Mumijų tyrimų maratonas

D. Liekis. Manau, kad prietarus lietuvių galvose pakeitė žinojimas (4)

2015 kovo mėn. 20 d. 18:18
Mumijų koliažas
D.Liekio nuotr.
Šiandien naujienų portale DELFI baigėme vieną unikaliausių mokslo populiarinimo projektų skirtų antropologijos sričiai – „Mumijų tyrimų maratoną“. Tai buvo trečiasis straipsnių ir vaizdo reportažų ciklas, kuriuos pradėjau kurti dar 2011 metais, kai Vilniaus universiteto mokslininkai ėmėsi Šventosios Dvasios bažnyčioje rastų mumijų tyrimų.

Kaip ir kodėl buvo nukirstos šių viduramžių vilniečių galvos? (3)

2015 kovo mėn. 19 d. 18:40
Lygiai nupjauti kaklo slanksteliai mokslininkams neleidžia abejoti – tai aštriu įrankiu atliktos egzekucijos aukos. Tačiau lieka neatsakyti klausimai - kokiomis aplinkybėmis ir kokioje pozoje šie vyrai buvo nukirsdinti. Nors istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose dažnai užsimenama apie Lietuvoje vykdytas mirties bausmes nukirsdinant, tai antrasis atvejis, kai randami nukirsdintų asmenų palaikai.

Vilniuje mumijoms atlikti kompiuterinės tomografijos tyrimai (4)

2015 kovo mėn. 18 d. 15:10
Vilniuje atliekami mumijų tomografiniai tyrimai
D.Liekio nuotr.
Šiandien Vilniaus universiteto Medicinos fakultete saugomoms naujagimio ir vyro mumijoms atlikti kompiuterinės tomografijos tyrimai. Antropologai mano, kad vyro mumija tai, XIX amžiuje Lenkijoje mirusio, Lietuvos didiko Jociunskio palaikai. Kita teorija teigia, kad tai medicinos studentų mokymui paaukotas ir vėliau mumifikuotas kūnas. Kompiuteriniu tomografu taip pat tirta ir naujagimio, galimai sirgusio galvos vandenlige, mumija.

VU antropologai bandys įminti naujagimio mumijos mįsles

2015 kovo mėn. 17 d. 17:07
Naujagimio mumija
D.Liekio nuotr.
Šie naujagimio palaikai Medicinos fakultetui buvo perduoti 2002 metais. Perdavimo akte nurodyta egzempliorių perduodančio Gedimino Šinkūno pavardė. „Mumijų tyrimų maratono“ autoriai susisiekė su vyru ir pasiteiravo iš kur jis gavęs šią mumiją. Paaiškėjo, kad ponas Šinkūnas teikia meno kūrinių rėminimo paslaugas. Kartą jis gavęs užsakymą vienoje, šiandien jau uždarytoje, Vilniaus ligoninėje.

Mokslininkas: kai kurie viduramžių vilniečiai maitinosi panašiai kaip kiaulės ir šunys (5)

2015 kovo mėn. 16 d. 19:29
Vaidotas Suncovas
D.Liekio nuotr.
Rašytiniai šaltiniai dažniausiai aprašo turtingųjų ir kilmingųjų gyvenimą bei kasdienybę. Vidutiniokai ir varguoliai liktų istorijos paraštėse, jei ne antropologijos mokslo šaka. Mokslininkai tirdami mirusiųjų palaikus gali daug pasakyti apie svarbiausius istorijos įvykius, karų aplinkybes, bendruomenių gyvenimo įpročius bei ritualus. Pasitelkę tarpdisciplininius tyrimų metodus antropologai taip pat gali apibūdinti istorijos pamirštųjų ligas bei dietą. Vaidotas Suncovas Makso Planko Evoliucinės antropologijos institute tyrė dantų akmenis surinktus nuo viduramžių vilniečių palaikų, mėgindamas apibūdinti jų mitybą.

