aA
Europos Audito Rūmai pradėjo auditą, kad įvertintų, ar ES ir jos valstybės narės laiku ir suderintai diegia saugius 5G tinklus. Auditas atliekamas atsižvelgiant į neseniai Audito Rūmų atliktą ES atsako į Kinijos valstybės valdomos investavimo strategijos apžvalgą, kurioje 5G ryšio saugumas buvo įvardytas kaip susirūpinimą keliantis klausimas. Auditoriai tikrins ES 5G ryšio diegimo tvarką, Europos Komisijos paramą valstybėms narėms ir kaip jose diegiamas 5G ryšys ir atsižvelgiama į saugumo klausimus. Jie daugiausia dėmesio skirs tinklo saugumui, apimančiam kibernetinį saugumą ir techninę įrangą, rašoma pranešime spaudai.
ES auditoriai tikrina 5G ryšio saugumą Europoje
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Tai, kaip 5G ryšys yra diegiamas visoje ES, turės poveikį daugeliui piliečių gyvenimo aspektų, susijusių su tokiomis naujovėmis kaip e. sveikata, išmanieji automobiliai ir pažangieji elektros energijos tinklai. 5G ryšys taip pat turės įtakos Europos skaitmeninimo pastangoms ir, atsižvelgiant į jo tarpvalstybinį pobūdį, bendrosios rinkos veikimui, – teigė auditui vadovaujanti Audito Rūmų narė Annemie Turtelboom, – Todėl labai svarbu, kad ši nauja bazinė technologija būtų įdiegta greitai, saugiai ir suderintai.“

Penktosios kartos judriojo ir belaidžio ryšio sistemos (5G) užtikrina itin didelės spartos ryšį, kuriuo galės naudotis ne tik atskiri naudotojai, bet ir bus palaikoma daug sujungtų įrenginių, vadinamųjų daiktų internetu. Tokiu būdu bus padaryta revoliucinė pažanga, palyginti su ankstesniaisiais 3G ir 4G ryšio standartais. Europos Komisijos atliktame tyrime apskaičiuota, kad įdiegus 5G ryšio pajėgumus keturiuose pagrindiniuose strateginiuose sektoriuose – automobilių, sveikatos, transporto ir energetikos – kasmet gauta nauda sieks 113 milijardų eurų. Tyrime taip pat nurodyta, kad dėl investicijų į 5G ryšį valstybėse narėse gali būti sukurta 2,3 milijono darbo vietų.

Dar viena priežastis, kodėl diegiant 5G ryšį reikia suderinto ES požiūrio, yra tai, kad jo infrastruktūra ir galimos grėsmės jo saugumui yra tarpvalstybinio pobūdžio. Bet koks reikšmingas vienos valstybės narės tinklų pažeidžiamumas ir kibernetinio saugumo incidentai paveiktų visą ES. Pastaraisiais metais ES skyrė daug lėšų 5G projektams valstybėse narėse finansuoti, įskaitant Europos investicijų banko paskolas. ES veiksmų plane buvo numatyta, kad iki 2020 m. pabaigos visose valstybėse narėse bus pradėtos teikti 5G ryšio paslaugos; iki šių metų spalio mėn. 5G ryšys įdiegtas 17 ES šalių ir Jungtinėje Karalystėje. Vėlavimas pasiekti tinkamą 5G ryšio aprėptį, taip pat saugumo klausimai gali turėti didžiulį poveikį ES konkurencingumui ir strateginiam nepriklausomumui.

Bendra informacija

Atsakomybės pasidalijimas dėl 5G tinklų ir jų saugumas yra sudėtingi klausimai. Komisija remia ir koordinuoja valstybių narių veiksmus, susijusius su techniniais ir saugumo aspektais, o nacionalinės institucijos yra atsakingos už savo 5G ryšio plano rengimą ir įgyvendinimą, taip pat už saugumo užtikrinimą. Be to, telekomunikacijų operatoriai yra atsakingi už saugių 5G tinklų diegimą naudojant pardavėjo įrangą. Neseniai atliktame tyrime nustatyta, kad 5G ryšio srityje patentus pateikė keli pardavėjai, iš jų pagrindiniai yra šie: Kinijos „Huawei“ (16 proc.) ir ZTE (10 proc.), Pietų Korėjos „Samsung“ (14 proc.) ir LG (12 proc.) ir Europos „Nokia“ (11 proc.) ir „Ericsson“ (7 proc).

Auditoriai apžvelgs veiksmus, kurių imtasi nuo 2016 m., ir patikrins duomenis, gautus iš pasirinktų keturių valstybių narių (Suomijos, Vokietijos, Lenkijos ir Ispanijos). Galutinę ataskaitą tikimasi paskelbti po vienų metų. Ji neapims galimo 5G ryšio poveikio žmonių ir gyvūnų sveikatai ar aplinkai. Daugiau informacijos pateikiama išsamioje preliminarioje audito apžvalgoje „Saugių 5G tinklų diegimas ES ir jos valstybėse narėse“, kurią anglų kalba galima rasti http://www.eca.europa.eu. Preliminarios audito apžvalgos parengtos remiantis prieš auditą atliktu parengiamuoju darbu ir neturėtų būti laikomos audito pastabomis, išvadomis ar rekomendacijomis.

Rugsėjo mėn. Audito Rūmai paskelbė apžvalgą, kurioje atkreiptas dėmesys į tai, kad valstybėse narėse trūksta suderinto požiūrio į 5G ryšio saugumą, o Kinijos 5G ryšio įrangos naudojimas ypatingos svarbos ES infrastruktūroje kelia susirūpinimą. Sausio 7 d. auditoriai surengs internetinį seminarą „5G ryšio diegimas – Europos skaitmeninės ateities užtikrinimas?“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Teksase iškilo eksperimentinis kvartalas: taip atrodys ateitis (16)

Ši gatvė Teksase iš pirmo žvilgsnio neatrodo išskirtinė. Joje daug gražių namų, bet juk...

„Apple“ – rimtas signalas iš Europos Sąjungos: žada suvienodinti visų išmaniųjų įrenginių įkrovimo jungtis (11)

Europos Komisija trečiadienį paskelbė, kad planuoja teisės aktus, kuriais bus įvestas universalus...

Vaizdo konferencijų programėlių mokykloms apžvalga: parodė stipriąsias ir silpnąsias vietas (1)

Stebint aštrėjančią situaciją dėl CIVID-19 aišku, jog išsiversti be nuotolinio ar hibridinio...

„Huawei“ atstovas Lietuvoje atmeta priekaištus dėl kibernetinio saugumo spragų (3)

Kinijos telekomunikacijos milžinės „ Huawei “ atstovas Lietuvoje antradienį atmetė šalies...

KAM perspėjo turinčius Kinijos gamintojų telefonus: renkama naršymo istorija, nutekinami duomenys ragina valstybės institucijas skubiai stabdyti kiniškų telefonų naudojimą (92)

Kiniškų išmaniųjų telefonų, palaikančių 5G ryšį ir turinčių esminių kibernetinio saugumo...

Top naujienos

Kupiškio ligoninės vadovą Julių Panką nustebino darbuotojų skundas: mano, kad tai – kerštas (245)

Kupiškio ligoninė s darbuotojos – slaugytojos ir padėjėjos – pasijuto skriaudžiamos: per...

Vaidas Mikaitis | D+

Nykiame krašte viešėjusiems lietuviams gautas pasiūlymas išvaikė nuobodulį – vyrukai, pirkite žmonas

Praeitą savaitę pasakojau, kaip su savo broliu, Pravalturo direktoriumi renkamės kurias pasaulio...

Nausėdos kalboje išskyrė pagrindinę žinutę: tam tikra prasme tai naujas iššūkis (105)

Gitanas Nausėda dalyvauja Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos 76-ojoje sesijoje...

Su išniekinta trispalve kaunietį sulaikė prie Seimo: palaikau LGBT bendruomenę, bet nenoriu, kad ją išaukštintų (121)

Prie Seimo per surengtą šeimų mitingą trispalvę išniekinęs ir iš seksualinių mažumų...

Trys dažniausios apatinių dėvėjimo klaidos: kodėl po baltais drabužiais neturėtumėte dėvėti baltos liemenėlės? (28)

Ne vienerius metus savame versle besisukanti Vilmantė Markevičienė juokais prisimena anoniminio...

Orų prognozė: atslenkanti šiluma toli gražu gali nepradžiuginti

Ketvirtadienį virš mūsų regiono pasikeis oro masių pernašos kryptis: iš vakarų atslenkantis...

„Achema“: įmonės veikla tapo nuostolinga, į prastovas išleidžiama apie 400 žmonių atnaujinta (119)

Didžiausia dujų vartotoja šalyje Jonavos azotinių trąšų gamintoja „ Achema “ pranešė, kad...

Po komandos draugo metimo – pastaba Grigoniui: gal kitąkart ramiau? (21)

Sekmadienį Marius Grigonis įsirašė į savo CV naują pasiekimą. Lietuvio atstovaujamas Maskvos...

Madingiausios makiažo tendencijos: dabar tai rudens trendas (37)

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį...

Tailandas jau atviras turistams, bet reikia žinoti kelias taisykles: pasidalijo išsamia instrukcija, ką daryti norintiems nuvykti dar šiemet (33)

Jei pandemijos metu svajojate apie tolimus kraštus, jūs – ne vienintelis. Egzotiškos šalys irgi...