aA
Siekiant užtikrinti sklandžią verslo įmonės veiklą, svarbu ne tik sustyguoti gamybos ir pardavimų procesus ar subalansuoti apyvartinių lėšų srautus. Ne mažiau reikšmingas rūpestis yra sklandus bei saugus informacinių technologijų (IT) sistemų darbas. Ypač dabar, kai įvedus karantiną dauguma darbuotojų pradėjo dirbti nuotoliniu būdu. Pranešime spaudai klausiama, kuo turėtų pasirūpinti ir kokius procesus užtikrinti kiekvieno smulkiojo ar vidutinio verslo vadovas, kad su IT susiję nesklandumai nepakištų kojos įmonės veiklai?
Karantinas – puiki proga kibernetiniams sukčiams: kaip užtikrinti IT sistemų saugumą dirbant nuotoliniu būdu
© DELFI / Andrius Ufartas

Didžiausias iššūkis – apsaugoti duomenis

„Net ir tokiomis sudėtingomis sąlygomis smulkiojo ar vidutinio verslo įmonės yra lanksčios rinkoje ir siekdamos konkuruoti nuolatos tobulina veiklos procesus. Vis tik, ne visuomet atkreipiamas dėmesys į IT saugumo vystymą“, – pastebėjimais dalijasi IT saugumo kompanijos „ESET Lietuva“ IT inžinierius Ramūnas Liubertas.

IT sprendimų ir paslaugų tiekėjos Baltijos šalyse – UAB „Atea“ informacijos saugos valdymo grupės vadovas Tomas Stamulis priduria, kad, nepriklausomai nuo įmonės dydžio ar veiklos srities, kiekvienas verslas turėtų tinkamai rūpintis savo IT infrastruktūra, informacinėmis sistemomis bei jose tvarkomais duomenimis. „Kiekviena įmonė turi užtikrinti ne tik savo, bet ir klientų, partnerių ar rangovų duomenų saugumą, kitu atveju gali kilti didelė rizika verslo tęstinumui ir įmonės reputacijai“, – pabrėžia T. Stamulis.

Būtent duomenų praradimas, nutekėjimas ar įsilaužimas į įmonės serverius yra vienos iš didžiausių galimų grėsmių bet kurio verslo veikloje. Siekiant, kad IT sistema būtų apsaugota, būtina iš anksto pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis: įdiegti naujausius operacinės sistemos atnaujinimus, daryti atsargines duomenų kopijas, naudoti pažangią antivirusinę apsaugą, sudaryti darbuotojams saugias sąlygas nuotoliniu būdu jungtis prie įmonės tinklo ir nuolatos šviesti juos kibernetinio saugumo srityje.

„IT sistemų ir procesų saugumas taip pat priklauso ir nuo adaptyvių saugumo priemonių, tokių kaip nuolatinis sisteminių klaidų ir pažeidžiamumų stebėjimas, sistemų konfigūracijos ir prieigų tikrinimas, įsibrovimų į IT sistemas aptikimas. Tik tokiu būdu galima aiškiai matyti IT sistemų bei procesų veiklą, iš anksto identifikuoti procesų nesuderinamumus ir išspręsti saugos rizikas keliančius veiksnius“, – pabrėžia IT inžinierius R. Liubertas.

Įvertinti rizikas ir imtis priemonių

Tam, kad verslo investicijos į IT sprendimus būtų pakankamos, būtina reguliariai vertinti rizikas. Tai padės numatyti reikiamas saugumo priemones. T. Stamulio teigimu, kiekvienai įmonei rekomenduojama nustatyti savo informacijos saugumo politiką ir su ja supažindinti darbuotojus. Verta pasirūpinti, kad IT infrastruktūra bei informacinės sistemos būtų prižiūrimos kvalifikuotų specialistų, tai užtikrinti reikėtų tiek ugdant darbuotojų kompetenciją, tiek pasirenkant savo partnerius. IT įranga neturėtų būti pasenusi ir be garantinės priežiūros, o įmonės vidinio tinklo apsaugai pasitelkiamos priemonės turėtų apsaugoti tiek nuo išorinių, tiek nuo vidinių grėsmių.

