aA
Mūsų planeta yra didesnės struktūros – Saulės sistemos – dalis, ją formuoja ir jos stabilumą užtikrina gravitacija. Mūsų Saulės sistema gravitaciškai susijusi su Paukščių tako galaktika, o taip pat su šimtais milijonų kitų Saulės sistemų. Ir mūsų galaktika yra dalis didesnės struktūros, o ją formuoja ne tik gravitacija, bet ir Visatos plėtimasis.
Paukščių takas
© Shutterstock

Neseniai atliktas tyrimas atskleidė šiek tiek daugiau apie mūsų kaimynystėje esančią tuštumą. Galaktikos Visatoje nėra pasiskirsčiusios tolygiai. Jos sudaro tam tikras grupes.

Mūsų Paukščių tako galaktika yra dalis galaktikų grupės, vadinamos Vietine grupe. Vietinėje grupėje dominuoja Paukščių tako galaktika ir jos didesnė sesuo – Andromedos galaktika. Be to, šioje grupėje aplink pagrindines galaktikas yra daug gravitaciškai susijusių mažyčių galaktikų.

O pati Vietinė grupė yra dalis dar didesnės struktūros, vadinamos Laniakėjos superspiečiumi, kurį sudaro daugiau nei 100 tūkst. galaktikų.

Šalia mūsų galaktikos yra didelė sritis, kurioje nieko nėra; ji vadinama Vietine tuštuma. Ji dalis milžiniškos kosminės struktūros, esančios mūsų kaimynystėje. Tai sritis, kurioje nėra galaktikų. Mokslininkai apie ją nori sužinoti daugiau, ir neseniai atliktas tyrimas, kurio išvados paskelbtos žurnale „Astronomical Journal“, atskleidžia šios Vietinės tuštumos mastą.

Mūsų Paukščių tako galaktika bei kitos šalia esančios galaktikos juda 260 kilometrų per sekundę greičiu nuo tuštumos. Gravitacija bet kokią materiją traukia prie kitos materijos. Štai kodėl matome įvairias struktūras didžiuliame Visatos žemėlapyje. Tai taip pat priežastis, kodėl egzistuoja tuštumos.

Kai pradeda formuotis tuštuma, jos vietoje nėra nieko, kas trauktų materiją, todėl tuštuma didėja. Ir, beje, jeigu aklai bestumėte pirštu į Visatą, egzistuoja daug didesnė tikimybė, kad pataikysite į tuštumą, nes nieko nebuvimas yra daug dažnesnis reiškinys nei kažko buvimas.

Naujasis tyrimas yra pavadintas „Cosmicflows-3: Cosmography of the Local Void“. „„Cosmicflows-3“ yra daugiau nei 17 tūkst. galaktinių atstumų rinkinys, atnaujintas milžiniškos Vietinės tuštumos žemėlapis. Toks žemėlapis yra išleidžiamas jau trečią kartą, ir kiekvienas naujas žemėlapis yra išsamesnis už buvusįjį.

Kadangi gravitacija skatina galaktikas judėti viena link kitos, susidaro tuštumos. Vietinė tuštuma ypač domina mokslininkus, nes materijos, suformavusios Paukščių tako galaktiką ir likusią Vietinę galaktikų grupę, šaltinis veikiausiai buvo būtent Vietinė tuštuma.

Šių tuštumų tyrinėjimai mums taip pat turėtų kai ką atskleisti apie Tamsiąją materiją. Vietinę tuštumą sunku tyrinėti, nes ji yra išsidėsčiusi už Paukščių tako galaktikos centrinės masės, užstojančios vaizdą.

Naujojo tyrimo pagrindinis autorius R. Brentas Tully iš Havajų universiteto Astronomijos instituto ir jo komanda rado būdą, kaip tai apeiti, ir stebėjo galaktikų judėjimą, o vėliau padarė išvadas apie masę, kuri yra atsakinga už tokį judėjimą.

Toks judėjimas vyksta ne tik dėl gravitacijos, bet ir dėl Visatos plėtimosi. Minėta mokslininkų komanda galaktikų judėjimą naudojo ne tik daryti išvadas apie masės pasiskirstymą, bet ir sudaryti mūsų Visatos kaimynystės trijų dimensijų žemėlapius.

Jie panaudojo tuos duomenis, kad sukurtų kosmografinį žemėlapį, parodžiusį ribą tarp materijos susitelkimo ir tos vietos, kur materijos nėra, o tai – Vietinės tuštumos kraštas. Šį būdą R. B. Tully ir kiti mokslininkai 2014 metais panaudojo nustatyti visą mūsų gimtojo superspiečiaus, kurį sudaro šimtai tūkstančių galaktikų, mastą. Tą superspiečių jie pavadino Laniakėja, o tai havajiečių kalba šis žodis reiškia „beribis dangus“.

Žemiau esančiame vaizdo įraše paaiškinamos tyrimo išvados ir parodoma Vietinės tuštumos ir šalia esančių struktūra forma. Taip pat pateikiamas interaktyvus 3D Vietinės tuštumos žemėlapis.

Tad kokia yra išvada?

2007 metais R. B. Tully nustatė, kad tuštuma plečiasi. Tokia išvada buvo paremta nykštukinės galaktikos buvimu jos viduje. Tai taip pat leido pamatyti, kokia didelė yra tuštuma.

