aA
Naudojant tyrimų orlaivius surinkti nauji duomenys rodo, kad Pietų vandenynas sugeria daugiau anglies dioksido, nei išskiria, todėl jį galima laikyti didele anglies dioksido saugykla ir svarbia atsvara dėl žmonių veiklos į atmosferą patenkančioms šiltnamio efektą sukeliančioms dujoms.
CO2 išskyrimas ir jo sugeriamumas vandenynuose.
CO2 išskyrimas ir jo sugeriamumas vandenynuose.
© NASA

Ankstesnių tyrimų ir modeliavimų rezultatai neleido mokslininkams tiksliai nustatyti, kiek anglies dioksido sugeria aplink Antarktidą telkšantys šaltieji vandenys, skelbia earthobservatory.nasa.gov.
2021 m. gruodžio mėnesį žurnale „Science“ paskelbtos studijos, kurią rėmė NASA, autoriai vadovavosi mokslinių tyrimų lėktuvais surinkta informacija apie atmosferoje esantį anglies dioksidą, kad „parodytų, jog per metus Pietų vandenynas vasarą sugeria daugiau anglies dioksido, o žiemą jo išskiria mažiau, nei buvo manoma remiantis ankstesniais stebėjimais“.

Mokslininkai išsiaiškino, kad kasmet šis vandenynas sugeria apie 530 mln. metrinių tonų daugiau anglies dioksido, nei išskiria.

„Lėktuvais atlikti matavimai rodo, jog vasarą apatiniame atmosferos sluoksnyje virš Pietų vandenyno yra mažiau anglies dioksido, vadinasi, jį sugeria vandenynas“, – paaiškino pagrindinis tyrimo autorius Matthew Longas, dirbantis Nacionaliniame atmosferos tyrimų centre. Duomenys buvo renkami 2009–2018 m., atlikus tris eksperimentus, įskaitant NASA atmosferos tomografijos misiją (ATom) 2016-aisiais.

CO2 išskyrimas ir jo sugeriamumas vandenynuose.
CO2 išskyrimas ir jo sugeriamumas vandenynuose.
© NASA

Šiame straipsnyje esančioje animacijoje ir paveikslėlyje pavaizduotos pasaulio vandenyno teritorijos, kur anglies dioksidas buvo sugertas (mėlyna spalva) ir išskirtas (raudona spalva) 2012 m. Duomenys buvo gauti iš „ECCO-Darwin“ pasaulio vandenyno biogeochemijos modelio. Tyrimą finansavo Nacionalinis mokslo fondas, NASA ir Nacionalinis atmosferos tyrimų centras.

Kai dėl žmonių veiklos susidaręs anglies dioksidas patenka į atmosferą, dalį šių dujų sugeria vandenynas ir truputį sulėtina visuotinį atšilimą. Iš dalies taip nutinka iš gelmių kylant šaltam vandeniui. Paviršiuje atsidūręs šaltesnis vanduo geriau sugeria atmosferoje esantį anglies dioksidą dėl jame esančių fotosintezę atliekančių mikroorganizmų fitoplanktono ir vėl nugrimzta.

Atsižvelgiant į kompiuterinius modelius, 40 proc. Žemės vandenynuose esančio dėl žmonių veiklos susidariusio anglies dioksido iš atmosferos absorbavo būtent Pietų vandenynas. Taigi, jis yra viena svarbiausių anglies dioksido saugyklų mūsų planetoje. Tiesa, išmatuoti, kiek ore esančio anglies dioksido sugeria vanduo, buvo nelengva.

Didžioji dalis ankstesnių Pietų vandenyno studijų daugiausia buvo paremtos vandenyno rūgštingumo analizėmis (kuo vandenyje daugiau anglies dioksido, tuo rūgštingumas didesnis), atliktomis naudojant plūduriuojančius instrumentus. Naujojo tyrimo metu buvo pasitelkti lėktuvai anglies dioksido koncentracijai atmosferoje virš Pietų vandenyno matuoti.

CO2 išskyrimas ir jo sugeriamumas vandenynuose.
CO2 išskyrimas ir jo sugeriamumas vandenynuose.
© NASA

„Atmosferos neapgausi, – pareiškė M. Longas. – Nors vandenynų paviršiuje ir sausumoje atliekami matavimai yra svarbūs, jų rezultatai yra pernelyg išsklaidyti, kad leistų susidaryti patikimą vaizdą apie vandenynų sugeriamo anglies dioksido kiekį. Tačiau analizuojant atmosferą, galima gauti daug tikslesnės informacijos.

