Remiantis mokslininkų iškelta emocijų mimikrijos hipoteze, kai matome kito žmogaus piktą ar laimingą veidą, mes nesąmoningai sutraukiame savo veido raumenis, tarsi bandydami atkartoti jo išraišką. Šis procesas nuo mūsų valios nepriklauso. Kadangi mūsų veido raumenys bando atkartoti kito žmogaus šypseną ar susiraukimą, smegenims pasiunčiamas pagalbos signalas, kaip teisingai suprasti kito emocijas. Spėjama, kad šie procesai ne tik talkina mūsų gebėjimui teisingai įsivardyti kito žmogaus emocinę būklę, bet ir patiems ją patirti.

Manoma, kad šios idėjos pradžia galima laikyti Charleso Darwino darbus emocijų ištakų tema. Ch. Darwinas kėlė hipotezę, kad emocijų ekspresija ar represija žmogaus veide gali tiesiogiai paveikti minimos emocijos patyrimą. Atsirado manančių, kad emocijas visi žmonės reiškia universaliais būdais, nors šiuo klausimu ir kilo aršių diskusijų. Nepaisant to, emocijų mimikrijos hipotezė leidžia teigti, kad egzistuoja veido raumenų atminties ir emocijų apdorojimo mūsų smegenyse ryšys.

Grožio injekcijos

Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda parengė publikaciją apie tyrimą, kurio metu analizavo grįžtamojo ryšio hipotezę naudojant botokso injekcijas. Eksperimente dalyvavo dešimt savanorių, visų moterų amžius buvo nuo 33 iki 40 metų. Visoms buvo suleista laikinai paralyžiuojanti injekcija į kaktos raumenis, atsakingus už raukymąsi, o tada matuotas smegenų aktyvumas, žiūrint į emocijas reiškiančius veidus.

Per funkcinius magnetinio rezonanso tyrimus – vienas buvo atliktas prieš injekcijas, o kitas praėjus dviem savaitėms po procedūros – savanorėms buvo rodomos laimingų ir liūdnų veidų nuotraukos, taip pat ir žmonių su neutraliomis veido išraiškomis.

Mokslininkai išsiaiškino, kad veikla mūsų smegenų centre, atsakingame už emocijų apdorojimą, pamačius laimingus ar liūdnus veidus po botokso injekcijos, pasikeitė lyginant su prieš injekciją fiksuota. Be to, pokyčių pastebėta ne tik vadinamoje migdolo srityje, bet ir smilkinio vingio srityje, padedančioje atpažinti daiktus ir veidus (tais atvejais, kai buvo rodomos laimingos išraiškos).

Iš gautų rezultatų galima daryti išvadą, kad kaktos srities raukšles panaikinančios botokso injekcijos trukdo smegenims deramai apdoroti kitų veide atsispindinčias kitų žmonių emocijas. Botoksas paralyžiuoja raumenų judėjimą, o tai sutrikto veido ir smegenų bendradarbiavimą.

Atlikta ir daugiau tyrimų apie botokso ir emocijų apdorojimo ryšį. 2011 metų tyrimas nustatė, kad botokso injekcijų kaktoje ir aplink akis pasidarę žmonės sunkiai skaito kitų žmonių emocijas lyginant su tais, kurie darėsi kitokių kosmetinių procedūrų. Kiti mokslininkai išsiaiškino, kad po botokso injekcijų žmonėms prireikia daugiau laiko perskaityti sakinius, kuriuose daug emocionalios kalbos. Labai įdomus dar vienas tyrimas, kurio išvados skelbia – nebegalint raukytis (po botokso injekcijų kaktoje), pagerėjo depresija sergančių asmenų būklė. Nors mechanizmas, kodėl taip nutinka, iki galo ir neaiškus, panašu, kad tai gana saugus ir veiksmingas depresijos valdymo įrankis. Tik prieš darant galutines išvadas, būtina atlikti daugiau mokslinių darbų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės