aA
JAV fizikas stengsis žmonėms įsiūlyti naują jo sukurtą kalendorių, kuriame tos pačios datos visada būna tą pačią savaitės dieną. Dabartiniai kalendoriniai metai trunka 365 dienas. Šį kalendorių dar 1582 metais pasiūlė popiežius Grigalius, kad metų trukmė atitiktų sezonų kaitą. Tačiau Žemė aplink Saulę apsisuka per 365,24 dienas, todėl kiekvieni ketvirti keliamaisiais vadinami metai trunka 366 dienas. Pagal šį Grigaliaus kalendorių bet kokia data (tarkime, Kalėdos ar Naujieji Metai) kaskart būna kitą savaitės dieną, nes 365 yra iš 7 nedalus skaičius.
laikrodis, laikas, žiema, šaltis
© Corbis
Tai reiškia, kad kasmet reikia spausdinti naujus kalendorius, o pasikartojančių įvykių datas reikia nuolat perskaičiuoti. „Jau daugelį metų studentams kaskart turiu sudarinėti po naują namų darbų pristatymo grafiką. Tai yra visiškai bereikalingas darbas, todėl nusprendžiau padaryti, kad nereikėtų jo dirbti“, - sakė Johno Hopkinso universiteto (JAV) fizikas Dickas Henry.

Taigi fizikas sukūrė kalendorių, kuriame metai trunka 364 dienas arba lygiai 52 savaites.

Sudarytame „Kalendoriaus ir laiko“ (Calendar-and-Time) plane kiekvienas mėnuo trunka 30 arba 31 dieną. Kiekvieno mėnesio trukmė buvo nustatyta pagal tam tikras taisykles: naujasis kalendorius nuo senojo negali skirtis daugiau nei 5 dienomis, o Kalėdos (gruodžio 25 diena) visada būna sekmadienis.

Taigi dėl šių apribojimų pasikeistų 8 dabartinių mėnesių trukmės. Kovas, birželis, rugsėjis ir gruodis truktų 31 dieną, visiems kitiems mėnesiams liktų po 30 dienų. Kad kalendorius neatsiliktų nuo metų laikų, kartą per 5 ar 6 metus fizikas įterpė papildomą savaitę, nepriklausančią jokiam mėnesiui. Mokslininkas šią savaitę mėgiamiausio savo fiziko Izaoko Niutono garbei pavadino „Niutono savaite“.

„Jei būtų mano valia, Niutono savaitę visi gautų apmokamų atostogų ir galėtų leisti laiką spręsdami fizikos uždavinius ar užsiimdami kitais jiems patinkančiais dalykais“, - sakė mokslininkas.

Tačiau šis gana patrauklus fiziko planas jau susilaukė pasipriešinimo – dažniausiai dėl to, jog daugelis žmonių nenorėtų, kad jų gimtadienis visada būtų, tarkime, ketvirtadienį. Tačiau šis argumentas D.Henry neįtikino: „Leidžiu gimtadienį švęsti savaitgalį prieš tai ar po to“, - sakė mokslininkas.

O kaip būtų su žmonėmis, kurie gimė tomis dienomis, kurios iš kalendoriaus išnyktų – tarkime, sausio 31 dieną - ar per Niutono savaitę? D.Henry siūlo švęsti sausio 30 dieną arba įsivaizduoti, kad jie gimę per JAV Nepriklausomybės dieną – liepos ketvirtąją, kuri visada būtų ketvirtadienį.

„Manau, kad toks kalendorius būtų labai naudingas“, - sakė Harvardo universiteto (JAV) astronomas ir mokslo istorikas Owenas Gingerichas. Jo teigimu, ankstesni bandymai pakeisti kalendorių buvo nesėkmingi, nes būdavo sutrikdomas 7 dienų savaitės ciklas, o tai labai nepatikdavo įvairioms religinėms grupėms. Tarp nevykusių bandymų yra noras įterpti papildomą bevardę dieną kiekvienų metų pabaigoje arba, kaip buvo po Prancūzijos revoliucijos, 10 dienų trukmės savaičių įvedimas.

„Tai yra pirmas man žinomas pasiūlymas, kuris atitiktų standartinio kalendoriaus trukmę ir nesutrikdytų septynių dienų trukmės savaičių ciklo“, - sakė O.Gingerichas. Jis priminė, kad Grigaliaus kalendorius pasaulyje įsigalėjo taip pat ne akimirksniu. Anglija ir jos kolonijos prie šios sistemos prisijungė 1752 metais – praėjus beveik 200 metų po to, kai Grigaliaus kalendorius buvo pradėtas naudoti Romoje.

