aA
Pavasarinės liūtys dažnai prišaukia sliekus: prapliaupus lietui šios kirmėlės išlenda į dirvos paviršių ir ima raičiotis ant žemės bei šaligatvių. Toks vaizdas nebūtų pernelyg nustebinęs Hobokeno miesto gyventojų, bet tai, ką teko pamatyti po vieno įsimintino lietaus, buvo pernelyg neįprasta. Norint kuo tiksliau tą reiškinį įvardyti, jam buvo suteiktas sliekų tornado pavadinimas.
Sliekų tornado / T. Fisher nuotr.
Sliekų tornado / T. Fisher nuotr.

Kovo 25-osios rytą viena Hobokeno (miestas Naujajame Džersyje, JAV) gyventoja, vaikštinėdama po parką netoli Hadsono upės, atkreipė dėmesį į šimtus sliekų, iššliaužusių ant šaligatvio. Vėliau ji pastebėjo šį tą dar keistesnio: grupelė sliekų tysojo taip, kad iš jų susiformavo sūkurio pavidalo figūra, rašoma portale „Live Science“.

Moteris nufotografavo sliekus ir nusiuntė nuotraukas Hobokeno miesto taryboje dirbančiai Tiffanie Fisher. Gautus sliekų tornado vaizdus T. Fisher paviešino per „Facebook“.

„Nieko keisto, kad po lietaus sliekai išlenda į paviršių, bet šitokio dalyko matyti dar neteko“, – pakomentavo įkeltus vaizdus T. Fisher. Dauguma sliekų, iš kurių ant šaligatvio, prie pat vejos susiformavo verpeto pavidalo piešinys, tiesiog tysojo, nejudėjo.

Sliekų tornado / T. Fisher nuotr.
Sliekų tornado / T. Fisher nuotr.

Tik kai kurie šiek tiek rangėsi, bet niekur nešliaužė. Didžioji kirmėlių masė buvo susitelkusi ties spiralės centru, tačiau daugybę buvo galima pamatyti ir tolėliau – prisišliejusių prie greta stovinčio pastato, drimbančių ant gatvės nuo šaligatvio bortelio.

Nors kyla didelė pagunda pamanyti, kad šliaužti spirale sliekus paskatino artėjanti Sliekų pilnatis – vos prieš kelias dienas (kovo 28 d.) nakties dangų nušvietęs supermėnulis, ritualinis sliekų elgesys atrodo mažai tikėtinas. Tad kaip susiformavo tas sliekų tornadas?

Sliekai kvėpuoja per odą, todėl tada, kai po stipraus arba ilgo lietaus žemė prisisunkia vandens, jie turi išlysti į dirvos paviršių, kad nenuskęstų, neuždustų, teigia specialistai iš Viskonsino Madisono universiteto. Įprastomis aplinkybėmis sliekai nėra linkę šlietis vieni prie kitų – tai pavieniui gyvenančios kirmėlės, bet kartais, kai išlenda į paviršių, jie gali suformuoti savotiškus pulkus.

Grupėmis susibūrę sliekai komunikuoja tarpusavyje ir „sprendžia“ kur link judėti, nurodoma žurnale „International Journal of Behavioural Biology“ 2010 metais pasirodžiusioje publikacijoje.

Kaip teigia straipsnio autoriai, pavyzdžiui, Eisenia fetida rūšies atstovai, susibūrę į grupes, bendrą migravimo kryptį pasirenka darydami vieni kitiems įtaką. Poveikis, kurį sliekai padaro vieni kitiems, ateina per lytėjimą, o ne cheminiais signalais. Kartais kolektyvinis elgesys padeda sliekams išgyventi, kai susidaro nepalankios sąlygos, pavyzdžiui, per potvynius arba išsausėjus dirvai.

Kai kada šis elgesys pasiteisina kaip gynybinė strategija, apsauganti nuo persekiotojų ir patogenų.

