„Pasaulį kuria ir keičia naujos idėjos, inovacijos. Didžioji jų dalis gimsta mokslo pasaulyje. Festivalis yra tikra mokslo šventė, kurioje dalyvauja mokslo ir studijų institucijos, mokslininkai, studentai, mokiniai ir visi besidomintys mokslo naujienomis. Tai išskirtinė proga iš arti susipažinti su mokslo pasauliu, naujausiais įvairių sričių mokslo atradimais ir patiems išbandyti tyrėjo darbą moderniose laboratorijose. Džiaugiuosi, kad „Erdvėlaivis Žemė“ jau penkioliktą kartą sėkmingai keliaus po Lietuvą, atverdamas jaunimui įdomiausias mokslo erdves“, – sako viena iš festivalio globėjų, Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

Renginiai Vilniuje

Atidarymo metu kino centre „Forum Cinemas Vingis“ Mokslo festivalio organizatoriai pratęs tradiciją ir kvies žiūrėti rež. Emer Reynolds dokumentinį filmą „Tolyn į kosmosą“ apie 1977 m. paleistus du kosminius zondus „Voyager“, rašoma pranešime spaudai.

Mokslo festivalio programa siekia atspindėti pasaulio mokslo ir visuomenės aktualijas, supažindinti su svarbiausiomis tendencijomis medicinoje, robotechnikoje, informacinėse technologijose ar socialiniuose moksluose.

Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje viešnia iš Lenkijos, filosofė dr. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska skaitys paskaitą „Kada dirbtinis intelektas pavys žmogų“. Lietuvos mokslų akademijoje bus organizuojamas seminaras „Mokslo komunikacija fake news epochoje“. Lietuvos mokslo premijos laureatas akad. Leonas Valkūnas kalbės apie mokslininkų mėginimus suprasti fotosintezę ir sukurti dirbtinį procesą, kuris visiems laikams išspręstų energijos deficito problemą. Kita šios premijos laureatė, menotyrininkė dr. Dalia Klajumienė pasakos kaip technologinės inovacijos keičia mūsų aplinką ir ugdo estetinius jausmus. Mokslo įtaigumą meninėmis priemonėmis sustiprins asmeninių žiūrovo patirčių spektaklis „X tavyje“.

LMA Vrublevskių biblioteka pakvies į neįprastą parodą, skirtą Bonos Sforcos ir Žygimanto Senojo vedybų 500 metų jubiliejui, kurioje sužinosite, ką XVI–XVII a. žmonės manė apie vedybas, kaip jos buvo organizuojamos, kokie teisės dokumentai reglamentavo dviejų žmonių sąjungą. Apie Jogailaičių vedybas ir dinastines santuokas vėlyvųjų Viduramžių Europoje pasakos istorikas akad. Rimvydas Petrauskas.

Tradiciškai turiningą programą Mokslo festivaliui parengė Vilniaus universiteto (VU) tyrėjai ir studentai. Prof. Osvaldas Rukšėnas pasidalins neuromokslų naujienomis, akad. Gintaras Valušis pasiūlys pažvelgti į kasdien naudojamus daiktus – mobilųjį telefoną, kompiuterį, televizorių iš aukštųjų technologijų pusės. VU filosofai pademonstruos akių sekimo ir emocijų atpažinimo įrangą, kuri gali tapti mūsų socialinio gyvenimo talkininku. VU TFAI astronomai demonstruos, kaip vykdomi astronominiai stebėjimai su Molėtų observatorijoje esančiu didžiausiu šiaurės Europoje 1.65 m teleskopu.

VU Medicinos fakulteto Žmogaus genomo tyrimų centre sužinosite apie Žmogaus genomo sekos duomenų gavybą ir analizę. VU bibliotekoje išmoksite restauruoti knygas. VU fizikai supažindins su naujausiomis telekomunikacijų technologijomis. Suprasite kaip gamtoje atsiranda spalvos ir šviesa, kaip spalvas ir šviesas išmatuoti prietaisais. Ekskursijos VU Botanikos sode metu paragausite pomologinių augalų vaisių. Užupio meno inkubatoriuje išgirsite atsakymą į socialinių mokslininkų užduodamą klausimą, kodėl perkame madą ir kaip efektyviausiu būdu pakeisti įvaizdį.

