Sausio 19 dieną Mėnulio paviršiuje Japonijos zondas nusileido itin tiksliai, tačiau „šiek tiek kreivai“, t. y. aukštyn kojomis. Tai gerokai apsunkino visos likusios misijos darbą, nors esminė užduotis – nusileisti suplanuotoje vietoje – buvo įgyvendinta viršijant lūkesčius.

Vis dėlto, buvo manoma, kad dėl zondo padėties įranga neištvers stingdančios Mėnulio nakties. Kaip paaiškėjo vėliau, technika buvo patvaresnė nei tikėtasi – Mėnuliui sukantis aplink Žemę, Saulė ėmė šviesti į pasvirusio zondo Saulės baterijas ir įranga buvo aprūpinta reikiama energija.

Taigi, vasario pabaigoje Japonijos kosmoso agentūra (JAXA) pranešė, kad SLIM pavyko išgyventi pirmąją Mėnulio naktį. Dabar paaiškėjo, kad modulis išgyveno ir antrąją naktį.

„(...) Mus pasiekė žinia iš SLIM, kuri patvirtino, kad erdvėlaivis antrą kartą įveikė Mėnulio naktį! Kadangi Saulė vis dar buvo aukštai, o įranga aprūpinta energija, navigacine kamera padarėme keletą įprasto peizažo nuotraukų“, – socialinėje platformoje „X“ praėjusią savaitę pranešė JAXA.


Anot pranešimo, įranga, kuri išgyveno pirmąją Mėnulio naktį, veikė ir po antrosios Mėnulio nakties. Vis dėlto, kai kurių temperatūros jutiklių ir nenaudojamų akumuliatorių elementų sistemose jau fiksuojami gedimai.

Japonijos zondas SLIM Mėnulio paviršiuje nusileido aukštyn kojomis. JAXA/Takara Tomy/Sony Group Corporation/Doshisha University nuotr.

SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) yra taip vadinamas „Išmanusis Mėnulio tyrimų nusileidimo modulis“. Misijos tikslas – pademonstruoti, kad Mėnulyje galima nusileisti itin tiksliai.

Misijos metu buvo siekiama įgyvendinti sėkmingą kontroliuojamą nusileidimą su leistina 100 metrų paklaida nuo tikslios suplanuotos nusileidimo vietos. Misijos metu modulis nusileido vos 55 metrų atstumu nuo numatyto nusileidimo taško.

Japonijos erdvėlaivis sėkmingai nusileido Mėnulyje ir atsiuntė pirmąsias nuotraukas iš Shioli kraterio. Scanpix/JAXA/NASA LRO nuotr.

Pastaruoju metu netrūksta bandymų nusileisti Mėnulyje.

JAV kosminių skrydžių bendrovės „Intuitive Machines“ sukonstruotas nusileidimo Mėnulyje aparatas vasario pabaigoje tapo pirmuoju privačios kompanijos Mėnulyje nusileidusiu erdvėlaiviu.

Bendrovės „Intuitive Machines“ sukurtas ir pagamintas nusileidimo aparatas „Nova-C Odysseus“ nusileido Mėnulio pietų ašigalio regione.

Be to, tai buvo pirmasis po daugiau nei prieš 50 metų įvykdytos paskutinės programos „Apollo“ misijos „Apollo 17“ Mėnulyje nusileidęs JAV aparatas. Tiesa, nusileidimo modulis nusileido grubokai ir yra vienu šonu parimęs į uolą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)