aA
Kasdien pagalvojate, kad internetas kenkia jūsų privatumui ir saugumui, o dėl lėto jo ryšio kaltas blogas oras? Deja, dažnai esame linkę patikėti įvairiais internete sklandančiais mitais, profesionaliais atsakymais net nepasidomėję.
Naršymas internete
Naršymas internete
© Shutterstock

Mitus paneigė televizijos ir interneto paslaugų tiekėjos „Cgates“ sistemų valdymo, palaikymo skyriaus ir saugumo vadovas Audrius Ogylba.

1. „Incognito“ režimas paslepia jūsų duomenis

Daugelis mano, kad savo naršymo privatumą apsaugos interneto naršyklėje nustatę „incognito“ režimą, tačiau tai nepadės, nes šio funkcionalumo paskirtis – kita. Inkognito režimas padeda apsaugoti privatumą įrenginyje, kuriuo naudojamasi, mat jame nerodo jūsų naršymo internete istorijos, tačiau naršyklėje ir internetiniame puslapyje, kuriame lankotės, duomenys apie jūsų veiklą išlieka.

2. Jūsų interneto paslaugų tiekėjas kelia grėsmę jūsų privatumui

„Dauguma mano, kad jų interneto tiekėjas juos šnipinėja ir kelia grėsmę jų privatumui, tačiau tai paneigti užtenka paprastos logikos – kadangi klientų interneto tiekėjas turi ne vieną, jam paprasčiausiai neužtektų finansinių ir žmogiškųjų išteklių visus juos stebėti, o gautus duomenis analizuoti ir saugoti.

Naršymas internete
Naršymas internete
© Shutterstock

Be to, įmonės, teikiančios interneto paslaugą, turi begalę taisyklių ir konfidencialumo apribojimų, kurių privalo laikytis, todėl renka tik tuos duomenis, kuriais klientas sutiko pasidalyti pasirašydamas paslaugų sutartį. Žinoma, kitas klausimas, jeigu tektų padėti specialiosioms tarnyboms išsiaiškinti nusikaltimą – tokiu atveju interneto tiekėjas gali tam tikrus duomenis apie nusikaltimu įtariamą asmenį atskleisti dėl visuomenės gerovės“, – sako Audrius Ogylba, bendrovės sistemų valdymo, palaikymo skyriaus ir saugumo vadovas.

Labai svarbu pasirinkti patikimą interneto tiekėją, ypač, jeigu paslaugomis naudosis įmonė, kasdien disponuojanti jautria informacija – elektroninėje erdvėje apstu sukčių, kurie gali pasinaudoti nesaugiu interneto kanalu ir šiais duomenimis pasinaudoti. Jeigu internetas reikalingas tik naujienų portalų skaitymui ir „Netflix“ žiūrėjimui, dėl ko baimintis priežasčių yra gerokai mažiau.

3. Išvalius spartinančią atmintinę, interneto problemos bus išspręstos

Kiek kartų teko girdėti, kad spartinančios atmintinės (angl. cashe) išvalymas išsprendžia visas lėto interneto ir kompiuterio našumo problemas? Taip nėra, nes atlikus šį veiksmą, gali pavykti šiek tiek pagreitinti kompiuterio veikimą ar pagerinti atskirų svetainių rodomą vaizdą, tačiau interneto greičio tai nepadidins.

4. Naršyklės priedai pagerina interneto naršymo patirtį

Deja, be savo privalumų, įvairūs naršyklės priedai turi ir trūkumų, konkrečiai – gali sulėtinti interneto greitį. Kaip ir visoms kompiuterinėms programoms, naršyklėms reikia tam tikros skaičiavimo galios, atminties ir vietos kompiuterio diske, kad galėtų veikti efektyviai.

Šviesolaidinis internetas
Šviesolaidinis internetas
© Scanpix

Kiekvienas peržiūrimas tinklalapis pirmiausia atsisiunčiamas į kompiuterio atmintį ir išsaugomas laikinuosiuose disko failuose. Naudojant kitą programą (šiuo atveju – naršyklės priedus), kuri naudoja daug atminties ir skaičiavimo galios, internetas gali veikti su trukdžiais. Jeigu norite paleisti kelias programas vienu metu, bet kompiuteris ir internetas veikia sulėtintai, padidinkite savo kompiuterio atmintį. Kartais gali padėti paprastas triukas – diske ištrynus laikinuosius (angl. temporary) naršyklės failus.