D.Henry tikisi, kad jau yra pakankamai jo plano rėmėjų, kad nuo 2006 metų sausio 1 dienos būtų pradėtas jo įgyvendinimas, nes tada ir pagal Grigaliaus, ir pagal naująjį kalendorių ši diena bus sekmadienis. Tačiau net ir to fizikui nepakanka – jis norėtų, kad visas pasaulis naudotų tik vieną – Grinvičo – laiką. Tai reikštų, kad kai kurie žmonės pusryčiautų antrą valandą nakties, o mokiniai į mokyklą eitų devintą valandą vakaro. „Žmonės prie visko pripranta, jei jiems tai naudinga“, - sakė D.Henry.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Melagienų portalas ėmė manipuliuoti žmonių emocijomis: meluoja, kad vakcinuoti žmonės taps dirbtinio intelekto valdomų vergų rase (31)

Piktybiškai melagienas skleidžiantis portalas paranormal.lt ir jo kūrėjai ėmėsi gudrios...

Didelio masto reiškinys vandenyne žada pokyčius visoje planetoje: JT mokslininkai įspėja, kas laukia ateityje (62)

Nepaisant vėsesnius orus įprastai lemiančio „ La Nina “ reiškinio, daugelyje pasaulio dalių...

Problemos kosmose: NASA astronautų išėjimas į atvirą kosmosą atidėtas dėl kosminių šiukšlių pavojaus (10)

JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija ( NASA ) antradienį nutarė atidėti dviejų...

Marse pirmą kartą aptiktas unikalus reiškinys – Schumanno rezonansai (11)

Elektromagnetinės bangos, sklindančios Žemės atmosferoje, atsispindi nuo planetos paviršiaus ir...

Aptikta plėšrių bičių rūšis nustebino mokslininkus: minta net vištiena, bet medus – saldus ir valgomas (9)

Centrinėje Amerikoje gyvena mažai tyrinėtos grifinės bitės , kurios negelia, bet maitinasi...

Top naujienos

Papasakojo, kuo skiriasi omikron atmaina nuo kitų: ar turimi skiepai išliks veiksmingi?

Pasaulyje kyla nerimas dėl koronaviruso omikron atmainos ir kol kas nepakanka duomenų daryti...

Kardinaliems stiliaus pokyčiams pasiryžo 63-erių Rima: pasikeitimas akivaizdus! (27)

Delfi Stilius kardinaliems išvaizdos pokyčiams pasiryžo 63-erių metų vilnietė Rima. Moteris...

Žiema įsismarkauja: sinoptikų prognozėse – gausus sniegas ir pavojingi vėjo gūsiai

Pirmą žiemos dieną orus lems anticiklono gūbrys, tad diena džiugins malonesniais orais.

D+Siddharth Philip

Nauji apribojimai dėl omikron kelia oro kelionių sumaištį: kokių sprendimų ėmėsi šalys

Oro linijų bendrovėms, keleiviams ir įmonėms teko reaguoti į kelionių apribojimų potvynį,...

Iš NATO vadovo – žinutė Rusijai: tai, ką matome, nėra įprasta Linkevičius apie NATO ir EK vadovų kelionę į Vilnių: nepamenu tokių bendrų vizitų (92)

Sekmadienį į Lietuvą skubiai atvyko NATO ir Europos komisijos (EK) vadovai. Lietuvai išreikšta...

D+Agnė Kulitaitė

Agnė Kulitaitė: seniau buvo maras, dabar – socialiniai tinklai

„Gaila, kad savo gyvenime nieko taip ir nepasiekiau“, – įpusėjusi trečią taurę vyno...

D+John Follain, Suzi Ring

COVID-19 šmėkla vėl smogė visu pajėgumu: laukia dar daugiau nemalonių „siurprizų“

Lapkričio 22 d. ryte beveik devyni milijonai Austrijos gyventojų pabudo karantino gniaužtuose. Po...

Golbolo pergalių architektas – priblokštas: triumfas Europoje darbo negarantavo (2)

Prieš tris savaites Valdas Gecevičius džiaugėsi savo auklėtinių triumfu Europos čempionate,...

Psichoterapeutė išdėstė, apie kokį iš savo žmonų patiriamą smurtą pasakoja vyrai: kontroliuoja dėl pinigų, išnaudoja seksualiai (73)

Statistika rodo, kad smurtą artimoje aplinkoje dauguma atvejų patiria moterys. Vis dėlto dalis...