Mokslo premijas gavo Vokietijoje gyvenantis chemikas Vilius Lėnertas, psichologas Romualdas Kriaučiūnas iš JAV ir biochemikas Skirmantas Kriaučionis, dirbantis Jungtinėje Karalystėje.

Vilius Lėnertas ir Romualdas Kriaučiūnas – tai per karą į užsienį pasitraukę lietuviai, ten baigę mokslus, vystę profesinę veiklą, bet nepamiršę savo šaknų. Jie ne tik aktyvūs savo kraštų lietuviškose bendruomenėse, bet ir glaudžiai bendradarbiauja su Lietuva. Jaunas mokslininkas Skirmantas Kriaučionis baigė studijas Lietuvoje ir išvažiavo į užsienį gilinti žinių, padarė pasaulyje pripažintų mokslinių atradimų, dalinasi savo ryšiais ir mokslo naujienomis su kolegomis Lietuvoje.

Freiburgo universitetinės vaikų ligoninės Vokietijoje klinikinės chemijos ir diagnostikos specialistas Vilius Lėnertas mokslo premija įvertintas už aktyvų bendradarbiavimą ir paramą Lietuvai laboratorinės medicinos, ypač paveldimų ligų diagnostikos, srityje. Dr. V. Lėnertas – medicininės paramos Lietuvai teikėjas, aktyvus lietuvių bendruomenės Vokietijoje narys – padėjo vystytis Lietuvos laboratorinei medicinai dalindamasis ne tik mokslo žiniomis, bet ir medicininėmis priemonėmis, atliko daug tyrimų pacientams iš Lietuvos nustatant retas paveldimas ligas.

Neįgalumo nustatymo tarnybos Mičigano socialinio draudimo departamento JAV klinikinės psichologijos specialistas Romualdas Kriaučiūnas premijos nusipelnė už mokslo pasiekimų sklaidą. Daktaras Romualdas Kriaučiūnas – psichologas praktikas, mokslo populiarintojas, aktyvus lietuvių bendruomenės JAV narys, labai vertinamas ir už savo plačią žurnalistinę ir šviečiamąją veiklą. Jis taip pat yra dosnus lietuvybės rėmėjas bei puoselėtojas – Lietuvoje remia dvi kaimo mokyklas, dosniai aukoja įvairiems fondams palaikydamas lietuvybę Amerikoje.

Oksfordo universiteto Ludvigo vėžio tyrimų instituto Jungtinėje Karalystėje biochemijos daktaras Skirmantas Kriaučionis apdovanotas už pasaulinės reikšmės atradimus DNR tyrimų srityje ir bendradarbiavimo ryšius su Lietuvos biotechnologais. Jauno Lietuvoje mokslo kelią pradėjusio mokslininko tyrinėjimai atveria naujus kelius tiriant fundamentalų molekulinį procesą – genetinės informacijos realizavimo mechanizmus, susijusius su DNR modifikacijomis. Tai vienas svarbiausių pastarojo dešimtmečio epigenetikos atradimų, patenkantis į biochemijos ir genetikos mokslų istoriją. Nuo 2010 m. gyvenantis ir dirbantis Jungtinėje Karalystėje jaunas mokslų daktaras aktyviai bendradarbiauja su Vilniaus universiteto Biotechnologijos institutu, Lietuvos biotechnologine kompanija UAB „Fermentas“, planuojančia jo tyrimų rezultatus diegti praktikoje, taip pat - Didžiosios Britanijos lietuvių jaunimo bendruomene.

"Nors ilgus metus ne tik kalbame, bet ir apgailestaujame dėl "protų nutekėjimo" problemos ir ieškome būdų, kaip ją įveikti, išvykusių lietuvių mokslininkų darbai ir šalys, kuriose jie dabar gyvena, padeda atskleisti bei suvokti naują realybę", - sakė apdovanojimus įteikęs švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.

Jo teigimu, mokslo premijos laureatų vardai ženklina bendradarbiavimo ryšius, nutiestus į Lietuvą iš Australijos, Austrijos, Japonijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Lenkijos, Prancūzijos, Vokietijos.

"Tai - biomedicinos, biochemijos ir medicinos, kosminės erdvės fizikos ir inžinerijos sritys, informacinių ir lazerinių technologijų kūrimas. Tai - skvarbi filosofinė mintis, psichologijos ir edukologijos naujos įžvalgos ir, žinoma, lituanistika", - vardijo G. Steponavičius.

Sveikindama laureatus Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovė Lietuvoje Vida Bandis sakė, kad ateityje šių mokslo premijų skyrimo komisijos lauks nelengvas darbas atrenkant kandidatus - per visą Lietuvos istoriją niekada nėra buvę tiek svetur daktaro disertacijas rašančių lietuvių, kiek jų yra dabar.

Iš viso mokslo premijoms užsienio lietuviai šiemet pateikė 14 kandidatūrų. 4 kandidatų paraiškų sulaukta iš JAV, po dvi – iš Jungtinės Karalystės ir Vokietijos, po vieną kandidatą – iš Italijos, Šveicarijos, Australijos, Rusijos, Ispanijos ir Taivano. Kandidatų paraiškas vertino Lietuvos mokslų akademijos ekspertai, laimėtojus atrinko komisija, sudaryta iš Švietimo ir mokslo ministerijos, Pasaulio lietuvių bendruomenės, JAV lietuvių bendruomenės, Lietuvos mokslų akademijos, Lietuvos mokslo tarybos, Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos atstovų.

Švietimo ir mokslo ministerija iškiliausiems užsienyje gyvenantiems lietuviams mokslo premijas skiria jau šeštus metus. Iki šiol premijas yra gavę aštuoniolika mokslininkų.

Premijų tikslas – skatinti išeivijos mokslininkus puoselėti lietuvybę ir siekti, kad jie garsintų Lietuvą, palaikytų glaudžius ryšius su Lietuvos mokslo bendruomene, aktyviai dalyvautų užsienio lietuvių bendruomenių veikloje. Mokslo premijos dydis – 13 tūkst. litų.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)