aA
Praėjusio penktadienio naktį buvo užfiksuota didžiausia per penkerius metus magnetinė audra, tačiau panašu, jog Saulė rimti visai nesiruošia. Praėjusią parą artimiausia žvaigždė ir vėl buvo rekordiškai aktyvi – iki antradienio vidurdienio mūsų šviesulio šiauriniame ašigalyje įvyko net keturi galingi sprogimai. Visi jie buvo užfiksuoti toje pačioje padidėjusio aktyvumo srityje, kuri amerikiečių tarnybos NOAA kataloge žymima skaičiumi 1263.
Saulės audra
Saulės audra
© Reuters/Scanpix

Pirmasis iš keturių žybsnių buvo įvertintas M3,5 balo (ketvirtasis galingumo lygmuo iš penkių galimų). Jis įvyko rugpjūčio 8-osios (pirmadienio) vakarą, maždaug 21:00 Lietuvos laiku. Praėjus maždaug penkioms valandoms, toje pačioje srityje buvo užregistruotas dvigubas C kategorijos išsiveržimas, kurio pirmasis maksimumas užregistruotas 01:09, o antrasis – 02:22 Lietuvos laiku.

Po dar vienos maždaug penkių valandų pauzės, 06:54 Lietuvos laiku ten pat užregistruotas trečias įvykis – M2,5 kategorijos žybsnis. Galiausiai antradienį, maždaug 11:00 Lietuvos laiku užfiksuotas paskutinis ketvirtasis serijos žybsnis, kuris buvo galingiausias per pastaruosius penkerius metus. Ketvirtasis sprogimas Saulės paviršiuje įvertintas X6,9 balo ir tęsėsi apie 20 minučių.

Tokio stiprumo įvykiai Saulėje, atsižvelgiant į ankstyvąją Saulės ciklo stadiją, yra ypač netikėti. Saulės aktyvumas naujame cikle, kuris po labai ilgai trukusio ramybės periodo prasidėjo 2009-2010 m. sandūroje, auga vos antrus metus. Kada šis augimas liausis ir kokio galingumo pikas bus pasiektas, dabar pasakyti sunku. Remiantis ankstesnėmis prognozėmis, aktyvumo piką Saulė pasiekti turėtų ne anksčiau kaip 2013-ųjų vidurį. Vis tik neatmestina galimybė, jog šiomis dienomis stebimi nebūdingai stiprūs energijos pliūpsniai rodo, kad Saulės aktyvumo augimo tempas yra įvertintas nevisai tiksliai, ir ciklo maksimumas gali būti pasiektas kur kas anksčiau – gal net ir iki 2012-ųjų pabaigos.

Nepriklausomai nuo Saulės ciklo stadijos, X kategorijos žybsniai žvaigždės paviršiuje yra reti. Tokių per pastaruosius 11 metų užregistruota 107. Iš jų – tik devyni galingumu pranoko vakarykštį X6,9 kategorijos žybsnį.

Naujausių Saulės stebėjimų istorijoje, galingiausias žybsnis yra įvykęs 2000-ųjų balandžio 2 d. Jo galingumas prilygintas X20 kategorijai. Tikėtina, jog tuomet įvykęs žybsnis buvo dar galingesnis nei užfiksuota – manoma, jog žybsnio intensyvumo balas tada pranoko kosminiuose aparatuose GOES sumontuotų detektorių galimybes.

Antrą ir trečią pagal galingumą žybsnius skyrė vos savaitė – sprogimai Saulės paviršiuje buvo užregistruoti 2003-iųjų rudenį: X17.2 galingumo žybsnis įvyko spalio 28 d., o X17.4 galingumo žybsnis – lapkričio 4 d.

Paskutinis už vakarykštį galingesnis žybsnis mūsų šviesulyje užregistruotas 2006 m. gruodžio 5 d., o jis buvo įvertintas X9,0 balo. Praėjus porai dienų, Žemėje įvyko viena ilgiausiai besitęsusių praėjusio ciklo magnetinių audrų – ji Žemės magnetosferoje siautėjo ištisas tris paras. Panašaus galingumo žybsnio Saulėje nebuvo jau 1708 dienas arba 4,7 metų.

Laimei, rugpjūčio 9-osios žybsnis Žemėje neturėtų pridaryti didelių nemalonumų. Nors žybsnio metu išsviedžiami gigantiški (dešimtis milijonų kilometrų skersmens) dalelių ir plazmos debesys, jie pasklinda ne visomis kryptimis ir ne visada skrieja tiesiai į planetas. Rimčiausių padarinių Žemėje reikėtų laukti, jei žybsnis įvyktų į Žemę atgręžtose centrinėse Saulės disko srityse.

Naujausias X6,9 žybsnis įvyko žvaigždės šiaurinio ašigalio srityje, kuri nuo Žemės pasisukusi maždaug 70 laipsnių kampu. Tad, nors žybsnio metu į kosmosą buvo išmesti didžiuliai kiekiai 800 km/s greičiu skriejančių plazmos dalelių, dauguma jų su Žeme, ko gero, taip ir nesusidurs – tikėtina, jog, Žemės atžvilgiu, dalelių srautas į kosmoso gelmes nuskries ganėtinai atokiai ir mūsų planetos magnetosferos nekliudys. Jei srauto pakraštys Žemės atmosferą ir kliudytų, tai galėtų nutiktų naktį iš rugpjūčio 11 į 12 d.

Priminsime, jog Saulės žybsnių galingumas matuojamas penkiabale skale, kur žybsniui priskiriama viena iš penkių (A, B, C, M arba X) kategorijų (A – silpniausia, X – galingiausia). Gretimos kategorijos galingumu skiriasi dešimteriopai (pvz., B kategorijos sprogimai už A galingesni 10 kartų). Be to, kiekviena kategorija (raidė) būna įvertinama tam tikru balu, kurį žymi skaitmuo nuo 0 iki 9. Žinoma, Saulės žybsnių galingumo „lubos“ nėra nustatytos, tad , kaip jau turėjote progos įsitikinti, yra buvę X kategorijos žybsnių, kurių balas siekia 20.

Taip pat priminsime, jog praėjusio savaitgalio naktį į šeštadienį užfiksuota didžiausia per penkerius metus magnetinė audra, apie kurią pranešė Rusijos mokslų akademijos Lebedevo fizikos instituto Saulės rentgeno astronomijos laboratorijos specialistai.

www.technologijos.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Norvegijos 2011 metų sviesto krizė – pakuotė kainavo 59 eurus, atgimė kontrabanda (1)

Kai perskaitote apie kokią sviesto, alaus ar kitų maisto produktų krizę, tikriausiai...

Tyrėjai: COVID-19 persirgusioms beždžionėms išsivystė trumpalaikis imunitetas (1)

Beždžionės , laboratorijos sąlygomis užkrėstos naujuoju koronavirusu, įgydavo imunitetą...

Norite senatvėje išlaikyti sveiką protą? Mokslininkai teigia, kad būtinai šį tą turite pakeisti (46)

Senėjimas yra siejamas su neigiamais organizmo veiklos pokyčiais. Vienas iš labiausiai...

Po 8 metų JAV onkologai atnaujino rekomendacijas: štai kas gali padėti išvengti vėžio (45)

Amerikos onkologų draugija po 8 metų atnaujino vėžio prevencijos rekomendacijas. Kas pasikeitė?

Viena iš klimato kaitos pasekmių – naujos ligos ten, kur jų anksčiau nebuvo: tai jaučiame ir Lietuvoje (5)

Kalbėdami apie besikeičiantį klimatą, pirmiausia pagalvojame apie klimato atšilimą. Visgi...

Top naujienos

Vyras papasakojo, kaip be vaistų sumažino cholesterolio kiekį: kardiologo patarimai tikrai pagerins kraujotaką (61)

„Niekada negalvojau, kad per didelį cholesterolio kiekį galiu turėti ir aš, nes neturėjau...

Lukiškių aikštėje įrengtame pliaže pripilta fekalijų, smarvė labai stipri (217)

Penktadienį, apie 14 val., Vilniuje, Lukiškių aikštėje, kur savivaldybė įrengė pliažą ir tuo...

Nausėda siūlo keisti pensijų indeksavimo formulę (186)

Prezidento Gitano Nausėdos patarėja Irena Segalovičienė sako, kad vienas iš šalies vadovo...

Ribojimas pirkti mišką realybėje: per pusę metų nutraukti tik 3 sandoriai iš beveik 3 tūkst. (7)

Lietuvoje pusę metų galioja apribojimas, kad vienas savininkas gali turėti iki 1,5 tūkst. hektarų...

Abiturientai po matematikos egzamino jaučiasi sugniuždyti: kalba apie paniką, ne tokių užduočių tikėjosi (270)

Penktadienį, liepos 3 d., visoje Lietuvoje vyko valstybinis matematikos egzaminas. Jis yra privalomas...

Narkevičius apie Andrejevo atleidimą: nenorime koncentruotis ties kažkokiu pažeidimo akcentavimu papildyta (48)

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius tiksliai neįvardija, dėl kokių priežasčių...

Ką lietuviai iš tikrųjų mano apie Rusiją ir Putiną: tyrimo rezultatai siunčia aiškią žinią Kremliui (612)

Bandymai kitas šalis mokyti istorijos, atviri grasinimai kaimynėms, žvanginimas ginklais. Tokia...

ES suteikė leidimą naudoti remdesivirą COVID-19 gydyti (12)

Europos Komisija penktadienį suteikė oficialų leidimą naudoti antivirusinį preparatą...

Dėl Šiaurės Europoje užfiksuoto radioaktyvumo padidėjimo – TATENA išvada (40)

Praėjusią savaitę Šiaurės Europoje aptiktas šiek tiek padidėjęs radiacinis fonas greičiausiai...

Mirė po koronaviruso atakos neatsigavęs Nurmagomedovo tėvas (8)

Penktadienį mirė Rusijos MMA kovotojo Chabibo Nurmagomedovo tėvas ir treneris Abdulmanapas...

|Maža didelių žinių kaina