aA
Suomijoje neseniai atliktas nedidelis eksperimentas parodė, kad vos mėnesį „nedideliame miške“ žaidusių vaikų imuninė sistema gerokai pasikeitė.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Šiame eksperimente dalyvavusiuose vaikų darželiuose buvo paklota natūrali veja ir pasodinta įvairių žemaūgių miško augalų, tokių kaip viržiai ir mėlynių krūmeliai, vaikams buvo leista rūpintis augalais, pasodintais nedidelėse pakeltose lysvėse. Vėliau nustatyta, kad per labai trumpą laiką vaikų žarnyne ir ant odos esančių bakterijų įvairovė pasikeitė į gerąją pusę, vaikai buvo sveikesni, rašo sciencealert.com.

Palyginus su kitais miesto vaikais, kurie leido laiką standartiniuose miesto vaikų darželiuose, kur kiemai yra asfaltuoti, iškloti plytelėmis ar padengti žvyru, tokius žalesnius darželius lankiusių trejų, ketverių ir penkerių metų vaikų kraujyje per 28 dienas buvo aptikta T-ląstelių ir kitų svarbių imuninių žymenų.

„Mes taip pat nustatėme, kad kontaktą su žaluma turėjusių vaikų žarnyno mikrobiota buvo panaši į tų vaikų, kurie kasdien lankosi miške“, – sakė Helsinkio universiteto aplinkosaugos mokslininkė Marja Roslund.

Ankstesni tyrimai taip pat parodė, kad ankstyvas kontaktas su žalia erdve kažkaip susijęs su geru imuninės sistemos funkcionavimu, tačiau vis dar neaišku, ar tas ryšys priežastinis, ar ne.

Šis Suomijoje atliktas eksperimentas pirmasis, kai labai konkrečiai pakeista vaiko urbanistinė aplinka, o vėliau buvo tiriami mikrobiomos ir atitinkamai imuninės sistemos pokyčiai.

Nors šio tyrimo rezultatai nepateikia visų atsakymų, jie paremia pagrindinę mintį, kad aplinkoje esančių mikrobų pokyčiai santykinai lengvai pakeičia gerai susiformavusią vaikų mikrobiomą ir padeda jų imuninei sistemai.

Mintis, kad aplinka, kurioje gausu gyvų dalykų, daro įtaką mūsų imuninei sistemai, vadinama „biologinės įvairovės hipoteze“. Remiantis šia hipoteze, biologinės įvairovės nykimas miesto vietovėse gali bent jau iš dalies paaiškinti pastaruoju metu fiksuojamą su imunine sistema siejamų ligų plitimą.

„Šio eksperimento rezultatai paremia biologinės įvairovės hipotezę ir idėją, kad maža biologinė įvairovė šiuolaikinėje gyvenamojoje aplinkoje gali būti siejama su prastu imuninės sistemos veikimu ir, savo ruožtu, prisidėti prie su imunine sistema susijusių ligų paplitimo“, – nurodo tyrimo autoriai.

Šio eksperimento metu buvo palyginti dešimties skirtingų mieste veikiančių vaikų darželių aplinkoje rasti mikrobai. Šiuos darželius iš viso lankė 75 trejų-penkerių metų amžiaus vaikai. Kai kuriuose darželiuose kiemai buvo standartiniai miesto kiemai – asfaltuoti ir padengti žvyru.

Darželis prieš ir po žolės nuklojimo
Darželis prieš ir po žolės nuklojimo
© University of Helsinki

Kituose darželiuose vaikai kasdien būdavo vedami į gamtą. O keturiuose darželiuose kiemuose buvo įrengtas žolės paklotas ir pasodinta miško augalų. Per 28 eksperimento dienas vaikams šiuose keturiuose darželiuose buvo penkis kartus per savaitę leista žaisti lauke.

Kai mokslininkai ištyrė šių vaikų odos ir žarnyno mikrobiotą prieš ir po eksperimento, nustatė, kad šių vaikų rezultatai pagerėję, lyginant su pirmąja grupe vaikų, kurie tokį patį laiką žaidė darželiuose, kur buvo mažiau žalumos.

Net ir per tokį trumpą eksperimento laikotarpį mikrobų ant reguliariai žaliose erdvėse žaidusių vaikų odos ir žarnyne įvairovė gerokai padidėjo. O didesnė mikrobų įvairovė siejama su sveikesne imunine sistema.

Šie rezultatai iš esmės atitiko rezultatus, gautus iš antros grupės vaikų, kurie reguliariai būdavo vedami į gamtą.

Mokslininkai nustatė, kad lauke – purve, žolėje tarp medžių – žaidusių vaikų organizme buvo daugiau mikrobų, vadinamu gama proteobakterijojomis, kurios stiprina odos imuninę gynybą, o taip pat didina naudingų imuninių sekrecijų kraujyje bei mažina uždegiminius procesus skatinančio citokino interleukino 17A kiekį.

„Šie rezultatai patvirtina prielaidą, kad kontaktas su gamta užkardo imuninės sistemos sutrikimus, tokius kaip autoimuninės ligos ir alergijos“, – sakė Helsinkio universiteto mokslininkas Aki Sinkkonenas.

Šio tyrimo rezultatai nėra galutiniai ir juos dar turės patvirtinti didesnio masto tyrimai.

