„Kenkėjiškas el. laiškas, siunčiamas iš el. pašto dėžutės „< info@nvsc.lt >“ ir apipavidalintas parašu „© Lietuvos Respublikos Vyriausybė“ yra suklastotas, o ten pateiktos nuorodos veda į kenkėjišką dokumentą. Būkite budrūs!“, – praneša Vyriausybės komunikacijos departamentas.

Kaip patikslino Vyriausybės komunikacijos departamentas, paspaudus nuorodą, į vartotojo kompiuterį parsiunčiama .zip tipo laikmena. Ši laikmena pati neatsidaro. Vartotojas turėtų išarchyvuoti parsiųstą laikmeną ir atidaryti archyve esantį dokumentą.

Į kokią svetainę nukreipia nuoroda pasakyti negalime, nes naudojama nuorodos nukreipimo ir/arba maskavimo svetainė.

Vyriausybės kanceliarijos darbuotojai netyrė galimos žalos – visuomenę informavome saugodami nuo galimos žalos ir manipuliacijų Nacionalinio visuomenės sveikatos centro bei LR Vyriausybės pavadinimais.

Daugumos institucijų bei įstaigų ugniasienės šio tipo laiškų nepraleidžia, bet pavojus institucijų ar įstaigų IT sistemoms gali kilti darbiniuose kompiuteriuose tikrinant asmeninį paštą“, – teigė Vyriausybės komunikacijos departamentas.

Kenkėjiško laiško fragmentas

Delfi primena, kad gruodžio pradžioje buvo skelbiama apie kitą itin pavojingą kibernetinį virusą, kuris plinta SMS žinutėmis.

Daugiausia nukentėjusių buvo pranešta iš Skandinavijos šalių – Suomijos ir Norvegijos.

Tą kartą mobiliojo ryšio operatoriai dvi savaites kovojo su galingu SMS virusu „Flubot“, plintančiu tarp „Android“ išmaniųjų telefonų naudotojų. Milžinišką kiekį kenkėjiškų SMS žinučių siunčiantis virusas vogė žmonių bankinius prisijungimus, slaptažodžius ir asmeninius duomenis.

Ką daryti, jei telefoną užkrėtė „Flubot“? Suomijos Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NCSC-FI) nurodo, kad kol kas vienintelis būdas išvalyti „Flubot“ kenkėją yra telefono gamyklinių parametrų atstatymas.

Jei telefono atstatymui naudosite atsarginę duomenų kopiją (angl. backup), įsitikinkite, kad ji daryta prieš tai, kai telefonas buvo užkrėstas. NCSC-FI papildomos saugumo rekomendacijos:

Jei užkrėstu įrenginiu jungėtės prie internetinės bankininkystės ar atlikote mokėjimą įvesdami banko kortelės duomenis, praneškite apie tai savo bankui;

Dėl patirtų finansinių nuostolių kreipkitės į policiją;

Pakeiskite visų paslaugų, kuriomis naudojatės telefonu, slaptažodžius;

Apie tai, kad jūsų telefoną buvo užkrėtęs „Flubot“ virusas, praneškite savo mobiliojo ryšio operatoriui. Kenkėjas galėjo be jūsų žinios siųsti žinutes padidinto tarifo numeriais.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (19)