Nykštukinė galaktika tuštuma skriejo 350 kilometrų per sekundę greičiu. Tai reiškia, kad Vietinė tuštuma turi būti milžiniška, mažiausiai 150 mln. šviesmečių pločio. Taip yra todėl, kad kuo greičiau nykštukinė galaktika keliauja, tuo silpnesnė turi būti tuštumos gravitacija, o tai reiškia, kad ji turi būti didesnė.

Per pastaruosius tris dešimtmečius astronomai mėgino suvokti Paukščių tako galaktikos, mūsų artimiausios didelės kaimynės Andromedos galaktikos ir jų mažesnių kaimynių judėjimą. Visos jos nukrypsta nuo bendros Visatos plėtimosi daugiau nei 600 kilometrų per sekundę.

Naujausias tyrimas rodo, kad maždaug pusę šio judėjimo vietos lygiu skatina šalimais esančio milžiniško Mergelės galaktikų spiečiaus trauka ir mūsų dalyvavimas Vietinės tuštumos, kuri tampa vis tuštesnė, plėtroje.

Gyventi šalia tuštumos, kurios plotis yra 150 mln. šviesmečių, sutikite – gana baugu. Juk visai šalia yra toks didelės kiekis... nieko. Tačiau ši tuštuma mūsų tikrai neįtrauks. Iš tiesų viskas vyksta priešingai. Materijos trūkumas tuštumoje reiškia ir gravitacijos trūkumą. Todėl mes iš tiesų lėtai tolstame nuo šios tuštumos centro kartu su kitomis galaktikomis šalia mūsų.

Tačiau ta tuštuma yra šalia. Ir tai reiškia, kad nuolatiniame Visatos formavimesi yra kažkas, kas gali mums padėti atsakyti į klausimą, kaip susiformavo Paukščių tako galaktika.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
4.3684

Įkvėpimo populiariems filmams sėmėsi iš žiauriausių istorijos puslapių: žmonės buvo kankinami graužikais (11)

„Sostų karai“, „Greiti ir įsiutę“ ir dar keli filmai bei serialai demonstravo žiurkėmis...

Mokslininkai iš Singapūro sukūrė naują dirbtinę odą

Singapūre sukurta nauja dirbtinė oda, kurią galima atspausdinti vos per minutę. Pagal chemines ir...

Neįtikėtinas NASA mokslininkės pastebėjimas: dinozaurai gyveno kitoje mūsų galaktikos pusėje (54)

Laikas yra sudėtingas dalykas, bet tai yra tiesa – mūsų dinozaurai gyveno kitoje galaktikos pusėje.

KTU chemikė apie Alytaus situaciją: teigti, kad degant padangoms dioksinai nesusidaro yra neatsakinga (4)

Teigti, jog degant padangoms dioksinai nesusidaro yra neatsakinga. Dioksinai susidaro esant nepilnam...

Mokslininkai kuria kai ką neįtikėtino – „liečiamas“ hologramas (1)

Vaikštančių ir kalbančių žmonių holografiniai atvaizdai neretai vaizduojami mokslinės...

Top naujienos

DELFI žurnalistas, prieš dešimtmetį aprašęs Kedžio istoriją: jis buvo žiauriai priblokštas ir keršto norintis tėvas (220)

„Lietuvai gresia pedofilijos skandalas“ – tai paties pirmojo straipsnio apie Kedžių istoriją...

Ieškantys išsinuomoti būstą susiduria su iššūkiais: ne tik pakilo kainos, bet ir suįžūlėjo sukčiai (9)

NT rinkoje šiuo metu aktyvus ne tik pardavimo, bet ir nuomos sektorius. Pastaruoju metu išsinuomoti...

Atvertas kelias šnipų mainams su Rusija: Nausėda suteikė malonę dviem Rusijos šnipams papildyta 7:58 (28)

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda suteikė malonę dviem dėl šnipinėjimo nuteistiems Rusijos...

Gydytojas Morozovas: bloga nuotaika, nuovargis, nemiga – pabandykite nemokamą energinį „kokteilį“ (13)

Nuovargis , miego sutrikimai, nėra jėgų ir nuotaikos, visiškai nedarbinga savijauta? Pasireiškė...

Indiją užklupo galinga svogūnų krizė (8)

Svogūnai Indijoje ir vėl atsidūrė didelių nesutarimų epicentre, sukiršinę vyriausybės...

Lietuvos futbolo rinktinės vartininkas: varžovai parodė savo jėgą (40)

Lietuvos futbolo rinktinės treneris Valdas Urbonas ir vartininkas Ernestas Šetkus po skaudaus...

Lietuviai mano radę lengvą pasipelnymo būdą: pakliuvę į teismą, moka baudas (4)

Viskas, ką randate internete, turi savo internetinį adresą – domeną. Pavyzdžiui, šis...

Šiuos maisto produktus šaldytuve, pasirodo, laikome visai be reikalo

Dažnai nesusimąstome, kodėl supelijo, atrodytų, neseniai nupirkta duona arba kodėl sudygo...

Išskirtinį trilerį su ALBA laimėjęs Giedraitis: sunku apsakyti, kaip mums to reikėjo specialiai Krepšinis.lt iš Atėnų

Vėlų ketvirtadienio vakarą Graikijos sostinėje Atėnuose Rokui Giedraičiui teko sudalyvauti...

Tarp didžiausių neįmintų Holivudo mįslių – mirtis meilužės lovoje, viešbučio prakeiksmas, šaltakraujiškai išdarkytas kūnas N-18

Holivudo garsenybės dažnai skundžiasi savo itin viešu gyvenimu, tačiau aktoriams siekiant to...