aA
Pasaulinės sveikatos organizacijos atliekami tyrimai dėl žmogaus sveikatai keliamos elektromagnetinio spinduliavimo grėsmės lemia poreikį kurti ir tobulinti nuo elektromagnetinių bangų poveikio apsaugančias medžiagas.
© Vida Press

Tokį poreikį didina ir rinkoje atsirandantys nauji elektronikos prietaisai: nustatyta, kad radijo dažnius spinduliuojantys įrenginiai yra potencialiai pavojingi sveikatai. Vienas iš situacijos sprendimo būdų – apsauginės aprangos iš elektrai laidžių tekstilės medžiagų naudojimas. Tokias medžiagas sukūrė ir ištyrė lietuvių mokslininkai.

Elektromagnetiniai laukai yra įvairios prigimties. Tai gali būti žaibo iškrova, kosminiai spinduliavimai, o kasdienėje veikloje – elektriniai ar elektroniniai, elektromagnetines bangas skleidžiantys prietaisai. Tam tikrų dažnių elektromagnetinės bangos neigiamai veikia gyvuosius audinius (skatindami jų mutaciją) ir elektronines sistemas. Nustatyta, jog pavojų gali sukelti radijo dažniai ruože nuo 104 iki 1012 Hz, o jame labiausiai paplitęs yra mikrobangų ruožas nuo 1 GHz iki 40 GHz.

Elektromagnetinių bangų poveikis žmonių sveikatai vertinamas kaip visuotinė pasaulio industrializacijos problema ir kelia visuomenės susirūpinimą, todėl būtina kurti nuo tokių pavojų apsaugančias medžiagas.

Projekto „Elektrai laidžių apsauginių tekstilės medžiagų, reaguojančių į temperatūros pokyčius, tyrimas“ metu sukurtos ir ištirtos elektrai laidžios tekstilės medžiagos, pasižyminčios efektyviu elektromagnetinių bangų ekranavimu mikrobangų ruože. Projektą 2012–2014 m. finansavimo Lietuvos mokslo taryba.

„Elektromagnetinės bangos – labai skvarbios, todėl 100 proc. nuo jų apsaugoti galėtų nebent metaliniai lakštai. Elektrai laidžios tekstilės medžiagos dėl savo lankstumo, galimos struktūros įvairovės bei gebėjimo prisitaikyti prie pageidaujamos formos suteikia galimybes kurti daugiafunkcinę ir interaktyvią tekstilę. Tokių medžiagų pritaikymo sritis labai plati: apsauga nuo elektromagnetinių trikdžių įvairiose dažnių srityse, elektrostatinio krūvio sklaida, panaudojimas elektrinio šildymo elementams bei išmaniosios tekstilės sistemose“, – vardijo Vitalija Rubežienė, Fizinių ir technologijos mokslų centro Tekstilės instituto Tekstilės medžiagų fizikinių-cheminių tyrimų skyriaus vadovė.

Elektrai laidžių priedų – metalizuotų siūlų, specialių polimerinių dangų – panaudojimas suteikia tekstilės medžiagoms tam tikro dydžio elektrinį laidumą, dėl kurio medžiaga įgyja apsauginių savybių. Pasak V. Rubežienės, paprastai, siekiant įvertinti tekstilės medžiagų elektrinį laidumą, matuojamas atvirkštinis dydis – paviršiaus elektrinė varža. Buitinės paskirties tekstilės gaminiams su antistatinėmis savybėmis pakanka, kad paviršinė varža būtų apie 1010 omų. Tačiau, norint pasiekti tinkamą apsaugą nuo tam tikro dažnio elektromagnetinių bangų spinduliavimo, varža turi būti žymiai mažesnė.

„Elektrai laidžios medžiagos kuriamos priklausomai nuo specifinių reikalavimų, keliamų tam tikros paskirties galutiniam produktui. Mūsų tyrimo tikslas buvo suteikti tekstilės medžiagoms pakankamai didelį elektrinį laidumą, kad jos galėtų efektyviai ekranuoti elektromagnetines bangas tuose nejonizuojančios spinduliuotės dažnių ruožuose, kurie moksliškai patvirtinti kaip kenksmingi žmogaus sveikatai ar galintys sukelti elektromagnetinius trikdžius. Tokios medžiagos galėtų būti naudojamos ne tik kaip lankstūs ekranuojantys skydai elektroninei įrangai apsaugoti nuo elektromagnetinių trikdžių, bet ir kaip medžiagos specialiems apsauginiams drabužiams, kuriuos galėtų vilkėti kasdieniame gyvenime su elektroniniais prietaisais susiduriantys asmenys“, – teigė V. Rubežienė.

Projekto „Elektrai laidžių apsauginių tekstilės medžiagų, reaguojančių į temperatūros pokyčius, tyrimas“ darbai buvo skirti suprojektuoti daugiafunkcines elektrai laidžias tekstilės medžiagas su pagerintomis termoreguliacinėmis savybėmis, kurios suteikiamos panaudojant fazę keičiančias medžiagas.

