Antonovienė pasipiktino pamatytu vaizdu: kažkas yra už tai atsakingas (7)

Televizijoje išgarsėjusi Lietuvos mafijos tėvu vadinamo Vido Antonovo žmona Rima Antonovienė...

Kas sieja Seimo narę ir Rusijos žvalgybininką: abiejų karjeros šuoliams įtarimai nesutrukdė (121)

Tylus, mandagus, gerai informuotas, atidus klausytojas. Taip apibūdintas Rusijos konsulas Klaipėdoje...