Atlikę naująją studiją, tyrėjai matavo atmosferoje esantį anglies dioksido kiekį trijų eksperimentų (ATom, HIPPO ir ORCAS) metu. Buvo parengta keletas profilių, susijusių su vertikaliu anglies dioksido kiekio pokyčiu įvairiuose atmosferos sluoksniuose skirtingais metų laikais.

Pavyzdžiui, per ORCAS eksperimentą 2016 m. pradžioje mokslininkai pastebėjo mažesnę anglies dioksido koncentraciją arčiau Pietų vandenyno bei aptiko smarkią turbulenciją ties vandenyno paviršiumi, bylojančią apie dujų apykaitą. Tokie profiliai bei keletas atmosferos modelių padėjo komandai geriau apskaičiuoti sugeriamo anglies dioksido kiekį.

Šaltinis:

https://www.science.org/doi/10.1126/science.abi4355

https://earthobservatory.nasa.gov/images/149274/study-confirms-southern-ocean-is-absorbing-carbon

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(120 žmonių įvertino)
4.4417

Po galingo ugnikalnio išsivežimo La Palmoje į kraterį nusileido mokslininkai: reginys jo viduje – įspūdingas

Ispanijai priklausančios La Palmos salos ugnikalnio pagrindiniame krateryje stovi du pliki pušų...

Smegenų implantus sukūrusi Elono Musko bendrovė eksperimentui ieško žmonių: žada sugrąžinti paralyžiuotiems gebėjimą vaikščioti (6)

Ir ieško darbuotojų, galėsiančių padėti atlikti bandymus ir sukurti teisinę bazę. Lig šiol...

Po Tongos ugnikalnio išsiveržimo – pribloškianti mokslininkų žinia: sprogimo galia prilygo keliems šimtams Hirošimos atominių bombų (6)

Povandeninio ugnikalnio išsiveržimo prie Tongos krantų sprogstamoji jėga buvo gerokai didesnė,...

Vandenyno dugne prie Antarktidos – stulbinantis reginys: žuvų elgseną tyrinėję mokslininkai iki šiol nebuvo matę nieko panašaus (3)

Giliavandenius gyvūnus tyrinėjantys biologai kaip reikiant nustebo praėjusiais metais netoli...

Top naujienos

Kaip elgtis su naujus žemėlapius braižančiu Putinu: Vakaruose vyrauja du požiūriai (58)

Ukrainoje sprendžiasi Europos saugumo situacija. Vakaruose vyrauja du požiūriai, kaip reikėtų...

Ekonomikos sąstingis ar gili krizė: ekonomistai įvertino galimus scenarijus Lietuvai (12)

Ekonomistas Rimantas Rudzkis prognozuoja, kad dėl sparčiai augančios infliacijos bus pristabdytas...

Specialistai – apie šiuolaikinio gyvenimo būdo sukeliamą ligą: į medikus derėtų kreiptis, net jei jaučiate tai vos kartą per savaitę

Bjaurus deginimo ir graužimo pojūtis skrandžio srityje gali būti ženklas, jog jūs susiduriate su...

D+Alex Nicholson

Kylanti įtampa ir auganti rizika dėl Ukrainos jaukia pasaulines rinkas į ką atkreipti dėmesį

Rusijos pajėgų telkimą Ukrainos pasienyje strategai dabar įvardija kaip vieną pagrindinių...

D+Žinių radijas

Ar pavyks normalizuoti santykius su Kinija?

Ar vokiečiai ir prancūzai stos į Lietuvos pusę mūšyje su drakonu? Ar visgi ES jau per daug...

Keliuose – netikėta problema: dėl apšalusių laidų sustojo troleibusai perspėja apie plikledį ir šlapdribą

Kaip skelbia kelininkai, didžiojoje šalies dalyje keliai daugiausia šlapi ar drėgni, tačiau...

Pilvo skausmas ir pykinimas gali būti net infarkto požymis: gydytoja patarė, kaip nustatyti negalavimo priežastį

Virškinimo sutrikimai – vieni dažniausių sveikatos sutrikimų sąraše. Streikuojant...

Po neblaivaus skandalo Anastasija Voločkova gimtadienį šventė apsupta kamerų: sekėjai tai pavadino cirku, pasigedo šeimos ir draugų (3)

Anastasija Voločkova savo gimtadienio proga surengė didelę šventę, į kurią sukvietė begalę...

Po galingo ugnikalnio išsivežimo La Palmoje į kraterį nusileido mokslininkai: reginys jo viduje – įspūdingas

Ispanijai priklausančios La Palmos salos ugnikalnio pagrindiniame krateryje stovi du pliki pušų...

Į miškus vėl beldžiasi reforma – ką ji atneš (1)

2018 m. Lietuvą it buldozeriu pervažiavo tik per pusmetį subrandinta valstybinių miškų reforma,...