Paukščių Tako vaizdinys. DECaPS2/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/M. Zamani & D. de Martin (NSF’s NOIRLab)

Tokiam vaizdiniui užfiksuoti prireikė 21 400 ekspozicijų, kurios užėmė net 10 terabaitų duomenų. Galutinis kadras yra 35,6 milijonų pikselių.

„Viena iš pagrindinių DECaPS2 sėkmės priežasčių yra ta, kad mes tiesiog nukreipėme dėmesį į regioną, kuriame yra nepaprastai didelis žvaigždžių tankis, ir buvome atsargūs nustatydami šaltinius, kurie kone uždengia vienas kitą“, – pranešime sakė pagrindinis tyrimo autorius Andrew Saydjari iš Harvardo astrofizikos centro ir Smitsono instituto.

Paukščių Tako vaizdinys. DECaPS2/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/M. Zamani & D. de Martin (NSF’s NOIRLab)

Anot mokslininkų, tai yra didžiausias kada nors viena kamera (Cerro Tololo Inter-American observatorijos teleskopu Čilėje) užfiksuotas ir sudarytas katalogas pagal stebėtų objektų skaičių.

Cerro Tololo Inter-American observatorijos ČilėjeDOE/FNAL/DECam/R. Hahn/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA

Identifikuoti dangaus objektus tose dešimtyse tūkstančių ekspozicijų – nelengva užduotis. Paukščių Tako galaktikos plokštumoje yra tarpžvaigždinių dulkių ir dujų, kurios užstoja žvaigždžių skleidžiamą šviesą, išsklaido ryškumą, trikdo atskirų žvaigždžių ryškumo matavimus.

Visas regionas yra toks perpildytas, kad kai kurios žvaigždės atrodo taip, tarsi būtų viena ant kitos. Tačiau pažangiausio duomenų apdorojimo metodo dėka komandai pavyko sudaryti katalogą, kuriame visi šie 3,32 mlrd. objektų yra atpažįstami.

Paukščių Tako vaizdinys. DECaPS2/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/M. Zamani & D. de Martin (NSF’s NOIRLab)

„Atlikę šio tyrimo apžvalgą galėsime beprecedentiškai detaliai kartografuoti trimatę Paukščių Tako žvaigždžių bei kosminių dulkių struktūrą“, – paaiškino vienas iš tyrimo autorių, AURA valdomo Kosminio teleskopo mokslo instituto tyrėjas Edwardas Schlafly.

Tyrimas ir duomenys publikuojami moksliniame žurnale „The Astrophysical Journal Supplement“.

Cerro Tololo Inter-American observatorijos Čilėje. Guillaume Doyen/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA

Šaltiniai:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)