aA
Išmaniųjų telefonų, planšetinių ir nešiojamųjų kompiuterių baterijos yra apipintos daugybe mitų. Kokių tik gudrybių nesiima prietaisų savininkai norėdami pratęsti baterijos veikimo trukmę.
© Shutterstock

Čia ir įvairios „Android“ programos, skirtos energijos taupymui, ir išradingos įkrovimo schemos, kai baterija iškraunama iki tam tikro procento, prieš vėl prijungiant įrenginį prie maitinimo.

Kartais būna net juokingų situacijų. Straipsnio autorius asmeniškai pažinojo vieną merginą, kuri savo išmaniojo telefono akumuliatorių laikydavo šaldytuve, manydama, kad taip prailgina jo gyvavimą.

Nedarykite to. Įvairūs „baterijos saugotojai“ ir kiti panašūs „gelbėtojai“ yra visiškai nenaudingi. Geriau tiesiog nustokite jaudintis dėl baterijos. Štai kaip tai padaryti.

Lengviausias būdas išspręsti akumuliatoriaus išsikrovimo problemą

Justinas Potas, populiaraus portalo „HowToGeek“ autorius, rekomenduoja prijungti savo įrenginius prie maitinimo tinklo, kada tik įmanoma, nelaukiant baterijos išsikrovimo. Elementaru, tiesa?

„Įkraukite savo telefoną ar nešiojamą kompiuterį, kai tik turite galimybę, tai nepakenks įrenginiui. Tuo pačiu visą dieną turėsite įkrautą bateriją. Jūs sėdite savo automobilyje ir jūsų telefone 90 proc. įkrovos? Prijunkite įrenginį krovimui. Esate biure? Įjunkite krovimą. Einate pėsčiomis? Pasiimkite nešiojamąjį kroviklį (angl. – powerbank) su savimi“, – pataria J. Potas.

Tiesiog naudokite savo išmanųjį telefoną įprastu režimu ir įkraukite jį, kai tik galėsite. Tai palengvins jūsų ir įrenginio gyvenimą.

Kodėl tai veikia?

Pakrovimo ciklas neapsiriboja vienu pajungimu į tinklą

Be abejo, pasakysite, kad baterijos pajungimas į tinklą visai dienai yra bloga idėja. Visi išmaniųjų telefonų vartotojai bent kartą girdėjo apie akumuliatoriaus įkrovimo ir iškrovimo ciklus. Bet kuri baterija gali atlaikyti tik ribotą ciklų skaičių, palaipsniui nusidėvėdama.

Klaidingai manoma, kad ciklas apsiriboja vienu pajungimu ir atjungimu nuo tinklo. Jūs prijungiate išmanųjį telefoną prie įkroviklio, palaukiate, kol baterijos stulpelis pasieks 100 proc., atjungiate įkroviklį – ir štai yra vienas įkrovimo ciklas.

Tai nėra taip. Visiškas įkrovimo ciklas neapsiriboja vienu įjungimu ir atjungimu nuo tinklo. Jis baigiasi, kai išeikvota visa akumuliatoriaus energija.

Štai kas yra parašyta „Apple“ dokumentuose

„Įkraukite savo ličio jonų bateriją „Apple“ įrenginyje jums patogiu metu. Prieš įkraunant nėra būtinybės jos pilnai iškrauti. Esmė yra tame, kad „Apple“ ličio jonų baterijos veikia ciklais. Vienas ciklas baigiasi, kai išnaudojate baterijos įkrovą, analogišką 100 proc. akumuliatoriaus talpai – o tai nebūtinai bus vienu metu gautos energijos kiekis. Pvz., jūs galite išnaudoti 75 proc. akumuliatoriaus įkrovimo dienos metu, o nakties metu visiškai jį įkrauti.Jei kitą dieną išnaudosite 25 proc. išmaniojo telefono akumuliatoriaus pajėgumo, tada kartu su ankstesniu suvartojimu jūs gausite 100 proc. Taigi, vienas ciklas bus baigtas per dvi dienas. Ciklas gali būti baigtas ir per kelias dienas.“

Nėra jokios prasmės laukti kol akumuliatorius pilnai išsikraus, norint įkrauti įrenginį. Tai taikoma visiems šiuolaikiniams prietaisams su „iOS“ ir „Android“ sistemomis.
Šiuolaikinės baterijos neturi akumuliatoriaus atminties

Akumuliatoriaus atmintis yra efektas, kurio metu akumuliatoriaus talpa palaipsniui mažėja, jei ji yra reguliariai įkraunama po dalinio energijos išsikrovimo. Pavyzdžiui, jūsų įrenginys yra iškrautas iki 50 proc., ir jūs jį įkraunate. Jei periodiškai atliksite tą patį, laikui bėgant jūsų baterija gali „prisiminti“ 50 proc. ženklą kaip maksimalų įkrovos lygį.

Tačiau yra vienas bet. NiMH ir NiCd baterijos su atminties efektu jau ilgą laiką nebegaminamos ir nenaudojamos. Šiuolaikinės ličio jonų baterijos gali būti įkraunamos bet kuriuo metu, neatsižvelgiant į jų esamą įkrovos lygį.

Daug pavojingiau ličio jonų baterijai yra visiškas išsikrovimas. Todėl geriau prijungti įrenginį prie tinklo eilinį kartą, nei leisti akumuliatoriui išsikrauti.

Kas tikrai neveikia?

Tarp „Android“ naudotojų (ir mažesniu mastu „iOS“) – daugelis naudojasi programomis, kurių paskirtis – padidinti vienkartinio įkrovimo trukmę, išjungiant nenaudojamas programas.

Ar tai turi prasmę? Ne. Šie dalykai, kaip ir kitos OS programos, yra atmintyje, ir naudoja sistemos išteklius bei prietaiso akumuliatoriaus energiją, tai yra, jie sukuria priešingą efektą, nei nurodyta. Nesitikėkite stebuklo. Geriausiu atveju, eilinė „akumuliatoriaus taupymo priemonė“ pašalins iš išmaniojo telefono atminties kokią nors žinučių arba socialinio tinklo programą. Tai galite padaryti ir patys.

Ar jūs rimtai tikite, kad šimtai „Apple“ ir „Google“ kūrėjų negali optimizuoti savo operacinių sistemų energijos suvartojimo, o nežinomas pavienis kūrėjas su savo programa galės viską sutvarkyti?

Geriausias būdas taupyti akumuliatoriaus energiją – atsisakyti visų optimizatorių. Liko mažai įkrovos? Įjunkite skrydžio režimą. Ir taip pat nuspręskite, ar jums tikrai reikia visų socialinių tinklų ir tiesioginių pranešimų, kuriuos jūs naudojate.

Išvada

Daugeliui išmaniojo telefono ar planšetinio kompiuterio įkrovimas tampa ritualu. Nešiojamų prietaisų galingumas auga, o baterijų talpa nespėja didėti. Liūdna matyti, kaip palaipsniui nyksta jūsų galingos baterijos energija, ypač atsižvelgiant į kai kurių gamintojų tendenciją kurti neišimamas baterijas.

Atminkite, kad baterija tam ir sukurta, kad būtų naudojama. Nereikia laukti, kol įkrovos lygis pasieks tam tikrą procentą arba apkrauti išmanųjį telefoną specialiomis programomis. Tiesiog naudokite savo įrenginius įprastu ritmu ir stebėkite, kad jie visada turėtų įkrautą bateriją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujasis „Huawei“ flagmanas: galima būtų vadinti geriausiu išmaniuoju, jei ne keli trūkumai (107)

Sparčiai kylanti kinų kompanija „Huawei“ šiuos metus užbaigia tikrai triumfuodama. Lyginant su...

„SpaceX“ kalėdinė krovinių siunta pasiekė Tarptautinę kosminę stotį (6)

JAV bendrovės „ SpaceX “ krovinių kapsulė, kurioje, bet kitų atsargų, esama kalėdinių...

Regėjimo aštrumą didinantis sprendimas medikams nugalėjo metų produkto rinkimuose (6)

Kauno mokslo ir technologijų parke šįvakar apdovanotos perspektyviausius ir inovatyviausius...

Jūsų telefonas gali ir tai: mažai žinomos populiariausių išmaniųjų funkcijos (22)

Išmanieji telefonai taip vadinami dėl to, kad juose galima diegti įvairias programėles, žaisti...

Panevėžio robotų fiestoje – beveik 300 robotų kūrėjų

Jau šį šeštadienį, gruodžio 8 d., Panevėžys taps Lietuvos robotikos sostine. Iš skirtingų...

Top naujienos

Po protesto akcijos mokytojai lieka ŠMM: nuotaikos dabar kitos (558)

Prieš protesto akciją ministerijoje budintys mokytojai su ašaromis akyse kalbėjo, kad nuotaika...

Kuria naują tvarką: nepatenkinti gydytojų darbu galės reikalauti pinigų (83)

Sveikatos apsaugos ministerijos siūlomas „žalos be kaltės“ modelis pacientams leistų...

Orai: lietų ir šlapdribą pakeis sniego pusnys (23)

Pirmadienį orus lems ciklonas keliaujantis nuo Atlanto vandenyno . Dangumi plauks niūrūs,...

Taupyklės ir sankcijos: kaip subyrėjo rublio ir naftos kainų ryšys (45)

Pastarąjį kartą žaliavinės naftos kainos staigiai smigo žemyn 2015 metų pabaigoje, patraukdamos...

Skvernelis nepanoro LVŽS frakcijos narių priimti į vyriausybę (72)

Nors ir nedidelė tikimybė, kaip parodė balsavimas Seime, bet, jeigu daugiausia konservatorių...

Lūžis parduotuvių lentynose: lietuviški obuoliai brangesni už bananus (73)

Šį rudenį parduotuvių lentynose pakankamai daug permainų, kurios stebina. Kinta tiek kainos, tiek...

Psichologines bėdas pripažinęs Suttonas – apie santykius su Adomaičiu ir „Instagram“ žinutes (7)

Rungtynėse Europos taurėje ir su Panevėžio „Lietkabeliu“ prastai pasirodęs Dominique‘as...

Ministras: emigracija nėra nieko blogo, mes gal kartais dramatizuojame situaciją (91)

Emigracijos patirtis yra labai sveika ir gyventojų išvykimas kartais gal per daug dramatizuojamas,...

Suskaičiavo pėsčiųjų klaidas: į perėjas su ausinėmis, neapsižvalgius ir net nesulaukus žalios (39)

Ryte skubėdami į darbus, lydėdami vaikus į mokyklas ir eidami per perėjas, beveik pusė...

Meghan Markle ir Kate Middleton nesutaria žymiai seniau, nei manyta – išdavė tam tikri ženklai, bet niekas nepastebėjo (16)

Kalbos apie Meghan Markle ir Kate Middleton nesutarimus, panašu, įgauna pagreitį. Keista, jog...