Savo kalboje, pasakytoje Pontifikato mokslų akademijoje, Popiežius pateikė komentarų, kurie, ekspertų teigimu, sunaikino tokias „pseudo teorijas“, kaip kreacionizmas ir protingas sumanymas, kurių gynėju buvo tapęs jo pirmtakas, Benediktas XVI, rašo independent.co.uk.

Popiežius Pranciškus paaiškino, kad abi mokslo teorijos nėra nesuderinamos su kūrėjo egzistavimu. Ir netgi tikino, kad kūrėjas šioms teorijoms būtinas.

„Kai skaitome apie sukūrimą Pradžios knygoje, kyla grėsmė įsivaizduoti Dievą kaip burtininką, kuris, mojuodamas burtų lazdele gali daryti viską, ką panorėjęs. Bet taip nėra“, - sakė Popiežius.

„Jis sukūrė žmones ir leido jiems vystytis pagal vidinius dėsnius, kuriuos paskyrė kiekvienam iš jų, kad jie galėtų pasiekti savo tikslą“, - sakė katalikų bažnyčios vadovas.

Didžiojo sprogimo teorija, kurią dabar vadiname pasaulio pradžia, neprieštarauja dieviškojo kūrėjo intervencijai – kūrėjas šiai teorijai yra būtinas“, teigė Popiežius Pranciškus.

„Evoliucija gamtoje nėra nesuderinama su sukūrimo idėjomis, nes evoliucijai reikia, kad vystytųsi kažkas, kas yra sukurta“, - Dievo poreikį argumentavo bažnyčios vadovas.

Katalikų bažnyčia yra užsitarnavusi mokslo priešininko reputaciją – labiausiai šis įvaizdis sustiprėjo tada, kai astronomas Galilėjas Galilėjus susidūrė su inkvizicijos nemalone už savo „eretišką“ teoriją apie tai, kad tai Žemė sukasi apie Saulę, o ne atvirkščiai.

Bet Popiežiaus Pranciškaus komentarai labiau suderinami su progresyviu Popiežiaus Pijaus XII darbu – jis atvėrė bažnyčios duris evoliucijos idėjai ir buvo aktyvus Didžiojo sprogimo teorijos šalininkas. 1996 metais Jonas Paulius II žengė dar vieną žingsnį į priekį pasakydamas, kad evoliucija yra „daugiau nei hipotezė“ ir „iš esmės įrodytas faktas“.

Bet vėliau Benediktas XVI ir jo aplinka, panašu, buvo palankesni idėjai, kad evoliucijos pagrindas yra „protingas sumanymas“ - idėja, kad natūrali atranka pati savaime yra nepakankama paaiškinti pasaulio sudėtingumui ir įvairovei. 2005 metais jo artimas bendražygis kardinolas Schoenbornas parašė straipsnį, kuriame teigė, kad „evoliucija, paaiškinanti bendrą kilmę, gali būti tiesa, bet evoliucija neodarvinistiniu požiūriu – kad tai yra nevaldomas, neplanuojamas procesas – neteisinga“.

Italijos nacionalinio astrofizikos instituto prezidentas, profesorius Giovanni Bignami italijos naujienų agentūrai „Adnkronos“ sakė: „Popiežiaus pareiškimas yra svarbus. Esame tiesioginiai Didžiojo sprogimo, kuris sukūrė Visatą, palikuonis. Evoliucija atsirado iš sukūrimo“.

Milano universiteto mokslo filosofijos profesorius Giulio Giorello žurnalistams sakė, kad jis tiki, jog Pranciškus „bandė sumažinti ginčo ar numanomo ginčo su mokslu įtampą“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (385)