23 val. 51 min. Lietuvos laiku asteroidas praskriejo arčiausiu atstumu nuo Žemės – nuo mūsų planetos jis buvo nutolęs maždaug 1,9 mln. kilometrų, praneša NASA. Tai buvo arčiausias šio asteroido praskriejimas per ateinančius 200 metų.
Kur ir kaip stebėti asteroidą?
Near-Earth #asteroid 1994 PC1 (~1 km wide) is very well known and has been studied for decades by our #PlanetaryDefense experts. Rest assured, 1994 PC1 will safely fly past our planet 1.2 million miles away next Tues., Jan. 18.
Track it yourself here: https://t.co/JMAPWiirZh pic.twitter.com/35pgUb1anq
— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) January 12, 2022
NASA projektas eyes.nasa.gov suteikia galimybę stebėti realiuoju laiku praskriejančius visus reikšmingus kosminius kūnus – taip pat ir asteroidą 1994 PC1.
Asteroido skriejimo trajektoriją galima stebėti čia: https://eyes.nasa.gov/apps/asteroids/#/asteroids/7482_1994_pc1
Kaip praneša astrofizikos naujienų portalas earthsky.com, asteroido priartėjimą taip pat galima stebėti tiesiogiai internetu ir Virtualaus teleskopo projekte. Tiesioginė stebėjimo transliacija šioje platformoje prasidėjo antradienį, 22 val. Lietuvos laiku.
„Virtualaus teleskopo projektas suteiks galimybę stebėti asteroido praskriejimą gyvai, kaip tik tuo metu, kai jis priartės ir pasieks savo didžiausią šviesumą“, – pranešė Romoje, Italijoje įsikūrusio dangaus stebėjimo projekto vadovas Gianluca Masi.
Virtualiojo teleskopo projekte tiesioginės transliacijos įrašą galėte stebėti čia: https://www.virtualtelescope.eu/webtv/
Danguje – matomas ir mėgėjišku teleskopu
Astronomijos ir astrofotografijos mėgėjai šį asteroidą galėjo pamatyti ir pasinaudoję savo turima technika, pavyzdžiui, teleskopu.
Kaip informuoja sciencealert.com, savo artimiausio priartėjimo prie Žemės metu asteroidas 1994 PC1 iš Šiaurės pusrutulio buvo matomas maždaug tarp Ožiaragio ir Žuvų žvaigždynų. Objekto regimasis ryškis (apparent magnitute) bus apie +10, todėl plika akimi nebus matomas – tam reikės geresnių žiūronų ar bent pusiau profesionalaus teleskopo.
Asteroidas techniškai galėjo būti matomas ir iš Lietuvos, tačiau sąlygos stebėti nebuvo pačios geriausios.
Remiantis meteo.lt ir windy.com duomenimis, Lietuvoje naktį iš antradienio į trečiadienį – debesuota su pragiedruliais.
1994 PC1 įtrauktas į „potencialiai pavojingų asteroidų“ sąrašą
Kaip informuoja NASA Žemei artimų objektų tyrimų centras, šis, maždaug kilometro skersmens kosminis kūnas pro mūsų planetą praskriejo saugiu atstumu. Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti, Mėnulis nuo Žemės yra nutolęs vidutiniškai 384400 kilometrų. Asteroidas (7482) 1994 PC1 praskries 1,9 mln. kilometrų atstumu nuo Žemės, o tai reiškia, maždaug 4-5 kartus toliau negu Mėnulis yra nutolęs nuo Žemės.
Kad ir kaip toli atrodytų, kosmoso platybėse šie atstumai nėra jau tokie menki. Todėl NASA į Žemei artimų objektų sąrašą įtraukia bet kokį kosminį kūną – kometą ar asteroidą – kuris praskrieja ne toliau negu 194,5 mln. kilometrų nuo mūsų planetos.
Tačiau antradieni (23 val. 51 min. Lietuvos laiku) pro Žemę praskriejęs asteroidas (7482) 1994 PC1 yra įtrauktas net ir į Žemei potencialiai pavojingų asteroidų sąrašą.
Į šį sąrašą minėtas asteroidas pakliuvo dėl savo dydžio ir reguliaraus priartėjimo prie Žemės. Be to, bet kurį kosminį kūną, kuris priartėja arčiau negu 7,5 mln. kilometrų, NASA įtraukia į Žemei „potencialiai pavojingų objektų“ sąrašą.
2029-aisias praskris plika akimi matomas asteroidas
Asteroidui (7482) 1994 PC1 praskriejus astrofizikai lauks dar vieno, tik jau gerokai įspūdingesnio dangaus kūno.
Didesnis net už Vilniaus televizijos bokštą ar Eifelio bokštą Paryžiuje – 340 metrų skersmens asteroidas Apophis arčiausiai Žemės praskries 2029-ųjų balandžio 13 dieną. Skrosdamas dangų vos 32 tūkst. kilometrų nuo Žemės atstumu šis dangaus kūnas bus matomas net ir plika akimi.
2004 metais atrastas Apophis buvo įvardytas kaip vienas pavojingiausių asteroidų žmonijos istorijoje – tą kartą astrofizikų apskaičiuota susidūrimo su Žeme tikimybė buvo gąsdinanti – net 1 iš 37. „Kai sužinojome buvo labai baisu“, – gautus skaičiavimų rezultatus pakomentavo astrofizikos profesorius Michaelis Nolanas iš Arizonos universiteto.