Kompanija „VR cafe“ parengė jums netikėtą ekskursiją – užsidėję akinius, atsidursite kosmose, kur galėsite išlipti iš kosminio laivo ir pasijusti astronautu. Atvirų durų diena aviacijos akademijoje „BAA Training“ – puiki proga susipažinti su piloto profesija vienoje didžiausių Šiaurės Europos aviacijos akademijų. Nacionalinio kibernetinio saugumo centro darbuotojai pasakos, ką veikia užpuolikai kibererdvėje ir kokią įtaką tai turi mums.

VU Jungtiniame gyvybės mokslų centre taip pat parengta interaktyvi programa. Suprasite, kaip ląstelėse sąveikauja įvairios molekulės. Žmogaus vėžio tyrimų laboratorijoje pamatysite, kaip chemoterapija veikia vėžines ląsteles. Išgirsite, ką kriminalistai gali sužinoti, radę plauko atspaudą, kam augalai kaupia eterinius aliejus ir kodėl žmogus prarado plaukuotumą. Išmoksite atpažinti aromatinius augalus ir išgirsite, kada bus sukurti funkcionalūs dirbtiniai audiniai. Galėsite dalyvauti jėgos, jutimų ir proto turnyre. Greta esančiame Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre iš arti pamatysite, kaip kuriami naujausi puslaidininkiniai šviestukai. Išgirsite, kaip CERN atliekami antimedžiagos tyrimai. Stebėsite iš kosminės erdvės mus atakuojančių dalelių trajektorijas. VU Chemijos ir geomokslų fakulteto Geomokslų institute – paskaitos apie mikrofosilijas ir jų svarbą mokslui; dirbtinių Žemės palydovų veikimo principus ir naudą. VU Planetariumo žvaigždžių salėje – edukacinė programa apie Žemėje slypinčius lobius ir Galaktikos centruose nubundančius „monstrus“.

VGTU mokslininkai mokys lankytojus valdyti tikrus pramoninius robotus. Galėsite konstruoti „šimtakojus“ mikrorobotus ir jais varžytis. Konstruosite elektrinio traukinio modelį, skrisite bepiločiu orlaiviu, naudodami kompiuterinį simuliatorių, apsilankysite profesionaliose fotografijų dirbtuvėse. Besidomintys energetika sužinos, kaip pakinkyti pjezo, magnetokalorinį ar kavitacijos efektus ir kas yra mistinė implozijos energija. Inžinerijos mėgėjai išgirs apie vandens reikšmę kelio konstrukcijoje. Moksleiviai ir visi norintys sužinos apie dar neatrastus pinigų taupymo būdus; kaip ir kada inžinerijos dėka pasaulyje gali atsirasti įspūdingiausias tiltas, futbolo aikštės dydžio objektas kosmose, du žemynus skiriantis kanalas. Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakultete – apie 3D skenavimą, virtualius audinius ir sau tinkantį virtualų drabužį. Ir apie e-tekstilę, demonstruojant gelbėtojų aprangą. Agrotechnologijų fakultete – visa tiesa apie vitaminą C ir apie tai, kur jį rasti.

Pažymint Tarptautinę mikroorganizmų dieną, rugsėjo 15 d. Jungtiniame Gamtos mokslų centre (Saulėtekio al. 7) – puokštė renginių, kuriuose išbandysite mikrobiologo darbą, išgirsite apie žmogaus mikrodraugus ir priešus, kaip bakterijos gamina audinių dažus, išmoksite diagnozuoti parazitų sukeliamas ligas, o didžiausio pasaulyje sintetinės biologijos konkurso „iGEM“ nugalėtojai – VU studentų komandos nariai atvers šios srities perspektyvas.

Renginiai Kaune

Turiningą programą kauniečiams ir miesto svečiams parengė universitetų, gimnazijų, kolegijų mokslininkai ir studentai. Šiemet itin plati programa jūsų laukia Kauno kolegijoje. Čia bus organizuotos atviros chemijos, fizikos ir kitų mokslų laboratorijos. Naudodami maisto produktus ir kitas medžiagas, lankytojai įvertins jų cheminę sąveiką. Kompiuterinių tinklų laboratorijoje susipažins su įdomiais interneto reiškiniais ir kibernetinės saugos technologijomis.

Kompiuteriu projektuos gėlynus, aplankys nuotoliniu būdu valdomų informacinių sistemų stendų ir daugiafunkcinių robotų parodą. Medicinos fakultete mokysis gaivinti žmogų, sužinos biokosmetikos kūrimo principus, įvertins savo burnos būklę. Technologijų fakultete susikurs interaktyvų žemėlapį, pasakojantį apie Lietuvos nepriklausomybės kovas su bolševikais. Humanitarinių studijų centre išmoks naudotis įvairiais informacijos kodavimo ir iššifravimo būdais. Vadybos ir ekonomikos fakulteto seminare sužinos, ko reikia žmogui, norint sukurti nuosavą verslą. J. Vienožinskio menų fakulteto Stiklo studijoje – darbai su keramika ir stiklu.

Kauno technikos kolegijoje – įvairių objektų projektavimo ir gamybos patirtis septintokams-devintokams, o 5-7 klasių mokiniams teks sulituoti „kosminį namą“ iš elektronikos komponentų. VDU pakvies į eksperimentinę multimedijos erdvę, kur apgaunamos žmogaus juslės, o VDU Kauno botanikos sodas – į apžvalginę ekskursiją.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) specialistai, kūrybiškai sujungę Pabėgimo kambario ir darbo mokslinėje laboratorijoje patirtis, pakvies lankytojus ištrūkti iš Neuroonkologijos laboratorijos ir, pasitelkus logiką, išgelbėti pasaulį. Smalsiausieji vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedroje mokysis gaminti tabletes, Anatomijos muziejuje pamatys žmogaus raumenų, virškinimo, lytinę, širdies ir kraujagyslių ir kt. sistemas, o LSMU Veterinarijos akademijos Gyvūnų anatomijos muziejuje galės apžiūrėti naminių ir egzotiškų kraštų gyvūnų griaučius.

Kaip atsirado ir vystėsi aviacija, kokiais jos pasiekimais galime naudotis šiandien, pakvies sužinoti Lietuvos Aviacijos muziejus.

Šiemet tradicinė Kauno technologijos universiteto diena Mokslo festivalyje įvyks rugsėjo 14 d. Duris atvers įvairūs fakultetai ir Santakos slėnis. Cheminės technologijos fakultete atliksite organinių junginių sintezės eksperimentus. Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultete sužinosite, kaip fiksuojami ir analizuojami sportininkų, žmonių po traumų ar operacijų biomechaniniai parametrai, kaip atstatomos sutrikusios žmogaus judėjimo funkcijos. Na, o mados inžinerijos studentės pakvies į savo darbų parodą. KTU Santakos slėnyje išgirsite apie pirmąją Lietuvoje mentorystę, sukuriančią ryšį tarp moksleivio ir studento, siekiant padėti moksleiviui suprasti, kokia studentiška patirtis jo gali laukti ateityje. Gaudysite laiko vagis ir mėginsite įveikti atidėliojimo virusą. Sužinosite, kad kavos tirščiai puikiai tinka grybams auginti.

Globalių tendencijų mėgėjams – paskaita apie žiedinę ekonomiką ir pasaulio darnaus vystymosi tikslus. Medžiagų mokslo instituto specialistai demonstruos savaime pasitaisantį stiklą ir nanomedžiagų sintezę. Statybos ir architektūros fakultete – „Lego“ kaladėlių iš betono gamyba. Pagalvota ir apie mažiausius lankytojus – pradinukams bus surengtos popierinių laivelių lenktynės. Aplankysite Medicininės diagnostikos ir ultragarsinių technologijų laboratoriją.

Elektros ir elektronikos fakultete išmoksite perduoti elektros energiją be laidų. Garso įrašų studijoje susikursite radijo reklamą. Informatikos fakultete pakliūsite į virtualios realybės pinkles, kad paslidinėtumėte Alpėse. Matematikos ir gamtos mokslų fakultete – paslaptingieji magnetiniai skysčiai, investavimo finansų rinkose pamokos, mokslo dirbtuvės su įvairiais galvosūkiais ir kriptografijos paslaptimis. Šią dieną Elektronikos rūmų fojė optikos eksperimentus demonstruos ir festivalio svečiai iš Seinų lietuvių „Žiburio“ mokyklos bei Punsko Kovo 11-osios licėjaus. Lietuvos zoologijos sode susipažinsite su plėšriais ir pavojingais, patikliais ir draugiškais, smalsiais ir žaismingais Lietuvos krašto gyvūnais.

