Pasaulio orų priskyrimo (angl. World Weather Attribution, WWA) grupė teigė, kad dėl visuotinio atšilimo, kurį sukelia šiltnamio dujų tarša, karščio bangos tikimybė išaugo mažiausiai 150 kartų.

Karščio banga Šiaurės pusrutulyje, sukelta klimato kaitos. ESA/Scanpix nuotr.

JAV ir Kanados Ramiojo vandenyno pakrantėje temperatūra buvo neįtikėtinai aukšta, o Kanadoje pasiektas visų laikų rekordas – 49,6 laipsnio Celsijaus. Ši temperatūra užfiksuota Litono kaime, didžioji dalis kurio vėliau supleškėjo per miškų gaisrą.

„Visiškai nėra abejonės, kad čia esminį vaidmenį suvaidino klimato kaita“, – spaudos konferencijoje sakė Oksfordo universiteto klimatologė Friederike Otto.

Karščio banga Šiaurės pusrutulyje, sukelta klimato kaitos. ESA/Scanpix nuotr.

Mokslininkai analizavo istorinius duomenis ir kompiuterines simuliacijas, kad palygintų dabartinį klimatą, kuris pasižymi nuo pramonės revoliucijos laikų 1,2 laipsnio Celsijaus išaugusia oro temperatūra, su klimatu praeityje.

Tyrėjai nustatė, kad ši karščio banga buvo tokia ekstremali, kad ji visai nukrypsta nuo istorinių temperatūrų. Atsižvelgiant į šiandienos klimatą, tokia karščio banga turėtų vykti vidutiniškai kartą per tūkstantį metų.

Karščio banga Šiaurės pusrutulyje, sukelta klimato kaitos. ESA/Scanpix nuotr.

Kalbant apie ateitį, jei Žemė sušiltų 2 laipsniais Celsijaus, o tai galėtų įvykti jau šio šimtmečio viduryje, tokios karščio bangos vyktų maždaug kas 5–10 metų ir būtų visu laipsniu karštesnės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (230)