Kaip teigia G. Raibytė, blokuoti internetinį ryšį nėra labai lengva, bet tai – įmanoma. Anot jos, tai daroma, praktikuojama visame pasaulyje.
„Mes kalbame apie interneto blokavimą arba visišką atjungimą. Galbūt reikėtų pradėti nuo to, kad Jungtinės tautos 2016 metais prieigą prie interneto paskelbė žmogaus teise. Vadinasi, kai yra ribojamas arba atjungiamas internetas kažkokiais politiniais sumetimais – yra pažeidžiamos žmonių teisės“, – paaiškina žurnalistė.
Anot jos, kaip pastebi žmogaus teises stebinčios organizacijos, per praėjusius metus interneto blokavimų arba visiško interneto išjungimo atvejų padaugėjo netgi dvigubai.
„Nekeista, kad tai daroma nedemokratinėse valstybėse. Daugiausiai internetą blokuoja arba išjunginėja Kinija, Indija, Irakas, Iranas, tai labai populiaru Venesueloje.
Jeigu yra atjungiamas internetas, tai reiškia, kad visiškai nėra interneto ryšio šalyje arba kažkokiame mieste, nes tai galima daryti tiek šalies mastu, tiek kažkokio regiono ar miesto mastu. Pavyzdžiui, staiga Vilniuje kas nors atjungtų internetą ir jo neliktų“, – sako G. Raibytė.
Kai yra blokuojamas internetinis ryšys, sako specialistė, yra užkertama galimybė pasiekti įvairius portalus ar kažkokį informacijos šaltinį, kuris yra nepalankus režimui. „Pavyzdžiui Kinijoje žmonės negali naudotis „Facebook“, „Instagram“, „Youtube“, „Google“. Jie turi naudoti tam tikras gudrybes, kad galėtų pasiekti tai, ką gali pasiekti visas pasaulis“, – sako pašnekovė.
Bet ar tai įmanoma padaryti paprastam žmogui? Anot G. Raibytės, tai priklauso nuo blokavimo lygio. „Jeigu internetas yra visiškai atjungiamas, yra toks dalykas, vadinamas „Mesh network“ , lietuviškai tai – junglusis tinklas. Tai yra, kai žmogus susikuria visiškai nepriklausomą tinklą sau. Tokia technologija yra sukurta, bet kol kas nebuvo autoritarinėje valstybėje panaudota. Vadinasi, nėra iki galo aišku ar ji ir veiktų.
Jeigu yra blokuojama prieiga prie kažkokių portalų, sakykime, negalima „Twitter“ naudotis, naujienų portalais, kurie galbūt nėra palankūs režimui, tuomet yra mobiliosios programėlės, kurios tinka įvairiems įrenginiams. Tai virtualus privatus tinklas VPN (Virtual private network). Jis suteikia žmogui virtualią lokaciją. Jeigu Lietuvoje ką nors užblokuotų, mes tiesiog atsisiuntę programėlę į telefoną, pasijungiame, kad esame Vokietijoje, tai yra mūsų virtuali lokacija. Mes prieiname tą turinį, kuris yra prieinamas vokiečiams. Būtent taip kinai naudojasi „Facebook“, jie tiesiog pasirenka kažkokią kitą valstybę ir taip toliau“, – sako G. Raibytė.

Anot jos, netgi saugumo ekspertai dažnai negali iki galo pasakyti, kokios buvo naudojamos technologijos, kad būtų atjungtas internetinis ryšys. „Paprastai nedemokratinėse valstybėse viskas vyksta per interneto tiekėjus. Yra interneto tiekėjai, kurie suteikia žmonėms prieigą prie interneto, jie gauna įsaką iš valdžios, kad reikia kažkaip riboti priėjimą prie kažko arba visiškai atjungti internetą. Ir žinoma, jie turi paklusti, nes, pavyzdžiui, Indijoje yra grasinama licencijų atėmimu ir panašiai. Jeigu nepaklausysi, ką tau liepia diktatorius arba režimas – tavo verslui bus žiaurios pasekmės. Jie turi tai padaryti.
Aišku, yra ir sudėtingesnių atvejų. Tai yra jau mano minėtoje Kinijoje, kur prie interneto cenzūros tinklo dirba dešimtys tūkstančių žmonių, kurie nuolat ne tik užblokuoja priėjimus prie tam tikrų portalų, bet neleidžiama ir naudoti tam tikrus žodžius, raktažodžius, kurie yra uždrausti, kaip nepalankūs režimui“, – teigia G. Raibytė.
Pasak jos, net trumpinys VPN Kinijoje yra uždraustas – visa informacija, kuri yra susijusi su VPN – trinama. „Google“ paieška neveikia, tai jei į vietinį atitikmenį suvesite VPN – tikriausiai nieko nerasite, nes viskas yra blokuojama.
