aA
Lietuvoje pradėti naudoti du metodai, kurie, kaip tikimasi, padės tiksliau nustatyti skambinančiojo Bendrajam pagalbos centrui (BPC) buvimo vietą. Tačiau BPC vadovai pabrėžia, kad skambinantysis lieka svarbiausias informacijos šaltinis ir paskambinus skubios pagalbos numeriu 112 ragina kaip įmanoma tiksliau ir konkrečiau įvardyti įvykio vietos adresą.
© DELFI / Domantas Pipas

„Žmonės jaučia didelę įtampą, nežino ar supainioja adresą, nežino vietovės, kur yra – ar mieste, ar kaime. Skambinantysis galvoja, kad operatorius jį mato. Tačiau BPC pats vietos nenustato, o gauna, ką pateikia mobilaus ryšio tinklas“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė BPC vadovas Audrius Čiuplys.

Pasak jo, nuo to, kur yra žmogus tuo metu, priklauso visa pagalbos teikimo grandinė, kaip tiksliai ir operatyviai reaguos tarnybos.

BPC vadovai pristatė du efektyvesnius skambinančiojo buvimo vietos nustatymo būdus – patobulintą mobiliojo ryšio tinklo vietos nustatymo informaciją ir „AML Android“ telefono vietos nustatymo informaciją, kai skambinančiojo telefonas apie buvimo vietą BPC informuoja trumpąja SMS žinute.

Pavyzdžiui, jei anksčiau skambinančiojo buvimo zona pagal mobiliojo ryšio operatorių duomenis aprėpė 6 kilometrų spindulį, dabar jis sumažėjo iki 700 metrų.

Ne panacėja, bet žingsnis į priekį“, – sakė BPC vadovo pavaduotojas Tadas Maroščikas.

BPC vadovai žiniasklaidai pateikė išklausyti kelis įrašus, viename iš jų moteris per 40 sekundžių aiškiai ir tiksliai įvardijo, kur kilo gaisras – seniūniją, kaimo pavadinimą, taip pat pasakė gaisro židinį, kelių aukštų yra namas.

Kitame įraše moteris verkdama greitakalbe prašė pagalbos, buvo sunku suprasti, ką ji kalba.

Trečiame įraše verkė 8 metų vaikas, kad tėčiui atsitiko nelaimė ir prašė kuo greičiau pagalbos.

BPC operatorė prašė patvirtinti, ar jis gyvena tame rajone, kokį pavyko nustatyti. Tačiau vaikas tik verkė ir meldė pagalbos. Šis pokalbis truko 6 minutes. Vėliau paaiškėjo, kad tėtį ištiko epilepsijos priepuolis, pagalba buvo suteikta.

DELFI primena, kad BPC problemos į dėmesio centrą pateko po 2013 m. rugsėjį įvykusios Dembavos tragedijos, kai automobilio bagažinėje po išžaginimo buvo sudeginta 17-etė. Auka nesėkmingai bandė pranešti apie ją ištikusią nelaimę telefonu - paryčiais pagrobta mergina skambino BPC ir bene pusvalandį bendravo su pareigūnais. Tačiau jos buvimo vietos nustatyti nepavyko. Po šio įvykio kilo skandalas dėl BPC veiksnumo tokiais atvejais.

Veiks dvi technologijos

Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriams pradėjus taikyti signalo sklidimo laike nustatymo metodą (Cell ID Timing Advance), Bendrajam pagalbos centrui imta teikti skambinančiojo vietos nustatymo duomenis, įvertinant ne tik bazinės stoties antenos aprėpties plotą, bet ir atstumą, kuriuo nuo bazinės stoties yra nutolęs skambinantis asmuo.

Taip skambinančiojo buvimo zona sumažėja keliolika kartų.

Beveik tuo pat metu su keliais užsienio partneriais įgyvendinant tarptautinį projektą „HELP 112“, Bendrajame pagalbos centre įdiegta skambinančiojo vietos nustatymo sistema AML (Advanced Mobile Location).

Remiantis šiuo metodu, išmanieji telefonai su „Android“ operacine sistema koduota SMS žinute patys siunčia BPC savo buvimo vietos nustatymo duomenis, kurie yra net iki 4000 kartų tikslesni negu Cell ID perduodami duomenys.

Remiantis Cell ID metodu, skambinančiojo asmens buvimo vieta nustatoma pagal jo telefono prisijungimą prie konkretaus mobiliojo ryšio bazės stoties (bokšto) ir jo antenos aprėpties plotą. Kuo didesnė bazinės stoties aprėpties teritorija, tuo didesnė vietos nustatymo paklaida.