5. Interneto greičiui įtakos gali turėti prastos oro sąlygos

„Kad internetas pasiektų galutinį vartotoją, būtina ilga įrangos ir procesų grandinė, todėl interneto ryšiui įtakos gali turėti nesklandumai bet kurioje šios grandinės dalyje: netinkami laidai ar įvadai bute, trikdžiai su interneto tiekėjo įranga, pasenęs maršrutizatorius ar jūsų įrenginys. Gali būti, kad internetas sulėtėja ir dėl interneto svetainės ar serverio apkrovos, kai nebespėjama susidoroti su visomis vartotojų užklausomis. Oro sąlygos teoriškai interneto greičiui įtakos gali turėti tik 4G ar 5G atveju, tačiau kol kas Lietuvoje greičiausio šviesolaidinio interneto greičio nei lietus, nei vėjas apriboti nesugeba“, – tikina A. Ogylba.

6. Daugiau žmonių, prisijungusių prie interneto, sulėtina jo greitį

Žinoma, laikais, kai prie interneto tekdavo jungtis per telefono liniją, bet koks papildomas prisijungimas interneto greitį sulėtindavo iki plonytės trūkusios kantrybės linijos, tačiau šiais laikais internetu galima dalintis be pasekmių.

7. „Stipresnis“ kaimynų internetas gali nuslopinti jūsų internetą

„Šiek tiek tiesos šiame teiginyje yra. Kadangi Lietuvoje populiariausias – 2.4 GHz bevielio interneto (WiFi) dažnis, kuris veikia iki 60 metrų nuo transliacijos šaltinio, kaimynų bevielis ryšys gali konkuruoti su jūsų namuose įrengtu bevieliu ryšiu.

Be to, namuose atsirandant vis daugiau išmanių bevielių įrenginių (apsaugos davikliai, vaizdo kameros, radijo mikrofonai ir telefonai, net mikrobangų krosnelės), kurie veikia tuo pačiu dažniu, interneto ryšys gali būti „atakuojamas“ iš visų pusių, todėl gali veikti su trikdžiais ar ne taip greitai, kaip norėtųsi. Norint šios problemos išvengti, derėtų paieškoti ne tokio apkrauto ryšio kanalo, o jeigu problema kartojasi nuolat, apkrauto ryšio kanalą pakeisti padės interneto paslaugų tiekėjas“, – patarimais dalijasi specialistas.

8. Interneto greitį pagerina specialios programėlės

Daugelis mano, kad instaliavus specialias programėles, pavyks pagerinti šlubuojantį interneto greitį. Iš dalies – tai tiesa: kadangi programinė įranga padeda palaikyti stabilų ryšį su jūsų maršrutizatoriumi, stabilizuoja jo pralaidumą ir išsprendžia kitas, dėl šio įrenginio kylančias ryšio problemas, interneto greitis gali padidėti. Tačiau, jeigu maršrutizatorius – naujas ir jokių techninių trikdžių nėra, norint greitesnio interneto greičio, teks keisti interneto planą arba interneto tiekėją.

9. Dėl virusu užkrėsto kompiuterio sulėtėja interneto ryšys

„Deja, šis mitas – visai ne pramanas. Viena dažniausių prasto interneto priežasčių – įvairios šnipinėjimo programos ir kompiuterį užkrėtę virusai. Šnipinėjimo programos, veikdamos fone, gali sulėtinti kompiuterio sistemos veikimą, trukdydamos jūsų naršyklei ir savo veiklai užvaldydamos jūsų interneto ryšį.

Kadangi tokios programėlės stebi ir analizuoja jūsų realią veiklą (klavišų paspaudimus, naršymo istoriją, atidaromus interneto ir elektroninio pašto langus), visi procesai vos pastebimai vėluoja, tačiau, jeigu fone veikia ne viena tokia programėlė, interneto ryšys ir kompiuteris gali gerokai sulėtėti, o kartais interneto ryšys gali ir visai dingti. Kompiuteriniai virusai taip pat gali sukelti panašių problemų.

Kai virusas patenka į jūsų kompiuterį, jis įdiegia specialiai sukurtą kodą, kad padėtų virusui toliau plisti – dažniausiai siunčiant savo kopijas el. paštu arba socialiniais tinklais. Kai kurie virusai gali daugintis šimtų el. pašto pranešimų per minutę greičiu, todėl kitiems procesams lieka labai mažai kompiuterio procesoriaus galios ir interneto pralaidumo. Norint išvengti šių problemų, kompiuterį reguliariai derėtų patikrinti antivirusinėmis programomis“, – pataria A. Ogylba.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(151 žmogus įvertino)
3.6358

Užklupus žiemos stichijai ragina pasirūpinti išmaniaisiais: ekspertas paaiškino, ką daryti, kad per šalčius telefonas nepavestų

Sudėtingos oro sąlygos žiemą kelia įvairiausių iššūkių – didelis snygis, pūgos ir kitos...

„Microsoft“ už 69 mlrd. JAV dolerių įsigis vaizdo žaidimų kūrėją „Activision Blizzard“ (3)

„ Microsoft “ šią savaitę paskelbė planuojanti už 69 mlrd. JAV dolerių (60,7 mlrd. eurų)...

Tyrimas: pasaulyje sumenko išmaniųjų telefonų pardavimai, įvardijo dvi svarbiausias priežastis (1)

Išmaniųjų telefonų pardavimų pasaulyje augimas 2021-ųjų paskutinį ketvirtį, palyginti su...

Kraunate telefoną, kol miegate? Specialistas paaiškino, kas tuo metu nutinka baterijai – svarbu atjungti pasiekus 80 proc. (59)

Nemažai žmonių savo telefonus krauna naktimis, kad iš ryto rastų pilnai įkrautą bateriją ir...

Top naujienos

D+ Lauryna Vireliūnaitė

Būsimos Skvernelio partijos pavadinimą galėjo lemti netikėta aplinkybė (12)

Sausio pabaigoje naujos partijos steigimą planuojantis Saulius Skvernelis su bendražygiais...

D+Kalbino Greta Klimkaitė, parengė Laura Tarandaitė

Kol valdžia diskutuoja, verslas skęsta: valdantieji jau susikirto dėl mokesčių pakeitimų (5)

Dėl konflikto su Kinija nukentėjęs Lietuvos verslas laukia valdžios mesto gelbėjimosi rato:...

Pasipylė skundai dėl šauktinių – paskola bankui ir vadovaujančios pareigos ne priežastis atidėti tarnybą (6)

Pasipylė skundai dėl šauktinių. Įmonės skundžiasi, kad Lietuvoje trūkstant darbuotojų, į...

Šildymo kainoms tuštinant pinigines, siūlo pigesnę alternatyvą (24)

Lietuvius šiurpinant šildymo kainoms pats laikas pagalvoti apie pokytį, kuris padėtų sutaupyti ir...

Šiaulių regione stabdomas šiukšlių rūšiavimas (11)

Šiaulių regiono komunalines atliekas rūšiuojanti bendrovė „NEG Recycling“ nuo šeštadienio...

Violeta Repčenkaitė apie kritiką jai: ko ji gali mokyti kitas, pati triskart išsiskyrusi (1)

Maltoje jau nieko nebestebina vaizdas, kai būrelis moterų įspūdingiausiose salos vietose pasitinka...

Da Vinci metodas: kaip užprogramuoti save sėkmei (3)

Esame įpratę, kad atlygio sulaukia tik tie, kurie sunkiai dirba, visą dėmesį skirdami savo...

Jonas Nainys nusirėžė kurį laiką puoselėtus ilgus plaukus: naujasis senasis aš

Didžėjus, muzikos prodiuseris Jonas Nainys -Jovani atsisveikino su pamėgtu įvaizdžiu. Sėdęs į...