Tirs Vilniaus ligoninėje nuo sovietmečio saugotą naujagimio mumiją (40)

2015 kovo mėn. 15 d. 00:03
Naujagimio mumija
D.Liekio nuotr.
2002 metais Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto muziejui buvo perduoti, galimai preparuoti, naujagimio palaikai. Individo kūnas virtęs mumija. Jį apžiūrėję antropologai nustatė hidrocefalijos (galvos vandenligės) požymius. Jokių papildomų duomenų aiškinančių mumijos priešistorę nėra, išskyrus perdavimo aktą, kuriame nurodyta egzempliorių perdavusio vyro pavardė.

Dr. J. Basanavičius ne tik žadino tautą, bet ir rinko žmonių kaukoles (5)

2015 kovo mėn. 12 d. 16:43
dr. Jono Basanavičiaus surinktos ir aprašinėtos kaukolės
D.Liekio nuotr.
Lietuviai dr. Joną Basanavičių vadina vienu iš tautos tėvų ir atpažindavo jo atvaizdą penkiasdešimties litų banknote. Daugelis Basanavičių įvardintų, mokslininku, gydytoju, visuomenės veikėju, o kai kurie fantastikos gerbėjai ir Alchemijos katedros vedėju. Tačiau nedaugelis žino, kad Vilniaus universiteto Medicinos fakultete saugoma dvidešimt daktaro Jono Basanavičiaus surinktų žmonių kaukolių.

Penkios paslaptys, kurios gali slypėti ir jūsų skelete (5)

2015 kovo mėn. 11 d. 19:19
Concha bullosa (J. Kozakaitės nuotr.)
D.Liekio nuotr.
Stuburinių gyvūnų (taip pat ir žmogaus) skeletas atlieka dvi ypatingai svarbias funkcijas – atraminę bei apsauginę. Kaulų sąnarių dėka galime judėti, o kaukolė, stuburas bei krūtinės ląsta saugo gyvybiškai svarbius organus nuo išorinių grėsmių.

Ar tai galėtų būti seniausias Lietuvoje Dauno sindromo atvejis? (15)

2015 kovo mėn. 9 d. 18:17
Archeologinių kasinėjimų metu randamus žmonių palaikus tiriantys antropologai aptinka neįprastų formų kaukoles, bylojančias apie galimą individo raidos sutrikimą ar patirtas ligas. Tirdama Garliavos senkapiuose rastus palaikus antropologė Justina Kozakaitė aptiko vieną, savo forma ir savybėmis išsiskiriančią iš kitų. Mokslininkė neskuba daryti išvadų, tačiau iškėlė hipotezę, kad tai galėtų būti trisomijos, dar žinomos, kaip Dauno sindromas, atvejis.

Gentis, kuri savo mirusius artimuosius išrūkydavo dūmuose (1)

2015 kovo mėn. 6 d. 21:25
Žodis „mumija“ dažnai siejamas su senovės Egiptu, vyturais ir balzamavimu. Tačiau mumifikuoti palaikai randami visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą. Europoje dažniausiai randamos natūralios kilmės mumijos, suformuotos natūralių aplinkos sąlygų (tinkamo drėgmės ir temperatūros santykio). Tačiau kai kuriose planetos vietose žmonių kūnai po mirties būdavo specialiai ruošiami, kad po tam tikro laiko virstų mumijomis.

Palermo mumijos – dvejus metus džiovintos, nupraustos actu ir aprengtos rūbais (5)

2015 kovo mėn. 5 d. 17:30
Mumijos dažnai randamos Lietuvos, Lenkijos, Vengrijos ir Italijos bažnyčių kriptose. Apeninų pusiasalio pietuose XVI-XIX amžiaus laikotarpiu buvo ypatingai populiaru palaikus laidoti po šventovėmis. Sicilijoje, kapucinų ordinas netgi specialiai mumifikuodavo mirusiųjų kūnus, vėliau juos aprengdavo ir „apgyvendindavo“ vienuolyno rūsiuose. Dr. Dario Piombino-Mascali, nuo 2010 metų kuruoja vadinamąsias „Kapucinų vienuolyno katakombas“.

