Misija buvo visiškai sėkminga – atsitrenkęs zondas nesuskaldė 160 metrų skersmens asteroido į gabalus, tačiau pakeitė jo orbitą net kiek daugiau, nei buvo tikėtasi. Prieš susidūrimą aplink Didymą ratą jis apsukdavo per 11 valandų 55 minutes su trupučiu, po jo – per 11 valandų 22 minutes su trupučiu.

DART misijos metu į asteroida Dimorphos susprogdintas erdvėlaivis. NASA/ATLAS nuotr.

O dabar paaiškėjo, kad dar po mėnesio periodas sumažėjo dar viena minute. Yra daug procesų, kurie galėtų pakeisti vieno asteroido orbitą aplink kitą – Saulės šviesos slėgis, potvyninė sąveika tarp kūnų, masės pabėgimas iš vieno objektų. Net ir prieš DART smūgį Dimorfo periodas šiek tiek keitėsi.

Tačiau visi šie efektai negali paaiškinti tokio didelio pokyčio, o iki smūgio išmatuoti pokyčiai buvo apie 10 tūkstančių kartų menkesni, nei viena minutė per mėnesį. Gali būti, kad iš Dimorfo tiesiog veržiasi retos dujos, kurių užfiksuoti nepavyko, ir kurios toliau keičia asteroido judėjimą.

DART misijos metu pakeista asteroido skriejimo kryptis

Bet tam išsiaiškinti reikės daugiau stebėjimų, kad suprastume, kaip periodas kito vėlesniais mėnesiais. Tyrimo autoriai tą ir ketina padaryti. Be to, kitąmet į orbitą pakils ir Didymo-Dimorfo link išskris Europos kosmoso agentūros zondas Hera, kuris po dvejų metų pasieks asteroidus ir galės stebėti juos iš arti.

Tada daugiau sužinosime ir apie DART paliktą kraterį bei kas tūno jo gelmėse.

NASA misijos DART metu į asteroidų sistemą Didymos ir Dimorphos trenksis erdvėlaivis.

Tyrimo rezultatai arXiv.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės