aA
Pastaruoju metu Lietuvoje nuolat kyla ažiotažas dėl televizijos, radijo, mobiliojo ryšio retransliatorių antenų skleidžiamų elektromagnetinių bangų ir jų keliamo pavojaus žmonėms, gyvūnams, aplinkai. Ne išimtis ir Panevėžys. Iki galo dar neištirta, ar mobilusis ryšys kenkia žmogui. Tačiau Lietuvoje niekas nelaukia, ką pasakys pasaulio mokslininkai, ir ryšio antenas kelia ant mokyklų stogų.
Mobiliojo ryšio antena
Panevėžyje mobiliojo ryšio bendrovė „Omnitel“ sumontavo anteną ant Konsultacijų poliklinikos stogo. Į redakciją paskambinusi Dovilė tikina, kad ant Konsultacijų poliklinikos stogo atsiradusios mobiliojo ryšio antenos poveikis jau duoda neigiamų rezultatų.

Sutriko TV programų kokybė

„Ant Konsultacijų poliklinikos stogo sumontuotos mobiliojo ryšio antenos poveikį pajutome iš karto. Pirmiausia sutriko televizijos programų perdavimo kokybė – iki tol visas programas galėjome matyti be trikdžių, tačiau po to, kai atsirado antena, televizoriuje vaizdas ėmė mirguliuoti. Ne iš karto supratome, kas yra. Ne vienas gyventojas kvietėsi meistrus, tačiau jie nepadėjo ir negalėjo padėti. Paaiškėjo, kad ne dėl televizoriaus gedimo nematome gero vaizdo“, – apie staiga atsiradusią problemą kalba viena panevėžietė, gyvenanti Šv. Zitos gatvėje, vos už kelių šimtų metrų nuo Panevėžio apskrities ligoninės Konsultacijų poliklinikos.

Ji taip pat teigia esanti įsitikinusi, kad antenos poveikis – žalingas tiek žmonėms, tiek jų laikomiems gyvūnams.

Šalia – gimdymo namai

Dovilė nerimauja dėl savo sveikatos, ji taip pat negali suvokti, kaip tokią galingą anteną buvo leista statyti ant poliklinikos, į kurią ateina sveikatos problemų turintieji, stogo.

„Be to, visai šalia – ligoninė, gimdymo namai, kuriuose ne tik gydosi įvairių ligų kamuojami žmonės, tačiau ir nėščiosios moterys“, – nerimavo ji. Pasak rūpestingos panevėžietės, kas gali paneigti, kad antenos skleidžiamos bangos nekenksmingos, ypač pagimdžiusioms moterims bei naujagimiams?

Nei neigė, nei teigė

Panevėžio apskrities ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja pediatrijai ir Konsultacijų poliklinikos reikalams Ramunė Paliokaitė, kaip medikė, negalinti nei teigti, nei neigti, kad žmonių sveikatai antenos skleidžiamos elektromagnetines bangos kenkia: „Antena sumontuota ant metalinio pado, tad mūsų įstaigoje besilankantieji ir dirbantys yra apsaugoti. Tačiau poveikį turėtų paaiškinti specialistai.“

Paklausta, ar apsispręsti leisti statyti ant Konsultacijų poliklinikos stogo mobiliojo ryšio anteną padėjo noras gauti papildomų lėšų, ji tvirtino, kad tai menki pinigai. Vis dėlto ji nepanoro pasakyti, kiek moka „Omnitel“ už galimybę turėti anteną ant Konsultacijų poliklinikos stogo.

Gydymo įstaigos vyriausiasis inžinierius Alvydas Jonaitis patikino, kad visi būtini leidimai anteną statyti buvo gauti, o neseniai, sausio mėnesį, buvo atlikti elektromagnetinio lauko matavimai, tačiau jie neparodė nieko grėsmingo: neviršijamos įstatymų nustatytos leistinos normos.

Išplatino oficialią informaciją

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Astos Razmienės išplatintame pranešime nurodoma, kad Lietuvoje yra 2176 mobiliojo ryšio bazinės stotys, iš jų net 160 – Panevėžio apskrityje. Mobiliojo ryšio bendrovės „Omnitel“ atstovas Ričardas Džiugas, paklaustas, kiek „Omnitel“ antenų pastatyta Panevėžyje, tvirtino, kad tai – komercinė paslaptis, tačiau neneigė, kad ant Konsultacijų poliklinikos sumontuota antena priklauso jų bendrovei.

Vilnietė gydytoja A.Razmienė piktinasi, kad žmonės, neturėdami biomedicininio išsilavinimo, skleidžia asmeninį suvokimą apie poveikį sveikatai ir su tuo išgyvenamas baimes. Pasak jos, naujų, bet nepatvirtintų mokslinių tyrimų rezultatų skelbimas sukelia žmonių susirūpinimą, skatina visuomenės abejones ir nepasitikėjimą, jog egzistuoja neatskleistos ar viešai neskelbiamos grėsmės.

Anot A.Razmienės, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešimus apie susirgimų vėžiu padaugėjimą teritorijose šalia bazinių stočių vadina anekdotiniais: „Yra atlikti tyrimai, įrodantys, kad geografiškai vėžio atvejai pasiskirstę netolygiai, o bazinės stotys teritorijose pasklidusios plačiai ir tolygiai. Todėl yra atsitiktinumas, kad susirgimų vėžiu padaugėja teritorijoje netoli bazinės stoties. Be to, tokiose teritorijose registruojami vėžio atvejai yra skirtingų lokalizacijų, skirtingos morfologinės sandaros, pasireiškiantys skirtingais simptomais, todėl negali turėti vienos bendros priežasties.“

Mokykla – jautrus objektas

A.Razmienė piktinasi žmonėmis, kurie, neturėdami specialaus išsilavinimo, neigiamai atsiliepia apie mobiliojo ryšio antenas, tačiau jos tonas gerokai švelnesnis, kai ji kalba apie mobiliojo ryšio bazines stotis, įrengtas ant mokyklų pastatų.

„ Nėra mokslinių įrodymų apie riziką žmonių sveikatai, jei elektromagnetinio spinduliavimo intensyvumas neviršija leistinų normų. Tačiau vaikai yra ta visuomenės dalis, kuri gali būti labiau pažeidžiama radijo bangų spinduliuotės. Yra įrodyta, kad dažnai naudodamiesi mobiliaisiais telefonais, vaikai gauna didesnį elektromagnetinio lauko energijos kiekį jų kūno masės kilogramui nei suaugusieji“, – tvirtina A.Razmienė.

Be to, ji sako, kad būtų galima uždrausti bazinių stočių įrengimą ant tokių „jautrių“ objektų kaip mokyklos. Tuomet kyla klausimas: jeigu mokykla – „jautrus“ objektas, koks objektas ligoninė bei Konsultacijų poliklinika?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuviai skiepų žalą keičia kita sąmokslo teorija: mano, kad nauja technologija yra mirtinas ginklas (185)

Kol vieni sako, kad Žemė apvali, kiti įsijuosę tikina, kad ji – plokščia. Taip pat galime...

Pamirškite plastikinės lojalumo korteles: visos nuolaidos bus telefone (23)

Prekybos tinklo „Rimi“ lojalumo kortele telefone jau gali naudotis ir „Apple“ telefonų...

Lietuvoje prasidėjo išankstinė prekyba „iPhone 11“ serijos telefonais: kiek atsieis naujasis „Apple“ žaisliukas (176)

Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriai jau nuo vidurnakčio laukia „iPhone“ gerbėjų: prasidėjo...

Būkite budrūs: prisidengiant žinomų įmonių vardais Lietuvoje platinami kompiuteriniai virusai (14)

IT saugumo specialistas Marius Pareščius lietuvius perspėja, kad prisidengiant žinomų...

„Huawei“ pristatė naują „Mate 30“ seriją: nė žodžio ne tik apie „Google“, bet ir „Android“ (135)

Ketvirtadienį 15 val. Lietuvo laiku, Miunchene buvo pristatytas naujieji „ Huawei “ flagmanai...

Top naujienos

Ukrainai – bauginanti prognozė dėl derybų su Putinu: pasekmės gali būti katastrofiškos (146)

Ukrainos internautų slenge yra populiarus žodis-memas „zrada“. Pradinė šio žodžio reikšmė...

Prekybos tinklų darbuotojų išpažintis: vadovai ir klientai kartais sau leidžia peržengti visas ribas (25)

Parduotuvių pardavėjai – viena iš populiariausių profesijų Lietuvoje. Jais šalyje dirba beveik...

Nesuvokiamas jauno kauniečio žiaurumas: aukų kūnų nerado net aiškiaregės (50)

Aukų kūnų Kauno mariose ieškojo narai, į pagalbą artimieji kvietėsi net aiškiareges, tačiau...

Studentas Stoties prostitutę pasikvietė į svečius: viskas įvyko taip greitai, kad net nesupratau (206)

Su Stoties rajone keliolika metų „dirbančia“ bene garsiausia Vilniaus prostitute tiesiog...

Vilnietis finansinės laisvės siekia būdamas 25-erių: turi tikslą susitaupyti 200 tūkst. ir tada gyventi kitaip (163)

Nors Kristijonui (vardas pakeistas-red. past.) dar tik 25-eri, jo sąskaitoje – keliasdešimt...

Mokslininkai įsitikinę: ateiviai tikriausiai jau lankėsi Žemėje (106)

Paukščių take gali būti daugybė tarpžvaigždinių ateivių civilizacijų, rodo naujausias...

Ar pienas ir jo produktai sukelia vėžį: gydytojų žinios padės apsispręsti, kaip iš tikrųjų maitintis (87)

Kai kurie mitybos specialistai remiasi tam tikrais tyrimais ir garsiai skelbia, kad pienas ir jo...

Kokias paslaptis slepia pilis, kurioje paskutinius savo gyvenimo metus praleido Leonardas da Vinčis (7)

Pasaulio pažinimo siekiantys žmonės keliaudami atranda daug puikių vietų. Viena jų –...

7 priežastys, kodėl žmona nenori su jumis mylėtis (72)

Kai žmona nebenori mylėtis, vyras dažnai ima galvoti, kad ji apskritai prarado susidomėjimą juo....

56-erių aktorės Lisos Rinnos įprotis šokti apsinuoginus ir tai viešinti erzina aplinkinius, o ji tuo mėgaujasi (24)

Aktorė Lisa Rinna pastaruoju metu socialiniuose tinkluose dalijasi vaizdo įrašais, kuriuose šoka...