aA
Kol Estija į savo šalį traukia į informacines technologijas investuojančias bendroves bei giriasi pasauliniais laimėjimais, Lietuvoje šios srities inovacijų beveik nesukuriama. Estijoje gyvena kone 3 kartus mažiau gyventojų nei Lietuvoje, tačiau į aukštąsias technologijas investuojančios užsienio įmonės plėtrą Baltijos regione pradeda būtent nuo šiaurinės Baltijos valstybės.
Klaviatūra
Klaviatūra
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Jau dabar Estijoje veikia kelios didelės informacinių technologijų (IT) įmonės, kuriančios didelės pridėtinės vertės produktus, o šalies IT specialistai yra sukūrę visame pasaulyje garsių sprendinių.

IT verslo ekspertai pabrėžia, kad Lietuva šiuo požiūriu nuo Estijos beviltiškai atsilieka. Pavyzdžiui, skirtingai nei Estijoje, Lietuvoje nėra modernios elektronikos pramonės, o mūsų šalies švietimo sistemos spragos neskatina IT sektoriaus plėtros.

Žinomi visame pasaulyje

Apie Estijos atradimus IT srityje byloja ir konkretūs pavyzdžiai. Antai programuotojas Jaanas Tallinnas sukūrė tokias visame pasaulyje žinomas kompiuterių programas kaip "KaZaa" ir "Skype".

Tiesa, šios nemokamos pokalbių internete programos savininkai (beje, ne estai) "Skype" bendrovę užpernai pardavė JAV interneto verslo galiūnei "eBay" už 2,6 mlrd. JAV dolerių. Vis dėlto vienas iš pagrindinių "Skype" plėtros padalinių toliau veikia Taline. "Skype" biure Taline turėtų būti apie 350 darbuotojų. Kadangi savo šalies darbo jėgos ištekliai jau išsekę, "Skype" iš užsienio firmų sugebėjo atvilioti į šalį 50 aukštos kvalifikacijos specialistų, jiems moka dideles algas.

Kitas pavyzdys - antrame pagal dydį Estijos mieste Tartu veikia ir interneto žaidimų programinės įrangos kūrėja "Playtech". Ji registruota Britų Virdžinijos salose, tačiau per 200 techninių darbuotojų ir programuotojų dirba Tartu. Šios įmonės kuriama įranga pasaulyje naudojasi per 40 paslaugų teikėjų ir per 100 interneto žaidimų kūrėjų naudojasi "Playtech" sukurta platforma.

LŽ žiniomis, "Skype" vadovai praėjusią vasarą lankėsi Lietuvoje, jiems buvo organizuota tik keletas susitikimų su mokslo ir verslo įstaigomis. Tačiau Lietuvoje tuo metu neatsirado nė vieno kompetetingo specialisto, galinčio tinkamai nušviesti situaciją Lietuvos IT ūkyje, todėl ne ką pešę "Skype" vadovai patraukė Estijos link.

Tik nykštukai

LŽ kalbinti ekspertai sako, kad Lietuvoje programuotojai paprastai kuria mažas verslo valdymo sistemas, skirtas vietos rinkai. Atsižvelgiant į Skandinavijos patirtį, tokios įmonės turėtų konsoliduotis, o jei to nedarys, ilgainiui visai išnyks iš rinkos.

"SEB Vilfima" generalinio direktoriaus pavaduotojo Tomo Andriuškevičiaus teigimu, Lietuvos informacinių sistemų kūrimo rinka iki šiol išlieka labai fragmentiška, nėra aiškiai dominuojančių ar įspūdingo dydžio bendrovių. Nemažai bendrovių veikia "vieno kliento" principu.

"Lietuviškų apskaitos ir kitų verslo valdymo programų kūrėjų plėtrą riboja vietos specializacija, kai didelių užsienio firmų produktai tampa vis labiau unifikuoti, lengvai pritaikomi vietos specifikai.

Ilgainiui vieninteliu lokalių produktų pranašumu lieka mažesnė kaina, tačiau sparčiai didėjant IT specialistų darbo užmokesčiui ir kitoms sąnaudoms, tai yra nykstantis privalumas", - aiškina Andriuškevičius.

Trūksta inovacijų

Be to, ekspertai pastebi, kad Lietuvoje kol kas nėra IT pramonės - mūsų įmonės tik teikia IT paslaugas. Jos plečiasi užsienyje, įsigydamos tų šalių IT bendroves, kad perimtų jų klientus.

Žinių ekonomikos ekspertas Džiugas Juknys pastebi, kad pastaraisiais metais Lietuvoje pernelyg buvo aukštinamas IT sektorius, kuriame iš principo nėra sukuriama inovatyvių produktų, dominančių pasaulį. Anot jo, šalies ateitis būtų moderni elektronikos pramonė, o ne "Ekrano" ar "Vilniaus Vingio" tipo įmonės.

"Atgavę nepriklausomybę estai ėjo eksperimentiniu keliu, Latvijoje įsitvirtino užsienio kapitalo bendrovės, o Lietuva pasirinko IT paslaugų teikimo sritį, pamiršdama mokslą ir inovacijas", - Baltijos šalių skirtumus aiškina Juknys.

Jis mano, kad kita Lietuvos atsilikimo priežastis - sustabarėjusios švietimo ir sveikatos apsaugos sritys. "Veikiausiai valstybės deklaruojami prioritetai prasilenkia su realybėje vykstančiais procesais", - piktinasi Juknys. Anot jo, universitetų gausa visai nerodo mokslo kokybės, nes profesoriai priversti dėstyti trijuose universitetuose, paprasčiausiai norėdami daugiau užsidirbti.

"Apie kokias inovacijas galima kalbėti, kai kiekvienas suka galvą, kaip patenkinti savo būtiniausius poreikius. Šalyje blogas mokslo vadybos modelis, o ES pinigai prateka pro senąsias vandentiekio sistemas, todėl mokslas neprogresuoja ir neskatina ekonominio proveržio", - įsitikinęs Juknys.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Rusija demonstruoja savo atnaujintus „paskutiniojo teismo dienos“ lėktuvus: parodė, ką sugebės naujieji „Zveno 3C“ (172)

Rusija paskelbė pradėjusi gaminti du naujus „Doomsday“ („paskutiniojo teismo dienos“)...

„Facebook“ pradeda kurti paralelinį pasaulį žmonijai: tai – neišvengiama ateitis (43)

„ Facebook “ pirmadienį pranešė burianti komandą iš įvairių aparatinės įrangos, žaidimų...

JAV inžinieriai sukūrė medžiagą, kuri yra plona it voratinklis, bet stipresnė už plieną ir kevlarą: kas tai? (11)

Voratinkliai — viena iš stipriausių medžiagų Žemėje. Panaudodammi genetiškai modifikuotas...

„Windows“ naudotojams – ekspertų patarimai: ką būtina žinoti apie naujausią programinės įrangos versija (18)

„ Windows “ kompiuterių savininkų laukia reikšmingiausias per pastaruosius šešerius metus...

Technologijos veržiasi į ES karinę pramonę: Lietuvos įmonėms – neeilinė galimybė sustiprinti šalies gynybą (5)

„Jeigu anksčiau technologijos ateidavo iš karybos srities į civilinį pasaulį, dabar...

Top naujienos

Virusologų įspėjimas: delta atmaina situaciją verčia aukštyn kojomis

Delta atmaina yra sparčiausiai plintanti, greičiausiai prisitaikanti ir grėsmingiausia...

Kauno LGBT eitynių organizatoriai: jei savivaldybė skųs sprendimą leisti renginį, tai bus apgailėtina (99)

LGBT bendruomenė ir Gegužės 1-osios profesinė sąjunga švenčia pergalę prieš Kauno...

Malinauskas: jau po dviejų mėnesių galime pamatyti tektoninius lūžius politikoje ir visuomenėje (304)

Buvęs ekspremjero Sauliaus Skvernelio patarėjas ir vaizdo reportažų kūrėjas Skirmantas...

„The New York Times“: Lietuvoje migrantai jaučiasi sutrikę (574)

Europos Sąjungos narė Lietuva neabejoja, kad Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka...

Remigijus Šimašius vedė trečiąkart: jums netikėta? Mums irgi! (695)

„Jums netikėta? Mums irgi. Šiandien su Gilma sumainėme žiedus. Džiaugiamės gavę palaiminimą...

Kuo kvepia Užkalnio meilė? (26)

„Parašykit,“ sakė mano skilties redaktorė, „apie tai, kuo kvepėjote, kai susipažinote su...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kas nuvers Šimonytės vyriausybę – virusas ar pabėgėliai? (124)

Tokį keistą klausimą šią savaitę išgirdau Veisiejų turguje, stovėdamas nedidelėje...

Raketes niokojusiam Džokovičiui – grėsmė iš Tokijo parsivežti nebent japoniškų suvenyrų

Novakas Džokovičius sensacingai liko nieko nepešęs olimpiniame vyrų vienetų turnyre....

Žurnalas „Panelė“ | D+

Neturintiems laiko sportuoti: vos per 7 minutes ištreniruosite visą kūną

Kiekvienas žino – sportuoti nors šiek tiek yra būtina. Juk sportas nulemia ne tik grakštesnes...

Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje patrulinius skrydžius pradėjo lenkų ir latvių pasieniečiai (96)

Šeštadienio rytą Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje patrulinius skrydžius pradėjo lenkų ir...