aA
Lengvai prieinamos ir suprantamos elektroninės paslaugos, nesudėtingas joms reikalingos infrastruktūros sukūrimas bei nenutrūkstantis atgalinis ryšys su šias paslaugas naudojančiais klientais – tai šiuolaikiškos, sėkmingos ir į klientą orientuotos organizacijos kriterijai. Siekdamas tapti tokia organizacija Registrų centras nuo šiol tampa dar atviresnis ir programuotojų bendruomenei pradeda atverti savo teikiamų paslaugų programinius kodus.
Registrų centras atveria GoSign kodus GitHub.
Registrų centras atveria GoSign kodus GitHub.
© Shutterstock

Registrų centras vienoje populiariausių atvirojo kodo platformų „GitHub“ paviešino elektroninių dokumentų pasirašymo platformos „GoSign“ integracijų rinkinį (OneSign Api Client).

Taigi nuo šiol visiems, ketinantiems savo turimose informacinėse sistemose susikurti „GoSign“ paslaugos integraciją, tereikia apsilankyti „GitHub“ platformoje ir atlikti nesudėtingus diegimo savo sistemoje veiksmus. Tokiu būdu Registrų centras teikia ne tik paslaugas, bet ir infrastruktūrą toms paslaugoms gauti, o remiantis atvirojo kodo politika ir įrankiais, kviečia savo klientus prisidėti prie šios infrastruktūros plėtros.

Norėdamas pagreitinti integracijos kūrimo procesus tiems klientams, kurie negali pasinaudoti jau paruoštu integraciniu paketu (OneSign Api Client), Registrų centras savo „GitHub“ paskyroje yra paviešinęs elektroninių dokumentų pasirašymo integracijos specifikaciją modernesniu sprendimu.

„GoSign“ ar kitų Registrų centro teikiamų integracinių paslaugų vartotojų sąsajos programinio kodo atvėrimas programuotojų bendruomenei leidžia visiems norintiems paprastai ir greitai susipažinti su integracijos realizavimo specifika, o pastebėjus netikslumus ar trūkumus, pasiūlyti ir pataisyti juos savo iniciatyva.

Ateityje „GoSign“ elektroninių dokumentų pasirašymo atvirojo kodo projektą galėtų papildyti ir kitos Registrų centro paslaugos, pavyzdžiui, duomenų teikimas per sistemą „RC brokeris“, registrų ir informacinių sistemų tarpusavio integracijos ar sąveika su E. sveikatos sistema“, – sako Registrų centro IT centro direktorius Antanas Raguotis.

Anot jo, Registrų centras yra viena pirmųjų Lietuvos valstybinio sektoriaus organizacijų, besinaudosiančių „GitHub“ platforma savo teikiamų skaitmeninių paslaugų plėtrai ir tobulinimui.
„Plačiame Registrų centro paslaugų spektre yra ne viena paslauga, kuriai teikti naudojamos integracinės sąsajos, leidžiančios tarpusavyje sąveikauti Registrų centro ir paslaugos gavėjo informacinės sistemos.

Kad ši tarpusavio sąveika vyktų sklandžiai ir klientui sukeltų kuo mažiau nepatogumų, sistemų „susikalbėjimui“ naudojamas programinis kodas turi būti aiškus, lengvai suprantamas ir, svarbiausia, esant būtinybei greitai koreguojamas ar tobulinamas taip, kad atitiktų klientų lūkesčius. Tikimės, kad būtent pastarąjį elementą padės užtikrinti Registrų centro įsitraukimas į vieną didžiausių pasaulyje atvirojo kodo programinės įrangos vystytojų bendruomenę „GitHub“, – sako Registrų centro IT centro vadovas A. Raguotis.

Atvirasis kodas – tai programinė įranga, kurios programinis kodas yra viešai prieinamas, taip sudarant galimybę visiems norintiems šį kodą nagrinėti, modifikuoti ir tobulinti. Daugiau kaip 73 mln. programinės įrangos vystytojų ir per 4 mln. įvairiausių organizacijų visame pasaulyje vienijanti „GitHub“ platforma skirta organizacijoms viešai pristatyti savo atvirojo kodo projektus ir sudaryti galimybę programuotojams nesunkiai su jais susipažinti, išanalizuoti ir, pastebėjus trūkumų ar taisytinų vietų, pateikti savo siūlymus.

Registrų centras tvarko pagrindinius valstybės informacinius išteklius – valstybės registrus ir informacines sistemas, remiantis jų valdytojų – skirtingų valstybės institucijų – nustatytomis tvarkomis ir taisyklėmis. Šiuo metu Registrų centras prižiūri 11 valstybinės reikšmės registrų ir apie 20 informacinių sistemų.

Saugumas ir nauda

„Elektroninių dokumentų pasirašymo paslauga „GoSign“ aktuali visiems, kuriems reikalinga pasirašyti dokumentus elektroniniu parašu ar patikrinti, ar e. parašu pasirašytas dokumentas yra validus. Tai gali būti viešasis sektorius, siunčiantis oficialius dokumentus fiziniams ar juridiniams asmenims. Tai taip pat gali būti ir verslo subjektai, kuriems, pavyzdžiui, reikia pasirašyti elektroninę sutartį su verslo partneriu. „GoSign“ aktualu ir gyventojams, norintiems išsiųsti oficialų elektroninį dokumentą valstybės įstaigoms. Paslauga taip pat leidžia kiekvienam patikrinti gautą elektroninį dokumentą ir įsitikinti, kad jis pasirašytas galiojančiu e. parašu ir yra validus“, – teigė Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus.

Anot jo, šiuo atveju atveriamas tik vartotojo/kliento dalies programinis kodas, kuris reikalingas toms integracinėms sąsajoms tarp kliento ir RC sistemų, tačiau siekiant išvengti kibernetinio saugumo rizikų nėra atveriamas pačios sistemos vidinis kodas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Milžiniškų sandėlių neprireiks: lyg ant mielių augančiai el. prekybai iššūkius įveikti padeda neįprasti robotai

Sparčiai augantis elektroninės prekybos populiarumas visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą,...

Perspėja išmaniųjų telefonų naudotojus: Lietuvos pašonėje siautėja itin pavojingas SMS virusas jokiu būdu neatidarinėkite tokios žinutės (94)

Suomijos ir Norvegijos mobiliojo ryšio operatoriai antrą savaitę kovoja su galingu SMS virusu...

Izraelio inžinieriai sukūrė naują raketinio kuro rūšį ir variklius: pritaikys kosmose ir karo pramonėje (12)

Tokį kurą naudojančios raketos gali būti įjungiamos ir išjungiamos, kurą galima ilgai saugoti,...

Elono Musko „Starlink“ palydovinis internetas pradeda veikti Lietuvoje: paskelbė, koks bus interneto greitis paviešintos paslaugų kainos (203)

Astronautikos bendrovė „Space X“, priklausanti Elonui Muskui , pranešė Lietuvoje pradedanti...

NASA žada atlikti didžiulį eksperimentą Mėnulyje: jei pasiseks, identišką technologiją panaudos Marse (22)

NASA paskelbė kvietimą teikti pasiūlymus, kaip Mėnulyje būtų galima įrengti branduolinę...

Top naujienos

Laisvės TV tyrimas. Slaptame įraše – Šiaulių gydytojos priešmirtinis liudijimas: savižudybė dirbti Lietuvoje

Nusižudžiusi Šiaulių gydytoja Laura Šilinskytė jautėsi persekiojama ligoninės vadovų, todėl...

Kandrotas – Celofanas pakilo į kovą prieš jo bylą nagrinėjantį teisėją (62)

Celofano pravarde gerai žinomas aršus vadžios kritikas Kauno rajono gyventojas Antanas Kandrotas...

Ekspertai aptarė pasikeitusį vaikų sergamumą: Kėvalas išskyrė, kuo skiriasi vakcinos ir kuria skiepyti vaikus (39)

Prezidentas Gitanas Nausėda su Sveikatos ekspertų taryba ir Lietuvos pediatrų draugijos nariais...

Šimonytė – apie JAV sankcijas Baltarusijai: jų taikymas Lietuvoje dar neaiškus

Jungtinių Valstijų sankcijos Baltarusijai „turi specifikų“, todėl dar neaišku, kaip jos bus...

Širinskienė pasirinko naują frakciją (35)

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakciją pirmadienį palikusi...

Prieš Putino ir Bideno pokalbį dėl Ukrainos – nerimą keliantis scenarijus: Rusija gali ryžtis kruvinam konfliktui (162)

Galbūt paskutinė viltis susitarti dėl taikos. Taip jau vertinamas numatytas JAV ir Rusijos...

Bilotaitė: migrantai eina ne tik pėsčiomis, bet ir gabenami krovininiais sunkvežimiais (6)

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigia, kad neteisėtos migracijos krizėje matomos...

Seimas pritarė naujai išimčiai dėl automobilių taršos mokesčio

Automobilių paveldėtojams automobilių taršos mokesčio mokėti nereikės, nutarė Seimas .

Premjerė: vaikai nuo 5 metų bus pradėti skiepyti antroje gruodžio pusėje

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad vaikai nuo 5 metų Lietuvoje bus pradėti skiepyti antroje...

Kitąmet augs vaiko pinigai, padidintos globos išmokos (3)

Kitąmet vaiko pinigai augs 3,5 euro, nes didės bazinė socialinė išmoka, globos išmokos skirsis...