Mokslininkai ketina nustatyti, ar ši vyro mumija – kilmingojo palaikai (7)

2015 kovo mėn. 4 d. 17:40
Mumifikuoti palaikai
D.Liekio nuotr.
Nuo pokario laikų Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto saugyklose laikomi mumifikuoti vyro palaikai. Dėl istorinių aplinkybių antropologai negali pasakyti tikslios šios mumijos atsiradimo istorijos ar tapatybės. Šlaunų ir pilvo srityse likę randai byloja apie mirusiojo balzamavimą. Mumijų ekspertas dr. Dario Piombino-Mascali spėja, kad kūnas galėjo būti paaukotas mokslo tikslams. Tuo tarpu prof. Rimantas Jankauskas sako, kad tai – palaikai kilmingo vyro, kurio kapas buvo išplėštas.

Sovietinių karių likimas: surinko dalimis, sumetė į duobę ir užvertė žemėmis (173)

2015 kovo mėn. 3 d. 17:29
2013 metais Jakų apylinkėse, Klaipėdos rajone archeologinių tyrimų metu buvo aptiktos palaidojimų duobės su antrojo pasaulinio karo karių palaikais. Įvertinę kasinėjimo vietoje rastą karinę atributiką ir ekipuotę tyrėjai nustatę, kad tai Sovietų armijos karių palaikai. Atlikus antropologinius tyrimus, buvo nustatyta, kad visi palaidotieji jauni vyrai, dažniausiai žuvę nuo artilerijos ir sunkiosios karo technikos.

Tyrimai rodo: vegetaro vieta mitybos piramidėje – šalia stirnų (14)

2015 kovo mėn. 3 d. 10:05
Raminta Skipitytė
D.Liekio nuotr.
Populiarėjant žaliavalgystei ir vegetarizmui vis dažniau pasigirsta ginčai dėl tinkamiausių mitybos įpročių. Ar natūralu nevalgyti mėsos? Ar lietuvių protėviai buvo didesni mėsėdžiai nei šiandieniniai lietuviai? Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto doktorantė Raminta Skipitytė mėgina nustatyti skirtingais istoriniais laikotarpiais Lietuvos teritorijoje gyvenusių žmonių mitybos įpročius ir jos kaitą, tirdama stabiliųjų izotopų santykį kauluose.

Mokslininkai ketina atskleisti VU Medicinos fakultete saugomos mumijos paslaptis

2015 vasario mėn. 27 d. 17:18
Šio „Mumijų tyrimų maratono“ metu Vilniaus universiteto Medicinos fakutleto antropologai ketina atsakyti, kaip ir iš kur fakulteto saugyklose, pokariu atsirado mumifikuoti vyro palaikai. Ieškodami atsakymo, mokslininkai mumiją tirs kompiuterinės tomografijos metodu, mėgindami nustatyti kūno balzamavimui naudotas medžiagas.

Mumijų tyrimų maratonas: ką slepia mirusiųjų palaikų dantų akmenys?

2013 gegužės mėn. 10 d. 12:34
Vilniaus universiteto archeologijos doktorantas Vaidotas Suncovas bene pirmasis Lietuvoje pradėjo tyrinėti gana egzotišką mirusiųjų palaikų sritį – dantų apnašas. Kokia informacija, kuri domina archeologus, slypi dantų apnašose? Pasirodo, iš dantų akmenų galima nustatyti, kokį augalinės kilmės maistą žmogus vartojo. Taip pat dantų akmenys susiję ir su ligomis, kuriomis individas sirgo.Pirmasis dantų apnašų tyrimo etapas prasideda nuo mėginių surinkimo. Visa tai daroma sterilioje aplinkoje. Dantų akmenys yra nukrapštomi ir sudedami į mėgintuvėlius. Laboratorijoje mėgintuvėlių turinys chemiškai apdorojamas ir ištiriamas mikroskopu.Išsamiau apie mirusiųjų palaikų dantų apnašų tyrimus žiūrėkite DELFI.TV vaizdo reportaže.