Žmonės gudrūs, sugalvoja visokius sinonimus, kuriuose nėra minimas tas žodis ir pradeda jais naudotis ir jais skleisti tą žinią. Bet tie tūkstančiai žmonių, dirbantys Kinijos režimui, jie greitai atranda, užblokuoja. Pavyzdžiui, jei yra bendraujama kažkokiuose forumuose, yra ištrinamos žinutės. Nė viena paslaugas teikianti kompanija negali ten reklamuotis, nes viskas yra blokuojama“, – pabrėžia pašnekovė.
Ji priduria, kad mes gyvename laisvoje šalyje ir dėl to reikėtų pasidžiaugti. „Kaip minėjau, autoritarinėse valstybėse, kur tikrai yra ne demokratija, jų diktatoriai teisinasi, kad mes norime užblokuoti prieigą, nes tai padės žmones apraminti, suvaldyti ekstremalią padėtį šalyje. Bet iš tikrųjų jų tikslas yra užkristi informacijos išėjimą iš valstybės ir patekimą į valstybę.
Pavyzdžiui, praėjusiais metais buvo atvejis Irane, kai kilo didžiuliai neramumai ir visoje valstybėje buvo atjungtas internetas tam, kad likęs pasaulis nesužinotų, kas vyksta jų valstybėje“, – sako G. Raibytė.
Didžiuosiuose miestuose jau veikia 5G ryšys – štai ką mano merai: turi žinutę gyventojams (207)
Jau nuo lapkričio 10 dienos Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje yra testuojamas 5G ryšys. Miestų...
Vienoje kategorijoje – jie vis dar geriausi: „iPhone 12 Pro Max” ir „iPhone 12 Mini“ apžvalga (92)
„ iPhone 12 Pro Max ” ir „iPhone 12 Mini“ – didelis ir mažas, tačiau abu galingi, greiti...
Netikėčiausios „CES“ parodos naujovės: išmanūs augintiniai, kvepalai ir ateities orlaivis
Šią savaitę vykusioje didžiausioje metų technologijų paroda „ CES 2021“ tradiciškai...
„Samsung“ pristatė naujausią flagmanų „Galaxy S21“ seriją: kokios naujovės laukia gerbėjų? (45)
Šį ketvirtadienį technologijų kompanija „Samsung“ pristatė naujausią savo flagmanų seriją...
Manote, visiems pernai buvo riesta? „Apple” kukliai šypsosi (2)
Praėjusiais metais visa telefonų rinka pajuto ženklų pardavimų sumažėjimą, tačiau tai...
Top naujienos
Saulius Čaplinskas: nepritariu siūlymams laikyti karantiną iki balandžio (6)
Užkrečiamųjų ligų ekspertas, profesorius Saulius Čaplinskas sako nepritariantis siūlymui...
Vokietijoje demaskuota nauja Kremliaus gudrybė, kliuvo ir Merkel: veikiama prieš ES narių interesus (218)
Jau metai, kai įstrigę dujotiekio „ Nord Stream 2 “ tiesimo Baltijos jūros dugnu darbai: į...
Prie Žaliųjų ežerų Vilniuje – žmonių antplūdis (18)
Nepabūgę spaudžiančio šalčio sekmadienį vilniečiai suskubo apsilankyti gamtoje.
Pasaulio ledo ritulio čempionatas praranda rėmėjus: baltarusių padėka – higienos prekės ant automobilių (90)
Baltarusijoje organizuojamas pasaulio ledo ritulio čempionatas praranda svarbius rėmėjus.
Profesorė sugriovė įsisenėjusius mitus: česnakas, imbieras ir citrina atsparumo ligoms nedidina, tikrasis jų poveikis – kitoks (85)
Žiemą, kai siaučia daugiau virusų ir vis puola peršalimo ligos, dažnas ieškome būdų...
Didžiuosiuose miestuose jau veikia 5G ryšys – štai ką mano merai: turi žinutę gyventojams (207)
Jau nuo lapkričio 10 dienos Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje yra testuojamas 5G ryšys. Miestų...
Landsbergis: ES turėtų nedelsdama reaguoti į galimą Navalno sulaikymą
Europos Sąjunga (ES) turėtų nedelsdama reaguoti į Rusijos valdžios veiksmus, jei pastaroji...
Bidenas veiksmų imsis iškart po inauguracijos – atšauks kelis Trumpo sprendimus papildyta (179)
Joe Bidenas pirmąją savo darbo JAV prezidento poste dieną pasirašys apie tuziną įsakų,...
Pagal sergamumo COVID-19 rodiklį sudarytame savivaldybių sąraše – keli pokyčiai (18)
Sekmadienį skelbiamais oficialiais statistikos duomenimis, santykinis 14 pastarųjų parų sergamumo...
Ekspertas: niekas negalėjo įsivaizduoti, kad tai, kas buvo per pirmą bangą, tebuvo menka repeticija (107)
Su koronavirusu visas pasaulis kovoja jau metus. Lietuva taip pat nėra išimtis, visą pavasarį...