aA
Danijos ir Didžiosios Britanijos interneto paslaugų teikėjai spaudžiami kovoti su piratavimu, nes jie suteikia galimybę vartotojams siųsdintis autorių teises pažeidžiantį turinį. Lietuvoje apie tai dar tik svajojama. Apskaičiuota, jog kasmet Didžiojoje Britanijoje nelegaliai bylas siunčiasi apie 6 mln. vartotojų. Muzikos ir filmų kompanijos teigia, kad tai joms atneša milijardus svarų sterlingų nuostolių.
Darbas kompiuteriu
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
Todėl nuo šiol Didžiosios Britanijos interneto paslaugų teikėjai privalės imtis atitinkamų veiksmų, kad užkirstų kelią nelegaliai siųstis bylas.

Pagal reikalavimus bus taikomas „trijų kirčių“ režimas: iš pradžių nusižengusiam vartotojui ateis įspėjamasis e. laiškas. Jei situacija nesikeis, bus laikinai išjungtas ryšys, o nusižengus trečią kartą – nutraukiamas kontraktas su klientu. Jei interneto paslaugų teikėjai nevykdys reikalavimų, susidurs su rimtais kaltinimais ir privalės pateikti reikalingą informaciją apie vartotoją.

Danijoje panašų reikalavimą didžioji dalis interneto paslaugų teikėjų ignoravo – esą taip jie įvaromi į kampą ir žlugdomas verslas. Siekdamas uždaryti vieną didžiausių bylų keitimosi portalų thePirateBay.org, Danijos teismas išleido reikalavimą šalies interneto paslaugų teikėjams neleisti, kad šalies internautai prisijungtų prie šios svetainės. Tačiau pastarieji pasirodė gudresni ir greitai rado išeitį, kaip apeiti šį draudimą.

Sunku kovoti

Lietuvoje veikianti tarptautinė autorių teisių gynimo asociacija „Nordisk Copyright Bureau“ (NCB) pagal pasirašytas sutartis su užsienio organizacijomis rūpinasi įvairaus pobūdžio kūryba, įrašyta ne tik į kompaktinius ar skait-meninio vaizdo diskus, bet ir skelbiama internete.

Pasak asociacijos vadovo Dariaus Vaitiekūno, nėra nė vieno lietuviško puslapio, kuris būtų pasirašęs sutartį su LATGA-A ir muziką platintų legaliai. Nors paprastai dauguma portalų savininkų būna geranoriški ir sutinka pašalinti nelegalų turinį, vadovas pripažino, jog iš esmės tai kova su vėjo malūnais, nes veiklą apsunkina galimybė turėti puslapį užsienio serveriuose.

Dėl šios priežasties NBC bendradarbiauja su olandų ir austrų antipiratinėms organizacijomis, tačiau galutinis rezultatas netenkina. Pasak D.Vaitiekūno, Lietuvoje nėra centralizuotos veiklos, kad būtų rūpinamasi ne tik fizinėmis, bet ir kitomis laikmenomis. Jo manymu, čia turėtų dalyvauti Kultūros ir Teisingumo ministerijos ar net Muitinės departamentas.

Privalo atlyginti

Lietuvoje dar niekas nebuvo nubaustas, kad internete platina autorines teises pažeidžiantį turinį. Tačiau ar galima lyginti piratavimą pardavinėjant diskų kopijas turguje su vartotojų muzikos ar filmų dalijimusi?

A.Vaitiekūnas pripažino, kad šiuo atveju iš dalijimosi niekas nepasipelno, tačiau kūrinių autoriai praranda pinigus, į kuriuos jie turi teisę už kūrybos panaudojimą. Tie patys dalijimosi bylomis portalai gauna pelną iš reklamos puslapyje. Ir tai vis vien uždarbis, net jei lėšos investuojamos į pačią veiklą.

„Yra įvairių verslo modelių, tenkinančių abi šalis. Tačiau išsiversti be kontrolės neįmanoma, nes visada atsiras tokių, kurie manys, jog muzika turi būti nemokama. Todėl čia labai svarbu ir visuomenę šviesti“, – reziumavo A.Vatiekūnas.

Daugiau teisėto turinio

Didžiausias interneto paslaugų teikėjas Lietuvoje – bendrovė „Teo“ – bendradarbiauja su visomis šalyje aktyviai veikiančiomis organizacijomis, ginančiomis autorių teises. Kompanija yra viena iš savireguliacinio susitarimo pradininkių ir aktyvių dalyvių. Šis susitarimas pasirašytas 2004 m. su stambiosiomis interneto paslaugų teikėjomis ir autorių teises ginančiomis organizacijomis.

Pasak vyriausiojo bendrovės juriskonsulto Pauliaus Pakutinsko, „Teo“ neturi teisės tikrinti turinio, kuriuo keičiasi vartotojai. Vien stebint turinį reikėtų turėti pakankamai kompetencijos atskirti teisėtus ir neteisėtus kūrinius. Tai gali atlikti tik autorių įgalioti asmenys ar organizacijos.

„Neteisėto turinio problema yra globali ir labai sunkiai kontroliuojama. Nėra nė vienos pasaulio valstybės, kurioje neteisėto turinio klausimas būtų visiškai išspręstas. Akivaizdūs pokyčiai galimi tik kintant vartotojų kultūros lygiui, atsiradus daugiau teisėto turinio, bendradarbiaujant visoms suinteresuotoms organizacijoms ir asmenims. Tačiau, be abejonės, didžiausią iniciatyvą turi rodyti autoriams atstovaujančios organizacijos“, – teigė P.Pakutinskas.

Bendrovė šiuo metu siūlo kaip GALA paslaugos dalį vaizdo filmų nuomą neišeinant iš namų ir taip didina legalaus turinio kiekį. Pašnekovo manymu, represinės priemonės situaciją paveikti gali tik iš dalies. Tai rodo ir pasaulinė praktika. Sparčiai tobulėjant technologijoms griežta kontrolė labai kebli. P2P labai geras pavyzdys. Pasirodžius šiam bylų keitimosi būdui, centralizuota kontrolė tapo dar sudėtingesnė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Specialistai apskaičiavo, kiek iš tiesų vertas „iPhone XS Max“ (5)

Neseniai anonsuotas flagmanas „iPhone XS Max“ gavo ne tik aukščiausios klasės aparatūrą bet...

„Apple“ tvirtino, kad tai yra tvirčiausias stiklas išmaniųjų istorijoje: pirmieji „iPhone XS Max“ bandymai rodo ką kita (68)

„ iPhone XS Max“ ir „iPhone XS“ pradeda savo žygį per pasaulį. Juos jau gavo kai kurie...

„Qualcomm“ kaltina „Apple“ konfidencialios informacijos vagystėmis

Amerikiečių mikroschemų gamintojas „Qualcomm“ apkaltino bendrovę „Apple“ , kad ši esą...

„Instagram“ steigėjai traukiasi iš bendrovės

Pirmadienį „Instagram“ pranešė, kad bendrovės steigėjai – 34-erių metų vykdomasis...

Lietuva – ne tik Marijos, bet ir gero ryšio žemė (5)

Savaitgalį Lietuvoje sklandžiai praėjęs popiežiaus Pranciškaus vizitas parodė, kad esame ne tik...

Top naujienos

Kalbos komisijos pirmininkas: guglinti galite, bet geriau nelaikinkit (3)

Žodžius „feisbukas“ ir „guglinti“ vartoti galime, tačiau užuot „laikinus“ geriau...

Indijos bendrovės Rokiškyje žada tikrą perversmą – daugiau kaip pusantro tūkstančio darbo vietų investuos 200 mln. eurų, atnaujinta 16.30 (315)

Dvi Indijos bendrovės į skardinių ir tekstilės gamyklas Rokiškyje numato investuoti beveik 200...

Močiutės netekusi vilnietė sukrėsta: dėl popiežiaus vizito laidotuves teko nukelti (253)

Popiežiaus Pranciškaus vizitas daugeliui lietuvių tapo tikra švente, tačiau artimą žmogų...

Vilniaus gatvės užsikimšo: eismą paralyžiavo gausybė avarijų kurias gatves geriau aplenkti (36)

Trečiadienio vakaras tapo išbandymu sostinės vairuotojams. Subjuręs oras ir lietus nepadėjo...

Gyvai / LKL rungtynių tiesioginė transliacija: „Pieno žvaigždės“ – „Neptūnas“

Trečiadienio vakarą tęsiasi LKL čempionatas. Nuo 18 val. Krepšinis.lt siūlo stebėti tiesioginę...

Kilus ažiotažui dėl vaikų maitinimo, specialistė patarė, ką daryti, kad vaikai darželyje neliktų alkani

Vaikų maitinimas pastaruoju metu ir tėvus, ir ugdymo įstaigas padalijo į dvi stovyklas. Kol vieni...

Viešina skandalingus skaičius: rektoriaus alga – 15 tūkst. eurų, o dėstytojas nė minimumo negauna (107)

Netvarka , kai rektoriaus alga ant popieriaus siekia 15 tūkst. eurų, o dėstytojas neuždirba nė...

Tikisi, kad daugiau niekada nepamatys tokios bylos: žudikas įgyvendino nežmonišką fantaziją

Danijos teismas trečiadienį nepatenkino išradėjo Peterio Madseno prašymo sušvelninti įkalinimo...

Skvernelio kare su prekybos tinklais kryžminėje ugnyje atsidūrė perdirbėjai ir tiekėjai (19)

Vyriausybei pradedant karą su prekybos tinklais ir mėginant šiuos spausti, kad būtų mažinamos...

5 dalykai, kuriuos būtina apsvarstyti prieš imantis remonto kuriems darbams reikia leidimo

Remonto darbų paprastai imamės entuziastingai, kupini įvairiausių užmojų ir idėjų, tačiau...