Kauno Jėzuitų gimnazijoje rugsėjo 14-ąją organizuojama patyriminė gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, meno/dizaino ir matematikos (STEAM) diena. Mokinių ir mokytojų komandos iš STEAM mokyklų mišriose komandose dalyvaus viktorinoje, kurioje dominuos praktinės užduotys.

Renginiai Klaipėdoje

Apsilankę Klaipėdos universitete mokysitės dalyvauti savivaldoje, imituojant viešą pilietinę akciją miesto gatvėse. Patirsite, kaip paukščiai suvokia pasaulį. Pamatysite pneumobilį, tarptautinėse varžybose pelniusį penkis apdovanojimus. Gamtos muziejuje susipažinsite su pagrindinėmis mineralų ir uolienų grupėmis bei geologiniais procesais, formuojančiais mūsų aplinką, apžiūrėsite įdomiausius mineralų ir uolienų pavyzdžius iš įvairiausių šalių, išgirsite apie mineralų bei uolienų atpažinimo metodus. Išmoksite nustatyti taršos intensyvumą paplūdimiuose, o Klaipėdos skulptūrų parke dalyvausite orientaciniame žaidime „Skulptūrų labirintai“.

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutas supažindins su mokslininkų bei tyrėjų atliekamais tyrimais Baltijos ir kitose jūrose ir vandenynuose. Institute rengiamos šventinės mugės ekspozicijose, paskaitose ir mokslo dirbtuvėse moksleiviams bus pristatomi aplinkos darniojo vystymosi principai.

Klaipėdos valstybinė kolegija pakvies išbandyti papildytos realybės technologiją, išsiaiškinti kuo lyderis išsiskiria iš kitų žmonių, kokios jo savybės ir kaip jas ugdyti. Dar viena svarbi tema – kaip susikalbėti skirtingų kartų atstovams. Taip pat išnagrinėsite svarbiausius asmeninių finansų valdymo principus, kad lengviau įgyvendintumėte svajones. Išmoksite kurti 3D skaitmeninių žemės paviršiaus modelius, naudojant bepilotes skraidykles.

Susipažinsite su naujausiomis 3D pastatų projektavimo tendencijomis, taikant papildytos realybės technologijas. Naudojantis įranga, registruojančia smegenų veiklos aktyvumą, mintimis valdysite kompiuterinio žaidimo herojų. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija pakvies į ekskursiją po uostą. Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje moksleiviai išbandys jūrinio laivo įrangą, galės valdyti įvairius laivus sumodeliuotose realiuose plaukiojimo rajonuose. Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijoje archeologė dr. Agnė Čivilytė papasakos, kaip ir kodėl žmonės jau priešistoriniais laikais perdirbdavo įvairias medžiagas.

Renginiai Šiauliuose, Panevėžyje ir kituose regionuose

Šiaulių valstybinės kolegijos darbuotojai ketina papasakoti apie informacines technologijas logistikoje, draugiškas aplinkai statybines medžiagas. Lankytojai galės ištirti vandentiekio ir šulinio vandens kokybę, nustatyti jame esančių nitratų ir nitritų jonų koncentracijas. Susipažinti su Lietuvos žemės gelmių sandara, dažniausiai sutinkamais mineralais ir uolienomis. Konstruoti, užprogramuoti ir išbandyti Arduino valdikliu valdomus robotikos įrenginius. Socialinių mokslų mėgėjams – virtuali paroda-performansas apie jauno žmogaus dvasinį dialogą su laisve.

Šiaulių universitete išgirsite, kaip technologijos keičia muzikinę kūrybą, jos suvokimą ir paskirtį. Planuojama aktuali paskaita pedagogams apie paauglių mergaičių seksualumą. Laukia ir muzikinių technologijų istorija.