Neregėtas žiaurumas XVI a. Alytuje: vaiką mušė iki mirties nuo vidinio kraujavimo (50)

2015 vasario mėn. 26 d. 18:11
Šiandien Lietuvoje daug visuomenės dėmesio skiriama vaikų išnaudojimo ir smurto prieš vaikus problemoms. Žmogaus palaikus tiriančių antropologų teigimu, suaugusiųjų smurtavimas prieš mažamečius nėra šių laikų opa. Ypatingai žiauriai sužalotų vaikų palaikų randama kasinėjant senkapius.

Pažanga: šiandienos varguoliai serga kaip praeities Vilniaus turtuoliai (5)

2015 vasario mėn. 25 d. 18:38
Prieš ketverius metus Vilniaus universiteto antropologai, vadovaujami prof. Rimanto Jankausko, pradėjo Vilniaus Šventosios Dvasios bažnyčioje rastų mumijų antropologinius tyrimus, siekdami nustatyti kokiomis ligomis sirgo ir kaip gyveno šventovės rūsiuose palaidoti asmenys. Natūraliai mumifikavęsi palaikai buvo tirti kompiuterinės tomografijos metodu, siekiant nepažeisti jų išorės ir išsaugoti ateities tyrimams.

Turtai vilniečių nuo žarnyno kirmėlių neapsaugodavo (1)

2015 vasario mėn. 24 d. 17:07
2011 metais vykdant Vilniaus Šventosios Dvasios bažnyčioje rastų mumijų tyrimus antropologai surinko vidaus organų mėginius, kuriems atliko parazitologinius tyrimus. Mokslininkai siekė nustatyti, kokių parazitų turėjo to meto pasiturintys vilniečiai.

Vilniuje, Subačiaus gatvėje, rasti trijų nukirsdintų vyrų palaikai (61)

2015 vasario mėn. 23 d. 18:16
Vilniuje, Subačiaus gatvėje, buvo rasti trijų, skirtingo amžiaus nukirsdintų vyrų palaikai - tvirtina palaikų ekspertizę atlikusi Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantė Justina Kozakaitė. Mokslininkė aprašė antrą nukirsdinimų atvejį Lietuvoje tirdama daugiau nei 119 individų palaikus, kuriuos archeologai aptiko kasinėjimų metu, minėtoje Vilniaus vietoje.

Grafą Tiškevičių apgavo Egipto pirkliai – pardavė padirbtas mumijas (16)

2015 vasario mėn. 20 d. 17:59
Egipto mumijos klastotė
Autoriaus nuotr.
XIX amžiuje, daugmaž po to, kai prancūzas Jean-François Champollionas iššifravo senovės egiptiečių hieroglifus iškaltus ant Rozetės akmens, per Europą nuvilnijo egiptologijos ir viso, kas susiję su senovės Egiptu bumas. Pasiturintieji stengdavosi įsigyti įvairių amuletų, pomirtinių kaukių ir netgi mumijų, kuriomis dekoruodavo savo kambarius ar papildydavo gausią senovės pasaulio artefaktų kolekciją. Tuometinės mados neaplenkė ir Lietuvos.

Lietuvoje aptiko kanibalizmo pėdsaką (94)

2015 vasario mėn. 19 d. 15:17
Manto Daubaro rankose - palaikai su galimais kanibalizmo pėdsakais
D.Liekio nuotr.
Neolito epochoje, dabartinės Lietuvos teritorijoje gyveno pavienės medžiotojų-rinkėjų gentys, kurios buvo bepradedančios įvaldyti žemdirbystės amatą ir darytis vis labiau sėslios. Šių žmonių gyvenimo būdas, religija ir pasaulėžiūra kelia daug klausimų akmens amžių tyrinėjantiems archeologams bei antropologams. Vilniaus universiteto doktorantas Mantas Daubaras, tirdamas prieš 6000 metų Kretuono ežero apylinkėse gyvenusių žmonių palaikus aptiko iki šiol Lietuvoje neaprašytą kanibalizmo atvejį.