Senovės Egipto chaoso dievo Apophio vardu šis asteroidas pavadintas ne veltui – pro mūsų planetą jis praskries kirsdamas dirbtinių Žemės palydovų orbitas. Ir per artimiausius 100 metų sugrįš dar mažiausiai tris kartus – NASA jau apskaičiavo, kada tai įvyks. Ir, laimei, į Žemę jis neatsitrenks.
Daugiau apie asteroidą, praskriesiantį 2029-aisiais skaitykite čia: https://www.delfi.lt/plius/pasaulis/ruoskites-ispudingam-reginiui-danguje-arteja-diena-kai-pro-zeme-praskries-vienas-pavojingiausiu-asteroidu-zmonijos-istorijoje.d?id=89151041
Šaltiniai:
https://eyes.nasa.gov/apps/asteroids/#/asteroids/7482_1994_pc1
https://cneos.jpl.nasa.gov/ca/
https://www.virtualtelescope.eu/webtv/
https://earthsky.org/space/asteroid-1994-pc1-closest-jan-18-2022/
https://cneos.jpl.nasa.gov/glossary/PHA.html
Žemę pasiekė pribloškiantys Saulės vaizdai, užfiksuoti arčiausiai priskriejusio kosminio zondo: astronomai nesikuklina – iki šiol nieko panašaus nebuvo stebėję
Žemę pasiekė įspūdingi Saulės vaizdai, kuriuos užfiksavo Europos kosmoso agentūros kosminis...
Mokslininkai skelbia stulbinantį atradimą apie žmogaus DNR: aptiko dažnesnes mutacijas patvirtinančius procesus
Heidelbergo EMBL padalinyje dirbantys mokslininkai išsiaiškino, kad žmogaus genomo pokyčių...
Astronomų pastebėtas mįslingas žiedas gali būti tarpgalaktinės kilmės objektas
Vakarų Sidnėjaus universiteto mokslininkai kartu su tarptautine ekspertų komanda netoli kaimyninės...
Mokslininkų išvados: katės išmoksta ne tik savo vardus
Kalba – žmogaus raktas į pasaulio pažinimą, tačiau į tariamus žodžius gali įsiklausyti ir...
Z raide pažymėtas karinis palydovas patyrė nesėkmę (5)
Balandžio 29 d. iš Plesecko kosmodromo į kosmosą iškeltas palydovas buvo laikomas itin daug...
Top naujienos
Vilnietę šokiravo policijos elgesys ieškant nusikaltėlio: ar galima taip elgtis su vaiku Ekspertas: tai – grubus pažeidimas
Prie gatvėje einančio vaiko privažiuoja policija, iškrato jo kišenes, paima telefoną ir...
Buvęs policininkas Nikita papasakojo, kaip po kone 20 metų metė rūkyti: sprendimą priėmė po draugo mirties
Privatus detektyvas Nikita Maliutinas pasakoja, kad rūkyti pradėjo 22 metų. Mesti šį įprotį...
Ekspertas: Putinas įsiuto išgirdęs vos vieną žodį (2)
Danielius Jerginas dalyvavo Sankt Peterburgo Tarptautiniame ekonomikos forume, kai sulaukė...
Didelė avarija Vilniaus r.: susidūrė kariškių sunkiasvoris automobilis ir kariškių vairuotas „Nissan“, sužaloti du vyrai (2)
Pirmadienį, 17.12 val. buvo gautas pranešimas, kad Vilniaus rajone, Vilkaraiščio kaime, įvyko...
Prof. Vytautas Ašeris – apie lyčių lygybę: frazės, kurių šiandien nevalia sakyti moteriai, ir pasakymai, kurie įžeis daugelį vyrų po vieno sakinio – sulaukė aršaus kolegės pasipiktinimo
„Sutarkime vyriškai“, „pasakei kaip moteris“, „nesijaudink kaip mergaitė“. Galima...
Išskirtinis „Delfi Plius“ interviu su paskutinės „Space X“ misijos kapitonu Isaacmanu: galbūt ir jūs galėsite rasti darbo orbitoje
Pastarųjų metų įvykiai vėl nukreipė žmonių akis į kosmosą: kaip seniau sulaikę kvapą...
Karas Ukrainoje. Ukraina skelbia Rusijai padariusi beprecedentį nuostolį: ačiū propagandistams britų žvalgyba: „Terminator“ rusams vargu ar padės (2)
Rusijos kariuomenė ir toliau intensyviai atakuoja Rytų Ukrainą. Pranešama, jog sekmadienį...
Lietuvis net neįtarė, kokią sudėtingą užduotį gaus Ukrainoje: parodė, kaip atrodo nesuvokiamus žiaurumus išgyvenę šunys (3)
Daugybė gyvūnų per karą Ukrainoje liko vieni. Kol dalis klaidžioja bombarduojamose gatvėse, kiti...
Čekijoje pastatyta unikali konstrukcija vilioja drąsuolius: „Dangaus“ tiltas kainavo 7,9 mln. eurų – ar išdrįstumėte įveikti?
Baimė ir adrenalinas — tokiais įspūdžiais po pasivaikščiojimo ilgiausiu pasaulyje tik...