Vieną ypatingą sliekų telkimosi į grupes atvejį pavyko užfiksuoti 2015 metais. Reiškinį nufilmavo Eisenhowerio nacionalinio parko Denisone, Teksase, prižiūrėtojai. Filmuota medžiaga buvo įkelta į Teksaso parkų ir gamtos rezervatų „YouTube“ kanalą. Iš jos matyti, kaip sliekai, susipynę į nemenkus gniužulus, migruoja kelio viduriu, atrodydami it rausvos masės krūvos.

„Impulsą telktis į grupes veikiausiai davė pastarojo meto potvyniai“, – pakomentavo filmuotą medžiagą parko prižiūrėtojas.
Vis dėlto Hobokene užfiksuotam sliekų tornadui akivaizdaus paaiškinimo neatsiranda.

„Šio tornado forma išties įdomi“, – pripažino profesorius Kyungsoo Yoo iš Minesotos universiteto Dirvožemio, vandens ir klimato fakulteto.
K. Yoo tyrinėja sliekų įtaką miško ekosistemai. Jisai patvirtino, kad masinis sliekų išlindimas į dirvos paviršių praėjus lietui – gana įprastas reiškinys, bet tokio spiralinio jų išsidėstymo jis teigia dar nematęs.

Vandens sliekai, pavyzdžiui, Lumbriculus variegatus, gali susipinti į didžiulius gyvybingus mazgus, kartais vadinamus gniužulais. Viename tokiame gniužule gali būti net 50 tūkst. sliekų. Masiškas sukibimas – tai įsvyravus sausiems orams sliekams būdingas elgesys. Juk labai aišku, kad standžiam sliekų gniužului grėsmė išsausėti yra kur kas mažesnė negu pavieniam sliekui. Kadangi sliekai nuolatos juda, jų gniužulas pasislenka iš vienos vietos į kitą.

Sliekų tornado / T. Fisher nuotr.
Sliekų tornado / T. Fisher nuotr.

Saadas Bhamla, Džordžijos technologijų instituto laboratorijos vadovas, mėgina spėti, kad sliekų tornado susiformavimą galėjo lemti greitas ant žemės telkšančio vandens judėjimas ir žemės paviršiaus nelygumai.

„Gal žemė toje vietoje kiek įdubusi, – samprotavo S. Bhamla portalui „Live Science“ adresuotame elektroniniame laiške. – Jei slūgstant potvyniui vanduo ėmė palaipsniui gertis į žemę, sliekai galėjo pasirinkti atitinkamą trajektoriją.“

Žvelgiant į nuotraukas, sunku pasakyti, kokios rūšies sliekai jose įamžinti, bet S. Bhamla su kolegomis pastebėjo, kad tendencija sukibti į gniužulus labiausiai būdinga jų tiriamiems vandens sliekams.

„Teko stebėti, kaip jie seka paskui vandenį, todėl juda kuo įvairiausiomis trajektorijomis ir suformuoja tam tikras figūras, – nurodė S. Bhamla. – Vaizdai paprastai išryškėja, kai vandens nelieka.“
Deja, kadangi nėra žinoma, kokios rūšies sliekai „sukūrė“ tornadą, bet kokios išvados apie jų elgseną tegali būti vien spėlionės.

Vietos meteorologinis centras informavo apie stiprią liūtį nuotraukų nufotografavimo išvakarėse. Vandens, esą, prilijo per 2,5 centimetro.
„Kadangi ėmė stigti oro, sliekai masiškai išlindo į žemės paviršių“, – nurodė Harry Tuazonas, Džordžijos technologijų instituto doktorantas.

„Verpetą primenantis sliekų išsidėstymas, manau, galėjo atsirasti dėl to, kad šitaip juos suplukdė į žemę besigeriantis vanduo, o ne dėl kažkokių sliekų judėjimo ypatumų. Gal toje vietoje formuojasi smegduobė? Būtų labai įdomu, jei paaiškėtų, kad pulkas sliekų gali įspėti apie besiformuojančią smegduobę“, – samprotavo jis.

Kad ir kaip būtų, sliekų tornadas Hobokene truko gana neilgai. Kai iš pradžių minėta jį pastebėjusi ir nufotografavusi moteris po kelių valandų sugrįžo į parką, sūkurys jau buvo dingęs.

„Ant gatvės ir šaligatvio tebebuvo ypač daug sliekų, bet tie, iš kurių susidėliojo tornadą primenantis piešinys, buvo kažkur nušliaužę“, – sakė moteris

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
4.1111

Lietuvių mokslininkų pasiekimams suteiktas prestižinis įvertinimas: LSMU laboratorijai pelnyta tarptautinė ISO akreditacija (3)

Išskirtinis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ( LSMU ) Farmacinių technologijų instituto...

„Google“ savo darbuotojams pasiūlė nuotolinio darbo planavimo įrankį (2)

„ Google “ antradienį pristatė platformą, kuri leis jos darbuotojams apskaičiuoti atlyginimus...

Į kosmosą išskristi panoro net 80 lietuvių: tautiečiai jau pateikė paraiškas į Europos kosmoso agentūros astronautų atranką (82)

Net 80 Lietuvos piliečių pateikė paraiškas dalyvauti Europos kosmoso agentūros (EKA)...

Kodėl žmogus negali gerti jūros vandens, jei kai kurie gyvūnai jį geria: viskas dėl kraujo ir šlapimo (13)

Visi žino, kad jūros vanduo yra negeriamas. Tikriausiai jūs greitai pasakytumėte ir kodėl –...

Saulės paviršiuje užfiksuotas iki šiol neregėtas reiškinys: perspėja apie pavojų kosmose (38)

Saulės žybsniai – trumpi spinduliuotės paryškėjimai palyginus nedideliame plote – būna...

Top naujienos

Maskoliūnas aiškiai įvardijo, kas dar kiša koją Lietuvos rinktinei (43)

Po trijų sėkmingų testų prieš olimpinį atrankos turnyrą Kaune, kuris prasidės kitą savaitę,...

Po Nausėdos patarėjo išėjimo pas mitinguotojus – griežtas vertinimas: gali būti aukų (664)

Po to, kai praėjusią savaitę prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Povilas...

Po audringų dienų – atokvėpis: sinoptikai pateikė prognozę, koks laukia savaitgalis (7)

Šiandien Lietuvos orus vėl lems žemesnio slėgio laukas. Po šviesesnio ir sausesnio ryto,...

Po „Pfizer“ ir „Moderna“ triumfo – nusivylimas Vokietijoje: tai didelė staigmena (285)

Spartus „ Pfizer Inc.“ ir „ Moderna Inc.“ vakcinų kūrimas ir ypatingas veiksmingumas...

Neatrasta Europos šalis: čia dar nėra gausybės turistų, tačiau rasite įspūdingą gamtą, laisvus paplūdimius ir puikų maistą (64)

Albanijoje dar nėra gausybės turistų, didžiulių viešbučių tinklų ir perpildytų paplūdimių,...

Testai baigėsi: Lietuvos rinktinė dar kartą sutriuškino Dominikos Respublikos krepšininkus (152)

Pasirengimą olimpiniam atrankos turnyrui Kaune Lietuvos rinktinė baigė trečia pergale iš eilės....

Perspėja, kad atostogos gali apkarsti: apie ką dažniausiai nepagalvoja gyventojai, palikdami savo namus (13)

Prasidėjus atostogų sezonui, reikėtų pasirūpinti ne tik savo laisvalaikiu, bet ir namais. Antraip...

Severija Tarailienė | D+

Susapnavote intymų sapną apie pažįstamus žmones? Ką apie tai pasakytų Jungas, Freudas ir Perlsas

Prabudote ir pamenate sapną , kuriame patyrėte intymų ryšį su savo kolega ar neseniai sutiktu...

Savo žvaigždės sulaukę kroatai įveikė Puerto Riką, paskutinis vokiečių testas atšauktas dėl COVID-19

Prieš olimpinį atrankos turnyrą Splite Kroatijos nacionalinė ekipa dar kartą 72:66 (22:18, 24:9,...