Siekiant užtikrinti informacijos apie skambinančiojo asmens vietą didesnį tikslumą, pernai mobiliojo ryšio operatorių tinkluose buvo įdiegti pakeitimai, leidžiantys nustatyti skambinančiojo vietą pagal pagal radijo ryšio signalo sklidimo nuo bazinės stoties siųstuvo iki mobiliojo telefono ir signalo sugrįžimo atgal į siųstuvą laiką.

Paskambinus skubios pagalbos telefonu 112 išmaniuoju telefonu su „Android“ operacine sistema ir AML vietos nustatymo funkcija, telefonas automatiškai 20-čiai sekundžių aktyvina Globalios padėties nustatymo sistemos (GPS) ir belaidžio ryšio technologijos (Wi-Fi) imtuvus ir pagal GPS, Wi-Fi arba mobiliojo ryšio GSM/3G siųstuvų radijo signalus nusistato vietą ir jos koordinates koduota SMS žinute išsiunčia numeriu 112.

AML vietos informacijos tikslumas priklauso nuo GPS, Wi-Fi ar mobiliojo ryšio signalų, kuriuos gali aptikti išmanusis telefonas. GPS signalų perduodami duomenys yra tiksliausi, o Wi-Fi turi didžiausią paklaidą.

AML sistema leidžia nustatyti skambinančiojo vietą iki 4000 kartų tiksliau, nei Cell ID vietos nustatymo metodas.

Kad telefone veiktų AML, būtina ne žemesnė nei „Android Jelly Bean 4.0“ operacinės sistemos versija, taip pat ne žemesnė nei 9 „Google Play“ paslaugų programėlės versija. Reikalinga prisijungti telefoną prie Google paskyros (Google Account), kad būtų aktyvuotas AML, o telefono akumuliatoriaus įkrovos lygis – ne mažesnis nei 2 proc. Taip pat turi būti įdėta galiojanti Lietuvos operatoriaus SIM kortelė.

Lietuva - ketvirta su tokia technologija

Lietuva yra ketvirta valstybė Europos Sąjungoje, kurioje įdiegta AML vietos nustatymo funkcija.

„Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių Europos Sąjungoje ir ne tik Europos Sąjungoje pagal įdiegtas vietos nustatymo technologijas. Europos Komisijos ryšių komitetas savo ataskaitoje Lietuvą pateiks kaip gerosios praktikos pavyzdį“, – pažymėjo BPC viršininkas A.Čiuplys.

Pernai BPC sulaukė beveik 3 mln. skambučių. Kasdien sulaukiama apie 6-8 tūkst. skambučių, 2-3 tūkst. reikalinga reali pagalba.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lustų rinka smigo žemyn: 400 mlrd. dolerių vertės pramonės klestėjimas eina į pabaigą (3)

Nuostoliai lustų gamintojų rinkoje praėjusią savaitę tęsiasi, ypač po to, kai JAV...

Visame pasaulyje sutriko „Facebook“ ir „Instagram“ veikla (142)

Visame pasaulyje sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla. Svetainės su...

Ar įmanoma iš lėktuvo salono patekti į krovinių skyrių? (16)

Didesni lagaminai yra laikomi lėktuvo krovinių skyriuje, kuris įprastai būna po salono grindimis....

„Google“ sugalvojo originalų būdą tiekti Afrikai internetą (17)

Atvesti į Afrikos kaimo vietoves greitaeigį, plačiajuostį internetą daugumai tą padaryti...

„Apple“ sumažino naujųjų „iPhone“ gamybą (18)

Populiariųjų „ iPhone “ telefonų gamintojas „Apple Inc“ sumažino visų trijų naujų...

Top naujienos

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (8)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Gyventojai prezidentei už darbą surašė pažymius: kokia Grybauskaitė liks atmintyje? (30)

Per beveik dešimt metų prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumo kreivė nukrito daugiau negu...

Lustų rinka smigo žemyn: 400 mlrd. dolerių vertės pramonės klestėjimas eina į pabaigą (3)

Nuostoliai lustų gamintojų rinkoje praėjusią savaitę tęsiasi, ypač po to, kai JAV...

Dvejus metus nelaiminčios rinktinės vedlys posto palikti neskuba: ne laikas apie tai kalbėti specialiai DELFI iš Belgrado (10)

Pirmas Tautų lygos turnyras lietuviams prisvilo: C divizione 4 grupėje Lietuvos futbolo rinktinė...

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1593)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Monikai Šalčiūtei nenusisekė romanas su Donatu Motiejūnu: buvau apgauta, buvo daug melo

Daugeliui vis dar yra paslaptis, kaip žmonės uždirba pinigus socialiniuose tinkluose dėdami savo...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (38)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Orai: laikysis lengvas šaltukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (511)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Markauskas pardavė jį iš posto išvertusį ūkį: politika privertė daryti greitus sprendimus (28)

Per patį skandalo dėl neteisėtai ariamos žemės įkarštį tuometinis žemės ūkio ministras...