Šiaulių J. Janonio gimnazijoje viešnia iš Vilniaus, Eugenija Rudnickaitė atskleis, kuo Lietuvos geologams įdomi Grenlandija. Šiaulių Romuvos gimnazijoje UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“ atstovė Vilija Musneckytė kalbės apie mūsų laukiančią naują vėžio gydymo erą, kurios pagrindas – imunoterapija. Šiaulių Didždvario gimnazijoje planuojami eksperimentai, padėsiantys įminti materialaus pasaulio paslaptis: spalvų chemija, molio laboratorija, plazmolizės tyrimai augaluose. Akad. Gintautas Tamulaitis pasakos, kaip Žemėje atsirado kompiuteriai ir kaip jie vystysis.

Panevėžyje Mokslo festivalio renginiai vyks mokyklose, kur apie kvantinius efektus biologinėse sistemose pasakos dr. Olga Rancova iš VU. Bus kalbama apie CERN veiklą, aptariamos pagrindinės konfliktų kilmės geografinės priežastys bei geopolitinės aplinkos konteksto svarba karinio konflikto eigai. KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultete – apie draugišką aplinkai energiją, o Panevėžio kolegijoje – apie šiuolaikinę kontracepciją ir lytiškai plintančias ligas, duomenų bazių technologijas. Netgi išgirsite versiją, kur dingo neandertalietis ir atrasite, kaip smegenys saugo informaciją.

Gamtos mokslų šou „Pamatysiu ir pats bandysiu“ vyks Panevėžio Žemkalnio gimnazijoje. Jo metu mokiniai, demonstruodami gamtos mokslų bandymus, stengsis atradimų džiaugsmą patirti patys ir pasidalyti su kitais. Įvairūs eksperimentai skirti 1-ųjų ir 5-ųjų klasių mokiniams, tad yra linksmi ir nuotaikingi: svogūno epidermio ląstelių tyrimas su šviesiniu mikroskopu, augalinių ir gyvūninių audinių stebėjimas per mikroskopą, magnetinio lauko piešiniai, „Maxi oro burbulai“ ir kt. Su eksperimentų programa šiame šou dalyvaus svečiai iš Alytaus ir Šiaulių gimnazijų.

Įvairiose šalies mokyklose ir gimnazijose svečiuosis žymiausi šalies mokslininkai. Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje LMA tikrasis narys prof. Eugenijus Butkus pasakos, kaip naujos medžiagos ir technologijos keičia mūsų gyvenimą. Molėtų gimnazijoje dr. Audrius Gegeckas kalbės apie mikroorganizmų reikšmę, kuriant paveldimų ligų gydymo technologijas, naujos kartos rūbus, gamtai draugiškus atliekų perdirbimo procesus. Rumšiškių Antano Baranausko gimnazijoje dr. Romualda Lazauskaitė apžvelgs Galaktikos sudėtį ir sandarą, naujausius Galaktikos tyrimus remiantis GAIA kosminės observatorijos duomenimis. Kauno raj. Babtų gimnazijoje etnologas prof. Libertas Klimka supažindins su lietuvių kultūros pasididžiavimo objektais iš baltų kalbos, materialiojo paveldo, mokslo istorijos, etninės kultūros sričių.

Alytaus Šv. Benedikto gimnazijoje dr. Kastytis Zubovas kalbės apie juodąsias skyles, jų atsiradimą ir tyrimus, poveikį galaktikoms. Anykščių Jono Biliūno gimnazijoje dr. Giedrius Alkauskas aiškins, kodėl mums nereikia bijoti kompiuterio proto. Molėtų astronomijos observatorijoje sužinosite, kam naudojami teleskopai ir kokių prietaisų reikia, kad prakalbintume žvaigždžių šviesą.

Be abejo, tai tik nedidelė dalis to, ką jums siūlo inovatyviausi ir aktyviausi Lietuvos mokslininkai, doktorantai, studentai, gimnazistai, norintys pasidalyti su jumis šiuolaikinio mokslo žavesiu. Festivalis tęsia skrydį stulbinančiai įvairia mokslo pasaulio erdve, kaip per Visatą skriejantys „Voyager“ zondai.

Daugiau informacijos apie renginius ir registracija į juos svetainėje www.mokslofestivalis.eu

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją