aA
Daugelis jo prognozių pasirodė pranašiškos.
Isaacas Asimovas
© Vida Press

Prieš 35 metus, 1984 m. išvakarėse, kanadiečių leidinys „The Star“ paprašė žinomo mokslinės fantastikos rašytojo Isaaco Azimovo parašyti prognozę 2019 metams.

Metai nebuvo pasirinkti atsitiktinai. Žurnalistams labai parūpo sužinoti kaip mūsų pasaulis pasikeis. Azimovas taip pat tuo domėjosi ir pateikė savo įvykių vystymosi versiją.

Dabar mes pagaliau sulaukėme momento, kai galima patikrinti žinomo rašytojo pranašystes.

Kas išsipildė

Pagal Azimovą žmonija pakeliui į 2019 m. turėjo įveikti tris svarbiausias mintis:

Branduolinio karo tikimybę.
Masinę kompiuterizaciją.
Kosminės erdvės naudojimą.

Kalbant apie pirmąjį punktą, tuo metu, kai buvo rašomas straipsnis, už lango tvyrojo metas, kuomet netrukus prasidėjo pertvarka, kai santykiai tarp dviejų supervalstybių – TSRS ir JAV pasiekė „aukštą temperatūrą“. Pasaulis buvo ant nelaimės ribos, tačiau futuristas vis dėlto nusprendė likti optimistu.

„Jei Jungtinės Valstijos ir Sovietų Sąjunga toliau pratęs žodines atakas viena prieš kitą, tuomet visiškai nenaudinga aptarinėti, koks gyvenimas bus 2019 m. Tokiu atveju tik nedaugelis iš mūsų, mūsų vaikų ir anūkų išliks gyvi, tad nematau priežasties išsamiai aprašyti pasaulines kančias. Todėl galvokime, kad branduolinio karo nebus“, – sakė I. Azimovas.

Jis taip pat prognozavo stebėtinai tikslią kompiuterizaciją, nors devintojo dešimtmečio pradžioje mažai žmonių tikėjo šios srities masine plėtra. Mokslinės fantastikos rašytojas padarė keletą papildomų išvadų iš savo pranašysčių, kurios šiandien taip pat išsipildė. Jei labiau prisiliestume prie šios temos, štai ką turėtume.

1. Masinė kompiuterizacija

Ją Azimovas tvirtai įvardino kaip neišvengiamybę. Jo nuomone, iki 2019 m. visuomenė pasieks tokį lygį, kuriame ji tiesiog negalės egzistuoti be kompiuterių, nes įrenginiai bus naudojami tiek ekonomikoje, tiek pramonėje, tiek kiekvieno žmogaus namuose.

Šalių, kurios šiuo atžvilgiu atsilieka, vyriausybės pačios pradės reikalauti kompiuterizacijos taip, kaip šiandien jos reikalauja ginklų.

Ši pranašystė neabejotinai išsipildė: šiandien beveik visuose namuose, net ir trečiojo pasaulio šalyse, yra kompiuteriai.

2. Kai kurių profesijų išnykimas

Šis faktas, Azimovo požiūriu, yra neišvengiama kompiuterizacijos pasekmė. Tačiau dėl to, ne visi bus patenkinti.

„Iki pramoninės revoliucijos didžioji žmonijos dauguma vertėsi žemės ūkiu ir su tuo susijusiomis paslaugomis. Prasidėjus industrializacijai, perėjimas iš ūkio į gamyklą buvo greitas ir skausmingas. Atsiradus kompiuterizacijai, perėjimas nuo gamyklos prie naujovių bus dar greitesnis, o dėl to dar skausmingesnis“, – manė I. Azimovas.

Esmė netgi ne tame, kad kompiuteriai atims iš žmonių darbo vietas. Daugelio profesijų poreikis paprasčiausiai išnyks: bet koks susirinkimas, bet koks mechaninis pasikartojantis darbas bus automatizuoti. Juos atliks kompiuteriai, bei juos valdantys robotai, ir jie tai padarys greičiau bei sėkmingiau.

Prognozė taip pat išsipildė: iki 2019 m. daugelis profesijų jau liko praeity, pvz., telefonų operatoriai ir stenografai, o iki 2020 met iš rinkos išnyks dar dešimtys kitų specialybių. Be to, kaip sakė Azimovas, tai susiję su kompiuterinių valdymo sistemų automatizavimu ir plėtra.

3. Švietimo koncepcijos pakeitimas

Kompiuterių atsiradimas ir su tuo susiję darbo rinkos pokyčiai, pasak rašytojo, pareikalaus esminių mokyklinio (ir tolesnio) ugdymo požiūrio pakeitimo. Visų pirma, tai turi būti kompiuterizuota. Jei prieš industrializaciją žmogus galėjo gerai gyventi be raštingumo, tai 2019 m. bus neįmanoma apsieiti be sugebėjimų naudotis kompiuteriais ir orientuotis naujame aukštųjų technologijų pasaulyje.

Futuristas prognozavo mokytojų „išnykimą“. Iki 2019 m. juos galės pakeisti kompiuteriai, o vaikai mokysis namuose – ne pagal standartinę mokyklos programą, bet pagal individualius tempus ir pagal savo interesus.

Apskritai, ši prognozė dalinai įgyvendinta, tačiau pilnai išsipildyti turėtų ateityje. Vaikų auklėjimo ir ugdymo principai labai pasikeitė, vis daugiau tėvų pageidauja vadinamojo nuotolinio mokymosi internetu.

4. Augančios problemos dėl ekologijos

„Žmonija patirs akivaizdžių problemų dėl neatsakingo atliekų panaudojimo ir oro taršos. Intensyviai bus bandoma tai įveikti. Verta tikėtis, kad iki 2019 m. technologijų pažangos pagalba, bus rastos priemones, kurios padės pakeisti aplinkos būklę“, – sakė I. Azimovas.

Pirmoji šios prognozės pusė akivaizdžiai išsipildė: pasaulio aplinkosaugos problemos iš tikrųjų auga. Tačiau, antroji, deja, dar neišspręsta: šiuolaikiniai mokslininkai dar nerado išeities iš šios krizės.

Kas neįvyko (bet galbūt vis dar išsipildys)

Yra ir kitų momentų, kuriuose visuomenė progresuoja lėčiau nei numatė mokslinės fantastikos menininkas. Štai jie:

1. Robotai visuose namuose

Azimovas, artėjant 1984 metams, buvo įsitikinęs: „Mobilus kompiuterinis objektas – robotas, jau įsiskverbė į pramonę. Sekančioje kartoje jis bus kiekvienuose namuose“.

Kol kas tai neįvyko. Jei, žinoma, neminėti mobilių kompiuterinių objektų, tokių kaip robotai – dulkių siurbliai, išmanūs kavos aparatai ir virduliai su interneto prieiga.

2. Sėkmingas kosmoso tyrimas

Anot Azimovo, iki 2019 m. žmonija su naujomis jėgomis sugrįš į Mėnulį ir netgi sukurs ten didžiulę gyvenamąją stotį, kurios darbuotojai išgaus mineralus ir iš jų gamins statybines medžiagas, reikalingas kitų objektų statybai erdvėje. Mokslinės fantastikos rašytojas taip pat pasiūlė pasaulinę produkciją perkelti į orbitą (tai sumažintų aplinkos taršą planetoje) ir sukurti didžiulę kosminę elektrinę saulės energijos rinkimui ir jos perdavimui į Žemę.

3. Pasaulinė taika

Poreikis išspręsti socialines, švietimo, aplinkos, kosmoso problemas, nuo kurių priklauso mūsų civilizacijos egzistavimas, turėtų priversti žmoniją susivienyti.

Didės bendradarbiavimas tarp tautų ir tautinių grupių – ne dėl staigaus idealizmo augimo ar padorumo didėjimo, bet dėl sąmoningumo: bendradarbiavimo stoka reiškia mirtį visiems. Taip teigė Azimovas, prognozuodamas net pasaulio vyriausybės susikūrimą. Deja, šiuo klausimu legendinis fantastikas vėl buvo pernelyg optimistas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.7692

„IT+“: šiuolaikinis bankas – klientų aptarnavimo skyriuose konsultanto nebebus

Besilankančiųjų banko skyriuose laukia pokyčiai. Taupydami išlaidas ir laiką bankai optimizuoja...

Kodėl geriau nesiųsti persikų ir baklažanų verslo partneriams ar tėvams: tikrosios „emoji“ reikšmės (3)

Mylėkite juos ar nekęskite, tačiau jaustukai paplito visur. Naudojami bendraujant SMS žinutėmis...

Muskas pateikė detalių apie kuriamą kompiuterio ir smegenų tiesioginę sąsają: kitais metais pradės bandymus su žmonėmis (8)

Verslininkas futuristas Elonas Muskas vėlai antradienį atskleidė, kad jo slapus startuolis...

„YouTube Music“ jau ir Lietuvoje: klausytis muzikos per „YouTube“ taps patogiau (8)

Trečiadienį „ YouTube Music“ pradeda veikti Lietuvoje ir tampa prieinama šalies vartotojams,...

Populiariausias socialinis tinklas švenčia savo 10 gimtadienį: kodėl lietuviai nepamėgo „Twitter“? (1)

Vienas populiariausių pasaulyje socialinis tinklas Lietuvoje taip ir netapo plačiai naudojamu....

Top naujienos

Ilgai slėptoje apklausoje – tikroji rinkėjų nuomonė apie Vyriausybės darbus (171)

Lietuvos gyventojai labiausiai ant dabartinės Vyriausybės pyksta dėl vaistų ir švietimo reformų,...

Pasakiškus atlyginimus gaunantys jūrininkai: kai viską suskaičiuoji, tie keli tūkstančiai eurų nebeatrodo daug (28)

„Lietuvos jūrininkai bėga iš Lietuvos dėl prastos mokesčių sistemos“, – taip DELFI teigė...

Stalo žaidimų bumas ir 2700 dolerių kainuojantys stalai (4)

Kai Chrisas Stagno susirenka su draugais pažaisti, dažniausiai jie pliekia „Tekančią saulę“...

Pamirškite Černobylį ar Fukušimą: šis rojaus kampelis yra labiausiai užteršta vieta Žemėje (20)

Po branduolinio reaktoriaus sprogimo Černobyllio atominės elektrinės stogas buvo pramintas...

Suskaičiavo, ką reiškia būti studentu Lietuvoje: net jei dirbi, turi prašyti tėvų paramos (29)

Vieni į studijas atvyksta prabangiais automobiliais, kitiems tėvai įdeda maisto, kad turėtų, ką...

Augant atmestų paskolų prašymų skaičiui, verslas priverstas ieškoti alternatyvų

Bankų ir kitų kredito įstaigų skolinimo sąlygos įmonėms pastaruoju metu griežtėja – tą...

Lietuvių ambicija – lyderiauti ne tik krepšinio aikštėje: įkvėpimo sėmėsi iš legendinių marškinėlių (1)

Liepos 22-ąją dieną Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pradės pasirengimą Kinijoje rugsėjį...

JAV pašalino Turkiją iš naikintuvų F-35 programos (17)

Baltieji rūmai trečiadienį patvirtino, kad Turkijai nebebus leidžiama dalyvauti radarais sunkiai...

Inga Stumbrienė Maldyvuose su vyru atšventė ypatingą progą ir nustebino atostogų įvaizdžiu (5)

Verslininkų pora – Inga ir Aivaras Stumbrai – niekada nevengia demonstruoti savo šiltų...

Milijonas amerikiečių šturmuos legendinę „Area 51” – kariuomenė perspėja neiti į teritoriją, kurioje yra ginkluotų karių (175)

Daugiau nei milijonas žmonių nusprendė surasti Jungtinėse Amerikos Valstijose esančią „ Area...