aA
Bendrovė „International Business Machines Corp.“ (IBM) nepateisino savo lūkesčių per naujausią bandymą įrodyti, kad mašinos gali nugalėti žmogų. Bet ji jau priartėjo prie tikslo.
Noamas Slonimas prie „Project Debater“
Noamas Slonimas prie „Project Debater“
© AP / Scanpix

JAV technologijų milžinės šešerių metų dirbtinio intelekto diskusijų sistema, meiliai vadinama „Panele Diskutuotoja“, pirmadienį akis į akį susidūrė su pasaulinio lygio, įvairių apdovanojimų pelniusiais specialistais. Po 25 minučių žaibiško nuomonių apsikeitimo apie subsidijas ikimokyklinėms įstaigoms, per kurį moteriškas DI balsas pademonstravo tikrų tikriausią Homo Sapiens humoro jausmą, auditorija pripažino 31 metų Harisho Natarajano pergalę.

Netradicinės varžybos pademonstravo naujausią žmogaus ir mašinos dvikovą. 1996 metais IBM sukūrė kompiuterinę sistemą, kuri pirmą kartą įveikė šachmatų didmeistrį. 2011 metais bendrovės superkompiuteris „Watson“ nugalėjo du televizijos žaidimo „Jeopardy!“ varžovus. O bendrovės „Alphabet“ kompiuterinė programa „AlphaGo“ pelnytai įrodė, kad DI gali įveikti senovinį ir painų žaidimą „Go“. Tačiau debatai, reikalaujantys kūrybingumo ir emocingos iškalbos meno, dirbtiniam intelektui tapo išties kietu riešutėliu.

„QuickTake“: dirbtinis intelektas yra bauginantis, nuobodus ir naudingas

Pasižiūrėti dvikovos, vykstančios IBM „Think“ konferencijoje San Fransiske, susirinko plati auditorija: šimtai žurnalistų, technologijų pramonės specialistai, programinės įrangos inžinieriai. Debatų tema: „Mes turėtume dotuoti ikimokyklinio ugdymo įstaigas“. IBM vadovė Ginni Romety buvo viena iš žiūrovų, kurie balsavo už dvikovos nugalėtoją H. Natarajaną. Bet ji taip pat pareiškė, kad jos bendrovės sukurta mašina geriau praturtino žiūrovų žinias.

IBM mašina, oficialiai žinoma kaip „Project Debater“, pirmadienio varžybas pradėjo šelmišku pasisveikinimu: „Girdėjau, kad debatų varžybose prieš žmogų esi tikras pasaulio rekordininkas, bet įtariu, kad su mašina dar niekada nediskutavai. Sveikas atvykęs į ateitį“.

Abu varžybų dalyviai su tema buvo supažindinti tuo pačiu metu ir turėjo penkiolika minučių sutalpinti savo argumentus į keturių minučių kalbą, keturių minučių kontrargumentaciją bei dviejų minučių apibendrinimą. Žmogaus ūgio juoda dėžė, kurios ekrane be paliovos sukosi trys mėlyni apskritimai, grėsmingai tylėjo, gromuliuodama 10 mlrd. sakinių iš naujienų straipsnių bei mokslinių žurnalų. Tuo tarpu prieš savo varžovę scenoje stovintis H. Natarjanas greitosiomis kažką užrašinėjo ant popieriaus lapelių.

Nors DI pralaimėjo, šis renginys tapo tokių varžybų kulminacija projekto pradininkui Noamui Slonimui. Pirmadienį vakare sėdėdamas salės priekinėje eilėje, IBM mokslinis bendradarbis per visą dvikovą ir kvatojo, ir gūžėsi. Jis žinojo, kad jie silpnesni: H. Natarjanui priklauso pasaulio rekordai už pergales per daugelį debatų konkursų, jis dalyvavo trijuose pasaulio čempionatuose, laimėjo 2012 metų Europos turnyrą.

