aA
Šiaurės magnetinis polius iš tradicinės savo vietos Kanados Arktiniame salyne šiuo metu slenka link Sibiro. Remiantis neseniai atlikto tyrimo išvadomis, šį procesą galėjo lemti giliai po žeme, ties riba tarp branduolio ir mantijos slypinčių dviejų gigantiškų zonų susidūrimas.
Magnetinis laukas
Magnetinis laukas
© Shutterstock

Tos zonos, po Kanados ir Sibiro teritorijomis plytinčios neigiamų magnetinių srautų sritys, dabar patiria lemiamą konfrontaciją, rašoma portale livescience.com. Atsižvelgiant į kintančias jų formas ir magnetinį intensyvumą, jau galima nuspėti, kuri pasirodys stipresnė. Kaip rodo moksliniai tyrimai, 1999–2019 metais zona po Kanada susilpnėjo, o ta, kuri yra po Sibiru, – atvirkščiai – šiek tiek suintensyvėjo.

„Šie pakitimai nulėmė šiaurės magnetinio poliaus tendenciją dreifuoti link Sibiro“, – rašoma tyrimo išvadose.

„Ko nors panašaus anksčiau stebėti neteko“, – konstatuoja tyrimui vadovavęs geofizikos specialistas iš Jungtinės Karalystės Lidso universiteto Philas Livermore‘as, atsakydamas į el. paštu pateiktus klausimus.

1831 metais, kai mokslininkai pirmą kartą nustatė šiaurės magnetinio lauko vietą (tašką, į kurį nukrypsta kompaso rodyklė), buvo paskelbta, kad tai – Kanados šiaurėje esanti Nunavuto autonominė teritorija. Netruko paaiškėti, kad šiaurės magnetinis polius turi tendenciją dreifuoti, nors paprastai labai toli nenuklysta. Visgi vėliau, nuo 1990 iki 2005 metų, magnetinio poliaus įveikiamas atstumas ėmė stebinti: iki tol rekordiniu laikytas ne daugiau kaip 15 kilometrų per metus greitis padidėjo iki 60 kilometrų per metus.

2017-ųjų spalį šiaurės magnetinis polius kirto tarptautinę demarkacinę paros laiko liniją ir persikėlė į rytų pusrutulį, nutoldamas per 390 kilometrų nuo geografinio šiaurės poliaus. Tada šiaurės magnetinis polius ėmė judėti pietų kryptimi. Jo trajektorijos pasikeitimas buvo toks staigus, kad 2019-aisiais geologams neliko nieko kito, kaip tik metais anksčiau paskelbti naują Pasaulio magnetinį modelį (WMM) – žemėlapį, kuriuo vadovaujasi tiek orlaivių navigacijos sistemos, tiek išmaniųjų telefonų GPS priemonės.

Buvo galima tik spėti, kodėl šiaurės magnetinis polius palieka Kanadą ir slenka link Sibiro. Vis dėlto po kiek laiko Ph. Livermore‘as su kolegomis suprato, kad iš esmės procesą lemia konkrečios zonos.

Kintančios zonos

Žemės gelmėse, išoriniame branduolio sluoksnyje kunkuliuojanti skysta geležis sukuria magnetinį lauką. Kintant tai geležiai gali pakisti ir šiaurės magnetinio poliaus vieta.

Magnetinis laukas, pasak Ph. Livermore‘o, nėra apribotas branduolio: jo kraštinės užeina už Žemės ribų, o minėtos zonos, pasirodo, – tai vietos, kuriose tos kraštinės yra išsikišusios.

„Jei magnetinio lauko kraštines atitinkančias linijas įsivaizduotume kaip virtus spagečius, zonos atrodytų panašiai kaip iš Žemės kyšantys spagečiai“, – vaizdžiai paaiškino jis.

Mokslininkams pavyko sužinoti, kad nuo 1999 iki 2019 metų po Kanados teritorija esanti zona ištįso nuo rytų į vakarus ir pasidalijo į dvi mažesnes susijungusias zonas. Taip veikiausiai nutiko dėl pokyčių branduolio srautuose 1970–1999 metų laikotarpiu. Viena iš minėtų zonų pasižymėjo didesniu intensyvumu, bet apskritai toks išilgėjimas lėmė po Kanada likusios zonos susilpnėjimą.

Kadangi zona pasidalijo, didesniu intensyvumu pasižyminti Kanados zona priartėjo prie Sibiro zonos, o tai, savo ruožtu, sustiprino Sibiro zoną.

Vis dėlto skirtumai tarp dviejų zonų yra gana subtilūs, todėl net nedidelių dabartinės konfigūracijos pokyčių galėtų pakakti, kad dabartinė tendencija kardinaliai pasikeistų ir šiaurės magnetinio poliaus judėjimas link Sibiro sustotų. Kitaip sakant, nežymios vienos arba kitos zonos korekcijos galėtų nukreipti šiaurės magnetinį polių atgal link Kanados.

Ankstesnės šiaurės magnetinio poliaus judėjimo trajektorijos rekonstrukcija leidžia manyti, kad dvi (kartais – trys) zonos turėjo įtakos poliaus vietai skirtingu metu. Per 400 pastarųjų metų šių zonų veikiamas polius buvo persikėlęs į įvairias šiaurinės Kanados dalies vietas.

„Atrodo, kad per 7000 pastarųjų metų šiaurės magnetinis polius chaotiškai judėjo aplink geografinį polių, neprisirišdamas prie jokios konkrečios vietos“, – rašoma tyrimo ataskaitoje. Kaip rodo sudarytas modelis, 1300 m. pr. Kr. polius buvo pajudėjęs ir link Sibiro.

Sunku pasakyti, kas nutiks vėliau. „Darome prielaidą, kad polius ir toliau judės link Sibiro, bet prognozuoti ateitį – nemenkas iššūkis, todėl tikėti, kad spėjimai pasitvirtins, mes negalime“, – sakė Ph. Livermore‘as.

Tokio tipo prognozes, anot gegužės pradžioje savo tyrimo išvadas žurnale „Nature Geoscience“ paskelbusių mokslininkų, lems atidus geomagnetinio lauko stebėjimas nuo Žemės paviršiaus ir iš kosmoso per ateinančius metus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(41 žmogus įvertino)
4.5854

Pora bandė nuplaukti į pasaulio kraštą ir įrodyti, kad Žemė plokščia: viskas klojosi ne taip, kaip planavo (1)

Jei Žemė būtų plokščia, kaip teigia šios keistos teorijos šalininkai, tai būtų nepaprastai...

Archeologai atkapstė žiaurią istoriją: belaisvius suvalgė, o po to sulaukė siaubingo keršto (11)

1520 metais dabartinės Meksikos teritorijoje esančio Zultépeco miesto gyventojai užpuolė ispanų...

Vienas skambutis ir prasideda branduolinis karas: tikroji JAV prezidentą visur lydinčio lagaminėlio istorija (46)

Tai – viduramžių karūnos ir skeptro atitikmuo – aukščiausios valdžios simbolis. Vyriausiasis...

Lietuviai ir toliau dalijasi sąmokslo teorijomis: įtikėjo melu, kad vakcinacija yra genocido įrankis (203)

Prieš skiepus priešiškai nusiteikę asmenys ir toliau dalinasi klaidinga informacija apie vakcinas...

10 žmogui nuodingiausių medžiagų: vienoms užtenka vos kelių miligramų nužudyti, kitas leidžiamės savo noru (11)

Įvairūs chemikalai yra labai paplitę aplinkoje. Nors dauguma yra visiškai nepavojingi ar net...

Top naujienos

Kartu su karantinu Vyriausybei iki vasario 28 d. siūloma pratęsti ir judėjimo ribojimus (106)

Vyriausybė trečiadienį turės apsispręsti ne tik dėl karantino pratęsimo iki pat pavasario....

Rekordinė para: daugiausiai pranešimų dėl sniego sukeltų nelaimių sulaukta iš trijų šalies rajonų kokių orų tikėtis toliau? (9)

Vis dar stebime besitęsiantį snygį. Daugiausiai pranešimų apie itin didelio sniego sukeltas...

Seime – masinis algų kėlimas: kai kurios algos per mėnesį kils keliais šimtais eurų (440)

Seimo valdyba sausį atšaukė keletą buvusių savo sprendimų ir atvėrė kelią gerokai didinti...

Lietuvoje – 1278 nauji koronaviruso atvejai, 24 mirtys praėjusią parą nuo koronaviruso mirė 30–99 metų žmonės (169)

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1278 nauji COVID-19 ligos atvejai, mirė 24 žmonės,...

Dėl snygio nakčiai buvo uždarytas Kauno oro uostas – situacija išlieka sudėtinga

Antradienį Lietuvoje gausiai prisnigus, dėl didelio snygio buvo uždarytas Kauno oro uostas ....

Putinui – nemalonūs Bideno klausimai (104)

Naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas per pirmąjį savo pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu...

Prevencija nepadėjo: nuo sniego subliuško futbolo maniežo kupolas Pilaitėje (2)

Lietuvą užgriuvusi sniego banga žalos padarė ir naujai sostinės sporto infrastruktūrai.

Pradedamas švietimo darbuotojų tyrimas greitais testais: vasarį numatoma pradėti vakcinaciją (1)

Vilnius pradeda dar vienos tikslinės grupės testavimą greitaisiais serologiniais testais....

Skolų rekordai Lietuvoje: vienas gyventojas neapmokėjo 209 sąskaitų, kitas – skolingas 4,6 mln. eurų

Lietuvoje daugiau kaip 161 tūkst. gyventojų turi bent po vieną pradelstą skolą, apie 30...