Mumijos Lietuvoje unikalumu nenusileidžia Mongolijos medituojančiam vienuoliui

2015 vasario mėn. 18 d. 16:18
Dr. Dario Piombino Mascali ir prof. Rimantas Jankauskas
D.Liekio nuotr.
Šiemet Mongolijoje rasta medituojančio vienuolio mumija sutraukė didžiųjų žiniasklaidos kanalų dėmesį. Nuošalioje provincijoje rasti lotoso pozoje sėdinčio vyro palaikai datuojami XIX amžiaus laikotarpiui, kuriuos ekspertai ir budistų dvasininkai vadina „medituojančiu vienuoliu“. Kai kurie jų netgi teigia, kad „medituojantis vienuolis“ vis dar gyvas, tik paniręs į labai gilią meditaciją.

Lietuvoje esančios Senovės Egipto mumijos nesiliauja stebinti pasaulio mokslininkų (10)

2015 vasario mėn. 17 d. 17:58
Mumijų kompiuterinė tomografija
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Nuo 2011-jų metų Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto antropologai vykdo unikalius Lietuvoje randamų ir saugomų mumijų ir skeletuotų palaikų tyrimus, kuriuos naujienų portalas DELFI jau trečią kartą pristato ir išsamiai apžvelgia mokslo populiarinimo projekte „Mumijų tyrimų maratonas“. Per jau ketvirtus metus besitęsiantį „Mumijų tyrimų maratoną“ antropologai atsakė į daug klausimų susijusių su Lietuvos istorija bei praeities lietuvių gyvenimo būdu ir mirties aplinkybėmis.

Mokslininkai narplioja Šv. Dvasios bažnyčios kriptos mumijų paslaptis

2013 gegužės mėn. 30 d. 15:25
Pasidalinti Uždaryti | Nusiųsti Šventosios Dvasios bažnyčios rūsyje sovietmečiu buvo įsteigtas vienas iš Vilniaus ateizmo muziejų. Palaikai buvo panaudoti sovietinei propagandai ir religijos menkinimui. Į 5-ąją C kriptą buvo sunešti beveik visi mumifikuoti palaikai. O kriptos įėjimas – įstiklintas. Dėl to, kad patalpa buvo uždaryta, jos viduje pakito mikroklimato sąlygos ir daugiau nei šimtas mumifikuotų kūnų suiro. 2009 m. savanorių grupė ėmė tvarkyti kriptos aplinką ir parengė skeletuotų palaikų perlaidojimo planą.

Mokslininkai atskleidė neįsivaizduojamą sovietų budelių žiaurumą vietoje kulkos - plaktukas (783)

2013 gegužės mėn. 28 d. 06:00
Mičigano universiteto antropologė dr. Catherine Bird, 2012 metais ištyrusi Tuskulėnų dvaro teritorijoje palaidotų sovietų režimo aukų palaikus, nustatė, kad tuometiniai represinių žinybų agentai ne tik ypatingai žiauriai kankino suimtuosius, bet ir atlikdami mirties bausmės egzekuciją nesilaikė nurodymų pribaigti auką šūviu į galvą.

Egipto mumijų rentgenogramose – vyturai be palaikų ir balzamuotas kūnas be vidaus organų (29)

2013 gegužės mėn. 23 d. 21:11
Egipto mumijų rentgenogramose – vyturai be palaikų ir balzamuotas kūnas be vidaus organų
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Daugiau kaip tris valandas trukę mumijų kompiuterinės tomografijos tyrimai antropologams bei muziejininkams leido sužinoti, ką slepia kelis šimtus metų Vilniuje saugomų senovės Egipto mumijų vyturai.

Mumijų kompiuterinės tomografijos tyrimų Vilniuje akimirkos

2013 gegužės mėn. 23 d. 14:22
Mumijų kompiuterinės tomografijos tyrimų Vilniuje akimirkos
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Šį rytą Lietuvos nacionaliniame muziejuje mokslininkai ir muziejininkai nukėlė stiklo vitrinas nuo daugiau nei tris tūkstančius metų skaičiuojančios Egipto mumijos ir jos sarkofago. Specialistai paruošė senovės pasaulio gyventojų palaikus šią popietę vykusiems kompiuterinės tomografijos tyrimams. Anot tyrimams vadovaujančio prof. Rimanto Jankausko kompiuterinės tomografijos tyrimai istoriniams palaikams Lietuvoje taikomi retai dėl kelių priežasčių.