„Tai tas pats, jei sėdėtum salėje ir stebėtum, kaip tavo vaikas scenoje varžosi su aukščiausios klasės pianistu žiūrint visam pasauliui“, – pasakojo jis. Kitaip nei per šachmatų varžybas ar per televizijos žaidimą „Jeopardy!“, per debatus būtinas ryšys su žmonėmis ir sugebėjimas įtikinti juos savo požiūrio teisumu. Pateikimas yra pagrindas, o „tai jau žmogaus teritorija“.

„Project Debater“ naudojosi moksliniais tyrimais ir politikų citatomis, kad pagrįstų savo argumentus, jog ikimokyklinio ugdymo įstaigų subsidijavimas – tai ne tik finansavimas, bet ir moralinė ir politinė pareiga apsaugoti dalį labiausiai pažeidžiamų visuomenės vaikų. H. Natarjanas atkirto, jog pernelyg dažnai subsidijos suveikia kaip politiškai motyvuotas „lengvas kąsnis“ viduriniajai klasei.

Didžiausias žmogaus prieš „Project Debate“ pranašumas yra sugebėjimas sakyti kalbą emocionaliai, su intonacija ir balso moduliacija, su pašmaikštavimais ir, kur reikia, pauzėmis, kad palenktų savo pusėn auditoriją. Prieš savaitę Londone H. Natarajanas ėmė tikėti, kad jam gali pavykti.

„Mano manymu, šiuo etapu žmogui vis dar lengviau sukonstruoti logiškus argumentus nei mašinai, – pateikti juos auditorijai taip, kad jie būtų įtikinamai pagrįsti“, – kalbėjo jis tuo metu. Bet artėjant debatams, H. Natarjanas nepaliovė galvojęs apie tas pergales, kurias iki šiol pasiekė dirbtinis intelektas prieš žmogų. Jis pažiūrėjo „AlphaGo“ dokumentinį filmą apie DI ir pasaulinio lygio „Go“ žaidėjo dvikovą, – šis nepaprastai savo jėgomis pasitikintis žaidėjas pralaimėjo keturis raundus iš penkių. H. Natarajanas įvertino „puikybę, kuria trykštantys žmonės stoja žaisti prieš mašiną“.

N. Slonimas subrandino „Project Debater“ idėją dar 2011 metais, nors „Watson“ superkompiuterio pergalė per televizijos žaidimą „Jeopardy!“ vis dar buvo ryški naujiena. Kitais metais jis vadovavo mokslininkų grupei Izraelyje, kuri pradėjo studijuoti, kaip žmogus mokosi debatų meno, ir sukūrė šį procesą atspindintį procesą. Jų mašina nuskenuoja per 300 mln. laikraščių straipsnių ir mokslinių žurnalų, kad identifikuotų svarbius argumentus bet kuria nurodyta tema. Tada ji turi nustatyti, kurie faktai ir nuomonės yra „už“, o kurios „prieš“, suformuoti kalbą ir pateikti ją aiškiai ir rišliai. Maža to, DI dar turi suvokti savo priešininko argumentus ir sugebėti juos paneigti.

„Project Debater“ padeda mums geriau suprasti DI pionieriaus ir britų matematiko Alano Turingo svajonę. 1950 metais šiuolaikinio duomenų apdorojimo pradininkas iškėlė klausimą, ar mašinos galėtų savarankiškai mąstyti. Jis išpranašavo, kad vieną dieną mes galėsime kalbėtis su kompiuteriu ir nematysime skirtumo tarp žmogaus ir mašinos.

„Panelei Diskutuotojai“ vis dar reikės šiek tiek padirbėti. Tuo metu N. Slonimas ir jo kolegės mokslininkės – Ranit Aharonov ir Talia Gershon – tyrinėja, ar DI gali padėti išplėsti žmogaus proto galias. Pavyzdžiui, „Project Dealer“ vieną dieną gali padėti įstatymų leidėjams išsamiai išnagrinėti tūkstančius teismo bylų ir pateikti lemiamas išvadas arba padėti vaikams ugdyti esminius mąstymo įgūdžius.