Kiti tyrimai rodo, kad žaliosios erdvės duoda naudos ne tik mūsų imuninėms sistemoms. Mokslininkai taip pat yra nustatė, kad laiko leidimas lauke taip pat yra naudingas vaikų regai. Be to, daug laiko lauke praleidžiantys vaikai pasižymi ir geresne psichologine sveikata. Kai kurie neseniai atlikti tyrimai rodo, kad žaliosios erdvės siejamos su struktūriniais pasikeitimais vaikų smegenyse.

Kas skatina tokius neįtikėtinus rezultatus, kol kas neaišku. Tai gali būti susiję su pokyčiais imuninėje sistemoje arba kažkuo, kas susijęs su kvėpavimu šviežiu oru, buvimu saulėkaitoje, fiziniu aktyvumu gamtoje ar tiesiog didesne dvasios ramybe.

Nors kaimo vietovėse gyvenantys vaikai rečiau skundžiasi astma ir alergijomis, šiuo metu literatūros apie ryšį tarp žaliųjų erdvių ir imuninių sutrikimų nėra daug.

Aprašytas eksperimentas buvo nedidelės apimties ir tik nustatė sąsają. Tačiau nebuvo fiksuojama, ką vaikai veikė po darželyje praleistų valandų. Visgi užfiksuotų teigiamų pokyčių pakanka, kad suomių mokslininkai galėtų duoti patarimą.

„Geriausia būtų, jeigu vaikai galėtų lakstyti po balas ir kapstytis ekologiškoje dirvoje, – sakė A. Sinkkonenas. – Turėtume savo vaikus vesti į gamtą bent penkis kartus per savaitę, kad tai turėtų įtakos mikrobams.“

Tokie pokyčiai būtų paprasti, žalos būtų nedaug, o potenciali nauda būtų didžiulė. Tačiau labai svarbu, kad vaikai būtų paskiepyti nuo stabligės, perspėjo A. Sinkkonenas.

Suomių eksperimentas buvo aprašytas žurnale „Science Advances“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(37 žmonės įvertino)
4.9459

Po didžiausios istorijoje Arkties ekspedicijos – bauginanti vokiečių mokslininko išvada: rado duomenų apie viso regiono mirtį (51)

Gali būti, kad negrįžtamo klimato atšilimo taškas jau pasiektas, antradienį perspėjo...

Ištyrę žmogaus smegenis atrado paslaptingas neuronų poras: sudarytas iki šiol detaliausias žmogaus smegenų jungčių vaizdalapis (6)

Google padėjo sukurti kol kas detaliausią žmogaus smegenų jungčių vaizdalapį. Jame...

Marso paviršiuje – gluminantis reginys: iš kosmoso įamžintos įspūdingos kopos (14)

Vėjo suneštų kopų esama daug kur Žemėje, taip pat Marse ir Saturno palydove Titane.

Mokslininkai pripažino: pasaulyje egzistuoja ne keturi, o penki vandenynai. Ar žinote, kokie jie? (25)

Pasikartokite, apie kokius vandenynus mokėtės mokykloje – Ramiojo , Atlanto , Indijos ir...

Top naujienos

Po kruvinos egzekucijos su mačete – šokiruojantis žudiko prisipažinimas: dūriau broliui į širdį, kad nesikankintų (41)

Nuolatiniai garbaus amžiaus brolių konfliktai galiausiai baigėsi kruvina egzekucija. Kėdainiškis...

Vaidas Mikaitis | D+

Kūniškos meilės paieškos Ukrainoje lietuviams baigėsi visišku fiasko: mes čia mokame pinigus, o jos dar daužosi

Neseniai internetuose skaičiau, kad netrukus bus atnaujinti skrydžiai į Lvovą. Tiesa,...

Antrosios G7 lyderių pusės pakerėjo moterišku grakštumu: tik pažiūrėkite, kaip pasipuošė pasaulio galingųjų valstybių ponios dominavo ryškios spalvos (52)

Savaitgalį Kornvalyje įvyko Didžiojo septyneto ( G7 ) šalių lyderių susitikimas, kuriame...

UEFA Euro 2020 gigantų mūšis: Vokietija – Prancūzija gyvai (37)

Europos futbolo čempionate prie pabaigos priartėjo pirmasis grupių varžybų turas. Paskutinėse...

Profesorė Žvirblienė įspėjo, kas grėstų, jeigu į Lietuvą atklystų jau Europoje plintanti COVID-19 atmaina (285)

Po Europą pradėjusi plisti indiškoji delta koronaviruso atmaina , dar žinoma kaip B.1.617.2,...

Pilname Budapešto stadione Ronaldo tapo Europos čempionatų rezultatyvumo karaliumi (147)

Europos futbolo čempionate startavo „mirtininkų“ pakrikštytos F grupės kovos. Antradienį...

Putinas apie Lukašenkos pareiškimus dėl „Ryanair“ lėktuvo: o kodėl man juo netikėti? (68)

Rusijos vadovas Vladimiras Putinas pareiškė, kad neturi pagrindo netikėti autoritarinio...

Baltarusių žurnalistė per „interviu“ su Pratasevičiumi atviru tekstu pasakė: netikiu nė vienu žodžiu (142)

Pirmadienį Baltarusijos valdžios surengtoje spaudos konferencijoje netikėtai pasirodė ir...

Kaip išvengti sukčiavimo atliekant mokėjimus internetu? (1)

Nuotolinis darbas ir populiarėjančios darbostogos leidžia darbo vietą perkelti ne tik į sodybas...