Programinės įrangos milžinei "Microsoft Corp." Kalifornijoje gresia grupinis ieškinys. Jame rinkoje dominuojanti bendrovė kaltinama tuo, kad jos sprendimai yra neatsparūs virusams, galintiems sukelti "didžiulius kaskadinius sutrikimus" pasauliniuose kompiuterių tinkluose.
Antradienį Los Andželo aukštesniajam teismui įteiktame ieškinyje taip pat teigiama, jog "Microsoft" įspėjimai apie saugumo problemas yra pernelyg sudėtingi, kad juos suvoktų paprasti vartotojai, ir tiesiog suteikia žinių interneto įsilaužėliams, kurie trūkumais pasinaudoja.

Ieškinyje "Microsoft" taip pat kaltinama nesąžininga konkurencija ir dviejų Kalifornijos įstatymų dėl vartotojų teisių pažeidimu. Vienas iš tariamai pažeistų įstatymų įsigaliojo šiais metais ir siekia ginti kompiuterių duomenų bazėse saugomos informacijos privatumą.

Tuo tarpu skundą gavusi ir su juos susipažinusi "Microsoft" teigė bandysianti užkirsti kelią grupinio ieškinio įteisinimui. "Šis ieškinys neatitinka reikalo esmės, - sakė "Microsoft" atstovė Stacy Drake (Steisi Dreik). - Virusų sukeliamos problemos kyla dėl neteisėtų veiksmų, kurių imasi virusus kuriantys asmenys". Atstovė pridūrė, jog "Microsoft" bendradarbiauja su teisėsaugos pareigūnais, kad virusų kūrėjus patrauktų baudžiamojon atsakomybėn.

Vis dėlto naujasis ieškinys greičiausiai atgaivins diskusiją, ar teisinės atsakomybės lygiu programinės įrangos bendrovės turėtų prilygti kitoms įmonėms, pavyzdžiui, automobilių gamintojams.

Saugos ekspertų teigimu, bylos baigtis gali priversti programinės įrangos kūrėjus didinti jos saugumą ir tuo pačiu programinę įrangą pabranginti. "Akivaizdu, kad "Microsoft" nėra visu 100 proc. atsakinga už šias problemas, tačiau taip pat aišku, kad jos atsakomybė nėra nulinė", - aiškino "Counterpane Internet Security" vyriausiasis technikas Bruce’as Schneieris (Briusas Šnėjeris).

Pasak ieškovų teisininko Danos Taschnerio (Danos Tašnerio), naujasis skundas yra pirmasis grupinis ieškinys, kuriame "Microsoft" kaltinama dėl netinkamos saugos ir nepakankamo atitikimo teisės aktams, reikalaujantiems, kad vartotojams būtų pranešta apie visus atvejus, kai kyla grėsmė jų asmeniniams duomenims.

Kalifornijos mieste Niuport Byče dirbantis D. Taschneris ieškinį padavė kino filmų montuotojos Marcy Levitas Hamilton (Mersi Levitas Hamilton), paprastos vartotojos, iš kurios per internetą buvo pasisavintas socialinio draudimo numeris ir banko duomenys, vardu. "Vartotojų ir įmonių apsaugoje turi kas nors iš esmės pasikeisti", - teigė teisininkas.

Ieškiniu, prie kurio, jei jis bus įteisintas, gali prisidėti milijonai naujų ieškovų, siekiama prisiteisti nenurodomo dydžio kompensacijas ir teisines išlaidas bei uždrausti "Microsoft" užsiimti tariamai nesąžininga veikla.

Dalis ieškinio argumentų buvo labai panašūs į teiginius, išdėstytus rugsėjo pabaigoje kompiuterių saugos ekspertų paskelbtoje ataskaitoje, kurioje įspėta, kad "Microsoft" programinės įrangos paplitimas viso pasaulio staliniuose kompiuteriuose pavertė kompiuterių tinklų saugumą nacionalinio lygio problema. Ataskaitą išplatinusi Kompiuterių ir ryšių sektoriaus asociacija, kuri vienija "Microsoft" konkurentes, teigia, jog "Microsoft" programinės įrangos sudėtingumas lemia tai, kad ji yra labai pažeidžiama atakų požiūriu.

"Visiškas "Microsoft" dominavimas programinės įrangos staliniams kompiuteriams rinkoje lėmė pasaulinį pavojų saugumui, - teigiama ieškinyje. - Dėl "Microsoft" sutelktų pastangų stiprinti ir plėsti savo monopolį integruojant (programinius) sprendimus ir operacinę sistemą pasauliniai kompiuterių tinklai dabar yra neatsparūs didžiuliams kaskadiniams sutrikimams".

49 mlrd. JAV dolerių finansinių atsargų sukaupusi ir 90 proc. operacinių sistemų asmeniniams kompiuteriams rinkos užimanti "Microsoft" jau senokai laikyta taikiniu potencialiems grupiniams ieškiniams. Tačiau, pasak ekspertų, bendrovė, kuri šiuo metu bando išspręsti ginčus dėl tariamo naudojimosi monopoline padėtimi, iki šiol ieškinių išvengdavo dėl licencijose nurodytų teisinės atsakomybės atsisakymų. Pastaruosius vartotojai turi pripažinti prieš instaliuodami programinę įrangą.

Anot D. Taschnerio, "Microsoft" įrangos "naudojimo sąlygose" yra "iš esmės nesąžiningų" nuostatų, kurias, atsižvelgiant į bendrovės dominavimą rinkoje, draudžia Kalifornijos įstatymai.

Buvęs JAV teisingumo departamento kompiuterinių nusikaltimų skyriaus vadovas Markas Raschas, kuris šiuo metu dirba saugos bendrovėje "Solutionary", teigė, kad pastarasis argumentas teisme gal ir netaps "dėjimu iš viršaus", tačiau turėtų paskatinti esminius pokyčius. "Tai - pirmas kartas kai vartotojai programinės įrangos kūrėjams pareiškia: klausykite, jei jūs siūlote įrangą, kurią reikia taisyti tris kartus per savaitę, prisiimkite už ją atsakomybę", - aiškino ekspertas.

Ieškinys įteiktas po dviejų virusų atakų, kuriose pasinaudota "Microsoft" programinės įrangos trūkumais.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

„Google“ uždraus AMP puslapius naudoti kaip jauką

„ Google “ ruošiasi padaryti taip, kad spartusis mobiliųjų telefonų puslapių tinklalapių...

Perspėja dėl kenksmingų programėlių: pasitikrinkite, ar neparsisiuntėte vienos iš jų (11)

Aštuonios kenksmingos programėlės, kurias ESET saugumo sistemos nustato kaip...

Interneto tiekėjai skųs teismo sprendimą blokuoti prieigą prie linkomanija.net (17)

Blokuoti prieigą prie failų dalijimosi internetinės svetainės linkomanija.net įpareigoti didieji...

Perspėja tėvus: svetainėje „YouTube“ – vaikams pavojingi filmukai (46)

Tėvai sunerimo. Svetainėje „YouTube“ filmukus apie mėgstamus herojus žiūrintys vaikai tapo...

Bitkoino kursas ir toliau gerina rekordus (17)

Praėjusį savaitgalį 8 tūkst. JAV dolerių ribą viršijęs bitkoino kursas ir toliau gerina...

Top naujienos

Ruoškitės: už elektrą mokėsime naują mokestį (321)

Trečiadienį bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ („Eso“) pranešė, kokius naujus...

Pirmoji potvynio banga buvo pragaištinga: spėjo išgelbėti tik lamą ir alpakas (42)

Vieną po kito pajūrio miestelius skandina vanduo. Iš kur viskas prasidėjo? Pirmoji stichijos banga...

Vilma Danauskienė. Po to, ką padarėte vakar, – atsistatydinkite, ministre (88)

Iki antradienio popietės buvau pasirengusi stoti už ministrą Verygą visu savo nemenku stotu, ir...

Skirtingos kokybės maisto skandalas: įtarimų netikrino 6 metus (10)

Tai, kad Lietuvoje ir kitose Europos šalyse parduodamo maisto kokybė gali skirtis buvęs...

Dramatiškame vaizdo įraše – iš Šiaurės Korėjos bėgantis karys papildyta 08.45 (143)

Trečiadienį JAV vadovaujama Jungtinių Tautų vadavietė (UNC)Seule paskelbė vaizdo įrašą, iš...

Skambina pavojaus varpais: dabar visi vairuotojai turi ypatingai suklusti (249)

Tragiška avarija antradienio rytą užfiksuota Klaipėdoje – žuvo jaunas BMW vairuotojas....

Mokesčių pertvarka įgauna daugiau pilkų atspalvių (134)

Pristatydama siūlomas mokesčių permainas Vyriausybė teigė, kad jomis siekiama vienodesnio...

Gamtos stebuklas Lietuvos miškuose – tamsoje švytintys grybai (4)

Šių metų ruduo buvo palankus ne tik grybautojams: miško mylėtojai galėjo pamatyti natūralų...

Žvaigždės Kinijoje: dominuojantis Motiejūnas – asmeninės statistikos kūrimo rojuje (27)

Sužaidus devynis turus Kinijos čempionate paskelbta priverstinė pertrauka dėl FIBA pasaulio...