„Bent trumpam susimąstykite. Juk nedažnai matome, kaip mašina palaiko intelektualią diskusiją su žmogumi 25 minutes“, – pažymėjo N. Slonimas.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.7273

NASA planuoja didžiulį eksperimentą Mėnulyje: įrengs branduolinę jėgainę, kurios technologiją panaudos Marse (11)

NASA paskelbė kvietimą teikti pasiūlymus, kaip Mėnulyje būtų galima įrengti branduolinę...

Kembridžo mokslininkai sukūrė stiklo kietumo super želė iš vandens: formos nepakeičia net pervažiavus automobiliu (4)

Kembridžo universiteto mokslininkai pasinaudodami keliais chemijos triukais sukūrė naują ypatingą...

Praneša, kiek proc. Lietuvos teritorijos jau dengia 4G ryšys (5)

Trijų didžiausių mobiliojo ryšio operatorių „Bitės“, „Telia“ ir „Tele2“ tinklai...

Išrinktas 2021 metų žodis: taip, tai „vakcina“ (1)

Išplėsdamas šiais laikais dažnai visur pasitaikančio žodžio „ vakcina “ (angl. vaccine)...

Dėl Europos planų kosmose turi spręsti politikai, sako ESA vadovas (1)

Europos kosmoso agentūros (ESA) vadovas sako, kad savarankiškos Europos galimybės pasiekti kosmosą...

Top naujienos

Seimo nariams sugrįžusios privilegijos kursto nesutarimus: kodėl jiems reikia padėti nuomotis automobilius? (46)

Seimo nariai vėl galės nuomotis automobilius už parlamentines lėšas. Tokią tvarką prieš...

Trečia pergalė Eurolygoje: „Žalgiris“ įveikė lietuviškąjį Vitorijos klubą (171)

Ketvirtadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ (3/10) krepšininkai savo arenoje 72:68 (21:19, 19:13,...

Lietuviai nustemba, kad ši procedūra atliekama ir Lietuvoje: po jos nebereikia galvoti apie kontracepciją visą likusį gyvenimą (65)

Vazektomija – pasaulyje vienas populiariausių kontracepcijos būdų, be to, savo patikimumu...

Pirmąsyk pranašumą prieš savo oponentą pajutęs Zdovcas: apie kokybę kalbėsime laimėję išvykoje (2)

Lukas Lekavičius uždarė rungtynes 8 taškais iš eilės padarydamas tai, kuo kur kas anksčiau...

Šį spalvos derinį privalote įtraukti į savo garderobą: šaltąjį sezoną jis bus madingiausias (2)

Rudenį ir žiemą esame pratę prie mažiau spalvingų derinių, net ir įvaizdžio detales renkamės...

Nokautas Karbauskiui: Lazdijuose neliko LVŽS skyriaus, partiečiai perbėgo pas Skvernelį (174)

Ketvirtadienio vakarą vykusiame Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) Lazdijų...

D+Vaidas Saldžiūnas

Ko išsigando Putinas ir Lukašenka: bauginantys pareiškimai rodo silpnąsias vietas (3)

Mes nubrėžėme savo raudonąsias linijas, jei jų nesilaikysite, susilauksite atsako. Tokiais...

Gydytojas išskyrė 4 širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, į kuriuos kiekvienas turėtų atkreipti dėmesį (1)

Kasmet atnaujinamas mirties priežasčių sąrašas rodo, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje,...

Senu autobusiuku Oksana ir Paulius su dukrytėmis leidosi į pasaulio kraštą: ir be didelio biudžeto galima smagiai pakeliauti (8)

Oksana, Paulius, Lėja (4m.) ir Urtė (1m.) Ragauskai – tai nuotykių ištroškusi šeimyna, kuri...