„Svarbu užtikrinti ir tai, kad informacinės sistemos būtų laikomos serveriuose, kuriuose daromos atsarginės kopijos, o prieigos prie šių serverių ar atsarginių kopijų turėtų būti valdomos. Taip pat, jei serveriuose, kompiuteriuose, mobiliuosiuose įrenginiuose, tvarkoma įmonės informacija ar ši įranga turi prieigą prie vidinio įmonės tinklo, ji turi būti apsaugota nuo kenksmingo programinio kodo ir pan.“, – paaiškina T. Stamulis.

Darbas namuose: naudoti darbinį kompiuterį ir el. paštą

Šiuo metu dauguma įmonių darbuotojų dirba nuotoliniu būdu. Ar tai gali sutrikdyti įmonės valdomus procesus bei jų saugumą, didele dalimi priklauso nuo to, ar darbuotojai prie įmonės tinklo jungiasi iš darbinio nešiojamojo kompiuterio, ar iš asmeninio.

„Įmonių kompiuteriai dažniausiai būna labiau prižiūrėti, juos valdo IT administratoriai. Kompiuteriuose centralizuotai atnaujinama programinė įranga, naudojama pažangi antivirusinė apsauga. Tuo tarpu namų kompiuteriuose ne visuomet aptiktume operacinę sistemą su visais įdiegtais atnaujinimais, o kartais nerastume netgi antivirusinės programos. Be to, namų ūkiuose naudojami interneto maršrutizatoriai dažnai būna su pasenusia programine įranga ir metų metus naudojamu tuo pačiu Wi-Fi slaptažodžiu. Tokiu kompiuteriu per virtualųjį privatų tinklą (VPN) jungiantis prie įmonės tinklo, atidaromi vartai grėsmėms persikelti iš namų tinklo į įmonę“, – paaiškina IT inžinierius R. Liubertas.

Siekiant išvengti saugumo spragų dirbant namuose, pirmiausia reikėtų suteikti galimybę darbuotojams jungtis prie įmonės tinklo ar IT sistemų tik su darbiniu kompiuteriu ir tik įjungus VPN ryšį, o IT administratoriams – įsitikinti, kad darbo vietose yra įdiegti naujausi operacinės sistemos atnaujinimai bei funkcionuojanti antivirusinė apsauga.

Taip pat svarbu, kad įmonės elektroninis paštas būtų naudojamas išskirtinai darbiniais tikslais. Be to, jungiantis prie asmeninio bei įmonės el. pašto ar prie kitų bendrovės sistemų, turi būti naudojami skirtingi slaptažodžiai.

Ugdyti darbuotojų kibernetinio saugumo įgūdžius

Verta paminėti, kad IT sistemų ir susijusių procesų saugumas turi būti ne vien tik IT specialistų galvos skausmas. Darbuotojams nesilaikant saugumo nurodymų, bet kuriai įmonei gali grėsti tiek finansiniai nuostoliai, tiek reputacijos sugadinimas, duomenų praradimas ar nutekėjimas.

„Darbdaviams vertėtų savo iniciatyva ar samdant specializuotą įmonę pravesti bazinius kibernetinio saugumo mokymus darbuotojams. Tokia informacija turi būti atnaujinama bent kartą per metus, o mokymus galima pravesti ir nuotoliniu būdu. Visų darbuotojų integracija į bendrą saugumo strategiją pastebimai padidintų įmonės atsparumą kibernetinėms grėsmėms“, – paaiškina IT inžinierius.

Pagrindinės taisyklės dirbant nuotoliniu būdu:

 • prie įmonės tinklo ar IT sistemų jungtis tik su darbiniu kompiuteriu ir įjungus VPN ryšį;
 • užtikrinti, kad įmonės informacinės sistemos turi įdiegtą ir tinkamai sukonfigūruotą SSL ir TLS;
 • užtikrinti, kad darbo vietose yra įdiegti naujausi operacinės sistemos atnaujinimai bei funkcionuojanti antivirusinė apsauga;
 • patikrinti, ar namų ūkiuose naudojami interneto maršrutizatoriai yra su naujausiais sisteminiais atnaujinimais, būtina reguliariai keisti Wi-Fi slaptažodį;
 • rekomenduojama organizuoti kibernetinio saugumo mokymus darbuotojams – tai galima atlikti nuotoliniu būdu;
 • kiekvienai paskyrai naudoti skirtingus slaptažodžius;
 • slaptažodžiai turi būti sudaryti iš ne mažiau kaip 8 skirtingų raidžių, skaičių ir simbolių;
 • nesidalyti paskyrų duomenimis su kitais darbuotojais;
 • el. paštu gautą failą, ypač iš nežinomų siuntėjų, tikrinti su antivirusine programa;
 • nespausti ant el. paštu gautų nuorodų, jei tokios informacijos nelaukėte;
 • nespausti ant reklaminių skydelių ir iššokančių langų;
 • prieš įvedant duomenis tikrinti interneto svetainės adresą, ar jis nėra fiktyvus;
 • svarbiausių darbinių failų kopijas daryti į išorinę duomenų saugyklą;
 • nesisiųsti nelegalaus turinio medžiagos;
 • nesilankyti neaiškiose ar galimai kenksmingą kodą platinančiose internetinėse svetainėse;
 • kilus įtarimams dėl gaunamų nuorodų, failų ar tiesiog pakitusios kompiuterio veiklos, nedelsiant kreiptis į įmonės IT specialistą arba IT priežiūros paslaugas teikiančią įmonę.
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Ekstremalu, bet efektyvu: tiki, kad koronavirusas pakels mokytojų kompiuterinį raštingumą (4)

Šis krizinis laikotarpis labai atsilieps švietimui, tačiau ir gerąja prasme – daug mokytojų...

Lietuvių išradimai, gelbstintys pandemijos metu (2)

Pokalbis apie lietuvių išradimus, kuriuos paskatino koronaviruso plitimas.

Iš „Google“ balandžio 1-osios „pokšto“ konkurentai juokėsi neilgai: dalį išstūmė iš rinkos (10)

Nemokama registracija, neįtikėtina 1 gigabaito (GB) talpa, patogi vartotojo sąsaja ir paieška, į...

Baimintis nėra ko: interneto tiekėjai žada susitvarkyti su išaugusiais srautais (1)

Lietuvos interneto tiekėjai teigia, kad karantino metu ir ypač prasidėjus nuotoliniam...

Telefonas suvibravo, tačiau jums niekas neskambino ir nerašė? Egzistuoja tai apibūdinantis sindromas (15)

Technologijos sukelia įvairių sveikatos problemų. Laikysenos pakitimai, rankų pirštų ir riešo...

Top naujienos

Kasiulevičius ir Ambrozaitis apie naują COVID-19 bangą rudenį: gali būti, kad vaistai jau bus (136)

Lietuviams pakankamai neblogai laikantis karantino, sveikatos apsaugos sistema kol kas nepatiria itin...

Greitųjų koronaviruso testų jau galima rasti internete: ką būtina apie juos žinoti (119)

Greituosius koronaviruso COVID-19 testus nesunkiai jau galima rasti ir internete, oficialiose ir...

Užkalnis. Kaip gyvensime, kai karas baigsis? (234)

„Kada baigsis visos tos nesąmonės? Kada viskas sugrįš, kaip buvo iki šiol?“ – tokį...

Po mirčių Ukmergėje – administracijos direktoriaus atsakas: nematau nė vienos padarytos klaidos (93)

Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas laidoje Delfi diena...

Atidėjus ministerijų jungimą, kartojasi kraustymosi į Kauną scenarijus (50)

Vyriausybei atidėjus Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijų jungimą, valdančiųjų...

PSO kelia nerimą koronaviruso pandemijos „greita eskalacija“ (1)

Pasaulio sveikatos organizacija ( PSO ) trečiadienį pareiškė, kad jai kelia nerimą pastaruoju...

Skaičiai užminė mįslę: krizę išgyvenančioje Italijoje - mirtingumo statistikos paradoksai (137)

Italijos paskelbti duomenys apie gyventojų mirtis rodo, kad regione, kuriam priklauso Milano...

Alytuje ir Palangoje – dar po du koronaviruso atvejus (37)

Trečiadienio vakarą Alytaus meras Nerijus Ceciulis ir Palangos rajono meras Šarūnas Vaitkus...

Uždaroma Šeškinės poliklinika: koronavirusas patvirtintas dviem Odontologijos skyriaus darbuotojams (82)

Vilniaus Šeškinės poliklinikoje vienoje iš pirmųjų gydymo įstaigų medikui konstatuotas...

Pandemija nutraukia tiekimo grandines ir gali paskatinti augimą Rytų Europoje (8)

Koronaviruso sukelta suirutė, nutraukianti pasaulines tiekimo grandines, gali išeiti į naudą Rytų...

|Maža didelių žinių kaina