aA
Slapukas yra nedidelis failas, kuris atsiunčiamas į įrenginį naudotojui besilankant interneto svetainėje. Su slapukų pagalba apie interneto svetainės naudotoją renkama informacija, kuri vėliau naudojama ne tik interneto svetainės funkcionalumui užtikrinti, bet ir rinkodaros tikslais: geriau pažįstant naudotoją, jam galima pateikti asmeniškai pritaikytą reklamą.
© Vida Press

Daugelis interneto svetainių naudoja slapukus, tačiau ar mes, lankydamiesi tose svetainėse, esame tinkamai informuojami apie slapukų naudojimą ir ar tam gaunamas mūsų sutikimas?

Pagrindinis reikalavimas – tinkamai informuoti ir gauti sutikimą

Šiuo metu ypač svarbu susirūpinti, ar naudojant slapukus užtikrinami asmens duomenų apsaugos reikalavimai, ir pasitikrinti, ar asmens duomenys renkami ir naudojami teisėtai, nes netolimoje ateityje, 2018 m. gegužės 25 d., pradėjus taikyti Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą (ES) 2016/679, už asmens duomenų apsaugos pažeidimus gali būti taikomos milžiniškos sankcijos.

Esminiai slapukų naudojimo reikalavimai yra įtvirtinti Elektroninių ryšių, Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymuose bei detalizuoti Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktoriaus 2013 m. liepos 25 d. įsakymu patvirtintose Gairėse dėl slapukų ir panašių priemonių naudojimo.

Pagrindinis keliamas reikalavimas - tinkamai informuoti naudotoją ir gauti jo sutikimą. Naudotojo sutikimo nereikia tik tais atvejais, kai atliekamas techninis saugojimas ar duomenimis naudojamasi su vieninteliu tikslu perduoti informaciją elektroninių ryšių tinklu, taip pat būtinais atvejais teikiant informacinės visuomenės paslaugas, kurias užsako naudotojas. Pavyzdžiui, vienas iš tokių atvejų, kai sutikimas nereikalingas, galėtų būti pirkėjo pasirinktų prekių krepšelio formavimas. Tačiau ir tokiu atveju naudotojas privalo būti apie tai tinkamai informuotas, pavyzdžiui, interneto svetainės privatumo politikoje.

Svarbu, kad sutikimas būtų suteiktas aktyviais naudotojo veiksmais. Dar ne taip seniai dažnoje interneto svetainėje buvo populiarios tokios frazės kaip: „Naudodamiesi šia svetaine Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Jei nesutinkate su šių slapukų naudojimu, išjunkite juos vadovaudamiesi šioje informacijoje apie slapukus pateiktais nurodymais, kad slapukai iš šios svetainės negalėtų būti siunčiami į Jūsų įrenginį.“ Praktika, kai asmens sutikimas gaunamas „neveikimu“, neatitinka įstatymo reikalavimo. Jeigu asmuo negali pasirinkti, duoti ar neduoti sutikimo, bus konstatuotas įstatymo pažeidimas.

Gera tendencija

Pastaruoju metu pastebima gera tendencija, kad vis daugiau interneto svetainių reikalauja aktyvaus naudotojo sutikimo, tačiau vis dėlto yra tam tikrų pažeidimų, ypač kai gaunant sutikimą atskleidžiama ne visa informacija. Tai ypač svarbu, nes naudotojas, duodamas sutikimą, privalo žinoti konkrečius jo duomenų naudojimo tikslus bei esmines sąlygas. Neretoje interneto svetainėje trūksta informacijos apie tai, kaip sutikimas gali būti atšauktas. Taip pat pamirštama, kad naudojant trečiosios šalies slapukus reikia apie tai informuoti. Nedaugelis svetainių nurodo ir slapuko galiojimo laiką.

Naudotojo sutikimo dėl slapukų naudojimo formą geriausia pateikti interneto svetainės puslapio viršuje esančioje informavimo eilutėje. Ten turėtų būti pateikta ir nuoroda, kur naudotojas rastų visą reikalingą informaciją apie ketinamus naudoti slapukus.

Svarbu nepamiršti, kad net ir tuo atveju, jei interneto svetainių valdytojai nusprendžia išsaugoti informaciją apie tai, kad naudotojas nesutinka su slapukų naudojimu, naudotojas turi išreikšti sutikimą dėl „atsisakymo“ slapuko naudojimo. Jei naudotojas nesutinka su „atsisakymo“ slapuko naudojimu, kaskart jam iš naujo apsilankius interneto svetainėje turėtų būti prašoma sutikimo naudoti slapukus.

Baudos už pažeidimus gali didėti drastiškai

Šiuo metu sankcijos už neteisėtą slapukų naudojimą yra gana švelnios. Asmenims už aukščiau paminėtą asmens duomenų tvarkymo ir privatumo apsaugos pažeidimą gali būti taikoma bauda nuo 144 EUR iki 289 EUR, o jei pažeidimas padarytas pakartotinai, bauda nuo 289 iki 579 EUR.

Atsižvelgiant į Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (ES) 2016/679 nuostatas, iš esmės slapukų reguliavimas neturėtų keistis, tačiau maksimalių baudų dydžiai už asmens duomenų pažeidimus išaugs drastiškai: administracinės baudos sieks iki 20 000 000 EUR arba, įmonės atveju – iki 4 proc. jos ankstesnių finansinių metų bendros metinės pasaulinės apyvartos. Todėl kiekvienam interneto valdytojui vertėtų peržvelgti savo interneto svetainės naudotojo informavimo bei sutikimo dėl slapukų naudojimo gavimo praktiką bei tinkamai įgyvendinti įstatymo reikalavimus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Apple“ tokios reakcijos nesitikėjo: internautai leipsta juokais iš naujojo „iPhone 11“ dizaino (64)

Praėjusią savaitę „Apple“ pristatė savo naująjį „ iPhone 11“, o „ Twitter “...

5 dalykai, kurie įsigijus naują telefoną labiausiai varo į neviltį: kaip jų išvengti (10)

Įsigijus naują išmanųjį telefoną mus apima džiaugsmas – laukiame, kol galėsime patyrinėti...

Lietuviai „Yandex“ ir „FaceApp“ pamokų neišmoko: tyrimai rodo, kad toks atvejis gali pasikartoti (33)

Dar visai neseniai viešoji erdvė skendo nuo „FaceApp“ pagalba pasendintų žmonių nuotraukų,...

Internetiniai memai: kuo jie susiję su genais, šokančiais žiurkėnais ir kūdikiu

Turbūt kiekvienas, naršantis internete, yra susidūręs su pašiepiančiais, kasdienybės aktualijas...

Kokia yra Bitkoino kaina: tiesa slypi kažkur viduryje – nuo 0 iki 3,8 mln. JAV dolerių (4)

Kiek iš tikrųjų gali kainuoti Bitkoinas? Viena vertus, atsakymas yra paprastas – tiek, kiek esate...

Top naujienos

Ušackas gina Rusijoje pralobusį Žiemelį: žmonės padarė biznį ir išėjo, kas čia tokio? (288)

„Buvo padarytas biznis, greičiausiai iki Krymo, Ukrainos krizės ir karo. Aš tų detalių...

Neseniai karo niokotas Europos miestas šiandien laikomas vienu saugiausiu: į čia patekti galima buvo tik vienu tuneliu (32)

Ar esate matę muzikinį klipą kuriame dainą „Miss Sarajevo“ atlieka U2 ir Lučianas Pavarotis?...

Turistų įžūlumas Venecijoje peržengia sveiko proto ribas (42)

Venecijoje viešintis turistas šiurkščiai užsipuolė miesto gondolininką, neleidusį...

Ruduo vadžių nepaleis: kai kur lis gausiai (1)

Šiandien Lietuvos orus lems tolstančio vakarykščio ciklono vakarinis pakraštys. Bus debesuota...

Lietuvos krepšinio sirgalius Pekine po ištikusio insulto paniro į komą: prašoma pagalbos (192)

Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje vienam iš Lietuvos krepšinio gerbėjų baigėsi nelaime....

Lietuvos krepšinio rinktinės vairas siūlomas Maksvyčiui (88)

Lietuvos krepšinio federacija (LKF) laisvą likusią vyriausiojo vyrų rinktinės trenerio kėdę...

Čempionų lygos čempionas „Liverpool“ pralaimėjo jau pirmą grupių varžybų vakarą (3)

Jau pirmąją UEFA Čempionų lygos grupių varžybų dieną nesėkmę praėjusio sezono laimėtojai...

Po nepalankaus sprendimo Norvegijos „Barnevernet“ Lietuvos motinoms sužibo viltis atgauti vaikus (101)

Tris kartus per metus po dvi valandas – tiek Gražinai Leščinskienei leidžiama pamatyti savo...

Spjūvis sovietų aukoms: neigia Baltijos šalių okupaciją, nes „gyventojams buvo suteikta pilietybė“ (566)

Rusijos karinės ir istorinės bendruomenės patariamosios tarybos pirmininkas Sergejus Ivanovas...

Kuzminskas „Olympiakos“ gretose debiutavo pralaimėjimu (4)

Mindaugas Kuzminskas Pirėjo „Olympiakos“ komandos gretose sužaidė pirmas kontrolines rungtynes.