„Siekiant medžiagų daugiafunkcionalumo šalia elektrinio laidumo savybių tekstilės medžiagoms buvo suteikiamos ir termoreguliacinės savybės, darančios kūnui termoreguliacijos įtaką taip, kad vidinė kūno temperatūra būtų palaikoma stabilioje ir komfortabilioje būsenoje. Tuo tikslu, naudojant įvairius cheminės apdailos būdus, į tekstilės medžiagas buvo įkomponuojamos mikrokapsulės su fazę keičiančiomis medžiagomis (PCM). Naudotos PCM – organinės kilmės kietųjų sočiųjų angliavandenilių mišiniai. Šios medžiagos turi savybę absorbuoti ir atiduoti šiluminę energiją temperatūriniame diapazone artimam kūno temperatūrai, keisdamos savo būvio fazę iš kietos į skystą arba iš skystos į kietą“, – pasakojo Tekstilės medžiagų fizikinių-cheminių tyrimų skyriaus vadovė.

Projekto „Elektrai laidžių apsauginių tekstilės medžiagų, reaguojančių į temperatūros pokyčius, tyrimas“ įgyvendinimo metu buvo suprojektuoti ir pagaminti audinių pavyzdžiai su įvairiais elektrai laidžiais priedais; parengti pavyzdžiai su įkomponuotomis PCM mikrokapsulėmis; įvertintos naujų funkcijų – elektrinio laidumo ir savaiminės termoreguliacijos suteikimo – technologinio suderinamumo galimybės. Nustatyta, kad šios skirtingas funkcijas suteikiančios technologijos gali būti suderinamos ir pasiekiamas suminis termoreguliacinių savybių bei apsaugos nuo elektromagnetinių bangų efektas.

Lietuvos mokslo tarybos administruotas projektas vykdytas 2012–2014 m.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sukūrė tobulą sprendimą ieškantiems būsto, bet nemėgstantiems vaikščioti (2)

Lietuvių IT projektuotojai „Data Dog“ yra įsikūrę Kaune , bet sukūrė Australijos...

Patikėję lietuviško plaktuvo sėkme žmonės sumokėjo 92 tūkst. eurų (51)

Išmanų maisto ir gėrimų plaktuvą „Millo“ sukūrę ir užpatentavę lietuviai prieš mėnesį...

Į kosmosą turėtų kilti dar vienas lietuviškas palydovas (4)

Birželio pabaigoje iš Indijos su raketa į orbitą turėtų išskrieti Vilniaus universiteto ( VU )...

Lietuviai dirba su „Google“ saulės elektrinių parku Belgijoje (5)

Vietą tarptautinėje rinkoje atradę lietuviai, saulės elektrinių projektuotojai „Detra Solar“,...

Neįtikėtinas lietuvių išradimas: kaip tamsiausią naktį gatves apšviesti su Saule (62)

Be dirbtinės šviesos tiesiog neįsivaizduojame savo gyvenimo – namuose, biuruose, parduotuvėse,...

Top naujienos

Nuodingas Turkijos „taikos šaltinis“: tikrasis tikslas – perbraižyti žemėlapį? Erdoganas pasitelkė pavojingus sąjungininkus (65)

Po Turkijos karinės invazijos į Šiaurės Siriją Vokietijos politikai ir politiniai apžvalgininkai...

Metų seklys: žmona drabužius pirkdavo Monake, vyro seifas banke prikimštas pinigų ir aukso (111)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Sudarė būsimų eurokomisarų reitingą: Sinkevičiaus pozicija – pavojinga (104)

Pasibaigus kandidatų į Europos komisarus klausymams Europos Parlamente (tų, kuriuos prileido prie...

Iš prekybos centro aikštelės su automobiliu iškritusi moteris reikalauja 200 tūkst. eurų (123)

Sostinėje iš prekybos centro „Europa“ daugiaaukštės aikštelės su automobiliu iškritusi ir...

SEB ištaisė pinigų nuskaičiavimo klaidą: su ja susidūrusiems klientams žada lengvatų (16)

SEB banko klientams, kuriems praėjusį sekmadienį dėl techninės klaidos buvo dar kartą...

Etiketas prie stalo: šias klaidas kartoja visi, bet taip elgtis nederėtų (3)

Šiais laikais, net kai kviestinės vakarienės nebėra labai formalios, vis vien nepriimtina kalbėti...

Eutanazijai pasiryžusios moters istoriją papasakojęs režisierius: ji norėjo, kad žmonės galėtų rinktis

Dokumentinių filmų režisierius iš Slovakijos Tomáš Krupa pabrėžia: jis pats nėra nei už, nei...

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis ne tik Karaliui, bet ir Kamblevičiaus sūnui (89)

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis: Vilniaus apygardos teismas baigė nagrinėti...

Imkite pavyzdį iš Kembridžo kunigaikštienės – kulotės taps būtinybe ir jūsų garderobe

Plačios trumpintos kelnės, kitaip dar vadinamos kulotės, gali būti bazinio garderobo dalis....

Grafystės policijos ieškomiausių nusikaltėlių dešimtuke – du lietuviai (13)

Anglijos Lankašyro grafystė paviešino dešimties labiausiai ieškomų nusikaltėlių sąrašą....